Sari la conținut

Piston De Ij


binox
 Share

Postări Recomandate

Mi-am cumparat un cilindru nou de Ij (cu 2 tevi) + piston + segmenti + bolt Dilema e ca pe piston este scris un "1" si o sageata . Sageata banuiesc ca indica pozitia de montare a pistonului dar nu stiu de unde vine cifra 1 . Pistonul intra in cilindru fix dar intra (fara segmenti ca nu i-am montat inca). Eu am crezut la inceput ca o fi piston pt cota 1 dar daca era asa nu cred ca ar mai fi intrat in cilindru. Si pistonul vechi are aceleasi inscriptii iar fostul propietar mi-a zis ca nu a desfacut motorul niciodata (i-a pus prin '90 motor nou cu tot cu cutie)

Stiti cum notaza astia pistoanele? (piesele mi le-a luat un coleg din ucraina cred)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"1" ala de pe piston ar trebui sa fie cota...sageata indica evacuarea sau fatza motocicletei...

 

Verificarea pistonului in cilindru se face fara segmenti...zemuit un pic cu ulei , pistonul trebuie sa alunece usor pe cilindru(prin propria greutate) fara sa aiba joc.

Stiintific-masurat cu micrometrul si pistonul si cilindrul, in mai multe puncte...jocul e dat in manualul tehnic corespunzator cu alezajul si materialul din care e turnat pistonul...

!!!Limita de calare e foarte aproape de limita de functionare optima!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...