Jump to content

Discutii despre un scuterist tavalit rau

Recommended Posts

amice ... esti penibil :kiss: pe langa faptul ca esti paralel cu gramatica

Of Doamne! Inchid cu un ultim post! KIDROCK scuza-mi gramatica dar se pare ca profa de romana din generala era prea ocupata de unghii si farduri! Din pacate nu am invatat prea multe , postez si eu ce stiu din vocabularul meu limitat de crangasi! Imi cer scuze daca v-am deranjat dar sincer stau de prea mult timp in casa (abea pe 26 luna asta incep munca) si alta ocupatie in afara de forum , tv, iesit cu prietenii nu am gasit! Deja prea multa lume "ma arata cu degetul" pe forum! Nu pot sa fac un post fara sa-mi fie analizat fiecare cuvant in parte , daca nu cumva am uitat o "," sau o "-" !

Deja recurgeti la violenta. Nu vreau sa fiu alergat cu torte si furci prin bucuresti.

La revedere baieti , asfalt uscat !

(eventualele mele posturi se vor rezuma la intrebari/raspunsuri legate doar de "motociclism" ... voi folosi incontinuare multe "..." "tz" "eo" "sh" etc. pentru ca asa vreau ...avetzi probleme ...vedetzi avatar!)

quick edit!

Lucian ... nu sunt emo!

Edited by kidu
  • Replies 111
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Of Doamne! Inchid cu un ultim post! KIDROCK scuza-mi gramatica dar se pare ca profa de romana din generala era prea ocupata de unghii si farduri! Din pacate nu am invatat prea multe , postez si eu ce stiu din vocabularul meu limitat de crangasi! Imi cer scuze daca v-am deranjat dar sincer stau de prea mult timp in casa (abea pe 26 luna asta incep munca) si alta ocupatie in afara de forum , tv, iesit cu prietenii nu am gasit! Deja prea multa lume "ma arata cu degetul" pe forum! Nu pot sa fac un post fara sa-mi fie analizat fiecare cuvant in parte , daca nu cumva am uitat o "," sau o "-" !

Deja recurgeti la violenta. Nu vreau sa fiu alergat cu torte si furci prin bucuresti.

La revedere baieti , asfalt uscat !

(eventualele mele posturi se vor rezuma la intrebari/raspunsuri legate doar de "motociclism" ... voi folosi incontinuare multe "..." "tz" "eo" "sh" etc. pentru ca asa vreau ...avetzi probleme ...vedetzi avatar!)

quick edit!

Lucian ... nu sunt emo!

Bafta ! MULTUMIM!!!!! :kiss:

eu zic sa-l spanzurati pe kidu...v-a calcat prea mult pe nervi :kiss:

Correct! Hai sa o facem "democratic" : Proces, martori, acuzatii, etc. Toate astea pe topicul bietului scuterist... sa vada lumea! Eventual, punem si poza lui kidu, sa fie scuipata! :rolleyes:

Edited by Lucianggg
Correct! Hai sa o facem "democratic" : Proces, martori, acuzatii, etc. Toate astea pe topicul bietului scuterist... sa vada lumea! Eventual, punem si poza lui kidu, sa fie scuipata! :kiss:

ha ...ha !! hahaha ! ....acum daca`i zic ceva sare lumea pe mine ... "atac la persoana si injurii" ...si fara sa folosesc vre-un cuv obscen! ...

on topic: ..se stie ceva de scuterist? cine e? e intreg?

on topic: ..se stie ceva de scuterist? cine e? e intreg?

Se pare ca nu ai citit tot pe aici, un raspuns partial (da, e intreg!) a venit de la cineva cu o pagina in urma:

Scuteristul n-a avut nevoie de spitalizare. N-avea scuterul înregistrat.

Pro Ceed a rămas cu bara față spartă, far stânga spart, capotă îndoită, aripa dreapta înfundată. ÂŞoferul susține că scuterul venea cu viteză Âşi nu l-a văzut la timp.

