Sari la conținut

Accident mortal in Maramures! - Razvan Sima


cosmin bm
 Share

Postări Recomandate

Ma sunat un prieten care mi-a zis ca in Somcuta sa produs un accident moto, este vorba despre o yamaha r1 galben, cu inscriptii camel .Stie cineva mai multe detalii? din cate am inteles motociclistul ii in stare foarte grava, casca ii era sparta in mai multe bucati.

Editat de cosmin bm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 175
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Imi pare rau pt starea motociclistului! insanatosire cat mai rapida

Aia din ziar exagereaza foarte mult 200 metri de frana? , unde au vazut ei urma de franare la o motocicleta de 200 de metri? nici o motocicleta din lumea asta pe drumurile din Romania nu parcurge 200 m cu o roata blocata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pt starea motociclistului! insanatosire cat mai rapida

Aia din ziar exagereaza foarte mult 200 metri de frana? , unde au vazut ei urma de franare la o motocicleta de 200 de metri? nici o motocicleta din lumea asta pe drumurile din Romania nu parcurge 200 m cu o roata blocata.

Nu putem decat sa ne rugam pentru el ca in astfel de situatii medicii tare multe nu pot face ( si la ai meu au spus ca daca voi trai pana a doua zi se vor sa vada uita ce am). Am citit ca avea viteza foarte mare corect dar singurul vinovat este BOUL care nu l-a vazut el ( multi soferi intentionat taie calea motociclistilor sa vada daca se descurca am patit-o de mai multe ori inclusiv in Baia Mare cu taximetristii) nu a acordat prioritate motociclistul avea viteza prea mare insa in lege nu scrie ca daca ai viteza prea mare trebe sa te nenoroceasca( Am fost lovit din dreapta de o doamna cu un Citroen si mi-a spus ca aveam viteza mare ) stiu unii ca cea mai buna arma de aparare este atacul.

In acte precis va fi de vina motociclistul insa nu trebuie sa permitem asa ceva sa plateasca neam de neamul lui oalele sparte spitalizare etc.

Multa sanatate pentru Razvan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eram prin zona la o ciocolata calda, cand s-a intamplat. Am facut si cateva poze cu telefonul din pacate nu aveam aparat foto la mine asa ca lasa de dorit calitatea.

Dupa parerea mea este vina motociclistului , cel putin morala chiar daca probabil legal se va dovedi altceva.

Omu asta, nu stiu cine este, avea vreo 70 de metrii de franare , am numarat pasii , si ma refer la 70 metrii de frana lasata pe asfalt , asa ca el mergea in localitate cu vreo 200 la ora , in zona stiuta ca fiind aglomerata si plina de tarani care trec fiecare dupa cum ii taie capu. Tipu cu masina cel mai probabil a incercat ori sa vireze ori sa intoarca fara sa se asigure corect sau suficient de bine si motociclistul l-a luat in plin pe partea soferului ( usa _ aripa facute zob la masina ) .

Motocicleta pe care o cunosc chiar foarte bine , am facut mai multi km cu ea anul trecut din cate retin avea unele probleme la rulmetul care tinea furca si avea joc ceea ce dadea instabilitate , nu stiu daca s-a remediat de atunci problema asta. Acuma motocicleta in urma accidentului este irecuperabila , cadrul contorsionat si fata si furca fata indoite , toate carenele sunt distruse , bordu zbuat de la loc si piese pe vreo 20 metrii imprastiate in bucatele .

Daca totusi scapa cu zile din treaba asta si sper sa aiba noroc , sper sa fie mai atent pe viitor si al si altii care ii manca asa de rau in poponeata acuma la inceput de sezon cand asfaltu e rece si de multe ori ud pe jos.

post-26997-1237105968_thumb.jpg

post-26997-1237105977_thumb.jpg

post-26997-1237105984_thumb.jpg

post-26997-1237105997_thumb.jpg

post-26997-1237106003_thumb.jpg

post-26997-1237106014_thumb.jpg

post-26997-1237106025_thumb.jpg

post-26997-1237106033_thumb.jpg

post-26997-1237106041_thumb.jpg

Editat de white8snow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eram prin zona la o ciocolata calda, cand s-a intamplat. Am facut si cateva poze cu telefonul din pacate nu aveam aparat foto la mine asa ca lasa de dorit calitatea.

Dupa parerea mea este vina motociclistului , cel putin morala chiar daca probabil legal se va dovedi altceva.

