Sari la conținut

Accident mortal in Maramures! - Razvan Sima


cosmin bm
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 175
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sa ma scuzati, stiu ca este inoportun sa fac calcule atunci cand omul despre care vorbim se zbate intre viata si moarte, dar nu m-am putut abtine. Am calculat ce viteza ar avea un motor bun daca urma de franare cu spatele (presupunand o deceleratie buna doar pentru roata spate de 1 m/s patrata, in timp ce o franare la limita cu ambele roti suporta intre 9 si 10 m/s patrata, adica in jur de 1g) este de 70 de metri si a reiesit ~45 km/h. Mai mult n-o sa comentez.

 

Sanatate biker-ului. Sa speram ca descrierea starii lui a fost doar o inflorire jurnalistica.

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ma scuzati, stiu ca este inoportun sa fac calcule atunci cand omul despre care vorbim se zbate intre viata si moarte, dar nu m-am putut abtine. Am calculat ce viteza ar avea un motor bun daca urma de franare cu spatele (presupunand o deceleratie buna doar pentru roata spate de 1 m/s patrata, in timp ce o franare la limita cu ambele roti suporta intre 9 si 10 m/s patrata, adica in jur de 1g) este de 70 de metri si a reiesit ~45 km/h. Mai mult n-o sa comentez.

 

Sanatate biker-ului. Sa speram ca descrierea starii lui a fost doar o inflorire jurnalistica.

 

Refa calculele,ca eu nu le am cu teoria,dar iti demonstrez ca de la 50 la ora la 0 iti franez in 6-7 m!

 

 

Si referitor la baiat,sper sa se faca bine,sa traiasca sa speram fara sechele si sa-si invete lectia.Viata e prea frumoasa s-o arunci intr-o clipa de nebunie.Si aici,e vina lui.Acum soferul masinii poate va fi acuzat de omor din culpa.DAR,oare daca avea motoclistul viteza legala in localitate si totusi se izbea in masina,stim si noi ca acel sofer ar fi primit sanctiunea normala ,3 luni fara permis,ceea ce mi se pare pana la urma corect.Faptul ca el se zbate intre viata se moarte e numai vina lui(a motociclistului)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu stiu cum unii mai pot arunca cu pietre in conservar cand e clar ca tipul mergea ca o racheta; daca ar fi mers legal cu 50 km in localitate bag mana in foc ca nu s-ar fi intamplat nimic; acum sa nu fiu sfant si sa zic ca eu merg mereu legal, daca ar fi mers cu 70-80km pe ora tot ar fi avut timp sa franeze...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, si eu la fel. Dar cu ambele frane.

 

www.msf-usa.org/imsc/proceedings/a-Green-ComparisonofStoppingDistance.pdf (de citit tabelele de la final)

http://www.ibmwr.org/prodreview/abstests.html (primul tabel)

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu cum e la motocicletele voastre dar la mine daca pun frana doar pe spate fuge spatele in lateral, asta la toate motocicletele pe care le-am condus eu, iar impactul am vazut ca e frontal, cea ce ma duce cu gandul la o franare si pe fata, era pe undeva pe forum un topic cu tehnicile de franare, ar fi bine sa-l cititi inainte de a afirma ca a franat doar cu spatele, iar in caz de pericol tragi de tot ce te poate opri nu apesi doar pedala pt frana spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cunosc nici un motorist cu SS care sa franeze doar cu spatele...cum naiba ati reusit(unii) sa trageti concluzie ca a frinat doar cu spatele...si...70 m de frana...fuck...cum naiba a reusit...? sa reziste sa nu sara dupa mobra? in 70 m de franare ai destul timp sa realizezi ca nu poti evita obstacolul...atunci sari...cel putin eu asa am facut...de vreo doua ori...oricum baiatul cu R1 a cautat-o...in sate dak nu e caine e rata\gaina\copil\masina\etc...tot tre sa fie ceva...si uite ca el a si gasit...

