Sari la conținut

Aprilia Caponord 1000 si 1200


Postări Recomandate

Nu rade, si eu m-am gandit sa fac acelasi lucru dintr-o antena veche de aliminiu. Faza cu toarta e mai ingenioasa pt ca e gata indoita :ok: Cred ca sta la fix acolo un GPS.

 

Cu vibratiile...motorul vibreaza in limite normale pt un V2 de 1000 (aici ar fi binevenit un schimb de experienta). Nu vibraza mai tare dc sunt in treapta inferioara sau superioara, la 6500rpm, sa zicem.

La mine cred ca se transmit ceva vibratii din furca - am schimbat uleiul si am pus de 15w. Asa ca acum furca e tare, cred ca era mai bine sa pun 10w.

 

A schimbat cineva lantul?

Eu il am pe cel original - Regina 525 O-ring. E cam uzat, are o portiune unde sta teapan.

Din ce am vazut pe net trebuie 525ZVM2 cu 112 zale. Ceva recomandari? As vrea sa iau doar lantul, nu tot kitul. Alternative gen VX sau ZVMX s-ar potrivi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 680
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@picasso ma intereseaza si pe mine un astfel de parbriz... am gasit pe Louis cu 65 de euro , parca...tu de unde ai luat cu 50 dolari?

Acum , fara parbriz , tot curentul de aer imi vine in casca...sper sa scap de problema asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@picasso ma intereseaza si pe mine un astfel de parbriz... am gasit pe Louis cu 65 de euro , parca...tu de unde ai luat cu 50 dolari?

Acum , fara parbriz , tot curentul de aer imi vine in casca...sper sa scap de problema asta...

Am gasit pe ebay la 50 dolari insa "s-a evaporat" intre timp (probabil a fost cumparat de cineva) pentru ca nu mai gasesc nici in ruptul capului produsul. Iti recomand totusi sa urmaresti pe ebay ofertele pentru ca sunt multe chestii faine pt. Caponord.

Ah da...si pentru ca mai devreme nu m-am putut abtine cu SUPORTUL PT. GPS, acum nu ma pot abtine sa nu postez ce am gasit pe Ebay:))

Aprilia Caponord ETV 1000 Small Frame Mount (US $24.95+US $24.95)

In cazul asta nu mai bine iti sacrifici cosul de gunoi?:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare!

 

Am gasit prin Italia un set de genti laterale originale, cu tot cu suporti, la 150 euro, plus transport.

Una din ele este un pic zgariata, si oricum, sunt alta culoare decat motocicleta mea.Asadar , vreau sa le revopsesc.

Intrebarea mea este, de unde pot lua si eu codurile de culoare, exceptand service Aprilia.

Mutumesc anticipat !

 

Toate bune!

Editat de scara_211084
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Am gasit prin Italia un set de genti laterale originale, cu tot cu suporti, la 150 euro, plus transport.

Una din ele este un pic zgariata, si oricum, sunt alta culoare decat motocicleta mea.Asadar , vreau sa le revopsesc.

Intrebarea mea este, de unde pot lua si eu codurile de culoare, exceptand service Aprilia.

Mutumesc anticipat !

 

Toate bune!

 

Hello,

Nu ai de unde sa iei coduri de culoare. Aprilia nu le face publice, am intrebat inclusiv la fabrica. Aceeasi problema am avut-o si eu in urma cu ceva vreme cand am vrut sa revopsesc o carena un pic zgariata. Cred ca ai 2 alternative: una este sa iei legatura cu un vopsitor bun iar el sa-ti gaseasca pe paletar o culoare asemanatoare cu a ta (eu am gasit culoare identica la Cagiva dar nu avea cine sa o produca efectiv pt ca nu aveau retetarul) sau a II-a varianta, am inteles ca prin Bucuresti exista o firma care are un fel de aparat care-ti citeste exact culoarea de pe mobra si asa realizeaza ei amestecul de pigmenti si ce mai trebuie.

 

Bafta multa si rabdare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Stiam de aparatul ala de citit "culoarea", dar speram sa fie publice codurile.

