Sari la conținut

Accident mortal in Maramures! - Razvan Sima


cosmin bm
 Share

Postări Recomandate

Stau si ma intreb !Oare so panicat cand o vazut masina iesind din curte ..? Se intampla sa realizezi gravitatea situatiei si sa te blochezi cu mana pe frana (spate in speta) si cu ochii atintiti spre masina .Nu stiu cum a fost exact directia celui ce iesea ,dar oare nu putea sa treaca prin fata lui...prin spatiul ramas ? Dar intr-adevar trebuie sa ai o oarecare experienta sa realizezi ca exista o sansa...mica uneori de a iesi din impas altfel decat sa pui frana . Cred ca diferenta intre toti cei care au permis A,B..C,D,E o face comportamentul si sangele rece pe care il presupune o situatie de criza .Nu e mare smecherie sa tii volanul drept si sa faci curbe..ca asta presupune in majoritatea timpului manevrele facute de un sofer , ci cum "faci" cand trebuie sa alegi intr-o fractiune de secunda cel mai mic rau dintre toate .Poate si de aceea ..sant persoane antisofat care se incapatzaneaza sa obtina permisul chiar daca da examenul a 10 oara ...aia sant bombe cu ceas pe sosele..!! Si tot poporul de pe acest topic vehiculeaza ca respectivul ar fi mers cu 200km/h ..! Nimeni nu stie decat politia cu aproximatie...Ma gandesc ca putea sa fie 100 dar carosabil umed ....efectul e acelasi . Si nu mai blamati atat de vehement ...de parca voi ...nu gresiti niciodata !! Era tanar , probabil pasionat sa devina motociclist ....si uite nenorocirea .Nu incerc sa-i gasesc circumstante ,....dar acum trage din nesabuinta lui . Sa avem macar respect pt durerea lui .

 

Cand esti cu adevarat pasionat de motociclism nu bagi 200 in localitate,pentru ca frumusetea mersului cu o motocicleta nu se rezuma numai la asta...Fiecare face greseli constant,dar nu chiar asa de mari si eu cred ca, ce a facut el nu se poate numi greseala.Era perfect constient de viteza lui si pe unde se afla. "Sa avem macar respect pt durerea lui" Pentru ce sa avem respect? El daca avea macar un pic de respect pentru noi motociclistii si motociclism in general nu se mai umfla asa prin fata taranilor. Astia ca el ne baga pt toti in aceasi oala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 175
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Stau si ma intreb !Oare so panicat cand o vazut masina iesind din curte ..? Se intampla sa realizezi gravitatea situatiei si sa te blochezi cu mana pe frana (spate in speta) si cu ochii atintiti spre masina [...] Si nu mai blamati atat de vehement ...de parca voi ...nu gresiti niciodata !!

 

Poate chiar asta o fi facut saracu'...s-o fi blocat cu mana pe frana spate :kiss: si din cauza asta nu a vazut "portita" de evitare, ca ma gandesc ca din cauza pozitiei pe care tre' sa o ai intr-un astfel de moment, nu mai vezi nimic in fata, cu siguranta.

Cat despre greseli...prietene, asta nu a fost o greseala! O greseala este atunci cand selectezi necorespunzator treapta de viteza, cand franezi fara motiv pana blochezi fata si (ca sa citez pe cineva de pe aici) "te versi ca popcornul dintr-o punga sparta", greseala este atunci cand nu te asiguri...VITEZA EXCESIVA IN LOCALITATE NU ESTE O GRESEALA!!!

Nu cred ca poate sa zica nici un motociclist ca nu a gresit vreodata, sau ca nu a mers tare vreodata, dar baiatul asta a dat dovada de o inconstienta crasa in momentul in care s-a suit pe monstrul ala de motor, fara experienta. In primul rand nu avea ce cauta pe sosele, ca deh...n-avea plasticul. In al doilea rand nu avea ce cauta pe un asemenea motor la o asemenea viteza...Zi-mi si mie unde e "greseala" ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rolleyes: Tanarul de 24 de ani, care sambata, 14 martie, a fost implicat intr-un grav accident de circulatie, s-a stins din viata in cursul diminetii, la Spitalul Judetean de Urgenta Baia Mare. Razvan Sima a murit azi, 18 martie, la ora 5.00, dupa ce medicii sectiei de Terapie Intensiva au incercat in ultimele trei zile sa il salveze, fara sanse mari din cauza leziunilor craniene suferite de acesta. Razvan Sima a intrat in coma imediat dupa impactul de un VW Passat, al carui soofer a iesit dintr-o curte.

 

http://www.emaramures.ro/Stiri/Stire.aspx?...Somcuta-a-murit

 

RIP :kiss: .... Viteza Ucide ! :moto:

Editat de HaOtiC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cate topicuri de genu mai e nevioe ca inconstientii sa'si de'a seama ca "motoretele" nu sunt jucarii si nici ptr fitze.

Majoritatea se urca pe 2 roti ca suna impresionant dar nu ptr ei ci ptr restul lumii. Pun pariu ca el "zburda" cu 200 ptr ai impresiona pe motociclistii din zona.

Oare cat de bazat s'a simtiti el la viteza aia pe motor?

Eu mai mult de 170 nu stiu ce inseamna ptr ca nu m'am simtit bazata pe mine desi prietenii cu care eram imi faceau semn sa o calc, iar asta s'a intamplat pe autostrada in nici un caz in zona locuita si imprevizibila.

Imi pare rau de baiatul asta, dar mai rau imi pare de sofer ca o sa traga mult de pe urma unui om fara cap.

 

offtopic: Stiu ca sunt incepatoare, dar toata iarna m'am interesat de tot ce tine de motoare. Mi s'a parut foarte interesant topicul "franarea" care ar trebui citit si de cei cu experienta. Astept vremea frumoasa ptr a exersa franarea pana imi intra in reflex. Deja m'am imprastiat o data pe sosea(nu din vina mea)... n'as vrea sa se mai repete.

 

 

 

 

Prea tarziu se pare ca a murit .... imi pare rau ... Dumnezeu sa'l odihneasca :kiss:

Editat de zurlia69
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stau si ma intreb !Oare so panicat cand o vazut masina iesind din curte ..? Se intampla sa realizezi gravitatea situatiei si sa te blochezi cu mana pe frana (spate in speta) si cu ochii atintiti spre masina .Nu stiu cum a fost exact directia celui ce iesea ,dar oare nu putea sa treaca prin fata lui...prin spatiul ramas ? Dar intr-adevar trebuie sa ai o oarecare experienta sa realizezi ca exista o sansa...mica uneori de a iesi din impas altfel decat sa pui frana . Cred ca diferenta intre toti cei care au permis A,B..C,D,E o face comportamentul si sangele rece pe care il presupune o situatie de criza .Nu e mare smecherie sa tii volanul drept si sa faci curbe..ca asta presupune in majoritatea timpului manevrele facute de un sofer , ci cum "faci" cand trebuie sa alegi intr-o fractiune de secunda cel mai mic rau dintre toate .Poate si de aceea ..sant persoane antisofat care se incapatzaneaza sa obtina permisul chiar daca da examenul a 10 oara ...aia sant bombe cu ceas pe sosele..!! Si tot poporul de pe acest topic vehiculeaza ca respectivul ar fi mers cu 200km/h ..! Nimeni nu stie decat politia cu aproximatie...Ma gandesc ca putea sa fie 100 dar carosabil umed ....efectul e acelasi . Si nu mai blamati atat de vehement ...de parca voi ...nu gresiti niciodata !! Era tanar , probabil pasionat sa devina motociclist ....si uite nenorocirea .Nu incerc sa-i gasesc circumstante ,....dar acum trage din nesabuinta lui . Sa avem macar respect pt durerea lui .

