Jump to content

Recommended Posts

Serios?cum te mai cheama pe tine? Irina, Raluca?

daca ai fi atent la nickname sau daca ai fi citit si mai sus cand am scris ai fi vazut ca am destula educatie incat sa ma prezint, dar nu consider necesar sa o fac de fiecare data. In alte ordine de idei, spune-mi te rog, este important numele meu daca vreau sa dau procentul asta?....Daca m-ar chema Florica (scuze ptr cele ce poarta numele asta, este doar un exemplu) ar fi mai bine sau mai rau? Hai ca m-ati convins. Nu aveti nici o legatura cu ideea de BINEFACERE, de UMANITAR....pacat.

• Replies 187
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Serios?cum te mai cheama pe tine? Irina, Raluca?

daca ai fi atent la nickname sau daca ai fi citit si mai sus cand am scris ai fi vazut ca am destula educatie incat sa ma prezint, dar nu consider necesar sa o fac de fiecare data. In alte ordine de idei, spune-mi te rog, este important numele meu daca vreau sa dau procentul asta?....Daca m-ar chema Florica (scuze ptr cele ce poarta numele asta, este doar un exemplu) ar fi mai bine sau mai rau? Hai ca m-ati convins. Nu aveti nici o legatura cu ideea de BINEFACERE, de UMANITAR....pacat.

hai nu te supara ca iti taiem nasul. :friends:

Si sa stii ca avem legatura cu ideea de binefacere, DAR NU CUM PROCEDEAZA ACEASTA ASOCIATIE.A nu se intelege ca sunt contra lor, dimpotriva.Eu totusi astept sa iasa ei la lumina, fara sageti. :scratch:

ok.... :friends:

pana la urma aveti grija de voi ca sa nu ajungeti sa aveti nevoie de acest ajutor

ce ajutor ma? :scratch: tu de unde ai aflat de asociatia asta asa repede?nici nu a luat bine fiinta si apar donatori de 2%.voi chiar ne credeti picati din cires?Nici macar nu sunteti in stare sa raspundeti aici, faceti sedinta sa dati doua raspunsuri.

Nu va logati sa nu va vedem ca cititi....jalnic fratilor....

......................

Baiatul asta zice bine ce zice si ma refer la tot ce a postat. Si eu am impresia ca au aparut useri noi odata cu asociatia asta al carei sens este discutabil.

Membrii fondatori sunt saritori si cumsecade, dar au creat un precedent periculos: orice grup de cativa prieteni, indeajuns de hotarati, pot crea o asociatie similara, cu scopuri identice pe hartie, odata ce ar avea divergente cu asociatiile deja existente.

Eu prefer (fara sa jignesc pe nimeni si fara sa le minimalizez meritele) sa donez cei 2% pentru S.M.U.R.D. Din pacate am contact (profesional) cu ei si nu e nimeni pe lume care sa-ti vina in ajutor mai repede si mai profesionist ca ei, in afara de Dumnezeu.

Baiatul asta zice bine ce zice si ma refer la tot ce a postat. Si eu am impresia ca au aparut useri noi odata cu asociatia asta al carei sens este discutabil.

Membrii fondatori sunt saritori si cumsecade, dar au creat un precedent periculos: orice grup de cativa prieteni, indeajuns de hotarati, pot crea o asociatie similara, cu scopuri identice pe hartie, odata ce ar avea divergente cu asociatiile deja existente.

Eu prefer (fara sa jignesc pe nimeni si fara sa le minimalizez meritele) sa donez cei 2% pentru S.M.U.R.D. Din pacate am contact (profesional) cu ei si nu e nimeni pe lume care sa-ti vina in ajutor mai repede si mai profesionist ca ei, in afara de Dumnezeu.

pentru S.M.U.R.D. da si fara intrebari ca au nevoie si chiar fac treaba

Pai hai sa iti explic de unde stiu...Lucrez la Registrul Auto-Roman, reprezentanta Voluntari, la departamentul Omologari Individuale si Inspectii Tehnice. In fiecare zi eliberez carti de identitate ptr vehicule si in medie cam 6-7 pentru motociclete, mai eliberez si cartonasele de ITP si certificatele de autenticitate. Zilnic cunosc motociclisti de toate varstele si tot felul de motociclete. Poate unul sau mai multi dintre ei mi-au spus atat mie cat si inginerului care se ocupa exclusiv de moto despre acest lucru. Nu va spun astea ca sa impresionez, ci doar ca sa explic de unde stiu. Daca am deranjat pe cineva cu insistenta mea de a afla un amarat de cont, va rog sa ma scuzati. Nu se va mai repeta.

Pai hai sa iti explic de unde stiu...Lucrez la Registrul Auto-Roman, reprezentanta Voluntari, la departamentul Omologari Individuale si Inspectii Tehnice. In fiecare zi eliberez carti de identitate ptr vehicule si in medie cam 6-7 pentru motociclete, mai eliberez si cartonasele de ITP si certificatele de autenticitate. Zilnic cunosc motociclisti de toate varstele si tot felul de motociclete. Poate unul sau mai multi dintre ei mi-au spus atat mie cat si inginerului care se ocupa exclusiv de moto despre acest lucru. Nu va spun astea ca sa impresionez, ci doar ca sa explic de unde stiu. Daca am deranjat pe cineva cu insistenta mea de a afla un amarat de cont, va rog sa ma scuzati. Nu se va mai repeta.

:scratch:

Pe mine la R.A.R. m-a strigat o voce plictisita printr-un difuzor, mi-a dat toate cele si strigase deja pe urmatorul inainte sa-mi adun toate hartiile.

Iar Dinicutu nu are timp sa vorbeasca cu nimeni, fiind prea ocupat sa gaseasca nod in papura.

Dar poate nu sunt genul lor :friends: altfel ma baga si pe mine cineva in seama...

Edited by cry

Bine....hai sa nu deviem de la subiect. Pana la urma fiecare face cum crede ca este mai bine ptr el. Daca eu voi considera ca ma voi simti mai bine daca ofer atat cat pot (as fi dat mai mult dar nu pot decat astia 2% + alocatia fetitei mele in fiecare luna) pentru ce vor oamenii astia sa faca cu ei (nu ma mai priveste ce) este alegerea mea. Voi veti face asa cum veti considera. Nu este obligatoriu sa fiti de acord cu mine si nici eu cu voi. Cand am scris aici prima oara nu mi-am imaginat ca o sa fiu pusa la colt sau va conta ca m-am inscris pe acest site azi sau ieri sau acum un an.

Sincer, va doresc tot binele din lume.

Eu prefer (fara sa jignesc pe nimeni si fara sa le minimalizez meritele) sa donez cei 2% pentru S.M.U.R.D.

Da, total de acord cu tine.Cu riscul de a ma repeta, nu am nimic cu aceasta asociatie si nici cu membrii care fac parte din ea.

Vreau sa spun mai multe dar numai cand isi face aparitia cineva care reprezinta aceasta asociatie.Mi se pare josnic sa te pitesti in vreme de razboi.Pentru ce vor ei sa faca, sunt multe solutii, nu neaparat cu 2%, asta daca vor intradevar sa ajute pe cineva.Pana acum s-au organizat cateva astfel de scopuri caritabile si nu a fost nevoie ca cineva sa doneze din timp, doar de dragul lor.Aici stiu ei mai bine la ce ma refer.Gata, ma opresc aici pana apar si ei la lumina, sau poate pana se termina sedinta extraordinara si se pun la un punct comun, dar nici asa nu-i vad bine.

Bine....hai sa nu deviem de la subiect. Pana la urma fiecare face cum crede ca este mai bine ptr el. Daca eu voi considera ca ma voi simti mai bine daca ofer atat cat pot (as fi dat mai mult dar nu pot decat astia 2% + alocatia fetitei mele in fiecare luna) pentru ce vor oamenii astia sa faca cu ei (nu ma mai priveste ce) este alegerea mea. Voi veti face asa cum veti considera. Nu este obligatoriu sa fiti de acord cu mine si nici eu cu voi. Cand am scris aici prima oara nu mi-am imaginat ca o sa fiu pusa la colt sau va conta ca m-am inscris pe acest site azi sau ieri sau acum un an.

Bine... hai sa nu facem din donatie un titlu de glorie. Optiunea este personala si noi o respectam. Problema intervine atunci cand incerci sa ne convingi si pe noi de intelepciunea ei.

Numai bine si tie si sa ne vedem pe forum si atunci cand topicul asta se va fi incheiat.

io tocmai am gasit partea utila a topicului asta..

@monik30..fa-ne un serviciu...deschide un topic "R.A.R.",unde sa mai punem si noi o intrebare,din cand in cand..si pe care sa-l urmaresti,si sa ne mai dai o mana de ajutor.. :scratch:

Departe de mine gandul ca ar trebui sa fiti convinsi de ceva. Eu fac cum vreau, voi faceti cum vreti. Ideea unui forum este de a polemiza, ceea ce si aci se intampla si este bine.

Nu stiu daca este o idee buna sa dau sfaturi sau sa raspund la intrebari legate de R.A.R. pentru ca parerile mele sunt in marea majoritate diferite de a unora dintre motociclisti (aici sunt vizati cei ce cred ca R.A.R.-ul este o pierdere de timp).

Nu stiu daca este o idee buna sa dau sfaturi sau sa raspund la intrebari legate de R.A.R. pentru ca parerile mele sunt in marea majoritate diferite de a unora dintre motociclisti (aici sunt vizati cei ce cred ca R.A.R.-ul este o pierdere de timp).

pierdere de timp sau nu,de R.A.R. tot nu scapam..

..nu era un topic de sfaturi,ci de raspunsuri calificate (persoana angajata acolo) la intrebarile forumistilor..

..iti garantez ca e un topic util..si poti polemiza pe ceva ce probabil ca stapanesti foarte bine..

LE..si indraznesc sa te contrazic..multi intra aici pt a poleniza...polemica este doar o cale.. :scratch:

Edited by raducu.

"Ideea unui forum este de a polemiza, ceea ce si aci se intampla si este bine." - asta am spus eu. deci nu ma contrazici ci ma aprobi.

O sa iti urmez sfatul si o sa incerc sa raspund la intrebari. :scratch:

Buna ziua, ma numesc Monica, nu am motocicleta, habar nu am de cele doua asociatii si care au fost problemele lor (daca exista), nici nu o sa imi iau motocicleta, daaaarrrr vreau sa dau cei 2% ptr motociclistii accidentati sau ptr orice alte actiuni caritabile care ii privesc pe acestia. Din ce am citit mai sus imi este tare greu sa ma decid. Astept sa am luminati si poate ma ajutati sa decid mai repede. Mai sunt si altii ca mine la mine la serviciu, dar aseapta sa le spun unde sa trimita banii. Ideea cu o singura asociatie este chiar buna...daca sunt 3 asociatii cu cate 3 mambrii fiecare (este un exemplu), acestea sunt ineficiente fata de una singura cu 9 membrii. Ganditi-va si la partea financiara....strangeti mai mult de la 9 membrii decat de la 3. Va doresc o zi buna .

Eu am motocicleta de cativa ani,comunic zilnic cu motociclistii, dar in cei cativa ani am auzit de cateva ori vorbindu-se despre organizatiile moto.

Scepticii ar putea sa-l intrebe pe DKW care statea in Militari intr-o vreme si venea seara de seara la suc cu noi,de cate ori a auzit pe cineva vorbind de organizatii.Concluzia este ca, preocuparea motociclistilor nu era discutia despre vreo asociatie, de aceea mi se pare curios sa sti atatea lucruri ,atat de repede.Cred ca cineva este in spatele tau,dar poate cu ajutorul ADMIN vom afla cine esti(daca se poate afla)...

Iti dai seama ce aiurea suna ca: niste romani vor sa doneze 2 % pt o asociatie infintata ad hoc de niste motociclisti in loc sa o faca catre o organizatie a carei transarenta si credibilitate e de 100% gen Salvati copiii sau Smurd si mai deleaga o colega care nu are treaba cu fenomenul moto sa se intereseze despre organizatiile moto(nu cred ca in cadrul RAR nu e nici un motociclist pe care ar fi putut sa-l intrebe)...Eu nu cred nici in coincidente....

A nu se intelege ca pun la indoiala credibilitatea ACMR sau a membrilor fondatori,incerc doar sa ma pun in postura omului fara sa aiba interesctari in viata cu fenomenul moto.

Cosmin gresesti cumplit.Ai spus ca politia cauta sa ne dezbine si sa ne certam intre noi?Tu ai o reala problema daca esti convins de asta.TOATE actiunile AMR au fost sustinute de catre biroul de educatie rutiera.De fiecare data, nimeni nu vrea sa se certe cu nimeni, iar afirmatia ta nu este solida si nu va sta in picioare ever.Probabil ca va posta si Dara iar, sau Ozzy sa iti explice mai in detaliu cum merge treaba cand ei merg la politie si cer ajutor.A existat si situatia in care impreuna cu acel birou de educatie rutiera s-au scos flyerele , pe ca AMR nu dispunea de fondurile necesare la momentul respectiv.

Sincera sa fiu as vrea sa nu mai postez aici, dar am senzatia ca tu nici macar nu stii care au fost actiunile AMR de pana acum.Esti un pic cam prea revolutionar pt situatia asta.Si e degeaba.Serios.Cat despre ACMR, ai un pic de rabdare, oamenii astia sunt la inceput de drum.Vor sa faca ceva foarte ok , dar da-le un timp sa inteleaga ei insisi cum sa descurce itele sistemului in care trebuie sa patrunda.Sau cumva ai pretentia de la ei sa fie mega -instruiti din prima si sa stie de toate?

Ar fi chiar absurd.

Aceste 2 asociatii nu sunt nici partide nici "state".Sunt Organizatiii Non-Guvernamentale.Cauta te rog definitia unei astfel de organizatii si ve intelege si care sunt obligatiile lor fata de noi.

Postul pus de ACMR nu este cu is politic , este doar precaut.Se evita pe cat posibil flame-urile fara rost si izbucnirea vreunui scandal.Si ii inteleg pe deplin.ACMR are nevoie de o imagine curata de la bun inceput.Ei nu trebuie sa repete experienta AMR!

Just my two cents.....

Biroul de educatie rutiera trebuie sa dea note explicative la fiecare trimestru cu actiunile pe care le face(asta se intampla la institutile bugetare).NU spun ca acolo nu sunt oameni de treaba care vor sa ne ajute(fenomenul),nu ma pot exprima pt ca nu-i cunosc,dar gandeste-te ca au si niste atributii de servici si ca nu fac asta din solidaritate mereu(poate o fac.....),trebuie sa-si justifice salariul prin activitati.

De cand postez aici am auzit mai multe despre AMR, despre actiunile lor,inainte nu stiam aproape nimic ,desi am fost la marsul PDL,nu stiam cine a fost organizatorul aflasem doar scopul(nici acum nu stiu).NU inteleg unde iese revolutionarul din mine?Faptul ca intreb nu inseamna ca sunt revolutionar ci ca vreau sa fiu o persoana informata.Am spus si ma repet,nimeni nu vrea ca ACMR sa nu faca greseli ,e omeneste sa gresesti,dar mie mi se pare (parerea mea) ca va creea dezbinare inca de la infintare.Crede-ma ca stiu "ceva "despre ONG-uri si ceea ce se intapla de facto si scriptic (poate ACMR va fi exceptia care intareste regula).....

Postul ACMR nu raspunde la nici o intrebare,desi mi se pare cel putin ciudat sa sa nu o fac.Imi dai obtiunea sa donez X bani pt o organizatie la cere tu esti administrator,dar nu vrei sa-mi explici nimic din ceea ce imi doresc sa stiu.Nu inteleg de ce a crezi ca ar putea izbucni un scandal,te rog sa fi mai explicita,lumineaza-ne si pe noi daca sti ceva, sau te joci doar cu frazele.Scandal intre donatori si organizatie?Nu e prea devreme totusi?

Ne dai o directiva subtila la sfarsit,viitorul sta in noutate...Poate ca ai dreptate.Poate ar trebui o organizatie noua a motociclistilor care sa cuprinda absolut tot ce inseamna motociclism nu factiuni gen caritate sau educatie rutiera...

Din pacate lumea moto din Romania este subreprezentata civic iar mai multe asociatii nu inseamna decat mai multi oameni care se implica activ pentru a proteja si sustine interesele comunitatii.

Fiecare poate sa contribuie cu ceva in plus, sa ajute si sa se ocupe de aspecte pe care ceilalti le omit sau pentru care pur si simplu nu au resurse.

La nevoie se poate construi chiar si o agenda comuna, fiind mult mai usor sa tratezi cu un grup organizat. Un exemplu ar fi sprijinul pe care cluburile l-au acordat AMR-ului, fara de care nu am fi reusit niciodata sa ne atingem o parte din obiective.

Cred ca sunt cativa care nu au inteles prea bine definita unui ONG si ca nu se pune problema de rivalitate sau de concurenta.

Asadar, felicitari si cat mai multe actiuni reusite!

Te intreb doar atat.Ai vrea sa fi reprezentat de o ascociatie puternica cu sedii si structuri la nivel national sau daca ai o problema sa apelezi la organizatia locala?Fiecare judet sa-si faca ong-ul lui care sa se ocupe de problemele locale ale comunitatii?

Cred ca cei din Militari,DR Taberei si Crangasi ar putea sa faca un ONG sector 6 de exemplu,unde ar fi totul mai transparet pt ca ar fi mai putini membri si ar fi mai usor stabilite proritati etc.Daca vor avea probleme minore se vor descurca, dar daca va fi ceva major nu vor fi in stare sa stranga suficienti bani.Celelate organizatii nu ar putea ajuta prea mult fiind implicate in proprile proiecte pe care nu le pot sista pt ca s-ar pierde tot ceea ce au construit pana la acel punct la proiectele aflate in derulare.Spune-mi te rog unde vezi gresala in rationamentul meu.

Ideea de motociclism imi sugereaza unitate..Oprim cand vedem un motociclist in pana chiar daca ne grabim,de ce sa dezbinam atunci lumea moto?Toti stim ca de fapt asta e dezbinare dar ne ascundem dupa ciresulu lui CUBO .Am fost fericit intr-o zi cand au oprit 3 persoane in 20 de min sa ma intrebe daca ma pot ajuta cu ceva doar pt ca aveam saua data jos, pt ca nu mergea alarma...Asta inseamna unitate..

Mda...se pare ca am scris degeaba....Va preocupa mai mult sa va convingeti unii pe altii ca aveti dreptate...Daca tot asa faceti si cand unul dintre voi are probleme si are nevoie de niste bani ca sa treaca peste niste momente urate atunci nu stiu ce sa mai zic....Va rog mult sa ajungeti la o intelegere (poate membrii fondatori atat de la o asociatie cat si de la cealalta ar fi bine daca ar comenta cate ceva) si apoi o sa fac si eu ceva. Sunt destui oameni acolo unde lucrez eu care isi doresc sa ajute in vreun fel (daca tot se poate). Un domn Dinicutu Bogdan, de profesie inginer, ne-a dat ideea asta. As vrea sa ii pot spune ca este totul ok si ca am inteles UNDE sa trimitem acesti 2%.

Asteptam comentariile dar ele nu mai vin.....

long life'

o intrebare cred ca de bun simt:

de ce acesti oameni care au aceste bune intentii si au infiintat aceast nou ONG AUCMR de ce nu au mers sa expuna proiectul si sa faca front comun cu AMR ;ca pana la urma toti expun ca fac si vor face fapte bune, iar daca se tot inpart bani(acei 2%) care lumea ar dori sa ii doneze nu va ajunge nimic la nimeni

si sloganul vechi comunisti sau utc-sti din toate tarile unitiva ,ca sa fiti mai puternici

Subscriu la tot ce ai scris.

Asfalt uscat.

Am fost la Rar de 2 ori dar crede-ma nu am vazut pe nimeni sa aiba timp de vorba pe acolo,ma refer la angajati.Vis a vis de mine au fost rapizi si au lucrat profesionist nu am stat la palavre.

monik30

Nu te-a pus nimeni la colt,numai ca neantul da uneori aparitii meteorice......

CITEZ

"Daca am deranjat pe cineva cu insistenta mea de a afla un amarat de cont, va rog sa ma scuzati. Nu se va mai repeta."

Nu uita sa-ti ti promisinile,la precedentul post ai scris ca nu mai doresti sa ne transmiti nimic,ai uitat?Vezi ca daca imi raspunzi, iti incalci iar promisiunea.Nu uita sa donezi cei 2% ASA CUM AI PROMIS.Rog pe acesta cale ca AMR si ACMR sa-i trimita fetei conturile si mai multe formulare sa aiba toate cele trebuincioase donatilor,atat din partea ei cat si a colegilor de la RAR.Sa lasi un mail unde sa ti se trimita actele daca nu ai unu in profil.....

'Cubo2'

Da, total de acord cu tine.Cu riscul de a ma repeta, nu am nimic cu aceasta asociatie si nici cu membrii care fac parte din ea.

Vreau sa spun mai multe dar numai cand isi face aparitia cineva care reprezinta aceasta asociatie.Mi se pare josnic sa te pitesti in vreme de razboi.Pentru ce vor ei sa faca, sunt multe solutii, nu neaparat cu 2%, asta daca vor intradevar sa ajute pe cineva.Pana acum s-au organizat cateva astfel de scopuri caritabile si nu a fost nevoie ca cineva sa doneze din timp, doar de dragul lor.Aici stiu ei mai bine la ce ma refer.Gata, ma opresc aici pana apar si ei la lumina, sau poate pana se termina sedinta extraordinara si se pun la un punct comun, dar nici asa nu-i vad bine.

Cubo ai o cartitza infiltrata?Vezi sa nu fie mituita cu ceva rame de contrabanda.....

Bine... hai sa nu facem din donatie un titlu de glorie. Optiunea este personala si noi o respectam. Problema intervine atunci cand incerci sa ne convingi si pe noi de intelepciunea ei.

Numai bine si tie si sa ne vedem pe forum si atunci cand topicul asta se va fi incheiat.

Si eu vreau sa ies la bere cu membri ambelor organizatii,faptul ca nu avem pareri comune nu insemna ca nu putem sta la aceiasi masa...Forumul se va inchide atunci cand vrea admin-ul

io tocmai am gasit partea utila a topicului asta..

@monik30..fa-ne un serviciu...deschide un topic "R.A.R.",unde sa mai punem si noi o intrebare,din cand in cand..si pe care sa-l urmaresti,si sa ne mai dai o mana de ajutor..

Sa fi atent la alta sectiune ca ea a zis ca nu posteaza aici..

CONCLUZIA MEA ESTE CA TEHNICA DIALOGULUI PE CARE O FOLOSITI IN RAPORT CU NOI, POSIBILI VIITORI CONTRIBUABILI ESTE FACUTA DE UN STRATEG FOARTE SLAB PREGATIT (IMI PERMIT SA-I RECOMAND O CARTE "ARTA RAZBOIULUI" - SUN TZU).EU, CA SI POSIBIL CONTRIBUABIL TREBUIE SA FIU CONVINS DE PROFESIONISMUL VOSTRU,DE REACTIA IMEDIATA NU DE TACERE.DACA ACTIONATI LA FEL DE REPEDE IN CAZUL UNEI PROBLEME PE CAT DE RAPID RASPUNDETI UNOR SIMPLE INTREBARI,NU CRED CA SUNTETI O SOLUTIE VIABILA SI PT MINE.

DACA STRATEGIA O FACETI IMPREUNA E SI MAI GRAV, PT NU VAD EXPRIMAT UN PUNCT DE VEDERE, MATERIALIZAT PRINTR-UN COMUNICAT AL ASOCIATIEI CU RASPUNSURI LA INTREBARILE NOASTRE.LISPA DE COMUNCARE IN NUME PERSONAL A MEMBRILOR ,EU O INTERPRETEZ IN LIPSA UNEI LAMURIRI,CA LIPSA DE PERSONALITATE SI DEZINTERES FATA DE MINE (CA SI VIITOR CONTRIBUABIL), PT CA NU IMI POT IMAGINA CA ATI FOST TOTI ATAT DE OCUPATI NEAVAND 10 MINUTE PT UN RASPUNS.NU VAD NICI UN MOTIV IN TACEREA VOASTRA.TACEREA E O TRASATURA CAMELEONICA,DAR MULTI ISI ASCUND IN SPATELE EI LACUNELE....... SPUNEA N. IORGA.

NU INSEAMNA CA CEL CE ARE ALTA OPINIE CU TINE ITI E DUSMAN, INSEAMNA CA ARE O ALTA PRIVIRE DE ANSAMBLU, SAU VEDE LUCRURI PE CARE TU LE OMITI PT CA NU POTI LUPTA CU PROPRIUL SUBCONSTIENT.

DUPA CUM OBSERVATI SUNT FOARTE RABDATOR IN ASTEPTAREA EXPUNERII NOILOR PROIECTE CONCEPUTE DE VOI CAT SI DESPRE TRANSPARNTA ALOCARII FONDURILOR.IMI PERMIT SA VA SUGEREZ O EXPUNERE BUSSINES PLAN PT FIECARE PROIECT POSTATE AICI SAU UNDE VRETI VOI.PANA LA TARG SPER SA FIE GATA...

ASTEPT FORMULARUL PT CEDARE 2% DAR INAINTE VREAU SA VAD UNDE DAU BANII...Asta vrem toti....

O SA LIPSESC CATEVA ZILE PT CATEVA ZILE,NU STIU DE CATE ORI VOI PUTEA INTRA,SA NU INTRATI IN PANICA DACA NU VA RASPUND.

CU STIMA

COSMIN.

Edited by cosmin_sn

mai tata dar te simti tu obligat sa platesti vreun ban catre asociatia lor ??

ce ai tu cu oamenii ca au facut o asociatie , ca se intituleaza ei motociclisti e treaba lor .mai e o asociatie care are in titulatura motociclistii din romania si lumea crede ca reprezinta motoristii din romania :cheers: , este aceeasi treaba cu "agentia de monitorizare a presei" cind auzi titulatura te gindesti ca cine stie ce organ al statului este cind colo tot un ong este .vrei sa dai bani dai , nu vrei nu dai e ff simplu .cind ai accident sau probleme cu motorul doar prietenii te ajuta nu trebuie sa te astepti ca vreo organizatie din asta te va ajuta .ralucone desi este pasager neavind carnet a facut mai multe lucruri bune pentru multi motociclisti neavind asociatie , oricum participam la actiunile ei , o fata din grupul nostru a obtinut o sponsorizare de la firma unde lucreaza pentru cazul mirela , cind consideram ca actiunea este ok participam fara sa fim nevoiti sa ne alaturam vreunei organizatii , sa platim cotizatii sau sa cedam 2% .

Eu cred ca nivelul societatii civile din RO, cel putin pentru o parte a ei, este cam ca la un copil de 3 ani. Trebuie sa asteptam sa creasca si sa nu ne enervam prea rau cand se da cu fundu' de pamant.

Deocamdata e la faza cu luat pe 'NU' in brate, ca abia l-a invatat si trebuie sa-si exprime identitatea in formare.

Am auzit atatea chestii de la 'cum sa ajut eu? pai si dupa aia sa iasa aia in fata si io nu?', din partea unor indivizi sau grupari/cluburi pana la "nu ne reprezinta dom-le pe noi AMR, pai ce, noi vrem acelasi lucru, sa fie mai putine accidente? Neee, nu ne reprezinta asta!" ba chiar pana la a deveni un ONG inamicul public numarul 1, de ziceai ca e de vina si pentru criza mondiala, incat n-am reusit sa ajung la alta concluzie decat ca tre' sa asteptam sa ajunga mai spre maturitate (societatea civila din Ro, nu acuz pe nimeni ca e pueril, ok?) ca sa reuseasca sa-si si atinga scopurile.

Si aici nu ma refer la faptul ca exista mai multe ONG-uri, ci la capacitatea de a lucra in colaborare, pentru scopuri comune. Poate nici in UDMR nu se plac oamenii prea tare intre ei, dar daca ar fi lucrat in concurenta 3 udmr-uri, nu mai ajungea niciuna sa depaseasca pragul electoral si nu ar mai fi intrat in Parlament si-atunci chiar sa vezi nereprezentare.

Deocamdata suntem la un nivel de copilarie, in sensul ca fiecare ONG/grupare/club, etc. trebuie sa-si demonstreze siesi si altora ca poate, ca uite, eu vin cu un proiect mai smecher sau uite, eu pot sa fac singur, n-am nevoie de nimeni, stai sa v-arat ce stiu sa fac sau cum se face. Imi fac eu jocul meu mai frumos, ca la tine in joc nu-mi dai rolul de print si nu-mi convine. [Nu fac referire la AuCMR, vorbesc la general - si nu fac referire mai ales ca am incredere in Michi si Ralucone] Dar asta e genial, pentru ca pana acum ceva timp nu se misca mai nimic, deci ar trebui sa vedem jumatatea plina a paharului - se misca lucrurile. Ca sontac-sontac, na, v-ati astepta sa mearga copilul din prima ca pe podium? Dar putem sarbatori ca a inceput sa mearga. Si cand o sa ajunga pe la adolsecenta sau mai incolo, o sa sarbatorim ca stie sa faca gasca (la chestiile importante).

Sau mai stii, poate se intampla o magie, ca in povestile copilariei si va creste 'ca din apa' cooperarea.

Ar fi cool sa nu se vada si p'afara pe la autoritati ca n-am ajuns inca la faza aia cu echipa, dar daca nu, asta e, tre' sa se obisnuiasca si ei sa lucreze cu gradinita.

Imi pare rau pt. AuCMR ca poate le e greu fix din partea 'alor nostri', de unde te-ai fi asteptat mai putin, si e nasol, dar las' ca vor sa 'va caleasca', am mai auzit de "ati vrut sa faceti ceva, acu' suportati", de trebuie dupa aia sa lupti cu demotivarea. E greu, dar cred ca o sa reusiti! Oricum seamana cu modelul romanesc de familie :cheers:

DIVIDE ET IMPERA!

Ca un sfat... vezi semnatura...

Eu unul stiu asa: in 2005 si 2006 cand ne-am zbatut mai multi sa facem ceva, cele mai multe refuzuri au fost pe motiv ca nu suntem persoana juridica/ONG. Asa ca a fi ONG e un lucru bun. Dar Sonea, pe vremea aia nici nu aveai permis :cheers:

Mai apoi, ii cunosc pe cei din prima pagina majoritar de pe net. S-a vazut ca-s oameni care se mobilizeaza si mobilizeaza cand e o actiune umanitara. Asa ca pot spune ca-mi prezinta incredere mie personal.

Mai departe, treaba cu 2% este o sursa buna de venit pentru actiunile umanitare. Ca poate eu nu am atunci cand vreau sa contribui, suma de xxx lei Dar stiu ca am o "donatie" acolo care poate fi folosita. Atata timp cat e transparenta in administrarea fondurilor, nu am nici o problema cu asta.

Apoi, nu sunt de acord cu cei care considera ca e o "competitie" intre AMORO si AuCMR. AMORO face educatie, campanii cu Politia, etc. AuCMR e pe treaba cu campaniile umanitare, evenimente cu caracter umanitar. Asa ca n-au nici in clin nici in maneca, ambele organizatii fac treaba lor. (personal inca astept sa dovedeasca ca au scapat de vechea talanga de picior si ca vin cu o campanie buna cei de la AMORO, pana acum au fost niste... hai sa-i spunem incercari timide, insa le acord personal inca (,) credit ca vor veni cu ceva "wow")

Nu in ultimul rand, legat de ce spunea Monik30 -> daca pana si Dinicutu a dus vorba ca vrea sa ajute, care Dinicutu a fost si este spaima mobrelor la RAR Voluntari, inseamna un pas inainte. Si daca e adevarat ce zice, cand ajung la el il iau la vorba :bounce: Dar revenind, pana acum cei 2% ai mei i-am donat de-a lungul anilor catre Cercetasii Romaniei, SMURD si anul acesta catre un ONG ce promoveaza sporturile de iarna. Nu am fost nici membru Cercetas, nici nu am avut nevoie de SMURD (multumesc lui D-zeu) si nici nu ii cunosc pe cei din ONG-ul respectiv. Insa am fost convins ca merita fiecare cei 2% si nu ma astept ca cineva sa-mi reproseze ca trebuia sa stiu inainte "ce mananca medicul-sef de la SMURD Bucuresti in pauza de pranz". Asa si acum, daca anul acesta vad ca cei de la AuCMR fac in continuare treaba, ii voi ajuta cu cei 2% si cu ce altceva pot. Ma lasa rece treaba cu "iesitul in fata", atata timp cat faci actiuni publice, automat esti si o persoana mai "publica" decat restul.

Sper ca nu m-am intins prea mult la vorba. Personal le doresc tuturor putere de munca si succes in acest nou proiect.

Bafta.

:bounce: In primul rind va rog sa nu va mai certati si daca puteti sa utilizati cu decenta cuvintele. Intrebarile sint absolut legitime, e normal ca in tara tepelor nivelul de incredere sa fie minim. Va rog insa sa va reamintiti ca exista si prezumtia de nevinovatie. De aceea va rog sa-mi permiteti sa va retin atentia cu citeva enunturi, nu multe:

1.- Membrii fondatori vor lansa asociatia cu prilejul SMAEB. Cred ca ar fi potrivit sa asteptati pina atunci pentru a comenta apoi in cunostiinta de cauza.

2.- O astfel de asociatie nu e o joaca, mai ales cind e vorba de bani. Va exista precis un statut si un regulament de functionare, toate fiind menite sa asigure transparenta, cu care puteti fi apoi de acord sau nu, e dreptul suveran al fiecaruia sa decida ce face cu banii lui.

3.- Faptul ca exista doua sau mai multe organizatii ale motociclistilor nu cred ca constituie o problema in special daca fiecare dintre ele este orientata pe probleme specifice si daca reprezinta cu adevarat motociclistii din intreaga tara. Chiar daca va exista concurenta aceasta nu poate fi decit benefica.

4.- Vreau sa va spun celor care nu pot sa conceapa asa ceva, ca exista oameni care fac bine de dragul notiunilor de bine si de frumusete, constienti ca nu pot schimba lumea asta plina oricum de nedreptate, dar pot macar interveni in cazuri punctuale sau chiar colective pentru a o face mai buna, mai umana.

5- Si eu am aceleasi nelamuriri ca si voi si aceleasi intrebari ma framinta, dar am rabdare pina in 10-12 aprilie cind voi veni si eu la SMAEB sa ma lamuresc.

6.- Cunosc personal oameni atit din noul AMR si din ACMR care de ANI DE ZILE s-au manifestat constant constructiv si AU FACUT CITE CEVA CONCRET PENTRU SEMENII LOR. Asa ca va rog, nu aruncati cu pietre sau noroi fara motiv. Acesti oameni nu v-au prezentat inca statutul si nici nu au inceput activitatea. - E cu totul prematur sa criticati ceea ce cunoasteti doar din auzite. Acum e doar timpul urarilor de bine si eventual al apelurilor la atentie, ratiune si drepta judecata in elaborarea statutului si a regulamentului.

8. - Si eu le-am amintit ca orice organizatie care se doreste a fi cu audienta nationala trebuie sa reprezinte atit pe plan central cit si pe plan regional INTERESELE MOTOCICLISTILOR SI NU ALTELE. Mai multe astept sa aflu la SMAEB. La un moment dat vor publica si statutul, probabil ca inca nu este elaborat.

Pentru cei care mai au rabdare sa citeasca :D

In fine, pentru ca m-am implicat si eu de multi ani si constant in activitatile de toate felurile inclusiv umanitare ale comunitatii locale din care fac parte, consider fara falsa modestie ca am ceva experienta si cite ceva de spus. Consider benefic procesul de a trece la un nivel superior de organizare, atit in privinta activitatilor de reprezentare a comunitatii, cit si a activitatilor de ajutorare si cu caracter umanitar.

Pentru ca stiu si eu concret (cu tot succesul unor actiuni punctuale de ajutorare) ca nu se poate actiona eficient decit in mod organizat si transparent. Si este cu adevarat necesar sa trecem la o etapa superioara, sa implicam comunitatea nationala moto in cazurile umanitare. De ce sa se duca acesti bani in gaura neagra a bugetului, in loc sa-i folosim noi, in interesul nostru colectiv sau pentru a alina suferinta aproapelui. Bineinteles ca acest lucru trebuie facut profesional si transparent.

Sint convins ca nu am descoperit noi america si ca sint modele care pot fi adaptate la conditiile locale. De asemenea sint peste tot, in fiecare comunitate locala oameni care s-au implicat si care inteleg ce spun eu acum. Sper sa ne intilnim cit mai multi la SMAEB si sa reusim sa ne intelegem, astfel incit ACMR sa fie un succes, atit la nivel central cit si la nivel local. Si nu un subiect de polemici sau mai rau un esec.

Nu mai e mult pina la SMAEB, Pe curind! Si rabdare! :cheers:

:cheers:

Pe mine la R.A.R. m-a strigat o voce plictisita printr-un difuzor, mi-a dat toate cele si strigase deja pe urmatorul inainte sa-mi adun toate hartiile.

Iar Dinicutu nu are timp sa vorbeasca cu nimeni, fiind prea ocupat sa gaseasca nod in papura.

Dar poate nu sunt genul lor :bounce: altfel ma baga si pe mine cineva in seama...

Nici eu nu sunt genul lor :D