Sari la conținut

Kali
 Share

Postări Recomandate

Atunci se schimba datele problemei:P.Asfalt uscat ca de drumuri bune nu duci lipsa in Italia

 

Multumesc, sa ne auzim cu bine :) . Acum incarc pe dropbox manualul, de fapt e acelasi incarcat de Black Rider dar in format JPEG. Avem de unde alege acum :D . Am pus niste intrebari pe topicul de 600, vad ca inca nu a raspuns nimeni, poate stiti voi ? O sa dau copy paste :

1 - Ce presiune aveti in gume ? Eu la vechea aveam 2,0 pe fata si 2,2 pe spate si am reusit sa ajung aproape de marginea cauciucului si am atins cu scaritele de 2 ori pe asfalt, deci aderenta era buna.

2- Filtrul de aer e sub rezervor ? E greu de scos / curatat eventual schimbat si pus la loc ?

3 - Langa baterie e un loc gol, e cumva pentru acte, lant antifurt, etc ... ? Ca un fel de compartiment ?

4 - Am facut un mic experiment, am blocat ghidonul in pozitia de antifurt, dar nu mai reuseam sa il aduc la loc, nu mai gaseam pozitia exacta sau contactul e defectuos. Vi s-a intamplat si voua ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

Multumesc, sa ne auzim cu bine :) . Acum incarc pe dropbox manualul, de fapt e acelasi incarcat de Black Rider dar in format JPEG. Avem de unde alege acum :D . Am pus niste intrebari pe topicul de 600, vad ca inca nu a raspuns nimeni, poate stiti voi ? O sa dau copy paste :

1 - Ce presiune aveti in gume ? Eu la vechea aveam 2,0 pe fata si 2,2 pe spate si am reusit sa ajung aproape de marginea cauciucului si am atins cu scaritele de 2 ori pe asfalt, deci aderenta era buna.

2- Filtrul de aer e sub rezervor ? E greu de scos / curatat eventual schimbat si pus la loc ?

3 - Langa baterie e un loc gol, e cumva pentru acte, lant antifurt, etc ... ? Ca un fel de compartiment ?

4 - Am facut un mic experiment, am blocat ghidonul in pozitia de antifurt, dar nu mai reuseam sa il aduc la loc, nu mai gaseam pozitia exacta sau contactul e defectuos. Vi s-a intamplat si voua ?

1.asa le aveam si eu si n-am avut probleme.

2-Filtru e sub rezervor si se desface usor.Ai 4 suruburi

3-faza cu contactul mi se mai intampla.Poti sa cureti cu nitel WD .De preferat ti-o acoperita cu husa sau parcata in garaj

Editat de suzukirf 600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, sa ne auzim cu bine :) . Acum incarc pe dropbox manualul, de fapt e acelasi incarcat de Black Rider dar in format JPEG. Avem de unde alege acum :D . Am pus niste intrebari pe topicul de 600, vad ca inca nu a raspuns nimeni, poate stiti voi ? O sa dau copy paste :

1 - Ce presiune aveti in gume ? Eu la vechea aveam 2,0 pe fata si 2,2 pe spate si am reusit sa ajung aproape de marginea cauciucului si am atins cu scaritele de 2 ori pe asfalt, deci aderenta era buna.

2- Filtrul de aer e sub rezervor ? E greu de scos / curatat eventual schimbat si pus la loc ?

3 - Langa baterie e un loc gol, e cumva pentru acte, lant antifurt, etc ... ? Ca un fel de compartiment ?

4 - Am facut un mic experiment, am blocat ghidonul in pozitia de antifurt, dar nu mai reuseam sa il aduc la loc, nu mai gaseam pozitia exacta sau contactul e defectuos. Vi s-a intamplat si voua ?

