Sari la conținut

Ochelari pentru ochelaristi


Postări Recomandate

Si eu port lentile. Sunt unele mai moi care se pun mai greu dar se tolereaza mai bine. Nu merg ochelarii daca faci mai hard enduro. Nu ma deranjeaza lentilele si oricum nu ma mai dau pe praf.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am făcut un experiment de 185 de lei și am cumpărat o pereche de Uvex Orbit Cross Optic. Ca si construcție, singura diferență față de ochelarii normali pe care am observat-o este că au câte un șanț în burete pentru a face loc brațelor ramei de ochelari cu dioptrii. Atât. Detalii despre cum se comportă: după ce îi voi testa în trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar tu mai copile ai purtat lentile ?

eu port de aproape 2 ani !!!

cu si chiar fara ochelari de cross in unele cazuri !

si din experienta iti spun ca praful te deranjeaza la ochi mult mai tare fara decat cu lentile de contact !

deci nu va mai dati cu parerea asa de amorul artei !

Hai noroi !!!!

 

Am incercat sa merg cu lentile mai copile si mi s-a parut fooooarte nasol. Poate nu e praf pe unde te dai tu.

Eu pana gasesc o solutie mai buna merg fara ochelari de vedere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat sa merg cu lentile mai copile si mi s-a parut fooooarte nasol. Poate nu e praf pe unde te dai tu.

Eu pana gasesc o solutie mai buna merg fara ochelari de vedere.

Explică-mi, te rog, de ce e foarte nasol să porți lentile? Intenționam să scap de ochelarii de vedere și m-ai pus pe gânduri. Pe de altă parte, observ că alți purtători de lentile nu par să aibă probleme.

Mulțam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Explică-mi, te rog, de ce e foarte nasol să porți lentile?

 

Nu e nasol sa porti lentile in general. Dar e nasol sa le porti in conditii de praf, mizerie, transpiratie. Parerea mea. Vad ca mai sunt si alte pareri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nasol sa porti lentile in general. Dar e nasol sa le porti in conditii de praf, mizerie, transpiratie. Parerea mea. Vad ca mai sunt si alte pareri.

Eh, m-am exprimat eu greșit. Vroiam de fapt să știu ce se întâmplă în condițiile enumerate de tine. Eu bănuiesc că, în cazul în care praful/nisipul/etc. (eventual amestecat cu transpirație) îți intră totuși în ochi în ciuda ochelarilor de cross, poate să-și facă loc și pe sub lentilele de contact și atunci e cel puțin incomodă situația, dacă nu dureroasă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat sa merg cu lentile mai copile si mi s-a parut fooooarte nasol. Poate nu e praf pe unde te dai tu.

Eu pana gasesc o solutie mai buna merg fara ochelari de vedere.

Hahahaha, asta e intr-ade4var cea mai buna solutie. Hai ca pana acum m-am abtinut ca erau chestii de enduro la care am si spus ca nu ma pricep. Dar sa fii chior si sa mergi fara ochelarii de vedere, asta deja tine de altceva. Sper sa nu ne intalnim pe motoare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar sa fii chior si sa mergi fara ochelarii de vedere, asta deja tine de altceva. Sper sa nu ne intalnim pe motoare...

 

Poate ai avut chiori prin familie. Eu am un astigmatism nu foarte grav. Ca idee - la cateva curse la care am participat in ultimii ani am fost intotdeauna avantajat de navigarea f buna ... roadbook, tripmaster, panglici, track de GPS ... lucruri de-astea la care trebuie sa belesti ochii.

Si daca o sa ne intalnim pe motoare prin padure o sa fii surprins cat de putin o sa reusesti sa te tii dupa un "chior" :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar ochelari + ochelari de cross normali nu a incercat nimeni? Am observat anumite modele in care incap rame mai mici ca dimensiuni, ceva modele de la Scott si de la o firma noname. Si speedy sa stii ca si eu tot fara ochelari ma dau si nu sunt chior am aceeasi problema ca ionutz73.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar ochelari + ochelari de cross normali nu a incercat nimeni? Am observat anumite modele in care incap rame mai mici ca dimensiuni, ceva modele de la Scott si de la o firma noname. Si speedy sa stii ca si eu tot fara ochelari ma dau si nu sunt chior am aceeasi problema ca ionutz73.

pai tocmai spuneam ca in prezent eu asa ma dau..doar ca in loc de SCOTT folosesc ochelari BERTONI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am făcut un experiment de 185 de lei și am cumpărat o pereche de Uvex Orbit Cross Optic. Ca si construcție, singura diferență față de ochelarii normali pe care am observat-o este că au câte un șanț în burete pentru a face loc brațelor ramei de ochelari cu dioptrii. Atât. Detalii despre cum se comportă: după ce îi voi testa în trafic.

Hai să pun și câteva poze cu ochelarii. N-am apucat să-i testez, dar am observat că se aburesc ușor numai când expir pe gură.

 

post-42114-1236772135_thumb.jpgpost-42114-1236772150_thumb.jpgpost-42114-1236772169_thumb.jpgpost-42114-1236772181_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai dioptrii mici sau astigmasim mic <1D poti merge linistit la enduro si fara mai ales daca e hard, la rally sau cross nu e bine ca viteza e mai mare si pericol de accidentare mai mare.

