Sari la conținut

Off-topic


gn77b
 Share

Postări Recomandate

iar incepeti degeaba

 

initial am vrut sa scriu suma media si nr de km, dar din diferite considerente am zis doar suma, la care a raspuns si insider... si va certati de la nimic... pur si simplu s-au postat 2 sume

 

media pretului de benzina a fost 3.7 RON si consumul mediu de 5%

 

2680/3.7/5*100=14486km

 

nu va mai ambalati pe seama posturilor mele... nu vreau sa fiu vinovat pentru nici o varsare de sange

 

De ce sa fii tu vinovat ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu iar, din nou ... el cu aia 2680 de lei a luat cam 670 de litri (la un pret rotunjit de 4 roni/L) si a mers 13400 de km. Pe cand tu zici ca ai dat 1500 de lei pe benzina intr-o luna, care inseamna 375 de litri adica nici mai mult nici mai putin de 3750 de km intr-o luna ... tu, riderul riderilor ... ma faci sa rad pai ca sa faci km aia trebuia sa faci cam 125 de km pe zi sau 937,5 km pe saptamana ... din nou ma faci sa rad, pardom vomit :cheers: mai exagereaza omu da nici in halul asta ma ...

Purice se referea la TOATE bonurile de benzina de anu trecut, mai putin cateva. Deci un sezon= app 5 luni = 13500 km.

Insider daca e cu 3750 km intr-o luna, la 5 luni tot cam acolo iesi ca numar de km.(18750 mai exact)

 

Pot sa-ti desenez daca tot ai dificultati, dar ar fi ok sa citesti posturile, nu doar sa le vanezi. Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mertan, surub din ala am cautat prima data-n bazar dar n-am gasit nici de saminta. nici macar la mosnegii aia care vind becuri sparte. din pacate cel de la Ferocris e cu pas mare (1,5) si mie-mi trebuie 1,25. e penibil, dar tot de pe ebay o sa ajung sa iau un surub obosit.

alta intrebare: Autosol unde se mai gaseste in orasul asta? la Autocenter n-am gasit, la Praktiker aveau dar nu mai aduc. alte paste de curatat metale sint niste porcarii, am incercat si nu se compara.

Deci tie iti trebuie un surub de 10 cu pas de 1,25 cu cap pt imbus nu, intreb ca nu prea am urmarit discutia ... plat sau normal ??? s-ar putea sa, defapt sigur am pe acasa, asa ca zi exact de care iti trebuie sa dau zvon :cheers:.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

autosol am luat de la lois, cred ca au si pe site, si daca nu e urgent iti ajunge in tara pana sa inceapa sezonul

la surub daca nu e pe dimensiune ia unu mai mare si cauta filiera de M8 cu pas 1.25, am sa trag un ochi sa vad daca am

surubul era M10 pina la urma. filiera am dar nu am nici macar surub brut.

cu ocazia asta am aflat ca exista si Autosol special pt. aluminiu :cheers: da'sper sa gasesc in Iasi undeva, ca am cumparat de la Praktiker.

 

Deci tie iti trebuie un surub de 10 cu pas de 1,25 cu cap pt imbus nu, intreb ca nu prea am urmarit discutia ... plat sau normal ??? s-ar putea sa, defapt sigur am pe acasa, asa ca zi exact de care iti trebuie sa dau zvon :banana:.

e vorba de un surub M10 cu pas 1,25, cu cap inbus normal, adica ca la orice inbus pe care l-am vazut pina acum (nu stiu ce inseamna cap plat), lungime cca. 4 cm dar evident pmai lung e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Purice se referea la TOATE bonurile de benzina de anu trecut, mai putin cateva. Deci un sezon= app 5 luni = 13500 km.

Insider daca e cu 3750 km intr-o luna, la 5 luni tot cam acolo iesi ca numar de km.(18750 mai exact)

 

Pot sa-ti desenez daca tot ai dificultati, dar ar fi ok sa citesti posturile, nu doar sa le vanezi. Bafta.