 

1 presiune 2.25 fata cu 2.5 spate

restul am vazut ca a raspuns colegul suzukirf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator suzuki_fan

@Suzuki_fan nu are rost sa intram in polemici. Scurgerile alea nu au legatura cu nivelul uleiului din motor! Nu exista de regula simeringuri pe circuitul pompei....poate o-ringuri la capacul filtrului de ulei, orificiile ce arunca ulei pe interiorul pistoanelor, pe culbutori, la furtunele radiatorului etc, dar oricum alea rezista la presiuni destul de mari..... restul nu au legatura cu circuitul de ungere sub presiune.... acolo e vorba doar de ungere prin stropire sau barbotaj!

Nici nu am vrut să mă contrazic cu tine, sigur ai mai multe cunoștinte ca mine. Eu am spus doar ce mi-a spus mecanicu' meu și ce ai citit în manual. Cele bune!

 

P.S. Poate să îmi explice cineva o chestie despre bord? Bordul cu ceas este mai nou, sau cel cu suzuki este? Am unu cu suzuki într-o stare mai bun ca al meu și m-am gândit să il schimb, dar vreau să fiu sigur că nu o fac lată (al meu este cu ceas). Mufele sunt identice, dar pe placă circuitele diferă foarte mult. Mulțumesc!

 

Ambele modele se găsesc pe motoarele de 600cc model 98-02.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel cu ceas cred eu am cu ceas si este din 2004

Dar vad ca ala cu ceas este pe America are si mile poate de asta difera circuitele ma gandesc .Si nu cred ca poti sa strici ceva nu merg cu aceasi intensitate de curent ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am inceput si eu pregatirea pentru sezon. Am avut un moment de inspiratie si mi-am comandat kit lant, desi lantul/pinionul de pe roata nu veau o uzura accentuata.

Cand m-am apucat de treaba am gasit uzura accentuata la pinionul de atac - practic dintii erau inclinati. In plus cred ca cine a lucrat la motocicleta inaintea mea a facut o mica greseala la montajul pinionului de atac - exista acolo o saiba/distantier care trebuie montata inaintea pinionului, menirea fiind sa tina pinioanele mai bine aliniate.

Ei bine, la mine saiba era montata dupa pinion, rezultatul fiind o uzura de aprox 0,5 mm pe fata dinspre motor a pinionului. Uzura aparuta e sub forma zalelor de lant....

 

Deci cand vreti sa stiti cum e starea lantului - eu va recomand sa il scoateti de pe pinioane si sa verificati pinionul de atac, nu va bazati doar pe masuratoarea dintre zale.

 

Acu`, am 2 probleme:

1. Noul lant e putintel mai lung - intins la ca carte e chiar aproape de maximul poosibil. Din pacate n-am avut inspiratia sa numar zalele fostului lant deci deja l-am "capsat" pe cel nou. Gasesc pe undeva doar zala de inchidere ?

2. Vreau o recomandare pentru o solutie/spray de curatare foarte eficient. Nu reusesc sa curat bine mizeria (praf amestecat cu ulei de pe lant/vaselina...etc) desi am incercat cu diferite. Spray-ul de curatare lant de la lidl pare cel mai eficient, din pacate se termina foarte rapid....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , ia vezi la ktm si curatat perfect nu cred ca se poate , dar la

luismoto are la 10 e

dispozitiv de curatat

lant (3) perii si pui

benzina in bidon si iese

struna .Nu se strica

oringurile cum se zice .

 

PS.Dute prin targ si vezi

de presa pt lant si zaua pt inbinare o faci din ce ramane ca i ti ramane berechet.

