Sari la conținut

Off-topic


gn77b
 Share

Postări Recomandate

Daca vrei o experienta placuta, mergi pe la Albita, desi sunt cam 30km in plus o sa ajungi cu o ora mai devreme. La vama nu este nimic deosebit, RCA+cartea verde, pasaport, certificat de inmatriculare, la intrare in Moldova vei plati o taxa de mediu ce variaza in functie de numarul de zile pe care le declari ca vrei sa le petreci in MD, pt 24 de ore este 17 lei MD ~ 4 Roni (sa nu declari una si sa stai mai mult caci vei plati o amenda la intoarcere). Imediat dupa intrarea in MD este un Petrom iti recomand sa alimentezi de acolo, peste 5 km mai este un lukoil, si atat, pana la Chisinau (100km) nu mai sunt benzinarii (mai este o franciza rompetrol dar este dubioasa, n-am alimentat niciodata de acolo). Radare... pana acum jumatate de an nu vazusem niciodata urma de radar pe acest drum, de jumate de an insa nu a fost o data fara sa dau de radar, sambata asta chiar am vazut 2 pana la Chisianu. Daca mergi cu 100 esti ok, in Md limita este de 90...pe acest drum ai o singura localitate, Cristesti, fa bine si mergi pana in 60 pe acolo caci este locul lor preferat, localitatea nu are mai mult de 2 KM. Mai este si o zona de 500m cu o trecere de pietoni unde limita este de 70km, in rest poti sa mergi relax cu 100 si sa admiri natura superba dealungu drumului. Daca intalnesti o groapa sau macar o fisura in asfalt pana la Chisinau, sa mi-o arati si o umplu cu lingurita. In weekend s-ar putea sa te intalnesti cu motociclisti locali care mai merg la plimbare pe acolo, drumul fiind foarte liber, nu am oprit niciodata sa stau la taclale cu ei, i-am salutat doar, dar am o vaga senzatie ca sunt majoritatea rusofoni... Despre securitate, nu-ti fa griji, nu mai sunt acele timpuri, daca nu te tragi de oo cu nimeni in trafic, nu patesti nimic.

Varianta prin Sculeni nu o recomand deloc, vamesii zici ca au facut cursuri speciale de "bulangism". Drumu-i de rahat, plin de gropi, sau in cel mai bun caz petice, rar gasesti o portiune intreaga. Este plin de localitati si foarte aglomerat, in special de maxi-taxi ("rutiere" in jargon local) pe langa care taximetristii nostri par niste babute pensionate, tiruri, masini imprumutate de la muzeele locale si manate de birjari extrem de imprevizibili. Desigur nu lipsesc nici mult indragitele animale de casa si multadoratele radare.

 

Mult succes si Dum Bun, daca mai ai intrebari referitor la R.Moldova... intreaba-ma.

 

Mesaj completat

mersi smoker! mi aduc aminte de un drum fain cu niste pini pe margine , cu asfalt bun... data trecuta am zis ca am fost cu masina, recunosc , am stat vreo trei zile prin chisinau numai prin restaurante. am tras la o pensiune chiar in oras si l am avut pe Ghenadi la dispozitie cu un taxi. asta ne a facut turul crasmelor. nu prea am vazut mare lucru... in schimb am mancat si am baut ,,boiereste,, apropo mi aduc aminte de tot felul de nume de astea dulci boeme pitoresti gen ,,pofta boierilor,, ,,doina,,etc. ok , ce obiective stii prin zona ? aa, stai , mai am o problema imi iese ceva intr o excursie de o zi ? ce zici ? eu sunt din bacau...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mesaj completat

mersi smoker! mi aduc aminte de un drum fain cu niste pini pe margine , cu asfalt bun... data trecuta am zis ca am fost cu masina, recunosc , am stat vreo trei zile prin chisinau numai prin restaurante. am tras la o pensiune chiar in oras si l am avut pe Ghenadi la dispozitie cu un taxi. asta ne a facut turul crasmelor. nu prea am vazut mare lucru... in schimb am mancat si am baut ,,boiereste,, apropo mi aduc aminte de tot felul de nume de astea dulci boeme pitoresti gen ,,pofta boierilor,, ,,doina,,etc. ok , ce obiective stii prin zona ? aa, stai , mai am o problema imi iese ceva intr o excursie de o zi ? ce zici ? eu sunt din bacau...

 

Recomand si eu varianta cu Albita - Leuseni, drumul este foarte bun, vara asta am sa il fac si eu cu motocicleta.

