Jump to content
Sign in to follow this  
bogdan kawa

Cand Primul Motor Este ...

Recommended Posts

100 cai la un incepator...fix acolo ma voi situa eu! am B-ul de 6 ani si A-ul de 2 ani, iar motociclete am condus doar ocazional de la prieteni si daca bine imi amintesc niciodata ceva mai mare de 50 cai. In februarie imi iau un suzuki rf 600 r (a fost dragoste la prima vedere, chiar daca modelul e destul de vechi), care are 98 cai. Dupa o vreme o sa trec la R6 cat mai nou, care este si mai puternic. Sincer...mi-e frica de cei 100 de cai dar ma gandesc ca fara teribilisme am sanse mari sa nu patesc nimic. O sa va tin la curent cum decurg lucrurile! :welcome: Multa bafta si la incepatori si la cei profi! :ok:

Eu unul gandesc practic: iti iei moto de >100 CP sa mergi prin oras cu ea cu I si II ? Pai e pacat de motor. Gandeste-te la ce ai nevoie de moto frecvent (oras, afara, coclauri, etc) Asta pe langa experienta fiecaruia, reflexele, stapanirea de sine, etc. Nu degeaba sfatuiesc cei "batrani" trecerea pas cu pas de la o categorie la alta. Iti faci mana cu una mica, iti iarta niste greseli, mai si cazi cu ea, nu bagi atat de multi bani in reparatii, s.a.m.d. Apoi daca vrei si nu-ti mai e de ajuns , dupa cateva mii (10-15) daca te simti in stare (nu sa rupi muntii si soselele) treci pe ceva de nivel mediu. Care e cu totul si cu totul alta mancare de peste. Iti faci mana si cu ea, (poate) mai cazi si cu ea la 20 la ora ca nu stii sa iei virajul, etc. Incepi sa vrei tot mai mult sa iesi in concediu/wk-uri cu prietena/sotia in spate, sa pui si ceva bagaj. Atunci logic ca ceva mic/mediu cam o sa traga mai greu. Si atunci daca iti permiti, treci pe categoria "grea" Altfel sunt regulile jocului, altfel se comporta, altfel trebuie sa te comporti. Nu faci asta ? Dovada stau ranitii/mortii de anul trecut (dau un exemplu acum) care multi au fost incepatori pe moto puternice (nu ma refer doar ce apare la sectiunea Accidente de aici de pe forum, ca numai eu stiu 2 din gastile de "bazati" cum le-au dat pe jos dar le era rusine sa recunoasca).

Nu spun, sunt oameni nascuti cu talent pt moto. Insa procentul este nu mic, EXTREM de mic. Sau au o adaptabilitate extrem de mare, care combinata cu o minte rece, o reactivitate extrem de buna... ajung sa rupa soselele. Insa e cineva dispus sa se riste asa ? :welcome:

Concluzionand: sunt MULTI incepatori pe moto puternice care le dau pe jos. Unii scapa si se calmeaza. Altii scapa si NU se calmeaza. Altii pur si simplu nu scapa... :ok: Cine vrea sa faca loterie cu viata lui, are tot dreptul. Cu conditia sa nu ia si pe altii cu el. Eu unul prefer sa "joc" loteria asta pe termen foarte lung si sa-mi maresc mereu sansele de a fi castigator.

Just my 2 cents

Cine vrea sa faca loterie cu viata lui, are tot dreptul. Cu conditia sa nu ia si pe altii cu el.

Nu se poate pune conditia asta deoarece odata urcat in masina sau pe moto ca pasager iti asumi acest risc.Singura modalitate reala de a-l evita este sa nu te urci in vehicul.

nu cred ca se referea la pasager...ci la la aia pe care ii lovesti.... :ok:

daca esti grabit dar constient, mai bine te urci direct pe ceva mai tare pt ca si viteza cu care te adaptezi la cerintele din trafic e mai mare....ce folos ca in 10 ani ai schimbat 10 motoare din ce in ce mai tari daca tu nu esti in stare sa gindesti asa repede incit sa tii pasul cu motocicleta pe care culmea ...tot tu o conduci!?!

conducind multi km pe motoare mai lente risti sa cazi asa intr-o monotonie de amortit visele si cind te urci pe ceva tare tot ca un incepator esti...atunci care-i treaba??

