Sari la conținut

Kali
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am sunat astazi la reprezentanta suzuki din timisoara pt ca eu sunt din timisoara, ca sa ii intreb daca se poate face un test drive cu motorul asta,pentru ca vreau sa-mi iau unul si vreau sa vad cum merge.Au spus ca asa ceva nu se poate. " pai atunci cum pot sa va dau 8000 de euro pentru ceva pe care nici macar nu pot testa inainte???" Mi-au raspuns ca daca ar avea cate o motocicleta de test pentru fiecare model,atunci ar pierde o gramada de bani....Acum eu va intreb pe voi: cu v-ati luat voi motoarele? Le-ati testat inainte sa vedeti daca va plac? Nu sunt ironic; sunt foarte curios.Eu pana sa-mi iau cbr-ul,m-am suit pe mai multe motoare de vanzare.E drept ca de cele mai multe ori baietii mi-au cerut banii inainte sa ma sui pe ea,ca nu cumva sa o trantesc si sa plec , ceea ce mi se pare corect,dar mi i-au dat inapoi.

Asadar,cum pot sa cumpar un motor din asta nou,care nici macar nu ma lasa sa-l plimb in curtea reprezentantei ??? Daca nu-mi place cum trage,daca e prea greu cum spune amicul nostru,daca nu este destul de manevrabil pentru ce-mi trebuie mie??? Nu se face test drive pentru motoare noi??? Daca stiti vreunul,va rog sa ma lamuriti,ca eu nu inteleg sistemul in tara asta.Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca in Romanica asiguratorii (ca si cei asigurati de altfel) sunt niste jegosi, avand in vedere ca asa ceva http://www.youtube.com/watch?v=-UEg1-6iEeo este posibil, mi se pare normal ce face reprezentanta. Si eu as face la fel daca as fi patron de asa ceva.

 

Sau procedezi ca in cazul privatilor care vand SH. Banu jos si pleci la tura. Pt ca daca ii phooti o tranta in drivetest pun pariu ca nu o sa-ti mai placa cum trage si nici manevrabilitatea nu o sa fie ce vrei tu. Sau vii cu o asigurare de raspundere civila privata (nu RCA), care sa preia bocana in caz ca o comiti.

Editat de Emppu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca in Romanica asiguratorii (ca si cei asigurati de altfel) sunt niste jegosi, avand in vedere ca asa ceva http://www.youtube.com/watch?v=-UEg1-6iEeo este posibil, mi se pare normal ce face reprezentanta. Si eu as face la fel daca as fi patron de asa ceva.

 

Sau procedezi ca in cazul privatilor care vand SH. Banu jos si pleci la tura. Pt ca daca ii phooti o tranta in drivetest pun pariu ca nu o sa-ti mai placa cum trage si nici manevrabilitatea nu o sa fie ce vrei tu. Sau vii cu o asigurare de raspundere civila privata (nu RCA), care sa preia bocana in caz ca o comiti.

De acord cu tine.Banul jos ,asigurare sau orice alt ceva, dar reprezentantele nu accepta nici un astfel de compromis.Accepta banul jos asa cum mi-au spus,dar odata ce faci asta, motocicleta se considera vanduta,deci nu o mai poti returna,exact ce am vorbit mai sus. Deci,eu vreau sa-mi iau motorul asta.Ca sa dau 8000 euro pe ceva despre care stiu doar din forum-uri,nu o fac.Asa ca imi raman cateva variante: 1.Sa rog pe cineva dintre voi care aveti asa ceva sa ma lasati sa ma plimb cu pretioasele voastre,ceea ce cred ca nu este o solutie buna,asa-i?

2.Sa merg la cineva care isi vinde motorul,care poate fi in celalat colt de tara ,sa pretind ca vreau sa i-l cumpar(eu vreau unul nou sa zicem),sa-i dau banii cat cere omul pe ea si sa fac o tura,in speranta ca omul e baiat de treaba si mii da inapoi in cazul in care totul e ok si nu o cumpar. Cred ca a doua varianta merge mai bine.

