Sari la conținut

Accident mortal in Maramures! - Razvan Sima


cosmin bm
 Share

Postări Recomandate

dumnezeu sa-l ierte...

aceasta nefericita intamplare ar trebui sa fie un mesaj pt toti, nu cred ca este cineva dintre noi care sa nu fi bagat mana in gaz mai mult decat ar fi trebuit, cu totii facem greseli...

el a platit cu viata pt greselile lui.

nu trebuia sa se urce pe un asemenea motor fara permis, si mai ales sa goneasca cu o asa viteza.

oare prietenii lui nu stiau ca nu are permis? sau chiar politia? mai bine avea acum un dosar pt conducere fara permis decat sa fie mort...

condoleante familiei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 175
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

dumnezeu sa-l ierte...

aceasta nefericita intamplare ar trebui sa fie un mesaj pt toti, nu cred ca este cineva dintre noi care sa nu fi bagat mana in gaz mai mult decat ar fi trebuit, cu totii facem greseli...

el a platit cu viata pt greselile lui.

nu trebuia sa se urce pe un asemenea motor fara permis, si mai ales sa goneasca cu o asa viteza.

oare prietenii lui nu stiau ca nu are permis? sau chiar politia? mai bine avea acum un dosar pt conducere fara permis decat sa fie mort...

condoleante familiei...

 

Dumnezeu sa-l ierte;omul asta nu cred ca avea prieteni sau familie;un prieten adevarat,care ar fi tinut macar un pic la el,i-ar fi luat cheile pana isi lua permis;nu mai vorbesc de familie sau prietena.Pacat de el si mai ales de cei care plang in urma lui... :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Refa calculele,ca eu nu le am cu teoria,dar iti demonstrez ca de la 50 la ora la 0 iti franez in 6-7 m!

 

 

Si referitor la baiat,sper sa se faca bine,sa traiasca sa speram fara sechele si sa-si invete lectia.Viata e prea frumoasa s-o arunci intr-o clipa de nebunie.Si aici,e vina lui.Acum soferul masinii poate va fi acuzat de omor din culpa.DAR,oare daca avea motoclistul viteza legala in localitate si totusi se izbea in masina,stim si noi ca acel sofer ar fi primit sanctiunea normala ,3 luni fara permis,ceea ce mi se pare pana la urma corect.Faptul ca el se zbate intre viata se moarte e numai vina lui(a motociclistului)

Akma sa te intreb eo pe tine de cate ori ai mers legal prin oras?....si azi unde iti era casca din cap?...vrei si tu sechele sa iti inveti lectia? cat despre motociclist imi pare rau...dar viata asta e nedreapta...r.i.p

Editat de scamosu_gl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau noua fanta cu gust de cola

 

 

 

era clar ca pilotul nu mai avea sanse. 200 km pe acolo sigur nu avea cum sa aiba. acum de dam in sute de km la orice vorba. cel cu masina a avut ghinion ca a venit un ratacit de la motogp si a dat peste el. putea sa il omoare intrand in usa si direct peste el in masina. putea sa omoare multi care aveau ghinionul sa se afle prin zona la locul nepotrivit atunci.

 

ciudat de ce nu se intampla astfel de accidente cu enduristi, chopperisti sau ''tractoristi''.

cred ca si astia pot merge in localitate cu viteza de 100. de ce nu fac asta?

oare majoritatea care merg pe vitezane, merg de placere sa se simta bine sau merg din prostie si lauda de sine? nu spun de toti ca sunt asa dar daca omul isi ia motor de viteza una din astea doua ar cam fi de ales. fala de sine sa aiba privirile asupra lor si prostia care inseamna senzatie placuta la viteza

tu de unde stii ca nu merg cei cu enduro cu 100 in localitate ? sunt unele portiuni de drum unde chiar ar fi indicat sa te lase cam cu un 70 km/h (de exemplu pe ruta Satu Mare - Carei) nu este insa cazul acelui drum unde s-a petrecut accidentul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara carnet pe r1 prin sat la 200 .... luati cuvintele astea si aranjati-le in orice ordine vreti voi .... cand ati gasit o solutie din care sa iasa o poveste frumoasa cu cuvintele astea sa imi ziceti ....

 

 

"Fara carnet in buzunar stai si te uiti la televizor, sorbind o bere si privesti la Rossi cum incearca un R1 circuland cu 200 km/H pe pista de circuit ". Vezi ce frumos e ? Si nici nu ai probleme cu nimeni. Dar asta e UTOPIE pentru noi si pentru el ( si pun ramasag ca o sa mai fie multi ca el pana in toamna ) e nefiresc de trist . El trebuie sa incerce imposibilul si asta au facutsi cei de la salvare sau SMURD. Ramane familia acasa care o sa-l planga mult si bine .

 

 

Apropo am citit ca mai era cu un grup de prieteni . OARE ASTIA SE numesc PRIETENI !!!

 

Daca erau prieteni il trimiteau sa faca scoala si sa aiba permis in jeb (buzunar -asa se zice in ardeal ) .Si daca il manca pe asta asa de rau puteau sa mearga intr-un poligon si sa faca ceva exercitii de stapanire a mobrei. Acolo putea sa invete probabil mai multe .

 

Pacat de el ca om , ca motociclist nu ne reprezinta !!

Editat de vass_alexandru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Apropo am citit ca mai era cu un grup de prieteni . OARE ASTIA SE numesc PRIETENI !!!"

 

 

 

 

 

Daca citeai tot topicul si nu postai numa' de dragul sa-ti creasca nr lor......ai fii aflat si cum sta treaba cu "prietenii" lui.

 

P.S. : se cuvenea sa-ti termini postul cu un "d-zeu sa-l ierte" decat sa faci pe desteptul.

Bafta

 

Inca odata condoleante familiei :angry:

Editat de vazilro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu il cunosc pe motociclist si nu ii tin parte deloc sa nu ma intelegeti gresit. Voi stiti cum se da pt permis de cat A? cred ca stiti !eu cel putin cand am dat acum 3 ani nu ma-am dat nici pe scuter ce sa stiu cum merge o mobra , am facut 2 ore de practica in poligon, am dat examen, am facut cateva jaloane cu o mobra care avea optar pe roata spate, politistul nici nu se uita la mine si am luat permisul. Mi-am luat suzuki gsxr 600 cm3 110 cai, puteam sa incep linistit si cu r1 gazu ii la tine in mana capul te duce ce faci Ce credeti conduceam mai bine o moto decat aceasta nefericita persoana care inainte avea un scuter din cate stiu eu .

Aici pe forum gasesti tot felul de discutii LOL avea r1 si te miri ca a murit era si incepator , sunt o gramada de persoane care au inceput pe o mobra de 1000 cm3 si circula de 6-10 ani fara incidente . Capul te duce cat ii dai gaz si daca te gandesti ca in localitati si inafara sunt Caini, vaci,cai,gropi.Acum depinde de fiecare care cum gandeste, problema ca ii r1 si el ii incepator nu mi se pare realista

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre morti ,numai de bine,insa acum puteam discuta chiar despre doi,fiecare cu partea lui de vina.Probabil in afara localitatii nu il admira nimeni cat e de" tare".De obicei cu motorul ,atunci cand cauti ceva chiar gasesti pana la urma.Poate mai mult decat te astepti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar ca sa vin de la bar pana la locul accidentului, chiar daca-s "numai" 200 m imi pun casca. Tu nu? Oricum esti departe de realitate, si nu ma simt obligat sa-ti dau tie explicatii. Bafta la postat. Sanatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara experienta relevanta pe SS, fara experienta pe R1 care e o bestie, fara carnet, 200 kmh sau foarte aproape (stricaciunile masinii indica o viteza de impact de cel putin 50 kmh iar cei 70 de metri de franare adauga cel putin inca 130kmh la viteza asta). Sa speram ca nu avea pacate si a ajuns in raiul idiotilor. Singurul aspect pozitiv este ca n-a mai luat si pe altcineva cu el.

bagati la cap

Editat de dani31
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@pmoldovan:

Nu crezi ca a venit momentul sa inchizi topicul asta?S-a spus tot ce era de spus, cine a invatat ceva, e bine invatat, omu' a murit....Eu zic ca poti scrie THE END si trage cortina.Altfel risca sa devina un topic Moga II si nu cred ca va coafa pe cineva chestia asta....in afara trollilor.... :angry:

 

Cu stima.

Nu e corect sa inchid un topic asa de capul meu, il mai las pentru RIP si din alea, dar clar streg tot ce tinde spre cazul Moga II.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Fara carnet in buzunar stai si te uiti la televizor, sorbind o bere si privesti la Rossi cum incearca un R1 circuland cu 200 km/H pe pista de circuit ". Vezi ce frumos e ? Si nici nu ai probleme cu nimeni. Dar asta e UTOPIE pentru noi si pentru el ( si pun ramasag ca o sa mai fie multi ca el pana in toamna ) e nefiresc de trist . El trebuie sa incerce imposibilul si asta au facutsi cei de la salvare sau SMURD. Ramane familia acasa care o sa-l planga mult si bine .

 

 

Apropo am citit ca mai era cu un grup de prieteni . OARE ASTIA SE numesc PRIETENI !!!

 

Daca erau prieteni il trimiteau sa faca scoala si sa aiba permis in jeb (buzunar -asa se zice in ardeal ) .Si daca il manca pe asta asa de rau puteau sa mearga intr-un poligon si sa faca ceva exercitii de stapanire a mobrei. Acolo putea sa invete probabil mai multe .

 

Pacat de el ca om , ca motociclist nu ne reprezinta !!

tu chiar crezi ca il putea obliga cineva ?? de unde stii tu ca nu l-au indrumat spre o scoala de soferi ? :angry:

nu avem noi de unde sa stim daca au fost prieteni sau nu.singurul lucru care e clar,e ca s-a aflat acolo la momentul nepotrivit cu o viteza si mai nepotrivita !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos ar fi lasand carcotelile deoparte sa il conducem pe ultimul drum , indiferent cum sa intamplat accidentul intodeauna in marea majoritate a cazurilor se lovesc 2 si unul ii de vina, parerea mea ii ca ar trebui sa fim alaturi de el pe ultimul drum daca este de acord familia? cu tot ca cred ca cei de la buciumi nu au net sa citeasca acest forum

Editat de cosmin bm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cate topicuri de genu mai e nevioe ca inconstientii sa'si de'a seama ca "motoretele" nu sunt jucarii si nici ptr fitze.

Majoritatea se urca pe 2 roti ca suna impresionant dar nu ptr ei ci ptr restul lumii. Pun pariu ca el "zburda" cu 200 ptr ai impresiona pe motociclistii din zona.

Oare cat de bazat s'a simtiti el la viteza aia pe motor?

Eu mai mult de 170 nu stiu ce inseamna ptr ca nu m'am simtit bazata pe mine desi prietenii cu care eram imi faceau semn sa o calc, iar asta s'a intamplat pe autostrada in nici un caz in zona locuita si imprevizibila.

Imi pare rau de baiatul asta, dar mai rau imi pare de sofer ca o sa traga mult de pe urma unui om fara cap.

 

offtopic: Stiu ca sunt incepatoare, dar toata iarna m'am interesat de tot ce tine de motoare. Mi s'a parut foarte interesant topicul "franarea" care ar trebui citit si de cei cu experienta. Astept vremea frumoasa ptr a exersa franarea pana imi intra in reflex. Deja m'am imprastiat o data pe sosea(nu din vina mea)... n'as vrea sa se mai repete.

 

 

 

 

Prea tarziu se pare ca a murit .... imi pare rau ... Dumnezeu sa'l odihneasca :angryfire:

 

Off Topic :

si eu sunt tot incepator ... dar de cand sunt intr`un club de motociclisti am invatat ca "franareA" in special nu o inveti ca ti`o spune x .. ori y ori ca asa spune in nu stiu ce manual. in acel manual nu specifica ca depinde mult mult mult stare si suprafata pe care te afli. Totul se invata practic .. totul se invata din greseli plus ca treaba cu motociclismul nu o inveti intr`o iarna ci poate in mii si mii si mii de kilometri si poate nici atunci.

nomber 2 : Noi o sa mai deschidem zeci si sute si mii de astfel de forumuri si asta deoarece din 10 noi incepatori doar unul casca ochii la ce se intampla aici .Doar unul stie de acest site. Doar unul stie de riscuri .. doar unul este primit ca un amic pe cand restul sunt vazuti dusmani ( conservarii ) . Daca s`ar mai lasa din orgoliu putin si zdrentele astea de militzieni ori care are puterea in maini .. ar pune dracului 2-3 rahaturi prinse de un stalp.. si nu ar sta din 5 in 5 km ci din 2 in 2 ai sa vezi tu diferente. DAca nu e asa.. apai io ma urc pe`un bloc si ma arunc naibii in cap !

In afara de toate am auzit o vorba " Exista 2 tipuri de motociclisti ! Cei care au cazut si cei care o sa cada " Intelege tu ce vrei cum vrei .

P.S : Scuza`mi comportamentul de stadion te rog .

 

On Topic:

Dumnezeu sa te odihneasca in pace ! :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trist.Un mare semnal de alarma pentru incepatori sau pentru cei fara permis.Motoarele de viteza nu sunt pentru incepatori.R1 cu atat mai putin.Nu cred ca era neaparat nevoie de 200 km la ora.Cand te lovesti de ceva la impact la o viteza mult mai mica te faci praf.Pacat.Tardiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos ar fi lasand carcotelile deoparte sa il conducem pe ultimul drum , indiferent cum sa intamplat accidentul intodeauna in marea majoritate a cazurilor se lovesc 2 si unul ii de vina, parerea mea ii ca ar trebui sa fim alaturi de el pe ultimul drum daca este de acord familia? cu tot ca cred ca cei de la buciumi nu au net sa citeasca acest forum

 

 

 

glumesti...nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aviz amatorilor de rizome, puig si tobe sport, care merg cu pingele din ebonita in loc de anvelope.

 

In loc sa va luati toate porcariile inutile, mai bine dati banii pe anvelope bune, moi, proaspete.

 

Baiatul a pus frana numai cu spatele (deci nu stia sa franeze) si avea niste porcarii de cauciucuri. Nici nu trebuie viteza mare. E suficient sa ai 80, sa nu stii sa mergi, si sa ai gume proaste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...