Sari la conținut

Aprilia Caponord 1000 si 1200


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 666
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutari, personal nu le-am schimbat la fostul meu motor pentru ca nu era prevazut cu discuri flotante, insa stiu pe cineva din acelasi oras cu mine care a facut treaba asta. Nu a fost usor, nu a gasit originale si pe aceeasi dimensiune. Ia legatura cu userul Kapo di cAprilia, el poate sa-ti dea mai multe amanunte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Salutari, personal nu le-am schimbat la fostul meu motor pentru ca nu era prevazut cu discuri flotante, insa stiu pe cineva din acelasi oras cu mine care a facut treaba asta. Nu a fost usor, nu a gasit originale si pe aceeasi dimensiune. Ia legatura cu userul Kapo di cAprilia, el poate sa-ti dea mai multe amanunte.

Multumesc mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut posesori de caprilii!

Timpul tace si trece... Nu mai am probleme tehnice cu capra, mi-am facut asigurare de ma bine de o luna si... am parcurs fix 200 km. Am mutat doar capra in alt "grajd". Acum stau iar pe tusa, din cauza unor probleme existentiale :))

 

Problema saibelor de la discurile de frana am rezolvat-o extrem de simplu, deoarece nu am gasit saibe originale. Am pus saibe normale, mai groase, in asa fel incat acum discurile au devenit fixe. Nu suportam zgomotul produs de ele, la fiecare denivelare.

 

Tot mai sper sa ne intalnim cativa cu Aprilii Caponordice, dar uite ca nu se potriveste nicicum...

 

Bafta maxima si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari domnilor,

 

M-ar interesa sa cumpar un Caponord Rally Raid. Buget in jur de 4000 Euro.

Daca stiti pe cineva cu RR care s-a plictisit de el, dati-i (sau dati-mi) un semn.

 

Multam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salutare lume.

 

Weekendul trecut am dat o tura faina prin sud-estul tarii...Apropo, ati fost vreodata la Babadag? Cert e ca am vazut cateva cetati si....am ajuns si pe la Mamaia, umde se desfasura intrunirea celor de la seawolves.

Intrunirile nu sunt pasiunea mea, dar la insistentele tovarasului de drum, am intrat si acolo.

Credeam ca voi fi singur cu cAprilia ca a mea, dar am fost surprins sa vad parcate acolo inca doua Caponord 2002-2004 si doua Rally Raid.Interesant.

Din pacate nu am intalnit si posesorii lor, era un vacarm si o nebunie...

Dupa ce am dat 8 lei pe doi minimici (amandoi nu faceau cat unul de la noi din piata), am ales confortul si distractia din Vama Veche.

Mi-ar fi placut sa ii cunosc totusi pe cei care au fost cu capriliile acolo. Probabil ca nu e niciunul dintre voi..

 

Bafta maxima si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Va salut .

Tocmai am terminat de citit tot forumul vostru .

Sunteti niste oameni care au cel putin un simt estetic deosebit.Aprilia Caponord este una dintre cele mai stilate mobre pe care le am vazut,si tin sa va felicit ca ati indraznit sa lasati renumele la o parte si sa va luati ce va place.Recunosc eu nu am avut curajul asta in urma cu 10 ani...

Am vrut sa mi iau aceasta motoreta in urma cu 10 ani sa fac prima iesire la Kape Nord (tocmai imi luasem un credit si mi ramaneau bani si de mobra + calatorie)dar cei de la United Motor m au dat inapoi spunandu mi ca nu este un motor de ture lungi din cauza problemelor electronice si m au trimis la Bmw.

De atunci am trecut prin Bmw 1100 Rt 1100 si honda Vfr 800 cu care m am inteles cel mai bine pana saptamana trecuta cand am facut un traseu in retezat si a trebuit sa merg 25 km pe un drum forestier...si m am gandit ca mi ar placea sa incerc si Aprilia.https://vimeo.com/278751396

Asa ca sa nu mai pierd timp cu vanzarea Vfr ului (in plin sezon) si cumpararea Apriliei, m am gandit ca poate este cineva dintre voi ce simte fix opusul la ce simt eu si anume vrea sa treaca la un sport turing si so lase mai usor cu adventure ul :)

Asa ca daca este cineva dispus la schimb de Caponord cu VFR 800 Fi ,sa dea un semn. zisungureanu@gmail.com sau 0724131953

 

post-46672-0-90621600-1531093685_thumb.jpgpost-46672-0-22708300-1531093602_thumb.jpgpost-46672-0-14288000-1531093584_thumb.jpgpost-46672-0-15409400-1531093561_thumb.jpgpost-46672-0-63028200-1531093537_thumb.jpgpost-46672-0-07713000-1531093512_thumb.jpgpost-46672-0-92940600-1531093476_thumb.jpg

Editat de zis_ungureanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari, niciodata nu i-am suspectat pe cei de la United Motors de prea multa inteligenta. Cam in aceeasi perioada am avut si eu de a face cu ei si erau praf. Bafta la cautare, insa nu cred ca cineva o sa schimbe Caponordul cu VFR-ul, mai ales daca este o persoana cu un fizic zdravan.

cei de la United Motor m au dat inapoi spunandu mi ca nu este un motor de ture lungi din cauza problemelor electronice si m au trimis la Bmw.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salve!

 

Nici nu știu cu ce să încep...

Regret că nu am răspuns întrebărilor, dar am fost mult prea ocupat să duc capra la păscut.... Dincolo de cercul arctic, unde-i place ei, alături de renii lui Santa Claus...

Și atât de fain ii pe acilea , că încă mai haladuim pierduți printre fiorduri.

Dar cea mai tare e faza cu "midnight sun"... Face toți banii.

Prin urmare, cAprilia mea se numește de acum Aprilia Nordkapp, nu Caponord.

 

Baftă maximă și asfalt uscat.

 

P.S. Acum suntem în drum spre Atlantic Road și scriu pt că nu am somn. E ora 23.30 și afară e lumină ca la ora 18....

post-86378-0-49812000-1532208377_thumb.jpg

post-86378-0-66091100-1532208487_thumb.jpg

Editat de Kapo di cAprilia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut!

Nu am mai postat in topic de ani de zile. Intre timp însă am făcut ceva kilometri cu RR-ul. Nu am avut probleme și am fost ferit și de vestitele pățanii electrice. Dar a venit vremea să schimb mobra, lucru ce nu l-am făcut de 7 ani...așadar dacă sunteți interesați să vedeți poze, am deschis un topic in secțiunea de vânzări.

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...
  • Kristian K changed the title to Aprilia Caponord 1000 si 1200

Si de unde stii ca e din soft?

Ca vad ca modelul are puterea maxima pe la 8000 pm si cuplul maxim pe la 6200, tu ai vrea sa are la 2000 rpm?! Sau ce inseamna e jale?

Ca de obicei, recomand mers la service. Un baiat care se pricepe la soft e doar o aiureala.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, Speedy.K a spus:

Si de unde stii ca e din soft?

Ca vad ca modelul are puterea maxima pe la 8000 pm si cuplul maxim pe la 6200, tu ai vrea sa are la 2000 rpm?! Sau ce inseamna e jale?

Ca de obicei, recomand mers la service. Un baiat care se pricepe la soft e doar o aiureala.

Pt ca stiu sigur ca nimeni n-a " sincronizat" ECU cu tobele. E jale adica se "îneacă". E softul 100%, n-as fi primul si nici ultimul care dupa o remapare s-a trezit cu un motor complet nou( ca si comportament)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Demult era cineva din Timisoara ce facea ecureflash.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...