Iata dilema mea. O dilema de 7890 de euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine a luat pe aici motoreta asta a luat-o pt ca e mai iertatoare fata de un supersport. Nu trage cu gixxer si nici nu e atat de usoara in schimb e mai confortabila cica din cate am inteles ca supersporturile. Ca sa iti raspund la interbare am fost si la plimbare la drum intins cu ea si e chiar foarte misto, bine nici nu am termen de comparatie. Duke ar putea sa iti dea mai multe detalii dar nu a mai intrat de mult pe aici. Singura chestie e ca e intr-adevar un pic cam grea, dar daca tragi de gaz se duce, poate un carrera gt sa te faca sau mai stiu io ce alte masini d-astea in rest doar rr-urile te fac(stiu ca nu pt liniute o iei dar ca sa iti faci o idee). Modelul k9 fara abs nu prea se merita luat, avand in vedere diferenta de pret si faptul ca nu are nimic nou sau schimbat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine a luat pe aici motoreta asta a luat-o pt ca e mai iertatoare fata de un supersport. Nu trage cu gixxer si nici nu e atat de usoara in schimb e mai confortabila cica din cate am inteles ca supersporturile. Ca sa iti raspund la interbare am fost si la plimbare la drum intins cu ea si e chiar foarte misto, bine nici nu am termen de comparatie. Duke ar putea sa iti dea mai multe detalii dar nu a mai intrat de mult pe aici. Singura chestie e ca e intr-adevar un pic cam grea, dar daca tragi de gaz se duce, poate un carrera gt sa te faca sau mai stiu io ce alte masini d-astea in rest doar rr-urile te fac(stiu ca nu pt liniute o iei dar ca sa iti faci o idee). Modelul k9 fara abs nu prea se merita luat, avand in vedere diferenta de pret si faptul ca nu are nimic nou sau schimbat.

 

L-am vazut pe om nedumerit si i-am explicat cum e treaba :P ... parerea mea, da pe private ca nu suntem vanatori de posturi in topicu asta ... oricum am observat ca ce am vorbit noi de-alungul timpului si am zis ca poate are rol educativ nu prea e luat deloc in seama si nu mai rasfoieste nimeni topicu. Asta este nu ne deranjaza sa mai zicem inca odata nu ca am fi noi mari experti dar suntem solidari cu cei care vor sa afle o informatie si dc ii putem ajuta de ce nu ... daca nu :crack: :crack:

 

Cert e ca la 8000 euro cat costa motoru nou acum ar trebui sa fii putin nebun sa te bagi. Tin sa mentionez ca vb de varianta fara abs ca a noastra numai cu stickerele schimbate si eventual culoarea portocalie. Diferenta yen euro cica ar fi de vina si afecteaza cam tot ce inseamna motoare japoneze ... unde mai pui cursul leu euro fata de cel de anul trecut. :crack: .

 

In perioada asta cretina traiasca sh-urile frate.

Editat de BigDuke
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu care-i jmenu cu 8000 de euro GSX-Fu 650 K9 la noi. :crack: Da stiu ca in 7700 incape in Germania un GSF 1250 SA K9, cu 0 km si ABS. Si tind sa cred ca in afara de un consum si poate o manevrabilitate nu face nimic mai prost decat GSX-Fu.

Editat de Emppu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru crash-pad puteti incerca aici.0723.408.498. Omul se numeste Stan si acum doi ani avea un service moto in Bucuresti pe sos. Oltenitei. Avea el crash-pad-urile si cu tot cu montaj am dat 200 lei noi. Super istet baiatul.

 

Multumim de informatie ! 

 

 

Nu gasesti o poza cu ele puse sus sa ne facem o idee ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca tot bate vantul de atata activitate in topicul nostru , ca sa mai treaca iarna sa va zic cum am petrecut eu la de unul singur azi la arc. Am luat textul din ce am scris pe forumul bercenariilor, de aia s-ar putea ca unele detalii sa nu prea aiba sens aici da oricum ...

 

Deci am fost la arc ... sunt multe metafore care ar putea descrie mai mult sau mai putin explicit experienta acestei "excursii". O prima incercare ar fi "tampitul de la pagina 60 a topicului intalnirile noastre". Nu ca la fiecare pagina ar fi un tampit ca nici in liberatatea nu e cate o fata la fiecare pagina. Sau e? Hai sa va zic cum a fost :friends:.

Plec eu de la serviciu pe la 6.40 deja nu cred ca mai mergea netul de ceva vreme asa ca nu am apucat sa vad postul lui Cosmin. Pe magheru aglomerat si nu prea decat pe sensul spre unirii ... imi zic eu in sinea mea lasa ma ca pana vin eu inapoi se termina si conservarii astia . Intre romana si victoriei eu pe banda a 2-a unul de pe banda intai trage brusc de volan, miscare insotita de un semnal la fel de brusc (omu a dat semnal, mersi) sa vina si el cu mine ... probabil se gandea ca mi-e frig . Nu ba (cuvant jignitor) mi-e bine ... bineinteles ca vorbea la telefon. Zic taci cam am ce sa povestesc la baieti la arc.