Ce poti vedea inspre Chisinau sunt: - Manastirea Hancu, trebuie sa mergi spre satul Bursuc;

- Manastirea Capriana, ctitorie a lui Fane Babanu, satul Capriana;

- Manastirea Condrita, satul Condrita.

In Chisinau poti vedea parcurile reamenajate, Dendrariu, sectorul Buiucani, intarea 2 lei MD, 50 bani RON. Muzeul de Etnografie de pe Str. Mihail Kogalniceanu si Muzeul de Istorie, de pe strada 31 august. Pe strada Stefan cel Mare, acolo unde este Guvernul, Arcul de Triumf si Catedrala nu este voie sa circuli cu motorul, este semn de interzicere.

Pentru alimente ieftine si tigari moca este Piata Centrala. Poti merge in localitatea Vadul lui Voda,20 km de Chisinau , daca vrei sa vezi raul Nistru (sa nu te puna pacatul sa mergi in Transnistria ca nu te mai intorci).

E cam alergatura sa faci toatea astea intr'o zi, asta daca vrei sa si vezi ceva, nu numai sa calaresti motorul prin Moldova.

 

Am bautut'o la cap pe prietena mea care e din Chisinau si mi'a explicat cu de'amanuntul.

Mesaj completat

Eu zic sa ne grabim cu excursiile in Moldova ca uitati ce ni se pregateste: http://www.youtube.com/watch?v=9YnU6Ig1uJI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand si eu varianta cu Albita - Leuseni, drumul este foarte bun, vara asta am sa il fac si eu cu motocicleta.

Ce poti vedea inspre Chisinau sunt: - Manastirea Hancu, trebuie sa mergi spre satul Bursuc;

- Manastirea Capriana, ctitorie a lui Fane Babanu, satul Capriana;

- Manastirea Condrita, satul Condrita.

In Chisinau poti vedea parcurile reamenajate, Dendrariu, sectorul Buiucani, intarea 2 lei MD, 50 bani RON. Muzeul de Etnografie de pe Str. Mihail Kogalniceanu si Muzeul de Istorie, de pe strada 31 august. Pe strada Stefan cel Mare, acolo unde este Guvernul, Arcul de Triumf si Catedrala nu este voie sa circuli cu motorul, este semn de interzicere.

Pentru alimente ieftine si tigari moca este Piata Centrala. Poti merge in localitatea Vadul lui Voda,20 km de Chisinau , daca vrei sa vezi raul Nistru (sa nu te puna pacatul sa mergi in Transnistria ca nu te mai intorci).

E cam alergatura sa faci toatea astea intr'o zi, asta daca vrei sa si vezi ceva, nu numai sa calaresti motorul prin Moldova.

 

Am bautut'o la cap pe prietena mea care e din Chisinau si mi'a explicat cu de'amanuntul.

Mesaj completat

Eu zic sa ne grabim cu excursiile in Moldova ca uitati ce ni se pregateste: http://www.youtube.com/watch?v=9YnU6Ig1uJI

mersi de sfaturi ! trebuie sa aleg acum de 1 mai : chisinau sau vama veche...

intradevar cred ca trebuie 2 zile pt chisinau iar la o crama din zona daca nu faci o degustare, degeaba !!

Editat de petrisor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi de sfaturi ! trebuie sa aleg acum de 1 mai : chisinau sau vama veche...

intradevar cred ca trebuie 2 zile pt chisinau iar la o crama din zona daca nu faci o degustare, degeaba !!

 

 

Eu am sa fiu de 1 mai in Chisinau, dar nu merg cu motocicleta. Daca am sa vad un GS cu numere de Bacau iti tai saua sa stii ca am fost eu. Glumesc :peace: :D :P

Mesaj completat

Ps. da ce tare ar fi sa dai o tura de copou cu o de aia nu? =)))))

 

 

Avand in vedere ca cibicleta aceea din poza ta are amandoua tobe pe partea dreapta tare as vrea sa te vad cum iti ti echilibrul cu cosurile celea de fum de la CET, ca cam te trage pe'o parte greutatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi dimineata vad in intersectia de dupa sensul giratoriu din podu-ros(fix cum mergi pe sf lazar)un motociclist oprit.Avea un suzuki albastru de 600,vitezana,nu stiu exact ce model,dupa care l-am vazut tot prin zona podu-ros dar dupa-amiaza.Daca ar putea da cu subsemnatu sa ne zica ce treaba aveau militienii cu el,ar fi fain de tot :cheers:

Mesaj completat

Sint 90% sigur ca era un GSXF

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...