Jump to content

Mandrie sau Prejudecata!

Recommended Posts

Am incercat de multe ori sa ma alipesc unui grup de 1 plus 1,2 cruiseristi. .pe strada. . .intamplator. Nu zic ca nu am salutat sau nu am fost salutat. S-au intamplat ambele. . .dar pe urma. . . . desi nu am stat sa vb. la semafor despre traseul fiecaruia. . . nici nu am primit vreun semnal cand grupul schimba directia. . ok, eu sunt obisnuit pe un traseu, ei, pe altul. . .si am venit pe ocol si m-am intalnit iar cu ei.. am mers o vreme impreuna, ,dupa care iar ne-am separat.. .Dar nu am primit vreun semn ca putem continua drumul in gasca marita. . Sunt eu de vina ca nu imi place sa merg doar cu 80 la ora, in pluton? Si ce daca? Mai sprintez si eu ocazional. .asa ma trage atza. . .Asta e motiv sa ma trezesc singur pe sosea?

Am incercat de multe ori sa ma alipesc unui grup de 1 plus 1,2 cruiseristi. .pe strada. . .intamplator. Nu zic ca nu am salutat sau nu am fost salutat. S-au intamplat ambele. . .dar pe urma. . . . desi nu am stat sa vb. la semafor despre traseul fiecaruia. . . nici nu am primit vreun semnal cand grupul schimba directia. . ok, eu sunt obisnuit pe un traseu, ei, pe altul. . .si am venit pe ocol si m-am intalnit iar cu ei.. am mers o vreme impreuna, ,dupa care iar ne-am separat.. .Dar nu am primit vreun semn ca putem continua drumul in gasca marita. . Sunt eu de vina ca nu imi place sa merg doar cu 80 la ora, in pluton? Si ce daca? Mai sprintez si eu ocazional. .asa ma trage atza. . .Asta e motiv sa ma trezesc singur pe sosea?

Sa inteleg ca esti unu' d-ala, cu o dezvoltata dorinta de a apartine la ceva, cu orice pret? Sau esti doar bagator in seama?

O asemenea problema stupida nu mi-a mai fost dat sa aud, de ceva vreme... keep it up...

Aberatzi :)

Depinde de noroc. Nu stiu cum e cu cruizeristii, da' cand e frumos afara, ma lipesc de orice gasca de vitezane ;)

Mai rad ei ca nu mai am carene, mai o gluma, da' sfarsim pe undeva la o berica NA. Deci terminam traseul impreuna,

chiar daca initial nu ne cunosteam :blink:

Se poate :)

Aberatzi :P

Depinde de noroc. Nu stiu cum e cu cruizeristii, da' cand e frumos afara, ma lipesc de orice gasca de vitezane :)

Mai rad ei ca nu mai am carene, mai o gluma, da' sfarsim pe undeva la o berica NA. Deci terminam traseul impreuna,

chiar daca initial nu ne cunosteam :blink:

Se poate :)

Shinule, tu n-ai citit ce a postat dl. Ak Raptor.

Domnul Ak Raptor e Chuck Norris! Dl. AK Raptor nu vorbeste, nu schimba semnale cu ceilalti (sub demnitatea lui probabil), nu poate merge in "pluton" cu 80km/ora, el "sprinteaza" ocazional din pluton (deh, urla arivismul in el), apoi se mira ca de ce nu e plutonul in jurul lui si e singur pe sosea!

Asa intelege Ombelico del Mondo mersul in grup!

Domnu' Ak Raptor, inca un post (topic) J A L N I C, dintr-un lung sir, emanat din mintea-ti mult prea odihnita!

M-ai pupat! ;)

Ba, voi sinteti sanatosi?????

