Jump to content

Discutii libere pe teme RELIGIOASE

Recommended Posts

Hai sa lasam topicul de OZN-uri in plata Domnului sa se vorbeasca numai de OZN-uri acolo, iar AICI sa vorbim despre oranduielile (crestine sau nu :) ).

Spre exemplu, incep eu cu o intrebare: cum vede sfanta institutie a Bisericii incestul? Asta e o intrebare strict legata de: Cum s-a inmultit specia umana de la Adam si Eva incoace? :D

• Replies 594
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

pai nu este de acord insa daca ne luam dupa biblie suntem o specie de incestanti . Prefer sa cred in teoria evolutionista a lui Charles

...Darwin?! :D Frate SSSS, unde e ciomagul din lemn de nuc? Satana tulbura mintile necredinciosilor! :)

Hai sa lasam topicul de OZN-uri in plata Domnului sa se vorbeasca numai de OZN-uri acolo, iar AICI sa vorbim despre oranduielile (crestine sau nu :D ).

Spre exemplu, incep eu cu o intrebare: cum vede sfanta institutie a Bisericii incestul? Asta e o intrebare strict legata de: Cum s-a inmultit specia umana de la Adam si Eva incoace? :D

Mai cititi si voi prin biblie .

In bible ( nu stiu exact unde ,dar am citit mai demult) scrie ceva de genul(reformulat prin cuvinte proprii):

Daca un tata are 2 fete si ii moare sotia si cei ramasi sunt singuri , adica nu mai e nicio persoana aproape de ei pe tinutu' ala , tatal trebuie sa se culce cu o fata si sa ajute la perpetuarea speciei .

La fel si mama cu baietii.

Si mai sunt mentionate si pedepse pentru fiecare "tip" de incest : mama-cumnat ; matusa - nepot etc. Pedepse de genul :ucidere cu pietre , spanzuratoare etc.

In zilele noastre nu este nevoie sa se ajunga la asa ceva deoarece suntem f multi si gasim cu usurinta pe cineva de sex opus din afara familiei .

Tineti cont de faptul ca in trecut o familie putea sa traiasca la distante de sute de km fata de altele . Repet , acum nu mai este cazul.

Ramane sa gasesc/gasim unde exact sunt scrise aceste "porunci" si pedepsele pentru incalcarile lor .

Cred ca s-a cam terminat si cu topicu' asta :)

Edited by Danyr
Cred ca s-a cam terminat si cu topicu' asta :)

Nu s-a terminat... stai ca mai avem destule de "dezbatut". :D

Dupa "marele potop" (cica ar exista dovezi ca a fost), Noe si familia sa erau singurii supravietuitori oare? Daca da... cum s-a RE-inmultit specia? Tot ca "ceva" mai devreme? :D :P

Si imi mai vin idei...

Hai sa lasam topicul de OZN-uri in plata Domnului sa se vorbeasca numai de OZN-uri acolo, iar AICI sa vorbim despre oranduielile (crestine sau nu :) ).

pe vremea lu adam si eva nu exista biserica, faceau ce vroia muschiu lor!

PS: de-aia suntem considerati de la nastere pacatosi si trebuie sa fim botezati

pe vremea lu adam si eva nu exista biserica, faceau ce vroia muschiu lor!

da man dar - vorba aia - "Il cunosteau" pe Dumnezeu nu? la modu' personal :)

ah dar stai ca "legile" s-au "printat" mai tarziu pe vremea lui Moise....... :D

L.E.: despre botez - good point, deci a fost un fel de "scopul scuza mijloacele"? :D

vad ca "indrumatorul spiritual" al forumului nu vrea sa ne impartaseasca din intelepciunea duhovniceasca... :P

Edited by Lupu
Mai cititi si voi prin biblie .

ba io n-am timp sa citesc prostii.