LC sunt varianta ideala daca nu mergi prin praf si daca le tolerezi bine, in cazul lui ionutz73 cred ca e si o problema de adaptare la LC (nu toti pot purta LC)

Daca aveti totusi miopii/hipermetropii, cu sau fara astigmatism, mai mari ramane varianta chirurgiei refractive care se face si in RO si nici nu e atat de costisitoare pe cat puteti crede.

Google-iti sa va convingeti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...

pana la urma .. ce ochelari sa-mi iau in conditiile de ochelarism grav :) ?

Am incercat ideea cu lentilele de contact, insa dupa 2 ore de traseu ma termina ochii, ma ustura, etc.

Am tot citit despre Scott 83 ... alte sfaturi ? Stiti de unde imi pot lua repejor unii, pana in we asa ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uff,eu tot varianta de la bertoni folosesc,teoretic daca nu gasesti in bucuresti unde sunt t magazine de profil incarca la fm racing,aia au si pe dracu pe stoc..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana la urma .. ce ochelari sa-mi iau in conditiile de ochelarism grav :) ?

Am incercat ideea cu lentilele de contact, insa dupa 2 ore de traseu ma termina ochii, ma ustura, etc.

Am tot citit despre Scott 83 ... alte sfaturi ? Stiti de unde imi pot lua repejor unii, pana in we asa ?

Salutari,

Folosesc lentile de contact de ceva timp si nu am avut astfel de probleme. Varianta aleasa de mine a fost sa imi iau un intr-un flacon mic (cu picurator) solutia in care le tin si la un anumit interval de timp sa o folosesc pe post de picaturi. Acestea au rolul de a hidrata si curata lentilele fara sa fiu nevoit sa le scot in conditii de igiena precara. Dureaza 1-2 minute, este o metoda care a fost recomandata si de medicii care au stiut sa compare comportamentele purtatorilor de lentile.

Acum depinde de tine si de alegerea pe care o vei face.

 

Bafta si vizibilitate !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Salutari,

Folosesc lentile de contact de ceva timp si nu am avut astfel de probleme. Varianta aleasa de mine a fost sa imi iau un intr-un flacon mic (cu picurator) solutia in care le tin si la un anumit interval de timp sa o folosesc pe post de picaturi. Acestea au rolul de a hidrata si curata lentilele fara sa fiu nevoit sa le scot in conditii de igiena precara. Dureaza 1-2 minute, este o metoda care a fost recomandata si de medicii care au stiut sa compare comportamentele purtatorilor de lentile.

Acum depinde de tine si de alegerea pe care o vei face.

 

Bafta si vizibilitate !

am incercat si eu cu lentile dar la viteze mai mari,(si acum am crescut,ne dam si noi mai tare :04Biker: )se deplaseaza tot timpul din cauza curentului luat direct in fata,situatie care te obliga sa te dai permanent cu ochelari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.louis.de/_209854adb2f0f7ff657bd879f888d41517/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=20016924

http://www.louis.de/_209854adb2f0f7ff657bd879f888d41517/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=20016926&lang=en

la acesti ochelari poti schimba lentilele cu cele prescrise de medic...nu cred ca ajuta si la problema prafului

Editat de FlorinSg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salut!

Dupa un sezon intreg de teste // incercari // lentile // 3 modele de ochelari enduro etc. consider ca am gasit o solutie pentru ochelarismul meu grav :)
Am fost la un doctor oftalmolog, i-am explicat sitiatia.. Si a rezultat .. Vezi poze..

Rama se numeste Centro Style - dintr-un material dur la suprafata, si un soi de spuma, cauciuc moale la contactul cu fata; aerisita etc., cum trebuie pentru a nu se aburi.
Am procurat-o de la un cabinet din B, Crangasi; costuri 350 Ron rama si 170 Ron lentilele cu dioptrii de vedere; termen de livrare dat intial 7-10 zile lucratoare, pana la urma a durat 3 saptamani jumatate sa o primesc. Totusi, a meritat asteptarea.

 

Nu se aburesc, nu intra praf, si stilul meu de dat e spre hard ..

 

Recomand ! Cine e interesat de mai multe detalii, privat va rog.

Ture clare sa aveti :)

PS: nu fac reclama, nu vand produsul, nu sunt reprezentant cabinete medicale etc. :)

post-72881-0-71533900-1396202655_thumb.jpg

post-72881-0-34525300-1396202705_thumb.jpg

post-72881-0-48418200-1396202743_thumb.jpg

post-72881-0-02729900-1396202760_thumb.jpg

post-72881-0-31866500-1396202779_thumb.jpg

Editat de Vlad_xev
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 years later...

Ca sa nu mai deschid alt topic scriu aici, cei care purtati ochelari de vedere in enduro cum procedati ? Ochelari enduro OTG, lentile de contact, sau alt tip de ochelar din plastic cu aceleasi dioptrii ca cei de vedere. Banuiesc ca din 2014, au mai aparut ceva noutati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...