Sari la conținut

BMW F650/ST FUNDURO 1993-2000


Postări Recomandate

In max. 20 minute cu scule adecvate (imbusuri, cliket si surubelnite potrivite) carburatoarele se pot demonta. Se da jos rezervorul, se desfac cele patru coliere care tin carburatoarele prinse pe flasa de pe motor si pe cutia filtrului de aer si prin citeva miscari in ritm de samba se scot pe deasupra, adica aproape pe vertical de cum is montate ele. Nu se desface airbox-ul si nici altceva in plus de pe motor! Atentie mare la instalatia electrica si apoi la desfacerea cablurilor de soc si acceleratie de pe corpul carburatoarelor. Mai greu este cu miscarea inversa, adica montajul dupa reglaj si curatire. Acolo iti trebuiesc degete de ginecolog, niste WD40 sau un ulei cu care sa umezesti putin flasele in care trebuiesc montate si eventual un amic rabdator care sa te ajute. Spor la treaba! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

In max. 20 minute cu scule adecvate (imbusuri, cliket si surubelnite potrivite) carburatoarele se pot demonta. Se da jos rezervorul, se desfac cele patru coliere care tin carburatoarele prinse pe flasa de pe motor si pe cutia filtrului de aer si prin citeva miscari in ritm de samba se scot pe deasupra, adica aproape pe vertical de cum is montate ele. Nu se desface airbox-ul si nici altceva in plus de pe motor! Atentie mare la instalatia electrica si apoi la desfacerea cablurilor de soc si acceleratie de pe corpul carburatoarelor. Mai greu este cu miscarea inversa, adica montajul dupa reglaj si curatire. Acolo iti trebuiesc degete de ginecolog, niste WD40 sau un ulei cu care sa umezesti putin flasele in care trebuiesc montate si eventual un amic rabdator care sa te ajute. Spor la treaba! :cheers:

 

 

Aham, merci! Scule adecvate sunt, amici rabdatori sunt, mai ales daca le dai bere, mai ramane sa astept o sambata cand n-am ce face si imi vine cheful sa-mi dau examenul moto-ginecologic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau, daca chiar trebuie, nu le mai scot si o duc la AB sa-si bata ei capul cu ea. Tu ce zici?

 

Eu am dus-o la AB si am platit 350 Ron

 

S-ar putea sa trebuiasca si niste O-ringuri noi.Se pot umfla cele vechi si sa nu mai intre.Eu am gasit o membrana sparta.E bine sa inlocuiesti si cuiele pontou daca tot umbli.Eu am inlocuit toate astea.Chiar si suruburile de golire ca erau mutilate de la surubelnita.Spor

Editat de Enduristul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am dus-o la AB si am platit 350 Ron

 

S-ar putea sa trebuiasca si niste O-ringuri noi.Se pot umfla cele vechi si sa nu mai intre.Eu am gasit o membrana sparta.E bine sa inlocuiesti si cuiele pontou daca tot umbli.Eu am inlocuit toate astea.Chiar si suruburile de golire ca erau mutilate de la surubelnita.Spor

 

sa inteleg ca din 350 ron ai schimbat 2 membrane + oringuri+cuie pontou + suruburi golire + manopera?!? curatat + reglat carburatoare?

Editat de Nagy_Arpad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa inteleg ca din 350 ron ai schimbat 2 membrane + oringuri+cuie pontou + suruburi golire + manopera?!? curatat + reglat carburatoare?

 

Doar manopera.Membrane si cuie am cumparat,Suruburi de golire schimbasem eu inainte iar de O-ringuri nu a fost nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi curge ulei de la demaror.Poate a mai avut cineva aceasta problema!?!

Unde se poate gasi o-ring pt. demaror sau cu ce se poate inlocui?

 

O-ring 24,4X3,1 1 12/1999 12412343252

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=0161&mospid=51724&btnr=12_0773&hg=12&fg=41

 

 

Cautand dupa pret pe google am gasit la alte marci de motoare la niste preturi nesimtit de mari:

http://parts.ducatisanantonio.com/p/__/O-ring-24-4x3-1/3563483/AP0250140.html

 

http://www.cmsnl.com/products/91312-mg7-003-o_91309425003/

 

 

inca nu am avut curaj sa intreb pretul la reprezentanta BMW dar o-ringul are o marime asa ciudata cred ca nu o sa am de ales..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde ai plasat sageata nu este garnitura! Garnituri is doar cele de la nr. 5 si 7... si alea se pot comanda la orice magazin de piese auto care face comenzi pe internet. Trebuie sa ai certificatul de inmatriculare ca sa caute piesa dupa cod, iar costul uneia este intre 70 (cea mica) si 100 lei (cea mare)... (cam atit am dat pe cele doua acum vreo o luna in urma). Nu cred ca pot fi facute din altceva incit sa si reziste! Am testat cu tabla de arama, cu bucse de metal facuta la strung, cu azbest, cu clingherit... si nici una nu a tinut mai mult de citeva zile! Asa ca varianta cea mai simpla este tot una originala. Atentie mare la montaj, se rupe foarte usor! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Originala este dintr-un grafit foarte usor de rupt sau sfarimat, cred turnat pe dimensiunea exacta, pe cote fixe! Am incercat sa confectionez una identica din cupru, dar nu se muleaza fix dupa stringere si sufla zgomotos prin orificiile ramase. Asta cu toate ca am pus si solutie de etansare pentru tobe de esapament...care dupa scurt timp a crapat si s-a evaporat! :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Originala este dintr-un grafit foarte usor de rupt sau sfarimat, cred turnat pe dimensiunea exacta, pe cote fixe! Am incercat sa confectionez una identica din cupru, dar nu se muleaza fix dupa stringere si sufla zgomotos prin orificiile ramase. Asta cu toate ca am pus si solutie de etansare pentru tobe de esapament...care dupa scurt timp a crapat si s-a evaporat! :bigstar:

Subscriu la ce a spus Ivan Pedala.

 

Garnitura o gasesti la AB sau alti dealeri cu pretul de ~80 ron(cu atat am cumparat-o eu anul trecut de la AB); mult putin, nu prea ai alernative de durata.

Mare grija cum o fixezi, este destul de sensibila si se rupe foarte repede, eu am reusit sa stric una.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la ce a spus Ivan Pedala.

 

Garnitura o gasesti la AB sau alti dealeri cu pretul de ~80 ron(cu atat am cumparat-o eu anul trecut de la AB); mult putin, nu prea ai alernative de durata.

Mare grija cum o fixezi, este destul de sensibila si se rupe foarte repede, eu am reusit sa stric una.

Am gasit-o cu 70, problema e ca galeria s-a strambat pt. sa nu mai e pe mijlocul celeilalte tevi. Ce trebuie sa-i fac ca sa nu rup garnitura?

Inca o intrebare, cel de la piese mi-a zis ca are si garnitura pt. colier, s-o iau si pe aia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Galeria se poate indrepta (fortezi putin cu o surubelnita, un dorn lat, ori dalta... etc.). Incerci sa faci ca distanta intre cele doua galerii sa fie aproximativ egala in spatiul ramas gol pentru garnirura, fiindca altfel o rupi! La colier nu am vazut garnitura, nici macar in poza explodata nu exista asa ceva, dar daca nu-i scump, poti s-o iei, rau nu face!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi la orice magazin de piese si accesorii auto si cumpara doua embleme, pentru capace de roti, d-alea chinezesti, pe aluminiu. Au banda dublu adeziva si se incadreaza perfect in locas. Vezi ca exista mai multe dimensiuni, asa ca masoara locasul inainte de a cumpara. Eventual mai pune putina banda dublu adeziva ca sa stea mai bine lipita, fiindca astea de duzina au banda "cu economie". Dar facind un calcul, pret-calitate, iesi perfect! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor! Ma ajuta si pe mine cineva cu emblema de pe rezervor? Una din ele, ca eu am scapat putin lichid de frana pe partea dreapta si s-a exfoliat.... :kick:

Am eu niste banda dublu adeziva, daca vrei da un semn.

P.S. E subtire, caucicata si transparenta, deci n-o sa se vada sub emblema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Aveți oareșcare crash-bars / guard de BMW F650GS și sunteți atâta de pizdoși într-ale motociclismului, încât nu le folosiți în prezent, vreo lună, până am bani să-mi iau ale mele?

 

Sunt începător, îmi iau carnetul în 2 săptămâni și cât mă mai fâțâi de-nceput cu motocicleta de colo-colo, mi-e frică de-a o da de pământ, în toată splendoarea-i...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...