Editat de aikidoro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se gaseste zala de legatura. Eu am luat de la mymoto cu vreo 20 ron. Trebuie sa stii exact modelul lantului pt ca e posibil sa difere grosimea axului. Sunt si pt nituire si cu siguranta. eu am luat cu siguranta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai sigura za este cea nituita! Cauta pe site-urile producatorilor informatii. Nimeni nu zice ca nu rezista, dar pericolul de se rupe/desface/etc este mult mai mare! Eu consider ca nu este bine ca pe accelerare intr-o depasire sa ma intreb daca zaua de inchidere va rezista....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, am facut modificarea pe 600-ele meu! Ai nevoie de janta spate GSXF/RF/Bandit eu am ales RF sau Bandit pentru a mentine curbura spitelor! Apoi trebuie un disc nou de frana si un suport de etrier de GSXF dupa 98 care trebuie subtiat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vandut-o pe a mea cand avea 78000 km si inca mergea bine si nu se dadea la ulei.Nu stiu daca erau reali,dar cat timp a fost la mine a mers doar cu Motul 7100.Fusese adusa la 62000 km in tara.Faza e ca eu ii pusesem electroventilator pe radiator+ceas digital pentru temperatura la ulei si asta o ajuta destul de mult mai ales pe oras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am scos-o azi pe strada, in sfarsit ... Primele impresii sunt bune, imi place pozitia de condus, parbrizul protejeaza bine, imi vine putin aer pe la 120 km/h+ in casca, dar trebuie sa vad la drum lung daca e deranjant sau nu. Am mers si cu pasager vreo 15 minute, cu sotia, si nici nu simteam ca o am in spate.

Cand schimb vitezele simt o mica "intarziere", e lantul cam slab si probabil e din aceasta cauza. O sa incerc sa il intind , singur sau cu un prieten. Inca nu am apucat sa ma uit la presiunea in gume, dar ar trebui sa fie OK, in rest ... benzina sa fie si timp liber !

post-57306-0-39729700-1396988249_thumb.jpg

Editat de Mario MT 03
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am scos-o azi pe strada, in sfarsit ... Primele impresii sunt bune, imi place pozitia de condus, parbrizul protejeaza bine, imi vine putin aer pe la 120 km/h+ in casca, dar trebuie sa vad la drum lung daca e deranjant sau nu. Am mers si cu pasager vreo 15 minute, cu sotia, si nici nu simteam ca o am in spate.

Cand schimb vitezele simt o mica "intarziere", e lantul cam slab si probabil e din aceasta cauza. O sa incerc sa il intind , singur sau cu un prieten. Inca nu am apucat sa ma uit la presiunea in gume, dar ar trebui sa fie OK, in rest ... benzina sa fie si timp liber !

attachicon.gifsk.jpg

Foarte frumoasa si intretinuta.Sa te bucuri de ea:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am scos-o si eu la o plimbare (in weekend vreo 300km, aseara vreo 50km), la drum intins e senzatie, pozitia este comfortabila, raspunde la comenzi frumos, ce sa mai sunt super bucuros de achizitia facuta, inainte am avut un RF600 din 1994, mai batraior.

 

post-51713-0-26260400-1397064983_thumb.jpgpost-51713-0-73527300-1397064999_thumb.jpgpost-51713-0-60092000-1397065028_thumb.jpg


Am scos-o azi pe strada, in sfarsit ... Primele impresii sunt bune, imi place pozitia de condus, parbrizul protejeaza bine, imi vine putin aer pe la 120 km/h+ in casca, dar trebuie sa vad la drum lung daca e deranjant sau nu. Am mers si cu pasager vreo 15 minute, cu sotia, si nici nu simteam ca o am in spate.

Cand schimb vitezele simt o mica "intarziere", e lantul cam slab si probabil e din aceasta cauza. O sa incerc sa il intind , singur sau cu un prieten. Inca nu am apucat sa ma uit la presiunea in gume, dar ar trebui sa fie OK, in rest ... benzina sa fie si timp liber !

attachicon.gifsk.jpg

 

Super frumos motorul, top case-ul si suportul le-ai cumparat separat?

Editat de Black Rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator suzuki_fan

În momentul când am cumpărat-o și acum. Astăzi am găsit anunțul unde mi-am văzut prima dată actuala motocicletă și cred că din toamnă îi readuc coloritul.

post-83209-0-46671100-1397229261_thumb.jpg

post-83209-0-30196900-1397229275_thumb.jpg

post-83209-0-66309900-1397229285_thumb.jpg

post-83209-0-47561300-1397229298_thumb.jpg

post-83209-0-83272200-1397229309_thumb.jpg

post-83209-0-68795200-1397229319_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumoasa si intretinuta.Sa te bucuri de ea:)

 

Multumesc ! O sa mai postez impresii dupa ce o mai plimb putin, duminica mergem pe lac !