In primul rand nu cred ca romania esta tara in care poti schimba 10 motoare ptr a invata sa conduci, este absurd sa incepi cu o motocicleta mica visand la una mare si culmea pe care ti-ai putea permite sa o ai. in momentul in care cineva ishi cumpara o motocicleta se gandeste sa o utilizeze pentru un timp mai indelungat, nu sa o schimbe dupa 3 luni. puterea nu conteaza asha mult, cat conteaza atentia. Sunt multi cretini care nu stiu sa se uite pe unde calca rotile si ishi imagineaza ca pot merge la fel de repede si pe ploaie, nisip sau alte suprafete, sau nu se gandesc ca le poate ieshi ceva in fata. Conteaza mult sa anticipezi ceea ce este in fata ta si miscarile celorlalti, dak i-ai vazut, dak te-au vazut..iti mentii atentia si ai grija sa nu fii distras de alte lucruri. Eu am inceput pe o motocicleta de 750 si pana acum eu zik ca m-am descurcat destul de bine, nu am cazut niciodata, am avut un singur accident dar nu a fost vina mea, ptr ca nu a acordat prostul prioritate si a dat in mine. Puterea mai mare te poate ajuta in multe situatii. :ok:

10 era doar un numar oarecare,in rest..... :ok:

"Parerea mea e ca am 100cai degeaba!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!......am mai zis am:- am motou de 5 luni, am mers 5000 si nu-l folosesc decat la 50%!

De ce sa ne luam ..daca nu folosim!"

Eu propun afacerea: 100 CP folositi la 50% = 50 CP

Hai sa facem schimb GPZ 500- 60 CP - mai multi decat iti trebuie, si iau eu GPX-ul de 100 CP ca m-am virusat rau cu viteza. :laugh:

"Parerea mea e ca am 100cai degeaba!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!......am mai zis am:- am motou de 5 luni, am mers 5000 si nu-l folosesc decat la 50%!

De ce sa ne luam ..daca nu folosim!"

Eu propun afacerea: 100 CP folositi la 50% = 50 CP

Hai sa facem schimb GPZ 500- 60 CP - mai multi decat iti trebuie, si iau eu GPX-ul de 100 CP ca m-am virusat rau cu viteza. :moto:

:( eu ma gandesc la un zzr600! Da nu zic ca nu ma intrereseaza. Cand ajungi la mare daca o mai ai poate facem un schimb ...macar ca proba! :laugh:

Salut baieti,

Eu ce sa mai zic? Mi-am luat R1 din prima. Nu am avut incidente majore...cel putin nu din vina mea sau a puterii motorului. In 3 luni de zile am inceput sa o dau p-o roata si sa iau si eu curbele cum trebuie. Ma simt foarte confortabil pe ea. Asa ca...fratilor...daca vreti motor puternic...nu mai ezitati....totul e sa te cunosti pe tine insuti. De multe ori cind ieseam cu cineva care mergea prea tare ...il lasam sa se duca. Nu sint de acord sa imi iau vreo comunista ....hai sa ma dau cu ea sa ma obisnuiesc...dupa care ma urc pe sportive si gata ....sunt zmeu. Intr-adevar daca nu te simti in stare ia una sportiva dar mai mica in cilindrii. Bafta :laugh:

Ce ma, nu te simti in stare ?????

:moto: :( :)

Grija mare la fraza asta ca pe multi ii poate duce la groapa :cheers:

... Si cine se lauda ca in 3 luni de zile a ajuns asa cascador incat datul pe o roata e un fel de "micul dejun" si "ia curbele ca lumea " , fie se lauda aiurea ca sa-si umfle penele , fie chiar crede si atunci e in mare pericol. :cheers:

In rest...eterna poveste. Luati-va fratilor cate sute de cai aveti chef ca incepatori, eu imi doresc numai sa nu fiu vre-odata pe aceeasi strada cu voi sau sa merg langa voi la o intrunire la parada.

Bafta si..BULAN EXAGERAT , ca asta va scoate din....(rimeaza) :cheers:

:laugh:

:10: :10: X-(

Grija mare la fraza asta ca pe multi ii poate duce la groapa :D

... Si cine se lauda ca in 3 luni de zile a ajuns asa cascador incat datul pe o roata e un fel de "micul dejun" si "ia curbele ca lumea " , fie se lauda aiurea ca sa-si umfle penele , fie chiar crede si atunci e in mare pericol. :moron:

In rest...eterna poveste. Luati-va fratilor cate sute de cai aveti chef ca incepatori, eu imi doresc numai sa nu fiu vre-odata pe aceeasi strada cu voi sau sa merg langa voi la o intrunire la parada.

