Sari la conținut

Aprilia Caponord 1000 si 1200


Postări Recomandate

Mistoace ambele italience!!!:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 680
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@ calin_cz dup ce te dai jos de pe Aprilie mai poti sa mergi pe ragalia de CZ ? Nu te incurci in viteze ca CZ-ul le are inversate ? Si franele , trebuie sa incepi cu 100 de m inainte de oprire ! :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@remu1

...sa vedem cate "ragali" moderne ajung la 47 ani si km CZ-ului. E motorul meu de suflet, si sincer, fara rautate , nu stiu cati dintre actualii motociclisti pe moto moderne fac km care ii am eu cu CZ-ul. E la mine din '86 si are cam 200.000km facuti de mine ( cu nenumarate interventii- 6 ambielaje si 3 cilindri ajunsi la cota3, )....... fabricatie 1970, al 3-lea proprietar.

Cu vitezele e drept, in primii km am retineri... din a 2-a dau in sus sau in jos !?... dupa ce schimb moto.

De frane, ai fi uimit, Oricum la 120 km/h maxim cat prinde ( cu ajutor de la teren si vant :P ) , se impiedica binisor... de regula merg cu el in limita TIR-urilor.

- ar fi multe de zis, poate la o cafea, suc ceva...pe undeva. In ultima sapt. din iulie va fi pe transalpina, posibil si transfagarasan....in august in MM si Bucovina, cu Apriloiu... poate ne suprapunem pe traseu.

 

 

Aprilia ... DA !...de aia am luat-o , ma unge tot la sufletel, dar in alt fel. Si Aprilia va sta la mine muuuult timp ( nu ca e o marca neagreata de romani, dar se suprapune cu ce pretind eu de la un motor )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutari stimati domni posesori de Caponord,

Am schimbat mobra, dar nu am tradat marca si modelul. :rusinica: Raman in preajma, va tin companie si in perioada urmatoare . :peace:

Nu se vede la avatar... :)

 

Pacat ca n-ai venit la Apriliana a 3 a:

post-41801-0-68535800-1504453084_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i bai,poate vii la a 4 a,caci cred ca va fi in Sambata de sus,Sibiu.:)

Cu sau fara Capo,esti bine primit!Oricine e bine primit!

Am zas!:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salut tovarasi!!!

 

A trecut multa vreme de cand n-am mai intrat pe forum... Problemele din ultima perioada de timp m-au tinut departe forum si... departe de cAprilia.

Oare mai stiu sa ma dau pe doua roti??? Cam asa rau am ajuns. Anul asta nu am facut nici 2000 de km. Si asta pt ca am avut doar 3 iesiri.

Ma bucur pt tine, Mircea, ca ai motoreta noua! Cum merge? Cat ai facut cu ea pana acum? Cu cealalta ce ai facut?

Mai ca imi vine sa ma plimb astazi putin, dar nu mai am baterie si nici asigurare...

Anul asta am incheiat sezonul mult prea repede. Poate la anul o sa fie mai bine, ca tare mi-e dor de o noua aventura, cum a fost anul trecut prin Grecia (3500 km numai pe drumuri secundare, un fel de judetene si comunale).

Daca ar fi mers totul OK, ar fi trebuit sa bifez anul asta Nordkapp-ul, dar ramane pt la anul.

Va salut! Bafta maxima si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tovarase, :hug:

Bine ai revenit printre noi, muritorii. Imi pare rau ca problemele te-au tinut departe de mersul pe doua roti, dar poate reusesti sa recuperezi la anul si sa vezi de foarte aproape Nordkapp-ul.

Vechiul Caponord a plecat vara aceasta spre Sacele la un coleg motociclist si de aproximativ 10 zile s-a intors la cineva din Cugir. Probabil o sa-l vad mai des decat ma astepam.

 

Cat despre noul Caponord, nu pot spune inca prea multe pentru ca am facut doar vreo 350 km si a trebuit sa-l pun la somn in garaj. In orice caz este mult diferit de primul model (cu plusuri si minusuri).

Sper ca incepand cu primavara urmatoare sa pot sa-i fac o descriere completa pe care desigur, pentru a nu polua aici, o sa o pun pe topicul destinat modelului Caponord 1200. Asta in cazul in care cineva se indura sa dea un reply acolo pentru al urca din nou sus. Cred ca sunt ultimul care a postat acolo cu multa vreme in urma.

 

In rest...sa speram intr-o iarna scurta, o primavara timpurie si cat mai multe ocazii de motociclit in urmatorul sezon.

Sa ne vedem cu bine maestre. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salut. De la începutul lunii noiembrie sunt posesorul unei Caponord. Nu am apucat sa fac prea mulți km cu ea ca a venit frigul. In putini kilometri pe care i-am făcut mi-am dat seama ca mi se potrivește ( vechiul KLE) îmi rămăsese mic 😂post-1341-0-30973300-1512423707_thumb.jpeg

» Post actualizat in 04 Dec 2017 21:48

A era sa uit cred ca a fost motorul lui Mircea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc ! Am reușit sa ies un pic cu ea pe un drum forestier, dar mi se pare destul de manevrabila pentru gabaritul ei . La primăvara o sa m-a duc la Iezerul Șureanu , pe valea Cugirului, Lacul Canciu.

Poate la anul,participi si tu la Apriliana a 4 a.

Poate si Mircea,totusi.:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i bai,poate vii la a 4 a,caci cred ca va fi in Sambata de sus,Sibiu. :)

Cu sau fara Capo,esti bine primit!Oricine e bine primit!

Am zas! :)

Daca nu se incurca programul ( cu altele independente de mine )... voi participa si eu.

» Post actualizat in 08 Dec 2017 11:22

Salut. De la începutul lunii noiembrie sunt posesorul unei Caponord. Nu am apucat sa fac prea mulți km cu ea ca a venit frigul. In putini kilometri pe care i-am făcut mi-am dat seama ca mi se potrivește ( vechiul KLE) îmi rămăsese mic attachicon.gifABBCB82E-6E50-4282-8234-D3843DFFF03F.jpeg

» Post actualizat in 04 Dec 2017 21:48

A era sa uit cred ca a fost motorul lui Mircea .

....si ute asa suntem doi cu Aprilia Caponord intr-un oras mic.... pana la Deva sunt 55km, ce zici @MirceaB ii faci cunostinta Apriliei tale cu "mamicile" ?

Editat de calin_cz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Buna ziua si La multi ani!!!

Caut sa imi achizitionez a doua motocicleta pentru drumuri lungi si drumuri forestiere :alcy:

Am fost zilele trecute sa vad Honda Varadero si la un mic search am descoperit si Aprilia Caponord.

Din cate am citit in acest topic un plus mare ar fi rotile spitate, amortizoarele. Ca design desi nu difera prea mult de Varadero cel putin din poze imi place mai mult caponord.

Ceva plusuri si minusri fata de Honda Varadero sau Suzuki V-strom daca imi puteti spune?

DIn pacate am gasit doar doua anunturi cu APRILIA CAPONORD. :-L Ce paeri aveti despre ele?

 

Aceasta imi place si pare foarte bine ingrijita.

 

https://www.olx.ro/oferta/vand-aprilia-caponord-1000-ID9gcTZ.html#793eefe249

 

Aceasta mi se pare un pic dubioasa deoarece are farul schimbat. posibil un accident frontal??? Nu stiu sigur ce sa zic.

 

https://www.olx.ro/oferta/aprilia-etv-1000-caponord-IDa626t.html#793eefe249

 

Multumesc frumos. :10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

Motocicleta din primul link: ai nevoie si de un crash-bar (cam 200 euro) pe langa dotarile pe care le are. Suruburile superioare (de langa parbriz) care tin platicul din jurul ceasurilor de bord nu par a fi cele originale (trebuie sa fie ingropate). In rest, pare ok.

Motocicleta din al doilea link: aia este o incercare de reparatie de prost gust, probabil asa cum a spus, dupa un accident frontal. Lipsesc o gramada de plastice de pe ea + parbrizul, asta inseamna protectie ZERO la vant, jugul superior fie nu este original, fie a fost revopsit, capete de ghidon lipsa, cric central lipsa, etc. Nu are rost sa te legi la cap.

In rest daca citesti acest topic, cred ca o sa te lamuresti cum sta treaba cu acest motor (puncte forte, puncte slabe)

Bafta in alegere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Aprilia Caponord 1000 si 1200

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...