 

ps. insanatosire grabnica...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic: Daca vreti sa studiati si/sau sa comentati tehnici de franare un loc mai bun e asta /index.php?showtopic=14647

De asemenea puteti gasi o gramada de discutii si pe aici /index.php?showforum=10 daca aveti rabdare sa le cautati.

 

Ontopic: Eu as zice sa ne concentram mai mult in continuare pe starea motociclistului, ca se pare ca e grava... Asteptam stiri (sper eu bune) de la cineva din zona care e mai in tema.

Editat de pmoldovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai am vazut stirea pe un post local, au luat interviu la un medic care zicea ca starea este grava, e conectat la aparate si inca e prea devreme sa se pronunte si spera ca tineretea victimei sa ajute la insanatosire, voi urmari stirile locale si daca mai aflu ceva am sa va anunt. intradevar nu e locul pt discuti despre franare, m-am lasat dus de val, tot ce conteaza acum e sa se faca bine si sa traga o invatatura din acest accident.

 

dar in acelasi timp eu zic ca e important sa dezbatem si aspectul tehnic al accidentului, poate intra pui de zmeu pe aici si citind acest topic isi vor da seama ca nu sunt invincibili si ca trebuie sa o lase mai moale cu gazul.

 

Ontopic: Eu as zice sa ne concentram mai mult in continuare pe starea motociclistului, ca se pare ca e grava... Asteptam stiri (sper eu bune) de la cineva din zona care e mai in tema.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica motociclistului si putere familiei sa treaca peste acest nacaz.

 

Oameni buni revenitiva cu picioarele pe pamant, nu e anul de cand a murit Robi pe acelasi drum intr-un accident petrecut in aceleasi imprejurari iar acum avem alt kamicaze accidentat, cu riscul de a starni flame trebuie sa spun ca uni dintre noi nu pretuiec viata de loc. La o motocicleta ii dai in goarna daca-ti permite drumul si daca te simti in siguranta pe portiunea respectiva de drum, in nici un caz in localitate sau in zona locuita de tarani.

De eram oricare de pe acest forum in locul acelui "BOU" dupa cum zic uni pe aici la acel ghinionist cu wv, o mierleam la fel, la 200 km/h parcurgem intr-o secunda 55m, credeti ca vreunul dintre noi am fi vazuta acel glont venind, sau credeti ca am fi pututa aprecia corect viteza sinucigasului, eu nu prea cred. Ar trebui sa incetam in astfel de accidente sa-i condamnam pe conservari, vina e doar a noastra. Sunt perfect de acord ca majoritatea conservarilor in special taximetristi si femeile au boala pe noi si incearca sa ne omoare in trafic, dar in acest caz ar trebui sa deschidem larg ochii si sa ne dam seama ca-n localitate nu avem ce merge cu 200 km/h.

 

Numai Bine

p.s. nu mi-o luati in nume de rau, asta e pararea mea si sunt constient ca nu e toata lumea de acord cu mine

:kiss: :rolleyes:

Mare adevar ai rostit!!!

 

Saracu :moto:

Oare ce o fi in mintea astora care ies in strada cu masinile fara sa se uite in stanga sau in dreapta?

Sunt niste inconstienti, indiferenti care nu pretuiesc viata.

Sper ca pilotul sa se faca bine, Dumnezeu sa il ajute, traieste momente foarte grele acum.

 

 

Si ca o paranteza la accidentele in care suntem implicati noi cei cu motociclete, politia a modificat felul in care se da poligonul acum, au incercat sa il faca mai dificil, nu ar fi mai bine, sa il faca MAI DIFICIL si pentru B ? Pentru ca in f multe cazuri murim sau suntem accidentati din cauza lor.

Acum cei care nu au vazut incidentul, si nu are vreo treaba cu forumul asta, or sa isi dea cu parerea: "Da-l dracu, probabil avea viteza!" asta pentru ca pentru ca suntem o tara de inapoiati, concentrati pe masini, motoreta e periculoasa si mori, pai cum dracu sa nu murim daca dati peste noi? mama ce draci am!

 

Prietene, imi pare rau sa o spun, dar in cazul asta nu soferul VW-ului a dat peste motociclist, ci viceversa...e foarte clar ca avea o viteza infernala, viteza cu care din pacate NU AVEA CE CAUTA IN ACEA ZONA!!!