Imi continui drumul frumos intru pe 1 mai blocaj total ... gen nu se mai misca nimeni ,o iau pe linia de tramvai de pe contrasens ajung cu chiu cu vai la straduta magica de dupa piata aia de acolo ce-o fi ... am scapat. Tzaca paca ajung la arc.

Stupoare ! NIMENI, ba da nimeni . Zic hai ca sunt punctual si poate o mai intarzia lumea ... macar Cosmin. Imi aprind tacticos o tigara si incep sa inghet ... e ciudat cum mi-e mai frig cand stau decat cand merg pe motor. Fumez fumez si dintr-o data de la clopotele de la intrarea in parc se aude suav o melodie ... "Florile dalbe". Nu pot sa cred ... au ramas cu playlistul de la craciun ... desi ce-i drept vremea este in concordanta. E o fi o gresala ... poate baga mai incolo un rammstein ca si asa singur acolo ma plictiseam grav. Termin tigara mai stau putin uitandu-ma lung la drum mai mai poate mai apare cineva ... (cenzurat), NIMENI ! (la ce draq m-oi astepta).

Imi aprind si a doua tigara ... o mai bag si pe asta, deja era si un sfert si ma gandeam sa ma car ... nu trag nici 2 fumuri ca dj-ul clopotelor baga urmatoarea melodie ... rammstein ? nuuuuu ... "Deschide usa crestine!" . E clar trebuie sa plec. Deja eram congelat.

Asa ca zboara puiule zboara ... daaar constat rapid ca am plecat tocmai la timp ca sa prind coloana de 7.20 si 30 si 40 ca incepea pe kiseleff pe toate cele 4 benzi cate sunt si s-a terminat tocmai la budapesta ... si nu prea era mare loc sa te strecori ca romanul pe vremea rea in special in perioada de criza isi scoate draq jeepanu si se asaza intre benzi sa vada de sus coloana ... oricum nu-i vedea capatul :thumleft: .

Am avut noroc cu o salvare care m-a trecut magheru (eu in spatele ei). Ajung in pasaj si ma hotarasc sa merg regulamentar ... pe prima banda undeva pe la 80 ca era acceptabil ... La un mom dat observand lejeritatea cu care se circula pe banda intai dar ignorand complet faptul ca torusi mai e cate unu care trece, de pe banda a doua trage de volan un X5 la modul cel mai hotarat. Incep sa franez si sa bag mana in claxon. Cand era la mai putin de 10 cm de mine isi da seama ca pe banda 1 eram eu si trage brusc inapoi pe banda lui aproape sa ia un stalp d'ala de pasaj ... futu-ti mortii ma-tii de (cuvant urat) ... scuzati-mi limbajul dar o zic in numele tuturor care au trait experienta ... dar cineva acolo sus ma iubeste ... rau. Am scapat!

La big de la benzinarie din agip a mai iesit un bou cu un mercedes si a trebuit sa il claxonez vreo 2 secunde ca sa isi dea seama ca trebuie sa se asigure dc vine cineva inainte sa iasa in bulevard ... dar asta nici nu a mai contat , e mult dc zic ca a pus capac.

Am ajuns acasa si mi-am facut cruce ... si am constat ca sunt cu mucii-n cagula dar intact asta conteaza cel mai mult.

A fost asa frumos !Mai bine ca nu a venit nimeni ca poate nu avea norocul meu. Mare atentie MARE !!!

Miercurea viitoare se baga cineva ? :bounce:

Editat de BigDuke
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe frigu asta ce ai inebunit sa se bage careva?? E frig daca stai pe loc sau mergi daramite pe 2 roti. Cand o veni primavara si caldurica ne vedem. Pana atunci :friends: . XOXO

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine de mine ca nu am un arc la care sa ma duc. Doar ture in jurul Pitestiului. Dar (cuvant jignitor) din conserve sunt aceiasi. Si cand ii claxonez, tot iei fac gat, de parca ei sunt mai egali decat noi pe strada. Oricum, m-am cam saturat de Romania! In rest, hai ca a venit primavara, la drum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Daps gata incepe distractia. Cand facem o adunare??

 

Pai asa cum am discutat si cu tine si cu Costin o prima intalnirea miercuri la Arc ... cine vrea sa se mai bage , miercuri la 7 !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...