Erau mai multi oameni. Se zice ca dupa ce Cain l-a ucis pe Abel, i-a fost rusine si a fugit temandu-se de furia celorlalti semeni ai sai...deci erau mai multi...

la treba cu Noe e urmatoarea...dupa ce ploile s-au oprit se vedea doar varful muntelui atlas...pai asta e in maroc...si nu vedeau Himalaya. deci e cam regional potopul

Erau mai multi oameni. Se zice ca dupa ce Cain l-a ucis pe Abel, i-a fost rusine si a fugit temandu-se de furia celorlalti semeni ai sai...deci erau mai multi...

la treba cu Noe e urmatoarea...dupa ce ploile s-au oprit se vedea doar varful muntelui atlas...pai asta e in maroc...si nu vedeau Himalaya. deci e cam regional potopul

Erau mai multi. Bun. Corect. Dar oare tot urmasii lui Adam si ai Evei sau altii?

Despre Himalaia - avand in vedere perioada de timp nedefinita nu putem stii ce orogeneza fusese "proaspata", anterior evenimentului.

Adam si Eva erau... neanderthali? :)

oricine mai crede ca biblia e pe bune, ar trebui sa se duca la academia de cavaleri jedi shi dupa aia la hogwarts ca sa invetze shi nitzica majie alba.

oricine mai crede ca biblia e pe bune, ar trebui sa se duca la academia de cavaleri jedi shi dupa aia la hogwarts ca sa invetze shi nitzica majie alba.

Intrarea se face pe baza de recomandare? :D Ai idee? Suna tentant.. :)

vad ca "indrumatorul spiritual" al forumului nu vrea sa ne impartaseasca din intelepciunea duhovniceasca... :D

eu cred ca isi pregateste "spiciul", sa va readuca pe calea cea dreapta, pacatosilor :) !

vad ca "indrumatorul spiritual" al forumului nu vrea sa ne impartaseasca din intelepciunea duhovniceasca... :D

Fratele SSSS traieste zilele acestui post in liniste, smerenie, curatenie trupeasca si spirituala. Daca , in mare lui marinimie, ne mai viziteaza, pentru a ne lumina mintile intunecate de pacat, nu inseamna ca trebuie sa abuzam. Cand va avea timp, sunt sigura ca va raspunde la intrebarile tuturor. :)

Ma din cate stiu eu faza cu incestu de la Adam si Eva a fost "legal" adica au avut voie ca na nu aveau altfel cum sa faca si mai stin minte ca Adam a trait cateva sute de ani in care a ajutat la perpetuarea speciei...

Tocmai ce am vazut acum pe national geographic exact cehstia asta cu Cain si Abel, cum ii era frica lu Cain de ceilalti si cica asta e unul din marile mistere si intrabari ale povestii lor...

Fratele SSSS traieste zilele acestui post in liniste, smerenie, curatenie trupeasca si spirituala. Daca , in mare lui marinimie, ne mai viziteaza, pentru a ne lumina mintile intunecate de pacat, nu inseamna ca trebuie sa abuzam. Cand va avea timp, sunt sigura ca va raspunde la intrebarile tuturor. :)

Exista un sambure de adevar, poate chiar mai multi, in cele spuse de tine. Dar setea de cunoastere este mare, trebuie sa fim luminati cat de grabnic.

Pana raspunde Invatatul SSSS, care acum e ocupat cu autoflagelarea cu nuiaua de nuc, va pun la dispozitie cateva texte pentru a putea adresa intrebari mai concrete, sa nu risipim timpul Invatatorului SSSS.

ÂŞi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul Âşi după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peÂştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietățile ce se târăsc pe pământ Âşi tot pământul!"

ÂŞi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat Âşi femeie.

ÂŞi Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "CreÂşteți Âşi vă înmulțiți Âşi umpleți pământul Âşi-l supuneți; Âşi stăpâniți peste peÂştii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietățile ce se miÂşcă pe pământ Âşi peste tot pământul!"

Apoi a zis Dumnezeu: "Iată, vă dau toată iarba ce face sămânță de pe toată fața pământului Âşi tot pomul ce are rod cu sămânță în el. Acestea vor fi hrana voastră.

Iar tuturor fiarelor pământului Âşi tuturor păsărilor cerului Âşi tuturor vietăților ce se miÂşcă pe pământ, care au în ele suflare de viată, le dau toată iarba verde spre hrană. ÂŞi a fost aÂşa.

In acest pasaj putem observa ca omul a fost binecuvantat sa se inmulteasca si sa se bucure de iarba. Si a fost lasat slobod pe pamant (in ziua a6-a a facerii)

Insa:

Atunci, luând Domnul Dumnezeu țărână din pământ, a făcut pe om Âşi a suflat în fața lui suflare de viață Âşi s-a făcut omul ființă vie.