 

Zi mi si mie te rog cum blochezi tu frana spate CU MANA :rolleyes: ...vezi ca forumul pt biciclete si scutere e in alta parte :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am calculat ce viteza ar avea un motor bun daca urma de franare cu spatele (presupunand o deceleratie buna doar pentru roata spate de 1 m/s patrata, in timp ce o franare la limita cu ambele roti suporta intre 9 si 10 m/s patrata, adica in jur de 1g) este de 70 de metri si a reiesit ~45 km/h.

 

nu cumva sunt 45 de metri pe secunda?

 

in rest, selectie naturala: fara experienta relevanta pe SS, fara experienta pe R1 care e o bestie, fara carnet, 200 kmh sau foarte aproape (stricaciunile masinii indica o viteza de impact de cel putin 50 kmh iar cei 70 de metri de franare adauga cel putin inca 130kmh la viteza asta). Sa speram ca nu avea pacate si a ajuns in raiul idiotilor. Singurul aspect pozitiv este ca n-a mai luat si pe altcineva cu el.

Editat de zahei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l ierte si pe el si pe cei care vor urma..ca din pacate e pamantul plin :kiss:

Nu stiu cand o sa inteleaga unii ca nu e chiar ca in filme, ca desi pare usor NU e si ca DA viata se poate TERMINA uite chiar ASA DE USOR....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R1, 150Cp nici nu simti cand ajungi la 150+. Asta a simtit si el cand a bagat mana in gaz.

R.I.P.

Intelegeam daca vorbeam o masina, dar cum dracu' sa nu simti pe motor cand ajungi la 150 ca-ti vajaie vantu-n casca de zici ca esti in mijlocul uraganului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

niciodata nu am inteles de ce pe motociclism.ro ...de vrea dreptate dar nu ptr catei

in puii mei....cretinul cu r1 nu avea dreptul de a conduce motocicleta pe drumurile publice. In locul masinii...putea fi un batran ..un copil...sau oricine....care putea circula regulamentar. E penal...doar simplul fapt sa circuli fara drept. e acelasi caz...cand fac doi accident...dintre care 1 e baut. chiar nu mai conteaza restu. mai aveti sa cereti cheta sa-i luati un motor mai puternic. sa dea dzeu sa traiasca......dar e tot un (cuvant urat) idiot....care nu merita decat dispret si o pedeapsa pe masura.

 

corect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cate topicuri de genu mai e nevioe ca inconstientii sa'si de'a seama ca "motoretele" nu sunt jucarii si nici ptr fitze.

Majoritatea se urca pe 2 roti ca suna impresionant dar nu ptr ei ci ptr restul lumii.

 

Topicuri? Fara numar pentru ca ei "nu pierde timpul" cu aria Accidente, in schimb ii gasesti la "Incepator pe supersport".

 

Si pentru ca oricum nu invata nimic din ele, propun un nou subforum, "Candidati la premiile Darwin" sau "Selectati natural" unde sa fie mutate cazurile astea gen 200km/h fara permis pe R1 si sa lasam pe forumul asta doar accidentele, nu si sinuciderile. Din accidente unii au ce invata, sinucigasii n-au nevoie de sfaturi pentru ca se descurca si singuri.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca un arai

 

 

sau noua fanta cu gust de cola

 

 

 

era clar ca pilotul nu mai avea sanse. 200 km pe acolo sigur nu avea cum sa aiba. acum de dam in sute de km la orice vorba. cel cu masina a avut ghinion ca a venit un ratacit de la motogp si a dat peste el. putea sa il omoare intrand in usa si direct peste el in masina. putea sa omoare multi care aveau ghinionul sa se afle prin zona la locul nepotrivit atunci.

