Sari la conținut

Accident la iesirea din Mizil catre Buzau


HondaSan
 Share

Postări Recomandate

La iesirea din Mizil catre Buzau am ajuns la citeva minute dupa ce motociclistul accidentat a fost luat de salvare.Motociclistul cu un Intruder de 1500,nou dupa cum se vedea, a inceput manevra de depasire a unui autoturism de PH.Acesta,fara sa se asigure dupa un semnal la stinga scurt a si efectuat manevra,surprinzind astfel pe motociclist.Acesta nu am mai putut sa evite coliziunea si a acrosat spoilerul din spate al autoturismului aflat dea latul soselei.Din aceasta masina a fost proiectat in alta care venea din spate.Se pare ca vina este a tuturor.Da mie imi pare rau de motociclist.Acesta sa lovit rau la picior,era constient si de,putin cam mototolit.Se pare ca este o persoana mai in virsta pe Intruder.

Asaaaa si ca ziua sa nuse incheie fara frisca de pe tort,nu am apucat bine sa fac drepta spre comuna Spataru ca la 1 km de podul de peste calea ferata inspre Spataru am dat de nenea fotografu.O masina trasa pe dreapta in plin cimp.In Spataru m-au oprit si mi-au oferit spre "vanzare"poza cu mine si cu motorul meu la 150km/h cu pretul minim de 270 Ron si 9 puncte.Deci sa stie toata lumea si spun asta pentru ca este prima oara cind il baga acolo,sau cind am eu deaface cu el.Asta e.Chiar ca tre sa stam mai cuminti.Bunu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La iesirea din Mizil catre Buzau am ajuns la citeva minute dupa ce motociclistul accidentat a fost luat de salvare.Motociclistul cu un Intruder de 1500,nou dupa cum se vedea, a inceput manevra de depasire a unui autoturism de PH.Acesta,fara sa se asigure dupa un semnal la stinga scurt a si efectuat manevra,surprinzind astfel pe motociclist.Acesta nu am mai putut sa evite coliziunea si a acrosat spoilerul din spate al autoturismului aflat dea latul soselei.Din aceasta masina a fost proiectat in alta care venea din spate.Se pare ca vina este a tuturor.Da mie imi pare rau de motociclist.Acesta sa lovit rau la picior,era constient si de,putin cam mototolit.Se pare ca este o persoana mai in virsta pe Intruder.

 

Nu inteleg de ce este vina tuturor implicati in accident.Daca treaba sta asa cum ai prezentat-o tu, singurul vinovat este soferul care a facut stanga fara sa se asigure si cu semnal din scurt.Mototciclistul inteleg ca era DEJA in depasire, cand masina a facut stanga.Ar avea si el o parte de vina, DOAR DACA depasea pe linie continua. ;)

 

Asteptam detalii suplimentare.

Sanatate omului pe doua roti!

 

PS:cat era limita de viteza maxim admisa pe tronsonul pe care ai primit "cadoul"?Parca la mai mult de 50 de km/h peste limita admisa iti suspenda talonul... :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as mai spune doar ca atunci cand vrei sa depasesti (cu motorul) e bine sa faci depasiri succesive (cu masina ma bag cat incape, cu motorul doar cate una, pe rand) si sa o faci hotarat si fara ezitari (adica gaz tare la plecare sa iesi repede in fata) sa nu apuce "depasitul" sa faca manevre ca iese cu buba.

Daca depasitul ar arunca un ochi in retrovizoare, nu s-ar mai intampla asemenea accidente.

 

 

foarte faina detalierea, totusi e riscant sa faci generalizari, sigur se vor trezi orgolii. ca o paranteza, ar trebui sa vezi ce zic prahovenii de damboviteni, si tot asa.

oricum, m-a distrat expunerea.

 

un ploiestean la origine

 

Am destule rude in Prahova si destule drumuri pe acolo sa stiu ca nu e generalizare ci e un specific al locului, o traditie locala. Ar fi multe de zis si despre damboviteni, dar totusi nu sunt la fel de periculosi ca prahovenii. Sigur, exista si exceptii, stiu si prahoveni care conduc bine, doar ca procentul lor e mai mic decat prin judetele din preajma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe acelasi tronson,in acelasi mod,mi-a sarit in fata o Toyota Hilux de B. Conduceam ziua,o masina cu faruri xenon,si ABS-ul a ajutat enorm la evitarea unui accident de proportii. Dupa calmul celui care conducea Toyota nu cred ca si-a dat seama de ce era sa se intample.

Motociclistul nostru n-a avut nici o sansa. Insanatosire grabnica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este corect sa generalizezi... prosti si necivilizati sunt oriunde. Bucurestiul nu duce sub nici o forma lipsa de asa ceva; as putea spune ca la nesimtire si marlanie sunt de departe campioni.

 

Frustrarile astea de "capitala" versus "provincie" sunt specifice taranului care si-a indeplinit visul vietii sale (el sau parintii lui) sa intre in posesia unui buletin de Bucuresti. Un bucurestean "adevarat" nu prea gandeste asa.

 

Nu e "politically correct" dar e sanatos. Mergi in Egipt sau Albania, ghideaza-te dupa principul "prosti si necivilizati sunt oriunde" si vezi daca te mai intorci intreg.

 

Nu incerc sa iau deloc apararea bucurestenilor (desi simt o doza serioasa de complex de provincial in postul tau), au si bucurestenii traditiile lor locale. Doar ca aia cu schimbarea benzii sau virajul nesemnalizat si fara asigurare, e traditia prahovenilor.

 

Nu, generalizarile sunt foarte bune pentru ca-ti scapa pielea de probleme. Degeaba o padure are 2-3 copaci sanatosi daca in rest e plina de urzici si arbusti otravitori. Cu tot respectul pentru cei 2-3 copaci, cine baga treaba cu corectitudinea pentru a proteja 2-3 copaci riscand ranirea a multor altor plimbareti prin padure, e ipocrit si spalat pe creier.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este corect sa generalizezi... prosti si necivilizati sunt oriunde. Bucurestiul nu duce sub nici o forma lipsa de asa ceva; as putea spune ca la nesimtire si marlanie sunt de departe campioni.

 

Frustrarile astea de "capitala" versus "provincie" sunt specifice taranului care si-a indeplinit visul vietii sale (el sau parintii lui) sa intre in posesia unui buletin de Bucuresti. Un bucurestean "adevarat" nu prea gandeste asa.

 

Sanatate motociclistului accidentat!

Pana la urma tot nu am inteles de ce visul unui taran este sa detina buletin de Bucuresti? Ceva beneficii?? .. :blink:

 

on topic: depinde si unde te asezi ca cel care schimba directia,sa te vada...cine stie ce s-a intamplat.Sanatate motoristului ;)

Editat de Reaper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

este relativ bine, a iesit din spital are fractura dubla la piciorul stang si degetele rupte dar cred ca in 2 luni e inapoi pe motor,avea numai vreo 10000 de km

trecea pe langa prost dar ala a pus frana sa nu si loveasca masina cand intra in vila dar uitase sa si faca drumul de la sosea la poarta.

si el se gandea aiurea ca era vreme frumoasa si a anticipat tarziu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...