Bafta si..BULAN EXAGERAT , ca asta va scoate din....(rimeaza) :ok:

;)

Nu ai inteles nimic din ce am zis... :finger:

Eu am inteles... :finger: desi nu a fost foarte subtil.....

Parerea mea: nu ai nevoie de 100 de cai sa te faci praf (stiu nu e cea mai originala remarca posibila). Pe o motocicleta puternica ai mai mari sanse sa scapi dintr-o situatie dificila (chiar daca tu ai fost dobitocu' care s-a bagat in respectiva situatie) datorita sprintului si franelor care sunt mai eficiente decat la orice alt motor. Vorbesc din experienta proprie (am trecut de la 54 de cai la vre-o 150 si am supravietuit celor 100 de caluti in plus)

Mi se pare o prostie faza cu "folosim doar 50% din ce stie motoru" pt ca SINGURA metoda prin care il poti folosi la 100% e pe circuit... care nu e.....Motorul il folosesc la 100% in situatiile extreme si pentru acele scurte perioade o motocicleta de viteza isi merita toti banii

Nu ai inteles nimic din ce am zis... :finger:

Ba a inteles foarte bine si el si toata lumea de-aici.

Problema (nu stiu cit de mare, ca e a ta...) e ca TU nu ai inteles ce a scris el..

Si, presupunind prin absurd ca originile tale extraterestre ti-ar permite sa stapinesti in 3 luni pe o roata si cu genunchii pe jos in viraje o Yamaha R-1 ca prima motocicleta, este cel putin deplasat sa aduci asta la cunostinta unui forum din care mai mult de jumatate din cititori NU sint posesori de motocicleta si pot la o adica sa ia si de buna o asemenea aberatie.

Insa tare ma tem ca originile tale sint unele mult mai asemanatoare cu ale populatiei bastinase de pe planeta asta si Axa zice bine ce zice in a 2-a presupunere pe care o face.

Daca s-ar gasi bulan exagerat la magazin ai face bine sa cumperi vreo 4 sacose..

Ai grija...

P.S. Vezi ca tot Axa cauta pe-aici niste pistoane bulite in scop decorativ. Daca tu o sa citesti cu atentie ce am scris eu, s-ar putea sa nu fie de R-1....

Edited by Taz

depinde si de om. eu am sarit direct pe 750cc de 125 de cai si nu regret cu nimic alegerea facuta. a fost mai greu pana m-am obisnuit cu ea dar acum deja ma gandesc sa trec mai sus putin, cel mai probabil dupa sezonul asta imi voi lua ceva de 1000.

si eu am facut la fel, o am de putin timp, nici eu nu regret alegerea facuta si sper sa fie totul bine.

Si eu am inceput, incep pe RF600.

Pe vremuri visam la un Aprilia 125 futura AF1.

A trecut timpul..cca.8 ani....am facut rost de bani.

Acum am in jur de 100kg cu 180 inaltime.

Cu gabaritul actual aratam pe Aprilia ca un urs pe polizor.

Nu cred ca-ar fi o lege, de ai o motocicleta sport poti circula numai intre 150-200 la ora.

Pana acuma am mers doar cu 120 maxim si nu ma simt tentat sa fac acrobatii sau sa trag acceleratia ca nebunul.

I-mi place motocicleta, cum arata, cum merge si cel mai important este ca ma simt bine in sa, indiferent viteza.

Si eu m-am gandit la un motor pe termen lung.

Aici pe forum am citit:

Never drive faster, than your angel can fly!!!

Edited by kpax

Sunt singuru' tampit?

Cu siguranta nu !!!

Ideea pe care o sustin e ca , iti alegi un motor in primul rand dupa bani , mai apoi cmc si dupa aceea cai putere. Cel putin asa se intampla in majoritatea cazurilor pe care le cunosc.

la mine ordinea a fost : Suzuki GS500 --> Kawasaki GPZ500 --> Suzuki GSXR750 / Suzuki Dr650 --> Yamaha YZF-R1 / Suzuki DR800 Big .