La orele astea voi stai pe forum si dezbateti problema mersului in alt grup? :blink:

AK Raptor - 04.29 AM

ZAPPY - 05.42 AM ;)

Sau sinteti in vreo tara cu diferenta de fus orar? :)

Edited by SSSS

Ha...eu am patit invers...mergeam singur si s-a lipit grupu' de mine :blink:

Da' n-am stat, ca nu-i cunosteam, am sprintat sa scap de ei...erau de la rutiera ;)

Grupurile de motociclete chopper/cruiser/custom care merg cu 70-80-90lm/h pe portiuni unde viteza legala e de 100km/h contin de obicei 1-2 membri care inca nu stiu bine sa schimbe vitezele, dar de, de obicei e sub demnitatea unui motociclist sa-si puna lamaia aia pe numar. Regula e ca ori mergi cu ei ori nu mergi cu ei, nu ca sprintezi ocazional si dupa aia te re-alipesti grupului, exceptand cazul cand ii cunosti si le explici de la inceput lucrul asta.. Daca nu e vorba de un protest, ceva, eu prefer sa merg singur in ritmul meu (chit ca si eu merg pe mini-cruiser, dar de obicei merg mai tare decat membrii grupurilor astora).

Ha...eu am patit invers...mergeam singur si s-a lipit grupu' de mine :blink:

Da' n-am stat, ca nu-i cunosteam, am sprintat sa scap de ei...erau de la rutiera ;)

Si eu am patit ceva oarecum asemanator: merg pe DN1 (Bucuresti - Ploiesti), vad o motocicleta si ridic mana stanga ca sa salut, ala imi raspunde, dupa care imi dau seama ca e BMW alb si dupa ce trece ii vad si girofarul. Mai apar 3 sau 4 motociclisti, iar ridic mana, iar imi raspund aproape toti (mai putin unul), iar vad ca sund BMW-uri albe si ca au girofar in spate... Dupa care mi-am zis ca salutatul pe DN1 poate sa dauneze buzunarului, ca in lege scrie sa te tii bine cu 2 maini de ghidon, nu sa saluti si sa faci alte mascari din astea de se discuta aici pe forum, si daca am ghinion si prind un moto-politist care habar n-are cum e cu salutul asta?

Ba, voi sinteti sanatosi?????

La orele astea voi stai pe forum si dezbateti problema mersului in alt grup? :blink:

AK Raptor - 04.29 AM

ZAPPY - 05.42 AM ;)

Sau sinteti in vreo tara cu diferenta de fus orar? :)

La mine scrie in profil. O bagatela, 11 ore diferenta... m-au ciuruit! :)

Dupa care mi-am zis ca salutatul pe DN1 poate sa dauneze buzunarului, ca in lege scrie sa te tii bine cu 2 maini de ghidon, nu sa saluti si sa faci alte mascari din astea de se discuta aici pe forum, si daca am ghinion si prind un moto-politist care habar n-are cum e cu salutul asta?

atunci de ce dracu te-au mai pus sa mergi 50m cu mana ridicata la examen?

cat despre ideea initiatorului...

se pot dezbate zeci de pagini pe topicul asta dar tot imbecil o sa ramana...

later edit:

topicul, nu initiatorul... n-am venit sa jignesc...

Edited by Tendon

Nu ii cunosteam. Dar simteam si eu nevoia sa merg in grup. N-a fost sa fie. Nu stiam ca grupul prefera sa mearga cu 60 la ora, constant. Nu ar fi prima oara. Am mai incercat cu harleyisti. .Astia erau yamahisti.. ca si mine. . si ziceam ca na, o sa fie solidaritate. . pfffff. .Eu am prostul obicei sa mai sprintez si ma apuca sa merg mai sportiv. ca tot scot tractorul doar odata pe saptamana, duminica. .si na, ma excit si ii dau in gura, pe unde nu sunt radare.m-au infiltrat astia din Rosbk. .E naspa sa mai scapi si pe circuite cu vitezane. .Capeti obiceiuri proaste :blink:

De exemplu eu nu plec cu mai mult de doi prieteni la drum,fiecare stie cum merge celalalt.Cand calatoresti in grup sunt anumite reguli de respectat,nu se depaseste,mers in spic,semnal din timp,etc.In primul rand nu accept necunoscuti in grup. Pai daca vine unul care nu are chef sa respecte regulile noastre,de fapt el poate nici macar nu stie sa mearga in grup,nu crezi ca-i putin cam periculos? Sa ma trezesc ca intru in depasire si are el chef sa sprinteze deodata cu mine si sa ne dam unul de altul ca in cascadorii rasului? sau trag de gaz sa ies din curba si lui vad ca i se aprinde stopul pe frana...super senzatie! Asa ca da,este un motiv suficient pentru a te trezi singur pe sosea :blink: Asa ca ...sprint intins ;)

Raptoare, daca zici ca nu-i cunosteai, si n-ati vorbit, atunci de unde stii tu ce aveau aia-n cap? ...pe unde sa mearga sau cu ce viteza?!?!? De bun simt, daca voiai sa te alipesti grupului, era sa vorbesti cu ei si sa respecti tu regulile lor, nu ei p'ale tale. Daca e plimbare de grup, atunci plimbare sa fie. Pentru mine grup inseamna orice adunatura de mai mult de doua motociclete.