 

Poate asa o fi, poate Insider face cam 3750 de km intr-o luna, insa mie imi vine greu sa cred asta. Ca sa fac o mica comparatie ... Eu pe purice l-am vazut de nenumarate ori prin trafic, deci se vede clar ca motorul ala face km, pe cand pe domu cu VTR-ul ioc, nema, niente, niciodata ...

Mesaj completat

e vorba de un surub M10 cu pas 1,25, cu cap inbus normal, adica ca la orice inbus pe care l-am vazut pina acum (nu stiu ce inseamna cap plat), lungime cca. 4 cm dar evident pmai lung e ok.

 

Cu cap plat is alea de la discuri, carene, samd ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Purice nu e vorba de asta... atent dupa gropi .. nisip tre sa fii atent tot timpul.E vorba ca dupa cateva luni de stat iti cam iesi din mana cu anumite reflexe.... plus ca asfaltul inca e rece si ca la orice inceput de sezn trebuie putin sa mai invarti cauciucul ala pana se face cum trebui ca e statut... drumuri lungi mai greu ca na vorba aia ai stat si ti-ai pierdut si din rezistenta de condus!!!

 

 

Prin "a invarti cauciucul ala pana se face cum trebuie ca e statut" se intelege un burn de vreo 2-3min in cinstea inceperii sezonului !!!!!!!!!!!!!!

Editat de MODJO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

visul oricarui motociclist.... http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=536451 super. nota 100

 

 

aaaa. si sa priviti cum merg... eu zic ca sunt putin civilizati nu? luam si noi un exemplu?

 

 

VA ROG SA VA UITATI LA TOATE POZELE, ADICA LA TOATE PAGINILE... SUNT SUPERBE

Editat de hondafan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

visul oricarui motociclist.... http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=536451 super. nota 100

 

 

aaaa. si sa priviti cum merg... eu zic ca sunt putin civilizati nu? luam si noi un exemplu?

 

 

VA ROG SA VA UITATI LA TOATE POZELE, ADICA LA TOATE PAGINILE... SUNT SUPERBE

 

 

mertan, tu vrei sa ne ucizi asa? la foc mic?

 

cum sa postezi asa ceva, iarna? vrei sa ne bagam gheara in gat pana la amigdale?:cheers:

 

 

pozele sunt fara termen de comparatie, ca si excursiile in sine.

 

 

Dupa ce ma uit la pozele alea imi dau seama ca suntem cam degeaba majoritatea,cu mini plimbarile si excursiile noastre:)

Editat de insider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mesaj completat

mertan, tu vrei sa ne ucizi asa? la foc mic?

 

cum sa postezi asa ceva, iarna? vrei sa ne bagam gheara in gat pana la amigdale?:cheers:

 

 

pozele sunt fara termen de comparatie, ca si excursiile in sine.

 

 

Dupa ce ma uit la pozele alea imi dau seama ca suntem cam degeaba majoritatea,cu mini plimbarile si excursiile noastre:)

cam ai dreptate :banana:) vreo ideea pt ceva mai spectaculos prin Romania ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

visul oricarui motociclist.... http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=536451 super. nota 100

 

 

aaaa. si sa priviti cum merg... eu zic ca sunt putin civilizati nu? luam si noi un exemplu?

 

 

VA ROG SA VA UITATI LA TOATE POZELE, ADICA LA TOATE PAGINILE... SUNT SUPERBE

 

Am examinat poza cu poza de pe thread-ul ala, superbe. Ce e drept soselele nu se compara cu cele de la noi, iar clima nu e cu 4 anotimpuri :|

 

Tipul care a facut pozele are 25 ani de motociclism in spate, iar majoritatea pe circuit, de asta reuseste sa faca poze si sa circule safe in acelasi timp. Sa intri pe o curba cu un unghi sub 90, cu mana pe ghidon, cu o mana pe aparat, facand poze celui din spate... iti trebe ceva experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

numai uitindu-ma la asfaltul ala... mai ales vazind cum arata asfaltul dupa prima tura de iarna in Iasi. de vazut in special drumul Iasi-Ciurea si pasarela Bucium, peisaje selenare care ne taie respiratia si ne omoara amortizoarele :cheers:

acuma citeva zile posta un baiat pe la topicul banditilor niste poze din Noua Zeelanda. peisaje de peisaje, clima blinda... las' ca e bine si la noi, chiar si mai bine. nu?