Omu asta, nu stiu cine este, avea vreo 70 de metrii de franare , am numarat pasii , si ma refer la 70 metrii de frana lasata pe asfalt , asa ca el mergea in localitate cu vreo 200 la ora , in zona stiuta ca fiind aglomerata si plina de tarani care trec fiecare dupa cum ii taie capu. Tipu cu masina cel mai probabil a incercat ori sa vireze ori sa intoarca fara sa se asigure corect sau suficient de bine si motociclistul l-a luat in plin pe partea soferului ( usa _ aripa facute zob la masina ) .

Motocicleta pe care o cunosc chiar foarte bine , am facut mai multi km cu ea anul trecut din cate retin avea unele probleme la rulmetul care tinea furca si avea joc ceea ce dadea instabilitate , nu stiu daca s-a remediat de atunci problema asta. Acuma motocicleta in urma accidentului este irecuperabila , cadrul contorsionat si fata si furca fata indoite , toate carenele sunt distruse , bordu zbuat de la loc si piese pe vreo 20 metrii imprastiate in bucatele .

Daca totusi scapa cu zile din treaba asta si sper sa aiba noroc , sper sa fie mai atent pe viitor si al si altii care ii manca asa de rau in poponeata acuma la inceput de sezon cand asfaltu e rece si de multe ori ud pe jos.

Banuiesc ca nu a franat decat cu spatele si atunci este explicabil de ce este urma asa de lunga dar nu este continua deci viteza avea din plin. Din pacate primavara sunt multe accidente.

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate primavara sunt multe accidente.

numai bine

 

din pacate in Romania sunt multe accidente atat primavara cat si vara ... asta datorita faptului ca se conduce haotic din cauza drumurilor , se conduce repede si neatent.

 

Autoturismul VW a iesit in sosea, iar soferul acestuia se pare ca nu l-a observat pe motociclist. Claudiu Sima l-a vazut insa, dar pur si simplu nu si-a mai putut opri motorul, astfel incat a intrat in plin in partea laterala a masinii dinspre sofer. In urma impactului, tanarul a fost proiectat – ca o papusa, peste cealalta banda de mers a DE 58, precum si peste santul de la marginea drumului.

 

Neatentia conducatorului auto il poate costa viata motociclistului.....

 

Sper totusi sa nu fie asa grava stare lui dupa cum vad in poze....

 

 

 

 

 

Razvan Sima, motociclistul ranit grav in accidentul de langa Buciumi - produs ieri, 14 martie - se afla in continuare in stare grava. Tanarul se afla internat in sectia de Terapie Intensiva de la Spitalul Judetean de Urgenta Baia Mare, iar starea lui continua sa ii ingrijoreze pe medici. Motociclistul este tinut sub observatie de catre personalul de la ATI, care ii monitorizeaza permanent semnele vitale.

 

 

sursa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aflat starea motorului , s-au facut reparatiile inainte de vanzare nu avea jocul la momentul accidentului . asa ca mai ramane doar negrijenta sofer si motociclist

Editat de white8snow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate in Romania sunt multe accidente atat primavara cat si vara ... asta datorita faptului ca se conduce haotic din cauza drumurilor , se conduce repede si neatent.

 

Autoturismul VW a iesit in sosea, iar soferul acestuia se pare ca nu l-a observat pe motociclist. Claudiu Sima l-a vazut insa, dar pur si simplu nu si-a mai putut opri motorul, astfel incat a intrat in plin in partea laterala a masinii dinspre sofer. In urma impactului, tanarul a fost proiectat – ca o papusa, peste cealalta banda de mers a DE 58, precum si peste santul de la marginea drumului.

 

Neatentia conducatorului auto il poate costa viata motociclistului.....

 

Sper totusi sa nu fie asa grava stare lui dupa cum vad in poze....

 

 

 

 

 

Razvan Sima, motociclistul ranit grav in accidentul de langa Buciumi - produs ieri, 14 martie - se afla in continuare in stare grava. Tanarul se afla internat in sectia de Terapie Intensiva de la Spitalul Judetean de Urgenta Baia Mare, iar starea lui continua sa ii ingrijoreze pe medici. Motociclistul este tinut sub observatie de catre personalul de la ATI, care ii monitorizeaza permanent semnele vitale.