 

Am scos-o si eu la o plimbare (in weekend vreo 300km, aseara vreo 50km), la drum intins e senzatie, pozitia este comfortabila, raspunde la comenzi frumos, ce sa mai sunt super bucuros de achizitia facuta, inainte am avut un RF600 din 1994, mai batraior.

 

attachicon.gif20140329_133036.jpgattachicon.gifIMG_20140329_121751.jpgattachicon.gif20140329_122644.jpg

 

Super frumos motorul, top case-ul si suportul le-ai cumparat separat?

 

Nu, asa am cumparat-o. am vazut top case-ul in magazin, costa 165 de E .. GIVI. Eu am dat pe motocicleta 1.000 de E + 220 de E de ... transfer de proprietate, sau cum se numeste. Frumoasa si a ta, nu se vad zgarieturi su alte defecte. Sa o stapanesti sanatos !

Deja am folosit "vaca" la munca cateva zile, am incarcat-o cu de toate ! :D Maine la plimbare pe lac, vremea se pare a fi buna.

 

post-57306-0-00297100-1397298353_thumb.jpg

 

 

Bun, facut si primul plin de benzina, au intrat 14,5 l dupa 254 de km, deci fac 17,5 km/l mers combinat, oras / afara. Nu am turat-o rau de tot, dar de cateva ori, cand era soseaua goala, am tras de gaz pana pe la 7.000 de turatii, inca nu am trecut peste ;) ,

 

Voua cat va consuma ?

 

Ah, uitasem sa mentionez, in a 6-a merge la 100 de km/h cu 4.000 - 4.500 de turatii, cred ca e normal . Maxim am ajuns la 140 de km/h pe superstrada locala, nu era trafic (asta pentru moralisti :P ) .

Editat de Mario MT 03
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc ! O sa mai postez impresii dupa ce o mai plimb putin, duminica mergem pe lac !

 

 

Nu, asa am cumparat-o. am vazut top case-ul in magazin, costa 165 de E .. GIVI. Eu am dat pe motocicleta 1.000 de E + 220 de E de ... transfer de proprietate, sau cum se numeste. Frumoasa si a ta, nu se vad zgarieturi su alte defecte. Sa o stapanesti sanatos !

Deja am folosit "vaca" la munca cateva zile, am incarcat-o cu de toate ! :D Maine la plimbare pe lac, vremea se pare a fi buna.

 

attachicon.gif11042014618.jpg

 

 

Bun, facut si primul plin de benzina, au intrat 14,5 l dupa 254 de km, deci fac 17,5 km/l mers combinat, oras / afara. Nu am turat-o rau de tot, dar de cateva ori, cand era soseaua goala, am tras de gaz pana pe la 7.000 de turatii, inca nu am trecut peste ;) ,

 

Voua cat va consuma ?

 

Ah, uitasem sa mentionez, in a 6-a merge la 100 de km/h cu 4.000 - 4.500 de turatii, cred ca e normal . Maxim am ajuns la 140 de km/h pe superstrada locala, nu era trafic (asta pentru moralisti :P ) .

A mea consuma in jur de 6% in afara la viteze de pana in 130.Modelul din 96 avea insa mai multi cai decat cel dupa 98,fiind motorul luat de pe gsxr 750(racit pe ulei) si umblat un pic la carburatoare.Legat de viteza maxima,atingea 250 fara probleme:P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai mai mult de 140 de km/h nu am vrut sa merg, deocamdata .. :D . Ma duc pe lac acum, poze mai incolo !

In afara pe autostrada se simte in elementul ei:).Nici la 180 nu maraie.Ma rog,ai nevoie de un parbiz touring sanatos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...