Cred ca am avut indeajuns timp sa ma acomodez .

Celorlalti le urez o alegere cat mai potrivita si kilometri cat mai multi

Norocc

Incep smecheria ....in primul rand pentru prosti!

Aud, vad si cunosc,... multi vor si multi isi iau motor puternic din prima!

Oare cati cad in primele zile?

Eu am fost prost ....dar, am avut noroc cu caru'! Dar oare cati mor, sau se bulesc rau, ca sa nu mai zic de saracu motor.

Ne e rusine cu ij, jawa!!!!....asta e e! Suntem niste dobitoci!

Sfat!

Dupa ce ai luat permisu' ia-ti o rusesca, sau ceva ieftin pana in 600eur!, ...mergi un sezon si o vinzi. Dupa ce ai 15.000km pe 2 roti poti sa spui ca stii cate ceva!

p.s. pe mine m-a costat reparatia la motor vreo 12 mil! .....si ca piese n-am cumparat decat semeringuri pt. furca!

Curaj baieti!

Da-ti pe goarna!..fara rusine! Poate invata macar 1 din greselile noastre!

Asa e frate !! am un prieten care a vazut-o pe a mea si si-a luat si el...fara sa aiba permis....in 3 zile a facut-o varza el a scapat usor,dar acelasi lucru i-am zis si eu si el nimic...ca se face de (cuvant urat)...prostul naibii ! eu am cam 100.000 km facuti si nu risc niciodata ! si mereu zica ca am ceva de invatat!! X-( :D daca ar fi mai multi ca noi...poate ca bilantul ar fi putin mai portocaliu :ok: sa auzim de bine ! asfalt uscat ! ;) poate ne vedem la vara...

Si eu am inceput, incep pe RF600.

Pe vremuri visam la un Aprilia 125 futura AF1.

A trecut timpul..cca.8 ani....am facut rost de bani.

Acum am in jur de 100kg cu 180 inaltime.

Cu gabaritul actual aratam pe Aprilia ca un urs pe polizor.

Nu cred ca-ar fi o lege, de ai o motocicleta sport poti circula numai intre 150-200 la ora.

Pana acuma am mers doar cu 120 maxim si nu ma simt tentat sa fac acrobatii sau sa trag acceleratia ca nebunul.

I-mi place motocicleta, cum arata, cum merge si cel mai important este ca ma simt bine in sa, indiferent viteza.

Si eu m-am gandit la un motor pe termen lung.

Aici pe forum am citit:

Never drive faster, than your angel can fly!!!

asa e !!! bravo,sa le mai spunem si astora mici cate ceva...pt mine motorul e pasiune sa merg cat mai mult pe el sa il domin,nu el pe mine,sa nu am evenimete si sa sug toata placerea din plimbari ! :finger: acum vreo 3 zile un pusti cu una de 50 cai se uita sfidator la mine la un stop si o ambala sa ma provoace...stii ce am facut ? am plecat normal !!! :P cred a murit de ciuda! asfalt uscat si multi km fara probleme !! :10:

am citit tot felul de opinii....si unii si altii au oarecum dreptate ! eu ce pot spune am A-ul din 87 am inceput cu IJ Festival,pana la Suzuki 750...dupa care in 95 am trecut la masina, credeti-ma ca de cand am B-ul am facut cca 200.000 km nu am lovit pe nimeni si nu m-a lovit nimeni ! :moron: un batran motociclist mi-a spus ca 2 roti te invata sa prevezi pericolul ,sa il simti sa fii mai prudent....asa este ! pe 2 roti daca ai mai mult de 70/ora viata ta este in mainile Domnului ! numai El hotaraste daca te mai lasa sa traiesti !de ce sa ne jucam cu asta ? nu se merita ! noi suntem,sau cel putin asa ne place sa credem,ca suntem niste exaltati ,pasionati,usor nebuni...de ce sa nu beneficiem de acest sentiment cat mai mult timp cu putinta ? ar fi pacat ! :( si ceace este cel mai important este ca pe motor poti fi IL DOTTORE ,daca fraierul de la volan nu te-a vazut ,degeaba ai costum ,motor si indemanare ! :bore:

sa auzim de bine,km multi, si asfalt uscat ! :10: