Sari la conținut

Off-topic


gn77b
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ma descurc sa o spal si acasa, problema e ca treaba pe care o fac eu in 2-3 ore (sunt mai chisat uneori) o pot face altii in 30minute-1h si poate mai bine, cu mai multa pricepere/ustensile.

Nu-i bai, maine ma voi ocupa de partea asta, ultimele zile de ploi si praf si-au spus cuvantul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreo spalatorie Moto in Iasi?

 

As prefera un loc in care se face treaba asta cu grija si atentie, nu baieti de la spalatorii auto "deschisi" la lucruri noi :)

vezi ca la service moto in Podul de piatra e 15 lei Editat de reborned
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, as avea si eu o intrebare pentru voi... aveti ceva idee de o Honda CBR 954 RR rosu+negru cu numarul IS 59 JKT ?

L-ati vazut cumva, sau cunoasteti proprietarul ? Sau vechiul proprietar..

M-ar interesa si pe mine detalii.. in caz de cunoasteti motoreta..

 

Va multumesc ! Va rog daca imi puteti da P.M.

 

Drumuri bune si asfalt uscat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

 

Un violonist conduce cel mai rapid vehicul din Iasi

29.05.2002

 

-

 

+

Nu de putine ori am ramas cu capetele sucite pe strada, dupa cite o cohorta zgomotoasa de motociclisti. Rupti parca dintr-o alta lume, controversati si neintelesi de gospodinele care-si scuipa in sin cind ii vad, fanii motoarelor isi continua linistiti demonstratiile de virtuozitate pe strazile Iasului. Se string in fiecare seara in fata Casei Studentilor, de cum se incalzeste vremea, si chibiteaza ore in sir. Ei au o alta definitie pentru cuvintul "libertate" si cea mai mare bucurie pe care au avut-o in ultima vreme a fost inregistrarea oficiala, luna trecuta, a clubului iesean al motociclistilor "East Side Dogs" (in traducere, "Ciinii din partea de est"). Ionut Mihalache, presedintele proaspatului club, este student in anul III la Drept. In jurul lui se string toti ceilalti 26 de membri ai grupului, pentru a planui actiunile in care se vor implica vara aceasta. Pe 14 iunie se va pleca in masa spre Bacau, locul in care se intilnesc anual cluburile din toata tara. Apoi va urma un concurs de viteza la Bucuresti, la Aeroportul Baneasa, singurul loc din tara unde se organizeaza astfel de curse. *Punctul de intilnire este Casa Studentilor In afara de membrii activi, mai sint inca 25 de "baieti cu motoare", pe care clubul doreste sa-i prinda in grup cit mai repede. Dotati cu "harnasamentul" specific, geci de piele, casti, manusi si esarfe, par desprinsi dintr-un film american al perioadei hippie. Cel mai tinar motociclist are 20 de ani, iar decanul de virsta si liderul spiritual al grupului are 48 de ani si este inginer mecanic. Motocicletele, cele mai pretioase bijuterii ale lor, stralucesc de atita lustru, fiecare purtind amprenta personalitatii stapinului, dupa accesoriile cu care sint echipate. Cele mai scumpe exemplare sint doua motoare Kawasaki, "Ninja" si "Vulcan", fiecare costind in jur de 7.000 de dolari. "Ninja" ar putea atinge, daca ar fi sa ne luam dupa kilometraj, 340 km la ora, in timp ce "Vulcan"-ul alearga cu numai 220 km la ora. Proprietarul lui "Ninja", cel mai rapid motor din club, este Adrian Berescu violonist la Filarmonica ieseana. Pe locurile imediat urmatoare se afla doua motociclete din categoria "easy rider", Yamaha si Suzuki. In rest, motoarele rusesti Nipru (IJ), cele mai bune si accesebile ca pret in opinia baietilor, constituie grosul coloanei. "Cei mai multi dintre noi am facut mari eforturi materiale pentru intretinerea motoarelor. In majoritate sintem studenti, si mai si lucram in timpul liber, ca agenti de vinzari sau taximetristi. Ne intilnim de peste 10 ani, aici in fata Casei Studentilor. Plimbarile in grup cu motocicletele, rasfoirea revistelor Federatiei Romane de Motociclism si proiectele de viitor sint singurul nostru mod de relaxare. Vacantele in grup, la mare sau la munte sint alte prilejuri de bucurie si intilnire cu motociclisti din toata tara. Pasiunea care ne uneste pe toti ne face sa ne simtim ca intr-o fratie. Adrenalina, viteza, senzatia de libertate a trupului unic pe care il faci cu motorul tau strabatind in viteza serpentinele Cheilor Bicazului sau autostrazile tarii sint senzatii pe care nu le poti intelege decit daca le traiesti. Cel mai mult ne deranjeaza faptul ca lumea ne percepe ca pe o "banda" de motociclisti, pusi pe rele. Ca nu este asa sta dovada faptul ca nu am fost implicati in scandaluri sau batai, ori alte minuni dintr-astea", ne spune Ionut. ""Chibitau" inca din 1978 In cadrul Festivalului "Festudis", au primit invitatia de a desfasura o parada, pe principalele artere ale orasului, lucru care s-a si intimplat simbata trecuta. Decanul de virsta si liderul spiritual al grupului, Giza Gheorghe, are 47 de ani si este inginer mecanic. El isi aminteste cu nostalgie de faptul ca "inca de prin 1978 impatimitii motoarelor se intilneau sa chibiteze despre ultimele noutati in domeniu, si mai tot timpul erau fugariti de militie". Unul dintre camarazii cu care a pus la punct organizarea intilnirilor clandestine, personajul ramas in amintirea motociclistilor cu porecla de "Scleambar" a ajuns sa lucreze acum in Grecia, la unul dintre cele mai mari service-uri de motociclete din Atena. Singura fata din grup, Sorana, este secretara clubului si are o singura dorinta: "Ca macar peste 10 ani sa nu se mai uite lumea ca dupa urs cind vede o femeie alergind pe un motor". (Claudia ENEA) O cursa cu 150 km/h pe Copou uDin goana unei curse demonstrative pe bulevardul Copou, in care cele 12 motociclete angrenate "in joc" au alergat cind in pas de maraton, cind in pas de cursa de viteza, am inteles in citeva secunde, care este secretul acestui "viciu". Imbracind la repezeala o geaca de piele cam mare si plantindu-mi pe cap o casca extra large, m-am trezit in saua unei Honde tinindu-ma strins de Giza, decanul trupei. Scurta lectie de incepator am primit-o in trei minute: "Totul este sa nu te inclini la curbe si sa nu te desprinzi de mine cu nici un pret. Daca ti se face frica, nu striga, ca nu se aude nimic din cauza vitezei si a vintului! Iti promit ca n-o sa uiti prima experienta de acest gen". S-a demarat intr-un zgomot infernal, pe care, aveam sa aflu la intoarcere, baietii il numesc "simfonia motoarelor". Era ora 22:30, iar viteza de 150 de km la ora pe care a prins-o Giza m-a facut sa percep drumul de la Casa Studentilor pina la Breazu, ca un joc de lumini ce treceau fulgerator pe linga noi. Nimic nu se poate compara cu senzatia ca urmeaza sa-ti creasca aripi la urmatoarea apasare pe acceleratie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.
Aveti idee unde in Iasi as putea gasi grile metalice (cromate sau negru mat) de protectie pentru ventilatoare de 12 cm ?
La Dioda nu au deloc, iar la General System mai aveau o singura bucata. Mi-ar trebui cel putin 4.
Ma gandesc poate ati vazut pe undeva din intamplare.

Asa arata : 52504d1255130126-execut-decupaje-pt-vent

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca la Alfa&Omega, pe strada Florilor nr. 30-32, in zona Billa. Mai este un magazin de electronice langa Unvirsitatea Petre Andrei, pe strada Grigore Ghica, colt cu strada Zlataus.

Editat de George M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau intreaba pe forum.cs.tuiasi.ro, deobicei gasesti de toate, dar tre sa iti faci cont. Cred ca am eu una dar trebuie sa verific daca sigur e de 12.

Sper ca nu se considera reclama... Daca nu vrei sa iti faci cont imi zici si ma interesez eu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...