 

 

sursa

Este suparator cum nu suntem bagati in seama nu a vazut? Probabil nici nu s-a uitat ca o motocicleta galbena este imposibil sa nu o vezi.

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este suparator cum nu suntem bagati in seama nu a vazut? Probabil nici nu s-a uitat ca o motocicleta galbena este imposibil sa nu o vezi.

Numai bine

In plus motocicleta avea niste xenoane foarte puternice. Oricum viteza a fost problema.Cv noutati despre el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica motociclistului si putere familiei sa treaca peste acest nacaz.

 

Oameni buni revenitiva cu picioarele pe pamant, nu e anul de cand a murit Robi pe acelasi drum intr-un accident petrecut in aceleasi imprejurari iar acum avem alt kamicaze accidentat, cu riscul de a starni flame trebuie sa spun ca uni dintre noi nu pretuiec viata de loc. La o motocicleta ii dai in goarna daca-ti permite drumul si daca te simti in siguranta pe portiunea respectiva de drum, in nici un caz in localitate sau in zona locuita de tarani.

De eram oricare de pe acest forum in locul acelui "BOU" dupa cum zic uni pe aici la acel ghinionist cu wv, o mierleam la fel, la 200 km/h parcurgem intr-o secunda 55m, credeti ca vreunul dintre noi am fi vazuta acel glont venind, sau credeti ca am fi pututa aprecia corect viteza sinucigasului, eu nu prea cred. Ar trebui sa incetam in astfel de accidente sa-i condamnam pe conservari, vina e doar a noastra. Sunt perfect de acord ca majoritatea conservarilor in special taximetristi si femeile au boala pe noi si incearca sa ne omoare in trafic, dar in acest caz ar trebui sa deschidem larg ochii si sa ne dam seama ca-n localitate nu avem ce merge cu 200 km/h.

 

Numai Bine

p.s. nu mi-o luati in nume de rau, asta e pararea mea si sunt constient ca nu e toata lumea de acord cu mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica motociclistului si putere familiei sa treaca peste acest nacaz.

 

Oameni buni revenitiva cu picioarele pe pamant, nu e anul de cand a murit Robi pe acelasi drum intr-un accident petrecut in aceleasi imprejurari iar acum avem alt kamicaze accidentat, cu riscul de a starni flame trebuie sa spun ca uni dintre noi nu pretuiec viata de loc. La o motocicleta ii dai in goarna daca-ti permite drumul si daca te simti in siguranta pe portiunea respectiva de drum, in nici un caz in localitate sau in zona locuita de tarani.

De eram oricare de pe acest forum in locul acelui "BOU" dupa cum zic uni pe aici la acel ghinionist cu wv, o mierleam la fel, la 200 km/h parcurgem intr-o secunda 55m, credeti ca vreunul dintre noi am fi vazuta acel glont venind, sau credeti ca am fi pututa aprecia corect viteza sinucigasului, eu nu prea cred. Ar trebui sa incetam in astfel de accidente sa-i condamnam pe conservari, vina e doar a noastra. Sunt perfect de acord ca majoritatea conservarilor in special taximetristi si femeile au boala pe noi si incearca sa ne omoare in trafic, dar in acest caz ar trebui sa deschidem larg ochii si sa ne dam seama ca-n localitate nu avem ce merge cu 200 km/h.

 

Numai Bine

p.s. nu mi-o luati in nume de rau, asta e pararea mea si sunt constient ca nu e toata lumea de acord cu mine

 

Salutare,

 

Sun t de acord cu tine. Eu sunt de fel din Somcuta dar acum locuiesc in Timisoara. Cunosc f bine zona unde s-a intimplat accidentul si conduc si conserva si motor de o gramada de ani, de prin 1992. Ideea e in felul urmator: La iesirea din Buciumi e o linie destul de dreapta dar chiar inainte de intrarea in Somcuta , inainte de cimitir e o curba la stinga, care mascheaza vizibilitatea in lungul soselei. Ieri am facut un test cu motorul meu. Am incercat sa opresc brusc de la 150km/h. Am ajuns la aproape 0 km/h in cca 40 de metri lungime. Ginditi-va ca reactia celui care intra in sosea dureaza circa 6 - 9 secunde (asigurare stinga, asigurare dreapta, bagat in viteza, intrare cu botul in sosea). Dar atunci la o viteza de cca 150km/h eu am parcurs deja aproape 400 m. Intre intrarea in localitate si locul accidentului nu sunt mai mult de 400 de metri. Lungimea urmei de frinare a fost de cca 70 m. Ginditi-va cam ce viteza avea in momentul impactului. Din pacate nu invatam din greselile altora . Problema e ca invatatul din greselile noastre doare. si doare rau. Sper ca baiatul sa-si revina si sa -i dea Domnul si puterea si vointza sa se mai suie pe motor, dar eu va zic o chestie ce am auzit-o si eu de la altii: Nu viteza ucide! PROSTIA, INCONSTIENTA SI TERIBILISMUL UCID. Abia apoi vine viteza.