 

ciudat de ce nu se intampla astfel de accidente cu enduristi, chopperisti sau ''tractoristi''.

cred ca si astia pot merge in localitate cu viteza de 100. de ce nu fac asta?

oare majoritatea care merg pe vitezane, merg de placere sa se simta bine sau merg din prostie si lauda de sine? nu spun de toti ca sunt asa dar daca omul isi ia motor de viteza una din astea doua ar cam fi de ales. fala de sine sa aiba privirile asupra lor si prostia care inseamna senzatie placuta la viteza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau noua fanta cu gust de cola

 

 

 

era clar ca pilotul nu mai avea sanse. 200 km pe acolo sigur nu avea cum sa aiba. acum de dam in sute de km la orice vorba. cel cu masina a avut ghinion ca a venit un ratacit de la motogp si a dat peste el. putea sa il omoare intrand in usa si direct peste el in masina. putea sa omoare multi care aveau ghinionul sa se afle prin zona la locul nepotrivit atunci.

 

ciudat de ce nu se intampla astfel de accidente cu enduristi, chopperisti sau ''tractoristi''.

cred ca si astia pot merge in localitate cu viteza de 100. de ce nu fac asta?

oare majoritatea care merg pe vitezane, merg de placere sa se simta bine sau merg din prostie si lauda de sine? nu spun de toti ca sunt asa dar daca omul isi ia motor de viteza una din astea doua ar cam fi de ales. fala de sine sa aiba privirile asupra lor si prostia care inseamna senzatie placuta la viteza

N-am ss si nici nu ma dau in vant dupa ele, dar cred ca postul tau de mai sus va transforma acest topic in unul de cearta intre ss-sti si restu lumii....cum au mia fost si altele. iar "aprecierile" nu vor fi deloc delicate. NU cred ca era cazul, sincer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica motociclistului si putere familiei sa treaca peste acest nacaz.

 

Oameni buni revenitiva cu picioarele pe pamant, nu e anul de cand a murit Robi pe acelasi drum intr-un accident petrecut in aceleasi imprejurari iar acum avem alt kamicaze accidentat, cu riscul de a starni flame trebuie sa spun ca uni dintre noi nu pretuiec viata de loc. La o motocicleta ii dai in goarna daca-ti permite drumul si daca te simti in siguranta pe portiunea respectiva de drum, in nici un caz in localitate sau in zona locuita de tarani.

De eram oricare de pe acest forum in locul acelui "BOU" dupa cum zic uni pe aici la acel ghinionist cu wv, o mierleam la fel, la 200 km/h parcurgem intr-o secunda 55m, credeti ca vreunul dintre noi am fi vazuta acel glont venind, sau credeti ca am fi pututa aprecia corect viteza sinucigasului, eu nu prea cred. Ar trebui sa incetam in astfel de accidente sa-i condamnam pe conservari, vina e doar a noastra. Sunt perfect de acord ca majoritatea conservarilor in special taximetristi si femeile au boala pe noi si incearca sa ne omoare in trafic, dar in acest caz ar trebui sa deschidem larg ochii si sa ne dam seama ca-n localitate nu avem ce merge cu 200 km/h.

 

Numai Bine

p.s. nu mi-o luati in nume de rau, asta e pararea mea si sunt constient ca nu e toata lumea de acord cu mine

 

 

stai linistita ca acela care o ia in nume de rau o face doar din inconstientza ...ai perfecta dreptate si eu sunt exact de aceasi parere ... si inca o data de ce 90% din accidente sunt cu vitezane ???

 

scuze ..am gresit ...linistit nu linistita :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@pmoldovan:

 

Nu crezi ca a venit momentul sa inchizi topicul asta?S-a spus tot ce era de spus, cine a invatat ceva, e bine invatat, omu' a murit....Eu zic ca poti scrie THE END si trage cortina.Altfel risca sa devina un topic Moga II si nu cred ca va coafa pe cineva chestia asta....in afara trollilor.... :angry:

 

Cu stima.

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...