/index.php?...4746&st=520

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam ai dreptate :banana: ) vreo ideea pt ceva mai spectaculos prin Romania ?

 

 

Omule ce-ai pus tu acolo e dezmat total... :cheers: Cresc eu mare si-mi iau un tt de 350.... las las...

 

Ce-ar fi apropiat de ce-a pus mertzanu ca si calitate a asfaltului, la noi ar fi TransFagarasan-ul...

In orice caz... ADVrider e un forum demn de urmarit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-ar fi apropiat de ce-a pus mertzanu ca si calitate a asfaltului, la noi ar fi TransFagarasan-ul...

Sorine, hai c-ai fost simpatic la faza asta... cica "avem si noi in toata tara un drum apropiat calitativ de unu' normal din SUA" :banana:

Mesaj completat

waaaa, baga-mi-as, am 3000 de posturi :cheers: promit solemn ca minim 6 luni nu mai scriu absolut deloc pe forum. pentru batai si alte alea o sa trebuiasca sa ma cautati pe YM/MP/telefon/mail :D vorbesc serios fetelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe unde am "umblat" anul asta... :cheers: amintiri :banana: , recunosc ca am multe goluri... dar pentru un prim an eu zic ca e destul de ok... imi pare rau ca nu am apucat sa fac transalpina/transfagarasan.... dar este timp

 

Din sectiunea de drum care mi-a placut mult a fost tronsonul:

Tg-Mures -> Sighisoara(aici capeti incredere in tine sa dai cu scara in asfalt)

Gheorghieni-Praid

Bistrita-Campulung(eu am prins drumul in constructie fara parapeti, nu era marcata strada si asfaltul se termina la jumatatea curbei... aveai impresia ca esti pe o strada cu 6 bezni, foarte fain)

Talmaciu-RamnicuValcea(asta daca nu prinzi trafic)

 

Din sectiunea off-road

Talmaciu-Gura Raului

si izvorul muntelui

 

Intre Tg-Mures si Bistrita este un tronson de vreo 15km care traverseaza o campie, vezi dintr-un capat in altul, drumul are curbe dar e drept si bureanu e mare de vreun metrujumate, nu am poze sa va arat dar e fain, ideea era ca simti altfel curbele pentru ca nu sunt ridicate... trebuie sa le iei mai incet si nici sa te apleci prea mult nu poti... e fain sa prinzi pe inserat ai impresia ca esti intr-o tigaie

 

 

dscf0223l.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sorine, hai c-ai fost simpatic la faza asta... cica "avem si noi in toata tara un drum apropiat calitativ de unu' normal din SUA" :banana:

Mesaj completat

waaaa, baga-mi-as, am 3000 de posturi :cheers: promit solemn ca minim 6 luni nu mai scriu absolut deloc pe forum. pentru batai si alte alea o sa trebuiasca sa ma cautati pe YM/MP/telefon/mail :D vorbesc serios fetelor.

 

esti un naspa, intr-adevar, ar trebui sa iei o pauza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sorine cand ai fost ultima data personal pe transfagarasan?

 

 

Mai 2009. Si in afara de vreo 2 gropi in tunel si petice de asfalt era ok.

 

 

Mentionez ca am fost cu masina deci e posibil sa nu fi simtit drumul la fel ca pe motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai 2009. Si in afara de vreo 2 gropi in tunel si petice de asfalt era ok.

 

 

Mentionez ca am fost cu masina deci e posibil sa nu fi simtit drumul la fel ca pe motor.

 

 

Ca nu l-ai simtit la fel, bine zis.

 

Nu inseamna neaparat ca doar mai bine, sau mai rau.

 

Eu prin Iasi cel putin am impresia ca simt mai usor unele portiuni de drum pe motor decat cu alte mijloace de transport.

Editat de insider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...