ÂŞoferul a fost încadrat la art.54/1, neasigurare, iar scuteristul la 161/p, "se interzice conducătorilor de biciclete sau de mopede să circule pe alte benzi decât cea de langa bordură sau acostament".

In rest, din cate stiu eu dat fiind ca stie la ce articol au fost incadrati aia fie el fie cel de la care a obtinut informatia nu are voie sa-ti spuna cum ii cheama si ce numar avea masina (ca la scuter ti-a spus deja - asta e voie sa spui - ca n-are).

Faza e ca in cazul de fata nu prea vad o vina a scuteristului, chiar daca legal are partea lui de vina. Da, ok legea spune ca trebuie sa mearga pe langa acostament, dar, daca nu era scuterul si se intampla sa fie o motocicleta/masina, tramvaiul sau alte vehicule care au voie sa mearga si pe banda aia, tot loveau masina. Chestia e ca ala cu masina s-a bagat fara sa se asigure. Legal e vinovat si scuteristul, dar putea ca in locul lui sa fie orice alt vehicul.

1. nu avea dreptul sa circule pentru ca nu era inmatriculat scuterul

2. nu avea voie sa circule pe banda 3 (linia de tramvai)

3. nu trebuia sa mearga a la' Rossi si trebuia sa fie atent la coloana (coloanele banda1 banda 2) care s-a oprit sa faca loc si sa realizeze in acelasi timp ca e pe un scuter de 80cm pe 40cm (sau ceva de genu) si daca tot se baga aiurea macar sa constientizeze ca nu e cu ACTROS-ul si nu este atat de vizibil...

Celui cu KIA i s-o facut loc pe banda 1 si 2... sa "se asigure" pe banda 3 (pe linie) ii trebuiau minim 1m/1,5m pentru ca NEWS FLASH ...nu se poate salta in picioare sa bage capu la inaintare soferul... e prins saracul in scaun la o distanta considerabila fata de extremitatea frontala a masinii....

Stiu ca e frumos asa sa dai &%^$ soferilor ca vai domne ne omoara si alea da ...da acum bulangiu ala pe scuter chiar a provocat treaba!

3. nu trebuia sa mearga a la' Rossi si trebuia sa fie atent la coloana (coloanele banda1 banda 2) care s-a oprit sa faca loc si sa realizeze in acelasi timp ca e pe un scuter de 80cm pe 40cm (sau ceva de genu) si daca tot se baga aiurea macar sa constientizeze ca nu e cu ACTROS-ul si nu este atat de vizibil...

Celui cu KIA i s-o facut loc pe banda 1 si 2... sa "se asigure" pe banda 3 (pe linie) ii trebuiau minim 1m/1,5m pentru ca NEWS FLASH ...nu se poate salta in picioare sa bage capu la inaintare soferul... e prins saracul in scaun la o distanta considerabila fata de extremitatea frontala a masinii....

Stiu ca e frumos asa sa dai &%^$ soferilor ca vai domne ne omoara si alea da ...da acum bulangiu ala pe scuter chiar a provocat treaba!

Total de acord cu tine la faza cu permisul si cu linia de tramvai. Daca chiar era pe linie, nu are nici o scuza. Iar daca nu era cu actele in regula, cu atat mai mult, nu avea ce sa caute pe strada. Dar si cu masina, daca nu esti sigur nu te bagi. Daca il lua tramvaiul, ce mai facea.

Oricum sper sa avem cat mai putini dintre nopi parte de belele de genul asta indiferent ca suntem pe motor sau cu masina....

Incepi sa ma enervezi. Spui o prostie si vad ca iti place. Avea voie sa depaseasca pe linia de tramvai.

1. chiar daca e scuterul inmatriculat sau nu, tot avea prioritate.

2. ti-am explicat deja. Citeste codul rutier, poate iti iei si categoria A.

3. Nu cred ca mergea ca Rossi. Cand esti cu masina si iesi undeva, daca ai experienta si nu esti bomba la volan iesi incet, f incet. Dar cum ala era incepator pac pac.

"Bulangiul" cu scuteru a depasit coloana pe linia de tramvai, si i s-a taiat fata de un incepator care a uitat ca si pe linia de tramvai se circula. intelegi? sau trecem la desene?