Apoi Domnul Dumnezeu a sădit o grădină în Eden, spre răsărit, Âşi a pus acolo pe omul pe care-l zidise.

ÂŞi a făcut Domnul Dumnezeu să răsară din pământ tot soiul de pomi, plăcuți la vedere Âşi cu roade bune de mâncat; iar în mijlocul raiului era pomul vieții Âşi pomul cunoÂştinței binelui Âşi răului.

[....]

ÂŞi a luat Domnul Dumnezeu pe omul pe care-l făcuse Âşi l-a pus în grădina cea din Eden, ca s-o lucreze Âşi s-o păzească.

[...]

ÂŞi a zis Domnul Dumnezeu: "Nu este bine să fie omul singur; să-i facem ajutor potrivit pentru el".

ÂŞi Domnul Dumnezeu, Care făcuse din pământ toate fiarele câmpului Âşi toate păsările cerului, le-a adus la Adam, ca să vadă cum le va numi; aÂşa ca toate ființele vii să se numească precum le va numi Adam.

ÂŞi a pus Adam nume tuturor animalelor Âşi tuturor păsărilor cerului Âşi tuturor fiarelor sălbatice; dar pentru Adam nu s-a găsit ajutor de potriva lui.

Atunci a adus Domnul Dumnezeu asupra lui Adam somn greu; Âşi, dacă a adormit, a luat una din coastele lui Âşi a plinit locul ei cu carne.

Iar coasta luată din Adam a făcut-o Domnul Dumnezeu femeie Âşi a adus-o la Adam.

ÂŞi a zis Adam: "Iată aceasta-i os din oasele mele Âşi carne din carnea mea; ea se va numi femeie, pentru că este luată din bărbatul său.

De aceea va lăsa omul pe tatăl său Âşi pe mama sa Âşi se va uni cu femeia sa Âşi vor fi amândoi un trup.

Aici, in acest pasaj, putem constata ca desi deja erau oameni creati in ziua a 6-a, au mai fost facuti si Adam si Eva (un fel de personal pet) si asezati intr-un soi de parc tematic, raiul .... unde au mancat un mar stricat si apoi nu au mai primit free food, au trebuit sa munceasca

Astia doi, Adam si Eva au avut 2 baieti .... Cain si Abel care nu s-ar fi putut reproduce si oricum Cain i-a spart muianul lui Abel.

apoi

ÂŞi i-a zis Domnul Dumnezeu: "Nu aÂşa, ci tot cel ce va ucide pe Cain înÂşeptit se va pedepsi". ÂŞi a pus Domnul Dumnezeu semn lui Cain, ca tot cel care îl va întâlni să nu-l omoare.

ÂŞi s-a dus Cain de la fața lui Dumnezeu Âşi a locuit în ținutul Nod, la răsărit de Eden.

După aceea a cunoscut Cain pe femeia sa Âşi ea, zămislind, a născut pe Enoh. Apoi a zidit Cain o cetate Âşi a numit-o, după numele fiului său, Enoh.

Iar lui Enoh i s-a născut Irad; lui Irad i s-a născut Maleleil; lui Maleleil i s-a născut Matusal, iar lui Matusal i s-a născut Lameh.

Lameh Âşi-a luat două femei: numele uneia era Ada Âşi numele celeilalte era Sela.

Ada a născut pe Iabal; acesta a fost tatăl celor ce trăiesc în corturi, la turme.

Fratele lui se numea Iubal; acesta este tatăl tuturor celor ce cântă din chitară Âşi din cimpoi.

Sela a născut Âşi ea pe Tubalcain, care a fost făurar de unelte de aramă Âşi de fier. ÂŞi sora lui se chema Noema.

Cain asta, pentru ca a dat in cap lu' frac-su a fost dat afara din disneyland si si-a gasit gajica ....