Probabil ca unii o sa se supere, dar mai e o chestie adevarata; fierul se indreapta, mina si piciorul se repara, dar capul si coloana nu prea. Bucuratzi-va de turele cu motorul si paziti-va voi pe voi ca altii nu o vor face in locul vostru.

Hai noroc si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un grav accident de circulatie a avut loc in cursul dupa-amiezii de sambata, 14 martie, pe DE 58, la iesirea din Buciumi, pe sensul de directie spre Baia Mare,Maramures!Impactul a fost devastator pentru motociclist, care a suferit leziuni profunde la nivelul capului, medicii fiind rezervati in privinta sanselor sale de supravietuire.Autoturismul a iesit in sosea, iar soferul acestuia se pare ca nu l-a observat pe motociclist. Claudiu Sima l-a vazut insa, dar pur si simplu nu si-a mai putut opri motorul, astfel incat a intrat in plin in partea laterala a masinii dinspre sofer. In urma impactului, tanarul a fost proiectat – ca o papusa, peste cealalta banda de mers a DE 58, precum si peste santul de la marginea drumului.

Motociclistul s-a zdrobit de un podet din beton, iar in urma izbiturii casca de protectie pe care o avea pe cap s-a spart. Razvan Sima a suferit multiple leziuni, iar martorii accidentului au declarat ca acesta avea capul spart, iar din urechi si gura ii curgea sange.

Tin sa precizez ca baiatul are 24 de ani si se zbate intre viata si moarte!!

post-46240-1237222781_thumb.jpg

post-46240-1237222802_thumb.jpg

post-46240-1237222819_thumb.jpg

post-46240-1237222848_thumb.jpg

post-46240-1237222861_thumb.jpg

post-46240-1237222878_thumb.jpg

post-46240-1237222893_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saracu :bow:

Oare ce o fi in mintea astora care ies in strada cu masinile fara sa se uite in stanga sau in dreapta?

Sunt niste inconstienti, indiferenti care nu pretuiesc viata.

Sper ca pilotul sa se faca bine, Dumnezeu sa il ajute, traieste momente foarte grele acum.

 

 

Si ca o paranteza la accidentele in care suntem implicati noi cei cu motociclete, politia a modificat felul in care se da poligonul acum, au incercat sa il faca mai dificil, nu ar fi mai bine, sa il faca MAI DIFICIL si pentru B ? Pentru ca in f multe cazuri murim sau suntem accidentati din cauza lor.

Acum cei care nu au vazut incidentul, si nu are vreo treaba cu forumul asta, or sa isi dea cu parerea: "Da-l dracu, probabil avea viteza!" asta pentru ca pentru ca suntem o tara de inapoiati, concentrati pe masini, motoreta e periculoasa si mori, pai cum dracu sa nu murim daca dati peste noi? :kiss: :rolleyes: :moto: mama ce draci am!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Grav accident de circulatie la iesirea din Buciumi, pe DE 58, unde azi, 14 martie, un motociclist a ajuns in stare grava dupa ce a lovit o masina. Aproape 100 de metri urme de franare si apoi un impact violent de un autoturism ce iesea dintr-o curte. Motociclistul, dar si bolidul acestuia au zburat apoi, circa 30 de metri, si s-au izbit de un gard din beton. Tanarul, desi avea echipament si casca de protectie, a fost grav ranit, iar sansele lui de supravietuire au fost prezentate de medici ca fiind minime. Accidentul s-a produs langa stadionul de fotbal din orasul maramuresean Somcuta Mare. Un tanar de 24 ani conducea cu viteză excesiva o motocicleta Yamaha. A vazut ca dintr-o curte iese o masina, a franat, dar nu a putut evita impactul violent cu aceasta.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saracu :bow:

Oare ce o fi in mintea astora care ies in strada cu masinile fara sa se uite in stanga sau in dreapta?

Sunt niste inconstienti, indiferenti care nu pretuiesc viata.

Sper ca pilotul sa se faca bine, Dumnezeu sa il ajute, traieste momente foarte grele acum.

 

 

Si ca o paranteza la accidentele in care suntem implicati noi cei cu motociclete, politia a modificat felul in care se da poligonul acum, au incercat sa il faca mai dificil, nu ar fi mai bine, sa il faca MAI DIFICIL si pentru B ? Pentru ca in f multe cazuri murim sau suntem accidentati din cauza lor.

Acum cei care nu au vazut incidentul, si nu are vreo treaba cu forumul asta, or sa isi dea cu parerea: "Da-l dracu, probabil avea viteza!" asta pentru ca pentru ca suntem o tara de inapoiati, concentrati pe masini, motoreta e periculoasa si mori, pai cum dracu sa nu murim daca dati peste noi? :kiss: :rolleyes: :moto: mama ce draci am!

 

 

Pai dupa urmele de franare si starea motocicletei si a masinii eu cred ca avea ceva viteza si oricum dupa cum se vede in poze este un drum ingust cu multe iesiri laterale...

Imi pare foarte rau pentru el,nimanui nu trebuie sa i se intample asa ceva,dar inconstienta ucide... :haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

50-70 m de frana. Cam de la ce viteza a franat atatia metri si tot s-a lovit atat de violent de masina ? Sat cu case inghesuite, frigut afara... in astfel de conditii imi pare rau de el si de tineretea lui insa cand ti-o faci cu mana ta... :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce unii il apara atat...e clar ca si-a facut-o cu mana lui,un inconstient pur si simplu

Iar acel ''Bou'' nu cred ca are nici-o vina(tu te gandesti cand iesi din curte cu masina ca o sa treaca o racheta pe sosea? chiar daca te asiguri nu ai cum sa apreciezi ca racheta aflata la 200m va fi langa tine in doar 3 secunde,nu?)

 

 

Imi pare rau pentru el

Ii doresc refacere totala!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Sun t de acord cu tine. Eu sunt de fel din Somcuta dar acum locuiesc in Timisoara. Cunosc f bine zona unde s-a intimplat accidentul si conduc si conserva si motor de o gramada de ani, de prin 1992. Ideea e in felul urmator: La iesirea din Buciumi e o linie destul de dreapta dar chiar inainte de intrarea in Somcuta , inainte de cimitir e o curba la stinga, care mascheaza vizibilitatea in lungul soselei. Ieri am facut un test cu motorul meu. Am incercat sa opresc brusc de la 150km/h. Am ajuns la aproape 0 km/h in cca 40 de metri lungime. Ginditi-va ca reactia celui care intra in sosea dureaza circa 6 - 9 secunde (asigurare stinga, asigurare dreapta, bagat in viteza, intrare cu botul in sosea). Dar atunci la o viteza de cca 150km/h eu am parcurs deja aproape 400 m. Intre intrarea in localitate si locul accidentului nu sunt mai mult de 400 de metri. Lungimea urmei de frinare a fost de cca 70 m. Ginditi-va cam ce viteza avea in momentul impactului. Din pacate nu invatam din greselile altora . Problema e ca invatatul din greselile noastre doare. si doare rau. Sper ca baiatul sa-si revina si sa -i dea Domnul si puterea si vointza sa se mai suie pe motor, dar eu va zic o chestie ce am auzit-o si eu de la altii: Nu viteza ucide! PROSTIA, INCONSTIENTA SI TERIBILISMUL UCID. Abia apoi vine viteza.

Probabil ca unii o sa se supere, dar mai e o chestie adevarata; fierul se indreapta, mina si piciorul se repara, dar capul si coloana nu prea. Bucuratzi-va de turele cu motorul si paziti-va voi pe voi ca altii nu o vor face in locul vostru.

Hai noroc si asfalt uscat.

 

 

:kiss:

 

In rest sanatate bikerului sa-si poata da seama unde a gresit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU TREBUIE SA AI 200 LA ORA CA SA PUI 70 DE METRI DE FRANA CU SPATELE. POTI PUNE 10 METRI DE FRANA CU O BICICLETA DAK E PUTIN PRAF PE JOS. ORICUM ACOLO SI 100 LA ORA E VITEZA MARE. SPER SA SE FACA BINE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...