Da' vad ca persisti in dezinformare...

1. Daca scuterul era neinmatriculat trebuia sa stea la el in curte nu pe sosea.... ASADAR nici macar nu mai are rost sa vorbesc de prioritate

Art.12 (1) OUG 195 Art.161 lit. e) Regulament

Daca totusi iesim ca imbecilii pe drum cu scuterul neinmatriculat.... LOGIC si fara RCA

2. Art.161 lit. p) Regulament : Se interzice conducatorilor sa circule pe alte benzi decat cea de langa bordura sau acostament...

si la pct. 3 trebuie sa iti desenez ca sa fiu sigur ca totusi te prinzi... DECI vezi fig.1 Si tine cont si de faptul ca un scuter nu depaseste in inaltime un sedan oarecare, dar despre dimensiuni am spus deja.... Dimensiunile reduse se traduc prin observarea cu greutate a acestuia.

Eu nu stiu ce regulament tot vrei tu sa citesc. Tu poate citesti regulamentul din Burkina Fasso si pe deasupra esti pilot F1+SBK cu reflexe si experienta cu gramada..si cu vedere in infrarosu si termoviziune....

post-37279-1237392190_thumb.jpg

Edited by BlackLord
E, nu avem de unde sa stim exact pana nu vine cineva care stie sigur situatia, care a vazut faza, sau chiar el...poate era doar nelegata si larga...eu odata am fost adus de un amic acasa ca am avut treaba la motoru lui, si mi-a dat o casca de imi zbura si la vant la 40 la ora, cu tot cu legatura...asa ca, din poze nu ne putem da seama decat ca a facut buf destul de bine, si poate de situatie....SI nu cred ca e faza cu scuteristii, ca eu de ex am cazut acum doua zile echipat complet, mai putin pantaloni si manusi....si imi multumesc ca mi-am dat candva banii pe echipament chit ca nu aveam motor functional

ce aiurea....se cade cam mult acum pe inceput de sezon... :angry:

nu aveam motor dar aveam deja alpinestars....si ce bine mi-a prins...

Faza e ca in cazul de fata nu prea vad o vina a scuteristului, chiar daca legal are partea lui de vina. Da, ok legea spune ca trebuie sa mearga pe langa acostament, dar, daca nu era scuterul si se intampla sa fie o motocicleta/masina, tramvaiul sau alte vehicule care au voie sa mearga si pe banda aia, tot loveau masina. Chestia e ca ala cu masina s-a bagat fara sa se asigure. Legal e vinovat si scuteristul, dar putea ca in locul lui sa fie orice alt vehicul.

imi pare rau sa iti prezint aceasta situatie dar nu ai cum sa il vezi....au explicat atii mai detaliat eu dar tin parerea lor...

@Dimitris

Si tu daca citeai codul rutier stiai ca scuterelor/mopedelor li se interzice sa circule pe alte benzi decat cea de langa bordura sau acostament...

Pam-Pam!

SI pe pista de biciclete acolo unde e cazul, si exista una....

offtopic: eu abia astept sa ma dau odata cu un microcar pe pista aia :angry: Ca doar e moped si aia...legile lu peste...

Glumesti, nu? Io am asistat cu satisfactie cand un scuterist a fost oprit de politie si luat la intrebari ca mergea pe banda de biciclete.

SI pe pista de biciclete acolo unde e cazul, si exista una....

offtopic: eu abia astept sa ma dau odata cu un microcar pe pista aia :angry: Ca doar e moped si aia...legile lu peste...

Glumesti, nu? Io am asistat cu satisfactie cand un scuterist a fost oprit de politie si luat la intrebari ca mergea pe banda de biciclete.

Glumesti si tu, sau n-ai mai citit codul rutier de 20 de ani? Minunata noatra legislatie spune ca pe moped esti obligat sa mergi pe pista de biciclete sau pe o poteca laterala - daca asa ceva exista. Eu de exemplu profit din plin de ea cand sunt pe moped si trebuie sa ma deplasez de la televiziune spre Arcul de Triumf (unde drumul e in paragina) dar desigur nu bag mai mult de 25-30km/h, nu calc biciclisti si nici macar pietoni...