 

Imi pare nespus de rau pentru el, si ii doresc insanatosire grabnica, sa-si revina complet si sa invete din aceasta experienta...IAR NOI, LA RANDUL NOSTRU AR TREBUI SA INVATAM DIN ACEASTA EXPERIENTA ATAT DE NEPLACUTA, ca din pacate daca o invatam pe pielea nostra, ori doare prea tare, ori nu mai apucam sa o invatam. Stiu cum e, si mie imi place viteza, si eu cand am scos mobra la dezmorteala am fost ca un caine care a scapat din lant dupa aceasta perioada de iarna, dar sa nu uitam ca avem reflexele cam adormite acum dupa iarna, si conditiile de drum nu sunt tocmai ideale pentru viteze de 150+ km/h, si IN NICI UN CAZ IN LOCALITATE!

 

Sa ne rugam pentru el sa se faca bine si sa ni se alature din nou.

 

Cat despre bietul sofer, nu il mai blamati atat, ca e clar ca nu a fost vina lui...nu avea cum sa anticipeze viteza de deplasare a motoristului, chiar daca il vazuse undeva in zare...

Drumuri bune si asfalt uscat!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu il cunosc... dar anul trecut am trecut prin BM si inafara orasului cand am oprit pentru o pauza, a trecut pe langa mine tot asa o motocicleta galbena CAMEL, ma impresionat cu un wheelie :kiss: banuiesc ca el a fost... ii doresc multa sanatate! si putere sa-si revina!

asfalt uscat tutror!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu era el,Yamaha asta era primul lui motor si nu avea numai cateva iesiri cu el..

 

CU POSTUL ASTA AI SPUS TOT!!!

 

Primul motor, R1, cateva iesiri :kiss: ...mai mult nici nu mai e de comentat :rolleyes: ... acest baiat constituie un foarte bun exemplu, negativ din pacate, pentru rubrica Incepatori...pacat de ceea ce s-a intamplat, poate vor trage altii invataminte din patania bietului baiat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CU POSTUL ASTA AI SPUS TOT!!!

 

Primul motor, R1, cateva iesiri :kiss: ...mai mult nici nu mai e de comentat :rolleyes: ... acest baiat constituie un foarte bun exemplu, negativ din pacate, pentru rubrica Incepatori...pacat de ceea ce s-a intamplat, poate vor trage altii invataminte din patania bietului baiat.

crezi tu ?

mai e unu prin craiova cu un cbr galben/albastru care face wheeliuri cu pasager, si cu echipament full d&g (gel inclus).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ma scuzati, stiu ca este inoportun sa fac calcule atunci cand omul despre care vorbim se zbate intre viata si moarte, dar nu m-am putut abtine. Am calculat ce viteza ar avea un motor bun daca urma de franare cu spatele (presupunand o deceleratie buna doar pentru roata spate de 1 m/s patrata, in timp ce o franare la limita cu ambele roti suporta intre 9 si 10 m/s patrata, adica in jur de 1g) este de 70 de metri si a reiesit ~45 km/h. Mai mult n-o sa comentez.

 

Sanatate biker-ului. Sa speram ca descrierea starii lui a fost doar o inflorire jurnalistica.

 

vezi ca ai gresit unitatile de masura. aia 45 sunt m/s. Dar desigur facem presupunearea ca omul a franat la maxim, nu doar a blocat roata spate.

 

Hai sa ne fie invatatura de minte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In toata situatia motociclistul este singurul vinovat.La viteza aia conservarul pur si simplu nu avea cum reactiona ... De mila trebuie sa ii plangem doar soferului, legile din romania sunt gandite cu poponeata si o sa aiba de tras. Ar trebui ca la americani legea, ai avut viteza cu x peste limita legala, esti singurul vinovat.

 

In fine, baiatului accidentat nu pot sa ii doresc decat sanatate maxima, si spre deosebire de altii de aici de pe forum, ii recomand sa nu se mai urce in viata lui pe 2 roti . Motociclismul nu e pt. oricine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In toata situatia motociclistul este singurul vinovat.La viteza aia conservarul pur si simplu nu avea cum reactiona ... De mila trebuie sa ii plangem doar soferului, legile din romania sunt gandite cu poponeata si o sa aiba de tras. Ar trebui ca la americani legea, ai avut viteza cu x peste limita legala, esti singurul vinovat.

 

In fine, baiatului accidentat nu pot sa ii doresc decat sanatate maxima, si spre deosebire de altii de aici de pe forum, ii recomand sa nu se mai urce in viata lui pe 2 roti . Motociclismul nu e pt. oricine !

 

100% corect.

 

Doar ca din pacate spiritul de turma e mai puternic si s-ar putea sa-ti iei niste injuraturi pentru luciditatea si sinceritatea asta.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa fiu ipocrit si eu am fost prost si cu moto si cu auto.

cam asta e rezultatul cand esti prost si ai si ghinion.

 

A merge cu peste suta intr-o localitate este scandalos.

 

La volan fiind iti este aproape imposibil sa estimezi viteza de deplasare a unei moto, atata timp cat tu vezi un punct departe si stii ca ai de facut un simplu viraj iti vezi de treaba. (mai ales in LOCALITATE)

 

sanatate maxima omului si putere familiei !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si bunicul care are peste 30 de ani de condus cu masina, fara accidente, daca ar incerca sa iasa din curte nu cred c-ar putea anticipa ca s-ar putea sa circule cineva cu o asemenea viteza....si sa-l mai si observe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ACCIDENT - Tanarul motociclist accidentat langa Somcuta Mare nu avea permis

 

Tanarul din Valea Chioarului, Razvan Sima, implicat intr-un grav accident de circulatie la sfarsitul saptamanii trecute langa Somcuta Mare, nu detinea permis de conducere pentru motocicleta pe care o conducea. Politistii din cadrul SPR Maramures au aratat ca evenimentul rutier putea fi evitat, iar motociclistul putea acum sa fie teafar, nu in coma, pe patul Spitalului Judetean Baia Mare.

 

Politistii au aratat ca tanarul, in varsta de 24 de ani, se deplasa cu viteza excesiva, conform rezultatelor cercetarii la fata locului (violenta impactului, urme de franare) si declaratiilor martorilor.

 

Oamenii legii au mai aratat ca vina ii apartine si soferului, care la iesire in drumul european nu i-a acordat prioritate de trecere motociclistului, care in urma impactului a fost proiectat 30 de metri prin aer si s-a ales cu leziuni grave.

 

sursa:http://www.emaramures.ro/Stiri/20086/ACCIDENT-Tanarul-motociclist-accidentat-langa-Somcuta-Mare-nu-avea-permis

 

Ce sa mai zici in cazul asta?No coment!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yamaha asta era primul lui motor si nu avea numai cateva iesiri cu el..

 

ACCIDENT - Tanarul motociclist accidentat langa Somcuta Mare nu avea permis

 

 

sursa:http://www.emaramures.ro/Stiri/20086/ACCIDENT-Tanarul-motociclist-accidentat-langa-Somcuta-Mare-nu-avea-permis

linkul

http://www.emaramures.ro/stiri/20086/ACCID...-nu-avea-permis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ar trebui sa ne gandim de 2 ori mai bine, inainte de a merge cu 200 de km/h prin localitate. Nu stim niciodata ce se poate intampla. Pana atunci, insanatosire rapida motociclistului, care daca mergea cu viteza legala nu ajungea la spital!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ar trebui sa ne gandim de 2 ori mai bine, inainte de a merge cu 200 de km/h prin localitate. Nu stim niciodata ce se poate intampla. Pana atunci, insanatosire rapida motociclistului, care daca mergea cu viteza legala nu ajungea la spital!

 

 

Eu cred ca NU ar trebui sa se mearga cu 200 de km/h in localitate!!

Nu sa ajungem la stadiul de a ne gandi daca mergem sau nu cu aceasta viteza printr-un oras(sat,comuna..sau ce o fi..)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...