Raptoare, daca zici ca nu-i cunosteai, si n-ati vorbit, atunci de unde stii tu ce aveau aia-n cap? ...pe unde sa mearga sau cu ce viteza?!?!? De bun simt, daca voiai sa te alipesti grupului, era sa vorbesti cu ei si sa respecti tu regulile lor, nu ei p'ale tale. Daca e plimbare de grup, atunci plimbare sa fie. Pentru mine grup inseamna orice adunatura de mai mult de doua motociclete.

E si tu acuma, ,trebuiau sa-mi spuna la coltz programul lor. . .am vazut ca merg la ralenti, am taiat-o. Poate gasesc intr-o zi si un grup care merge mai sportiv. . .Sper. Dupa ce ca mai scot si eu tractoru din an in paste, si atunci sa merg cu 50 la ora, constant? Mai bine il vand decat asa. . da lasa, ca ma scot pe circuite. .abia astept sa scot gixerul pe Brno. .nu am fost niciodata in Cehia. Fuck za pasapoarte biometrice , ,mai am atatea locuri misto de vazut in Europa.

Edited by AK_Raptor

No,vezi! Ai rezolvt-o! Te bagi pe circuit si te lipesti de vre-un grup pe acolo si vei fi super multumit.Stai un pic... :blink: Daca aia merg mai sportiv decat tine?..Lasa ca le spui care-i treaba la boxe,altfel risti sa ramai neinteles,ca pe soselele patriei ;) Mult noroc si intelegere!

ca in lege scrie sa te tii bine cu 2 maini de ghidon, nu sa saluti si sa faci alte mascari din astea de se discuta aici pe forum, si daca am ghinion si prind un moto-politist care habar n-are cum e cu salutul asta?

Hahahahahaha! Cum sa scrie asa ceva in lege? Scrie sa stai cu ambele roti pe asfalt si sa nu lasi volanul/ghidonul liber(deci cel putin o mana).

Nu ii cunosteam. Dar simteam si eu nevoia sa merg in grup. N-a fost sa fie. Nu stiam ca grupul prefera sa mearga cu 60 la ora, constant. Nu ar fi prima oara. Am mai incercat cu harleyisti. .Astia erau yamahisti.. ca si mine. . si ziceam ca na, o sa fie solidaritate. . pfffff. .Eu am prostul obicei sa mai sprintez si ma apuca sa merg mai sportiv. ca tot scot tractorul doar odata pe saptamana, duminica. .si na, ma excit si ii dau in gura, pe unde nu sunt radare.m-au infiltrat astia din Rosbk. .E naspa sa mai scapi si pe circuite cu vitezane. .Capeti obiceiuri proaste ;)

Te inteleg perfect domnu` Senator. Io dupa ani pe vitezane, cand mi-am luat shadowu` imi vene sa ma dau jos de pe el sa-l imping, apoi am modificat un pic transmisia sa am mai mult power, iar de mers merg cu el cat poate maxim. In curbe i-am polizat scaritele desi sunt aftermarket si sus pozitionate, iar cu grupuri de choperisti n-am putut tine pasu` , adica in curbe ii pierdeam, iar pe linie dreapta la fel. Si ui asa ma dau tot singur. Ma rog, fiecare merge cum vrea si cum se simte sau stie.

Las` , nu mai fii trist, abia astept sa ne dam impreuna , sa te fugaresc un pic cu trotineta mea. :)

Baiu` e ca atunci cand ma manca sa mai ies cu gixxeru`, rar de tot din pacate, sunt varza. Cruiseru` mi-o stricat tot stilul, sunt mai praf decat eram. :blink:

Edited by DUKE