Sari la conținut

Aprilia Caponord 1000 si 1200


Postări Recomandate

Salutari,

Hmmm....ce am mai facut ??? Nimic, sa-ti raspund foarte sincer. In data de 22 mi-a expirat asigurarea RCA, iar cand am scos hartia din talon am observat ca-mi expirase si ITP-ul din 31.07.2014. :blink: :wacko:

De cand am mobra nu am ramas nici macar o zi fara revizia tehnica insa acum nu stiu cum am uitat de ea. Cert este ca fara asigurare si ITP nu o mai misc din garaj. In concluzie doar la anul mai ies cu ea.

Pana atunci doar "povestiri la gura sobei" :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 666
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,

Crashbar gasesti nou la louis (prima varianta care-mi vine acum in minte) iar handguarduri eventual pe e-bay sau o alta alternativa sunt cele de BMW 1150 GS. Se potrivesc perfect. In urma cu cateva pagini am pus poze cu ele gata montate.

 

 

Bye

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salut posesorii de Aprilii Caponord? (Mai exista oare?)

 

In sfarsit am reusit sa trec capra pe numele meu. A fost ceva bataie de cap dar am reusit.

Acum saraca de ea sta zgribulita sub o copertina si asteapta sa ii gasesc un loc mai caldut. Dar nu-i promit nimic. Tot am zis ca ma apuc de surubarit la ea si uite ca deja vine Craciunul si n-am facut nimic. Dar pana atunci vreau sa mai fac rost de una-alta, ca de ex. filtru de aer(de ala mai ieftin). Parca zicea cineva ca a gasit ceva mai ieftin, de unde? Oare ar trebui sa schimb si filtrul de benzina? Am inteles ca e nasol de schimbat.

Cand o sa ma apuc de demontat, va ma contactez pt sfaturi, in special pe MirceaB.

Si vorba lui.....povestiri la gura sobei.

P.S. uite o poza de la penultima plimbare. Cred ca a fost prin 22.10.2014 Transalpina+Transfagarasan impreuna cu doi prieteni bmwisti

Editat de Kapo di cAprilia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

Poate sa-mi spuna cineva daca in Noale (Italia) exista un muzeu Aprilia. Sunt in zona si vreau sa stiu daca merita sa fac un drum pana acolo. Nu am posibilitatea sa verific pe net intrucat conexiunea este foarte proasta.

Multumesc.

» Post actualizat in 21 Dec 2014 15:51

Salut posesorii de Aprilii Caponord? (Mai exista oare?)

 

In sfarsit am reusit sa trec capra pe numele meu. A fost ceva bataie de cap dar am reusit.

Acum saraca de ea sta zgribulita sub o copertina si asteapta sa ii gasesc un loc mai caldut. Dar nu-i promit nimic. Tot am zis ca ma apuc de surubarit la ea si uite ca deja vine Craciunul si n-am facut nimic. Dar pana atunci vreau sa mai fac rost de una-alta, ca de ex. filtru de aer(de ala mai ieftin). Parca zicea cineva ca a gasit ceva mai ieftin, de unde? Oare ar trebui sa schimb si filtrul de benzina? Am inteles ca e nasol de schimbat.

Cand o sa ma apuc de demontat, va ma contactez pt sfaturi, in special pe MirceaB.

Si vorba lui.....povestiri la gura sobei.

P.S. uite o poza de la penultima plimbare. Cred ca a fost prin 22.10.2014 Transalpina+Transfagarasan impreuna cu doi prieteni bmwisti

Salut,

Nu e greu de schimbat, insa necesita atentie. Trebuie dat rezervorul jos intrucat filtrul este in interiorul lui. Te pot ajuta cand doresti.

Bye.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Am 2 butuci de Aprilia Caponord (fata/spate). Doar butucii, fara spite/jante...ma rog, cred ca au si rulmenti. Le vrea careva? PM daca sunt doritori, please.

 

Alex

Editat de Noto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Mircea! Vad ca te plimbi. Frumos! Azi fiind Craciunul, va urez sa aveti parte de bucurii si fericire, iar Mosul sa va aduca toate piesele, accesoriile si elementele de tunning pe care vi le doriti!

Asa, ca fapt divers, ieri era cat pe ce sa plec la colindat cu cAprilia. Ce vreme de primavara... si eu am bagat capra la iernat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ii mai tin pana pe 11 Ianuarie dupa care ii arunc. Ultima sansa...

 

Salutare!

 

Am 2 butuci de Aprilia Caponord (fata/spate). Doar butucii, fara spite/jante...ma rog, cred ca au si rulmenti. Le vrea careva? PM daca sunt doritori, please.

 

Alex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani! :)

 

Daca ii vrei, si daca esti din Bucuresti, poate ne vedem pe undeva si tii dau. Eu nu am ce face cu ei si... nah... poate apare cineva pe aici cu nevoie de asa ceva mai tarziu. In orice caz, as prefera sa nu mai fie la mine in casa, stau deja deoparte de 1 an...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Noto!

Multumesc de oferta. Din pacate nu sunt din Bucuresti si nici nu am asa mare nevoie de butucii aia incat sa le platesc transportul. Din cate am observat, sunt foarte putini caponordisti la noi in tara... Eu am capra asta de foarte putin timp. Amfacut doar 2500 km cu ea si inca nu pot sa ma pronunt. Partea electrica mi se pare de toata jena. Italienii au proiectat-o foarte prost. Firele sunt subtiri si expuse la temperatura motorului.

In alta ordine de idei, exista cineva care sa fi facut o calatorie mai mare de 4000 km cu o caponordica veche? Amicii mei cu bmw-uri ar vrea sa merg cu ei prin Europa, iar eu nu prea indraznesc. Voi ce ziceti? Sa risc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schimba releul de incarcare si te duci unde vrei. Ti-ai luat Caponord si intrebi daca poti sa mergi cu el 4000 km ? Ai si tu putin incredere. Caponordul face acelasi lucru ca si BMW-urile...numa ca alea sunt de doua ori mai scumpe.

Pui mosfet, ai rezolvat problema. Stiu ce vorbesc. Schimba releul si te duci pana la Capul Nord si inapoi fara probleme.

 

P.S. ce intelegi prin veche? daca a ta e veche, atunci motoarele din 1980 - 1981 cum sunt?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

este un forum public si fiecare are dreptul sa-si spuna parerea. Nu e topicul meu, nu este mosia lu' tata, in concluzie esti binevenit sa postezi ori de cate ori vrei.

 

Sa ne vedem sanatosi.

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te risca daca tu crezi ca e riscant doar pentru tine si pentru ei nu :nono: ca au bmw :crack:... :funny:

Ia te uita!!! Tov. Adimotor sub acoperire!Deaia nu mai ai poza cu gs-ul? Faci mishto de mine, pe cand eu iti cresc actiunile la bemeweu...cu toate ca si MirceaB are dreptate. Pana acum am fost cu cAprilia cam peste tot pe unde au fost si bmw-urile (cu exceptia Alpilor si ...lacul Canciu)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Mircea!

Se pare ca m-a cam luat valul cu postarile astea pe toate forumurile si pe aici n-am mai dat. Inca n-am reusit sa ma ocup de capra. Abia am reusit sa gasesc un garaj in care sa o protejez pe perioada iernii. Dar cum da caldura, promit sa ma ocup de ea.

Cat despre calatoria in afara tarii, ca sa fiu sincer, mai tare decat rezistenta caprei ma sperie costurile. De regula o astfel de calatorie te duce cam la mia de euroi, fara sa mai punem la socoteala pregatirile, echipamentul necesar, eventuale consumabile, etc. Eu tot imi fac sperante si planuri, dar mai sunt cateva chestii pe care tre sa le iau in calcul, cum ar fi nevasta si cele doua progenituri aferente....

Oricum, mai vorbim pana incepe sezonul si poate mai si reusim sa ne vedem.

Bafta maximala!

Editat de Kapo di cAprilia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Azi am comis-o! M-am hotarat sa fac o mica revizie prin care s-o pun la punct pe caprita pentru sezon si..... ghinion!

Am vrut sa schimb filtrul de aer si cand sa dau jos rezervorul... trosc: s-a rupt capatul furtunului de benzina, ala de plastic, cu mufa rapida.

 

Help! Sunt cam disperat, ca nu stiu de unde sa fac rost de altul, sau cum sa repar furtunul ala. Ceva idei?

Mircea, am vrut sa te sun, dar mi-era asa o jena.... Nu stiu cum dreaq s-a rupt chestia aia, ca am fost destul de atent si stiam ce trebuie facut.... Am ridicat rezervorul cat sa bag mana si ... gata a fost. Curgea benzina ca la balamuc, pana am reusit sa scot mufa. Incerc sa pun si o poza sa vedeti despre ce e vorba.

Editat de Kapo di cAprilia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am comis-o! M-am hotarat sa fac o mica revizie prin care s-o pun la punct pe caprita pentru sezon si..... ghinion!

Am vrut sa schimb filtrul de aer si cand sa dau jos rezervorul... trosc: s-a rupt capatul furtunului de benzina, ala de plastic, cu mufa rapida.

 

Help! Sunt cam disperat, ca nu stiu de unde sa fac rost de altul, sau cum sa repar furtunul ala. Ceva idei?

Mircea, am vrut sa te sun, dar mi-era asa o jena.... Nu stiu cum dreaq s-a rupt chestia aia, ca am fost destul de atent si stiam ce trebuie facut.... Am ridicat rezervorul cat sa bag mana si ... gata a fost. Curgea benzina ca la balamuc, pana am reusit sa scot mufa. Incerc sa pun si o poza sa vedeti despre ce e vorba.

Salutari,

Welcome in Aprilia World !

Ti-am spus ca asa o sa se intample si uite ca s-a intamplat. Nu-i nici un stres, se poate rezolva.

1. faci comanda direct la Aprilia de mufa mama-tata (pereche) si o schimbi. au sesizat si ei problema si de ceva vreme fac mufele astea metalice. dureaza ceva pana vine piesa si costurile sunt mai mari.

2. dai jos cu grija bucata de mufa ce este prinsa de rezervor si impreuna cu partea rupta le pui in buzunar si cauti un strungar bun. reface piesele din metal (in asa fel incat sa se insurubeze una in alta) sertizezi furtunul si gata. la mine functioneaza foarte bine de vreo 4 ani.

 

Spoor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai posibilitate sa pui ceva poze cu rezolvarea ta a problemei si mai multe detalii , si un amic de al meu a patit la fel, sintem un lucru de rezolvare dar nu tine cu cupla rapida metalica , la trepidatii sare cupla si nu mai baga benzina in rampa, brusc se opreste motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Aprilia Caponord 1000 si 1200

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...