Glumesti si tu, sau n-ai mai citit codul rutier de 20 de ani? Minunata noatra legislatie spune ca pe moped esti obligat sa mergi pe pista de biciclete sau pe o poteca laterala - daca asa ceva exista. Eu de exemplu profit din plin de ea cand sunt pe moped si trebuie sa ma deplasez de la televiziune spre Arcul de Triumf (unde drumul e in paragina) dar desigur nu bag mai mult de 25-30km/h, nu calc biciclisti si nici macar pietoni...

Daca e cu adevarat asa atunci e o labareala maxima... mi se pare aberant sa mergi cu scuterul pe trotuar. Am un amic biciclist care a fost acrosat de un scuter in timp ce mergea pe banda lui. Am inteles ca tu mergi ok si nu calci biciclisti, dar daca toti scuteristii ar merge asa unde s-ar ajunge?

Daca e cu adevarat asa atunci e o labareala maxima... mi se pare aberant sa mergi cu scuterul pe trotuar. Am un amic biciclist care a fost acrosat de un scuter in timp ce mergea pe banda lui. Am inteles ca tu mergi ok si nu calci biciclisti, dar daca toti scuteristii ar merge asa unde s-ar ajunge?

Trebuie sa faci distinctie intre zona pietonala, pista de biciclete pusa aiurea pe trotuar si strada, si sa ajungi sa folosesti maneta aia de acceleratie mai fin decat ca buton de on/off.

Eu recunosc ca merg pe pista de biciclete doar cand imi convine (fie drumul e in paragina fie e blocat de masini), ca altfel pot "sa ma dau lovit" ca fie ca n-am stiut ca e pista pe acolo, fie ca am uitat ca sunt pe moped si nu pe motocicleta, si daca aia sunt in toane bune poate ma si cred si ma iarta...

Oricum nu m-a oprit pana cum nimeni decat ca sa ma verifice ca am numar, si nici macar unul n-a avut rabdare sa se uite daca am si RCA (am si pentru trotineta, dar am lasat cartea verde acasa).

pista de biciclete pusa aiurea pe trotuar si strada

Aici se opreste dialogul nostru. Daca nu ai iesit din tara, poate o sa ai ocazia pe viitor si o sa vezi ca nu e nimic aiurea in chestia asta (si majoritatea sunt pe trotuar). Exact ca tine gandea si un guster cu un Range Rover care isi parcase masina pe Magheru perpendicular pe o astfel de pista, ca "e o tampenie, nu are nici un rost" etc. Nu ne-am nascut niciunul cu 2 sau 4 roti motorizate sub fund asa ca hai sa nu desconsideram drepturile celoralalti, in cazul de fata al biciclistilor. Pista aia poata ca nu e gandita peste tot cum trebuie, dar macar atata au si ei...

ba da io nu mai pot cu atatia profesori, avocati si mari cunoscatoriai codului rutier. Am zis si eu ca omu' nu am dat cu paru' si am mai si subliniat ca :"din vagile mele cunostinte..." si imediat s-au gasit cativa care sa ma apostrofeze. m-am saturat de net-bikeri, de salutul asfalt uscat(ce daca va prinde ploaia nu mai stiti sa mergeti) va curge ceva cald pe craci cand va intra mobra in voblaj sau va fuge un pic de c*ur va tavaliti si dupa aia venti pe forum sa va plangeti.

dar daca in locul masini era un vehicol pe doua roti? bag mana in foc ca discutia era cu totul alta pentru ca 90% din cei care scriu aici sunt subiectivi.

a mai zis cineva mai devreme dpdv moral scuterul e vinovat, conform legislatiei masina.

om tine unii dintre noi cu ursu' dar si iepurasu a fost plin de smecherie de pata asta, si s-a ars!