Intre timp, in disneylandul personal al Domnului:

Adam a cunoscut iarăÂşi pe Eva, femeia sa, Âşi ea, zămislind, a născut un fiu Âşi i-a pus numele Set, pentru că Âşi-a zis: "Mi-a dat Dumnezeu alt fiu în locul lui Abel, pe care l-a ucis Cain.

aka Adam si Eva s-au imbatat si s-au desfranat pana l-au inlocuit pe Abel cu un nou puradel :)

Si pentru a elimina orice suspiciune de incest iata cel mai graitor pasaj:

Fiii lui Dumnezeu, văzând că fiicele oamenilor sunt frumoase, Âşi-au ales dintre ele soții, care pe cine a voit.

[..]

În vremea aceea s-au ivit pe pământ uriaÂşi, mai cu seamă de când fiii lui Dumnezeu începuseră a intra la fiicele oamenilor Âşi acestea începuseră a le naÂşte fii: aceÂştia sunt vestiții viteji din vechime.

Văzând însă Domnul Dumnezeu că răutatea oamenilor s-a mărit pe pământ Âşi că toate cugetele Âşi dorințele inimii lor sunt îndreptate la rău în toate zilele,

I-a părut rău Âşi s-a căit Dumnezeu că a făcut pe om pe pământ.

Deci stimati enoriasi, oamenii erau pe pamant si in rai, Adam si Eva au fost creati separat si in alte scopuri, astia au puit si fiind izgoniti din rai au ales sa se reproduca cu oamenii de pe pamant. Deci nici urma de incest.

Apoi, Noe este ultimul din lista enuntata de biblie ca fiii lui Dumnezeu

După aceea a zis Domnul Dumnezeu lui Noe: "Intră în corabie, tu Âşi toată casa ta, căci în neamul acesta numai pe tine te-am văzut drept înaintea Mea.

Dar nu se specifica totusi cat de mare era 'casa lui' se vorbeste doar de 3 baieti, insa 'casa' lui ne poate duce cu gandul la toate rubedeniile sale inclusiv a 7-a roata de la caruta si servitorii din casa.

Deci stimati enoriasi iata ca Domnul nu instiga la incest (INCĂST, incesturi, s.n. Legătură sexuală, oprită de legile juridice Âşi morale, între părinți Âşi copii sau între frați Âşi surori. ? Din fr. inceste, lat. incestus. ) Mai ales ca fiii Lui se inmulteau cu oamenii de pe pamant.

A fost o combinatie dintre house-pet de Eden, iluminat de marul cunoasterii si 'gibonii' primitivi de pe pamant :D

:D

Edited by Kumuya

@Kumuya: sa-ti fie poza aia de ras ma ca era sa umplu monitoru' de cafea :D

Nimic nu stiti....dupa ce abel a murit, Cain s-a imperecheat cu gorilele...de aceea specia aceasta ciudata :D

Sau ar mai fi asta, dar nu sunt asa sigur:

:)

pai ce treaba are cu himalaya? ala banuiesc ca a stat relativ pe loc cu arca aia, nu a navigat de nebun. nu cred ca erau sisteme de propulsie avansate pe vremea aia, in afara de vasle. Si sa zici unuia ba, vii cu mine si dai la vasle de-ti vine rau sau stai aci si mori inecat...oamenii cam fug de munca :)

Deci datorita curburii pamantului nu prea avea cum sa vada himalaya...si acolo sunt budisti, ei n-au treaba cu potopul

citind povetele voastre,ma gandesc serios sa infiez un copil..o fetitza de douazeci si ceva de ani..

..clar,specia trebuie perpetuata.

:D

merge si de 17-18, o iei la 17 sa o educi pentru cand are 18 :)

pai ce treaba are cu himalaya? ala banuiesc ca a stat relativ pe loc cu arca aia, nu a navigat de nebun. nu cred ca erau sisteme de propulsie avansate pe vremea aia, in afara de vasle. Si sa zici unuia ba, vii cu mine si dai la vasle de-ti vine rau sau stai aci si mori inecat...oamenii cam fug de munca :D

Deci datorita curburii pamantului nu prea avea cum sa vada himalaya...si acolo sunt budisti, ei n-au treaba cu potopul

TRU'

KUMUYA.... nota 10 pe ziua de azi. Argumentare completa si corecta!

Iar pasajele:

"Fiii lui Dumnezeu, văzând că fiicele oamenilor sunt frumoase, Âşi-au ales dintre ele soții, care pe cine a voit.

[..]

În vremea aceea s-au ivit pe pământ uriaÂşi, mai cu seamă de când fiii lui Dumnezeu începuseră a intra la fiicele oamenilor Âşi acestea începuseră a le naÂşte fii: aceÂştia sunt vestiții viteji din vechime."

merita o analiza mai amanuntita.

Cine erau acesti "uriasi"? Sunt deci o categorie distincta fata de "fii lui Dumnezeu", care la randul lor sunt DISTINCTI de "oamenii" ale caror fiice le "cordeau".

Si iata ca ne intoarcem la OZN-uri. :)

[...] nu prea avea cum sa vada himalaya...si acolo sunt budisti, ei n-au treaba cu potopul

Corect, acolo au treaba cu Kung fuuuuuuuuuuuu.

KUMUYA.... nota 10 pe ziua de azi. Argumentare completa si corecta!

Iar pasajele:

"Fiii lui Dumnezeu, văzând că fiicele oamenilor sunt frumoase, Âşi-au ales dintre ele soții, care pe cine a voit.

[..]

În vremea aceea s-au ivit pe pământ uriaÂşi, mai cu seamă de când fiii lui Dumnezeu începuseră a intra la fiicele oamenilor Âşi acestea începuseră a le naÂşte fii: aceÂştia sunt vestiții viteji din vechime."

merita o analiza mai amanuntita.

Cine erau acesti "uriasi"? Sunt deci o categorie distincta fata de "fii lui Dumnezeu", care la randul lor sunt DISTINCTI de "oamenii" ale caror fiice le "cordeau".

Si iata ca ne intoarcem la OZN-uri. :D

eu as fi subliniat: de când fiii lui Dumnezeu începuseră a intra la fiicele oamenilor - adicatelea puteau intra la mai multe fara restrictie, puiau azi cu una, maine cu alta ....

ar mai fi de specificat ceva ... atunci cand Adam se babardea cu Eva e specificat ca "se cunosteau" insa cand era vorba de oamenii de rand, pulimea, se foloseste termenul "intra".

Si iata stimabililor dovada certa ca si noi ne tragem din Fiii Lui, acest lucru se vede clar si este transmis din generatie in generatie, toti fiind zamisliti cu o samanta de dumnezeire in noi. Pe masura ce inaintam in varsta ne aducem aminte de obiceiul intrarii la fiicele oamenilor. :)

Asadar, stimabili enoriasi va rog sa purcedeti la intrarea in fiicele oamenilor :D

:P

Edited by Kumuya

Da, si uriasii aia aparusera ca probabil nu le convenea ca fii lui Dumnezeu intrau la fiicele oamenilor. Acu' ma gandesc ce vroiau ei sa faca cu fiicele oamenilor ca ar fi fost ceva de genu: un cashalot f utea o platica.

Si Adam si Eva "se cunosteau" din nou ca fusesera divortati probabil (o forma incipienta de divort) fiindca Eva l-a prins pe la "fiicele oamenilor", iar cand l-a iertat au inceput sa se "cunoasca", sa se "descopere" reciproc din nou (probabil la vreo 50 de ani de cand se cunoscusera prima data).

alte intrebari: cine a scris biblia? macar de unde a plecat fiindca se stie ca e o "colectie" de "scrieri".

au vreo treaba zodiile cu biblia? :)

eu as fi subliniat: de când fiii lui Dumnezeu începuseră a intra la fiicele oamenilor - adicatelea puteau intra la mai multe fara restrictie, puiau azi cu una, maine cu alta ....

ar mai fi de specificat ceva ... atunci cand Adam se babardea cu Eva e specificat ca "se cunosteau" insa cand era vorba de oamenii de rand, pulimea, se foloseste termenul "intra".

Si iata stimabililor dovada certa ca si noi ne tragem din Fiii Lui, acest lucru se vede clar si este transmis din generatie in generatie, toti fiind zamisliti cu o samanta de dumnezeire in noi. Pe masura ce inaintam in varsta ne aducem aminte de obiceiul intrarii la fiicele oamenilor. :)

Asadar, stimabili enoriasi va rog sa purcedeti la intrarea in fiicele oamenilor :D

:P

Esule, ieri parca tineai post... Pacatosule! Si io cand am zis de preacurvie.... :D Daca nu te autoflagelezi, pun io biciu' pe tine! :D