In fine, oricum, se pare ca broscarul s-a razgandit, si le vinde unuia ce le ridica direct, nu mai se complica sa le trimita.

Vedem ce rezolvam pana la urma, ca tare m-as oftica sa le pierd, la banii astia.

 

Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut!

 

Stiam de aparatul ala de citit "culoarea", dar speram sa fie publice codurile.

In fine, oricum, se pare ca broscarul s-a razgandit, si le vinde unuia ce le ridica direct, nu mai se complica sa le trimita.

Vedem ce rezolvam pana la urma, ca tare m-as oftica sa le pierd, la banii astia.

 

Toate bune!

Salut,

Am gasit pe ebay pe cineva care se lauda ca face orice combinatie de vopsea pt. Aprilia (AF1, Atlantic, Caponord, Classic, ETV, ETX, Falco, Leonardo, Mojito, Moto, MX, Pegaso, RS, RX, Scarabeo, SL, Sonic, Sportcity, SR, SX, Tuareg, Tuono, TX) ceea ce ma face sa cred ca are toate paletele de culori de la Aprilia. Produsul este la 400ML si costa 25 lire sterline (pfui, nu e ieftin deloc pentru noi)

Totusi daca nu te sperie pretul poti sa incerci sa iei legatura cu el si sa vezi ce se poate rezolva: Please Phone us on 028 66322720.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
1338922867[/url]' post='3145973']

Salut,

Am gasit pe ebay pe cineva care se lauda ca face orice combinatie de vopsea pt. Aprilia (AF1, Atlantic, Caponord, Classic, ETV, ETX, Falco, Leonardo, Mojito, Moto, MX, Pegaso, RS, RX, Scarabeo, SL, Sonic, Sportcity, SR, SX, Tuareg, Tuono, TX) ceea ce ma face sa cred ca are toate paletele de culori de la Aprilia. Produsul este la 400ML si costa 25 lire sterline (pfui, nu e ieftin deloc pentru noi)

Totusi daca nu te sperie pretul poti sa incerci sa iei legatura cu el si sa vezi ce se poate rezolva: Please Phone us on 028 66322720.

 

Exista firme care prepara vopsea de calitate in general pt auto, evident, dar care au retetar si pt moto. Am cumparat pt BMW si Suzuki undeva langa Lizeanu. Nu-mi aduc aminte firma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca sambata am avut ocazia sa testez rezistenta motorului la un impact cu o betoniera care circula pe contrasens tocmai cand eu ma aflam in viraj, am preferat sa aleg santul si cu aceasta ocazie mi-am fracturat calcaiul si "carena stanga". Carenea trebuie revopsita acum si bineinteles ca am inceput sa caut deja vopsea pentru ca ma streseaza la ochi imaginea. Vestea proasta este ca Aprilia nu trece pe niciun motor codul de culoare folosit. Vestea buna este ca am aflat cum se numeste firma care produce vopselurile pentru Aprilia si asa am reusit sa intru in posesia tuturor codurilor de culoare folosite de Aprilia. Deoarece nu pot sa fac codurile publice pe forum va rog sa ma contactati in privat daca aveti nevoie de vreun cod.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica si spor cu reparatul mobrei...

Presupun ca daca nu ai avut contact cu auto, nu se pune problema de RCA....

Sa ne tii si pe noi la curent cu costurile vopselei, si daca exista diferente de nuante!

 

Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare!

 

Am rezolvat problema cu curentul de aer, in sfarsit.

In primul rand am modificat unghiul sub care venea parbrizul , cu ajutorul a doua distantiere, facute la strung, filetat exterior la un capat si interior la celalat, si cu ajutorul unei platbenzi de inox, pentru ca dupa modificarea inclinarii , gaurile de sus nu au mai venit pe aceeasi pozitie.

Distantierele sunt de 35 mm, platbanda de inox de 3mm grosime.

Am fost nevoit sa dau alte gauri pe lateral, acolo unde se prinde parbrizul de carena.

Cele doua gauri de jos, ale parbrizului, nu au trebuit modificate.

 

Buun, cu aceasta modificare, era cat de cat ok, dar tot se mai simtea curentul pe la casca, asa ca , mi-am facut un deflector,la Florin din Cluj,(user florynn pe forum) ...acum e perfect, nu mai simt niciun pic de curent.Probabil deflectorul este un pic cam mare, pentru ca acum, ma uit prin el, dar fiind din plaxiglass transparent nu e nici un fel de problema.

 

Cam asa arata acum :

 

post-7167-0-49537900-1341566250_thumb.jpg

post-7167-0-11994400-1341566273_thumb.jpg

post-7167-0-79153300-1341566286_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator sarpente

va salut de curand am devenit posesor de caponoarda o super motoreta tinand cont ca eram axat pe un varadero 2000 2002 insa nu regret deloc ca am optat pentru caponord este peste varadero din anii respectivi apropo m ar interesa pentru la iarna un chit de ambreiaj aveti idee de unde pot cumpara si cam la ce pret am sa revin cu poze :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va salut de curand am devenit posesor de caponoarda o super motoreta tinand cont ca eram axat pe un varadero 2000 2002 insa nu regret deloc ca am optat pentru caponord este peste varadero din anii respectivi apropo m ar interesa pentru la iarna un chit de ambreiaj aveti idee de unde pot cumpara si cam la ce pret am sa revin cu poze :cheers:

 

Salutari si bun venit printre posesorii de Aprilia Caponord. Sa-ti stapanesti cu placere mobra. De aici http://www.ultimateparts.net/ poti sa-ti cumperi tot ce doresti. Desigur nu este singurul loc, daca o sa cauti cu atentie pe net mai gasesti si prin alte locuri dar mie asta mi-a venit acum in minte.

 

Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Daca stie cineva un Caponord de vanzare, eu as fi interesat!

Incearca sa vorbesti cu omul care mi-a adus si mie motorul: 0726316580 - Atti

Spui ca ai numarul de la Ovi cu Caponordul si ca esti interesat de un Caponord. Poate reuseste el sa-ti duca unul de afara. Are preturi foarte bune si motoare de calitate. Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutari Caponorzi! In ultima vreme m-am cam indragostit de Caponord si ma bate gandul ca de la anul sa vand Fazerul meu batran si sa ma urc pe o capra grasa italieneasca. Rugamintea mea este : daca un om binevoitor cu Caponord din Bucuresti m-ar lasa si pe mine 5 minute sa ma uit la aprilia lui si sa o calaresc (pe loc nici o grija) as fi mega recunoscator. Cu stima, Matei. P.S Eu stau prin dr taberei si uneori pe la domenii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator sarpente

Salutari Caponorzi! In ultima vreme m-am cam indragostit de Caponord si ma bate gandul ca de la anul sa vand Fazerul meu batran si sa ma urc pe o capra grasa italieneasca. Rugamintea mea este : daca un om binevoitor cu Caponord din Bucuresti m-ar lasa si pe mine 5 minute sa ma uit la aprilia lui si sa o calaresc (pe loc nici o grija) as fi mega recunoscator. Cu stima, Matei. P.S Eu stau prin dr taberei si uneori pe la domenii.

cand se indreapta vremea si in functie de timp ne intalnim intr o zi eu stau prin dristor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand se indreapta vremea si in functie de timp ne intalnim intr o zi eu stau prin dristor

 

Ok, ar fi foarte bine, cand poti da-mi de stire. mersi!

 

Ok, ar fi foarte bine, cand poti da-mi de stire. mersi!

 

Inca nici un semn...exista un Caponordist prietenos sa-i arate si unui fan caponord ca mine putin din mobra lui sau sa abordez alta cale (nu stiu care)?

Mersi, toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

timp nu prea este daca ai tu treci prin dristor si ne vedem eventual in parcacre la mac

 

pai eu trec prin dristor, nici o problema, ajung in 15 min de pe oriunde as veni :) maine la 19 45 - 20 ?

Editat de mateis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Aprilia Caponord 1000 si 1200

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...