Aici se opreste dialogul nostru. Daca nu ai iesit din tara, poate o sa ai ocazia pe viitor si o sa vezi ca nu e nimic aiurea in chestia asta (si majoritatea sunt pe trotuar). Exact ca tine gandea si un guster cu un Range Rover care isi parcase masina pe Magheru perpendicular pe o astfel de pista, ca "e o tampenie, nu are nici un rost" etc. Nu ne-am nascut niciunul cu 2 sau 4 roti motorizate sub fund asa ca hai sa nu desconsideram drepturile celoralalti, in cazul de fata al biciclistilor. Pista aia poata ca nu e gandita peste tot cum trebuie, dar macar atata au si ei...

Am iesit din tara de multe ori si am vazut piste excelente de biciclisti puse pe trotuar de exemplu in Viena si Hanovra. Mi-au placut mai mult cele din Hanovra - care faceau clar parte dintr-un proiect urbanistic: trotuarul era acoperit cu padele facute dintr-un fel de gresie de exterior galbena, iar pista de biciclisti era acoperita cu un fel de asfalt care continea o zgura mov mult mai abraziva decat asfaltul de pe partea carosabila destinata masinilor.

Cred ca m-am exprimat gresit cu "plasate aiurea pe trotuar", trebuia sa spun "plasate romaneste pe trotuar", si uite la ce ma refer:

- Acum cativa ani am avut campanie de facut rampe pentru handicapati - care evident s-a desfasurat pompieristic si de multe ori rampele respective sunt facute in bataie de joc. Acum avem plan la facut piste de biciclisti, si dat fiind ca n-au fost bani pentu re-configurarea strazii s-au lipit aiurea niste benzi galbene pe unde se nimereste, si ca trecere de pe trotuar pe carosabil si innapoi s-au reciclat rampele pentru handicapati. Ca exemplu vezi cum arata "pista pentru biciclisti" la intersectia Unirii cu Nerva Traia, unde trebuie sa iei o curba stransa cu zero vizibilitate pe langa chioscul unei tziganci care vinde flori ca sa nimeresti pe fosta rampa de handicapati.

- Exista locuri (cum ar fi pe la Arcul de Truimf, fix in partea opusa locului unde se aduna motociclistii, sau mai jos cu 1-2 strazi spre Piata Victoriei, sau chiar in Piata Victoriei) unde trebuie sa iei curbe foarte stranse si sa treci printre "jaloane" ca asa era trotuarul si asa au facut si ei "pista"; uneori pentru pietoni ramane mai putin loc decat pentru asa-zisa pista.

- Pista de la Piata Charles de Gaulle pana la Arcul de Triumf e pusa pe o linie de canale care par a fi rude cu cele din Pantelimon (ca nici macar unul nu e la nivel), noroc ca nu sunt multi pietoni prin zona si mai poti sa le ocolesti.

- Culmea marlaniei romanesti e ca vechea pista (facuta pe vremea cand Basescu era primar) de pe Bulevardul Elisabeta e plina de chioscuri de vandut ziare, si desigur ca si celelalte asa-zise "piste pentru biciclisti" de masini parcate aiurea.

• 2 weeks later...

:scratch: cum adica tu esti cel din imagini?

fi un pic mai explicit...ce s-a intamplat exact????

ce e treeaba rosie de pe jos? duceai un pepene? care esti tu???

Edited by HotRaider

Sa inteleg ca tu esti scuteristul de care se discuta aici: /index.php?showtopic=329999

Citeste topicul si vei afla pareri cate vrei!

Doua sugestii am pt tine:

- Leaga casca de bostan pe viitor

- Schimba-ti username-ul! ...minune!

:scratch: cum adica tu esti cel din imagini?

fi un pic mai explicit...ce s-a intamplat exact????

ce e treeaba rosie de pe jos? duceai un pepene? care esti tu???

Da....cineva din intamplare a filmat dupa ce a auzit busitura...fara a stii ca avem niste cunostinte comune.Mergeam pe banda a doua...am intrat in depasire si cineva din partea dreapta de pe o straduta a vrut sa intoarca pe linie...si nu s-a asigurat.eu sunt cel de pe jos...si aia rosie de pe jos este benzina.:friends: