Jump to content

Recommended Posts

Nu e nici o încercare de flame (nu mă interesează) și dacă nu e o problemă de schizofrenie atunci blogul persoanei care e PR la ACMR și care e în semnătura de pe forum e ceea ce am copiat și postat mai sus, nimic modificat și nu am spus nicăieri că e părerea OFICIALĂ a ACMR ci doar SURSA: PR-ul ACMR. E ceva incorect aici? După cum s-a tot discutat în politică blogul unui politician poate fi considerat opinie politică, așa și blogul unui membru ACMR poate fi considerat opinia lui personală (nu a asociației). Nu confund userul ralucone cu o întreagă asociație, ar fi un compliment nemeritat :blink:

Dacă te tot simți atacată verifică din nou, nu mă mai interesează ACMR decât ca o curiozitate personală și atât, dacă aveam ceva de lămurit cu tine găseam o cale civilizată și mai puțin publică, dar nu am nimic de lămurit/atacat/etc.

Subiectele subliniate am mai explicat că mi se par interesante sau amuzante, nimic altceva. Dă-mi te rog voie să mă amuz când doresc și nu interpreta altfel. Dacă mai există nelămuriri despre mine le putem rezolva pe PM, aici se discută despre ACMR.

Tu cand iesi cu sotia sau cu copiii in parc, iesi ca director de marketing sau ca sotz si tata pentru copiii tai?

@yamarose: sfatul meu e sa mai citesti articolul o data, ca nu cred ca am zis pe undeva ca am o parere proasta despre ceea ce fac. Imi place foarte mult ceea ce fac si o fac in continuare, in ciuda "furtunilor" pe care asemenea discutii le starnesc. Si de fapt nu e nici o furtuna, vorba lui cry, e doar exprimare libera si explicativa. Sa-mi spui si mie cand m-ai vazut postand in sectiunea ACMR de aici, exceptand aceste trei posturi. Atunci poate ai sa intelegi care e diferenta intre viata personala si viata publica. Iti dau ca exemplu pe eCostin, cu blogul devenit intre timp personal si refresh.ro, blogul de business, sa-i spunem. Voi faceti furtuna in pahar cu apa, eu scriu acolo de cand ma stiu, n-am de ce sa dau socoteala ca PR al asociatiei, scriu acolo dinainte sa aud de notiunea de asociatie.

Si din nou, vorba lui Adrian, aici se discuta in mod oficial despre ACMR. Blogul meu nu are ce cauta aici, indiferent de continutul lui. :wacko:

So Ralucone, over and out pe bune de data asta. Cine are cap sa inteleaga, intelege. :(

• Replies 187
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Cineva din HR mi-a spus la angajare: orice spui sau scrii vreodată cât timp ești angajatul acestei companii trebuie să poată trece cu brio "the New York Times test": să nu te compromită și să nu compromită compania dacă ceea ce ai spus sau scris ar fi publicat în New York Times. Deci, când ies în parc nu pot să separ doi de Adi, unul persoană privată și unul angajat al unei companii, sunt o singură persoană și port în spinare toate responsabilitățile, permanent. Nu îmi permit să fac ceva pentru că sunt Adi persoană privată decât acasă la mine, în public nu mai am acest lux. Nici tu, btw, nu mai ești "doar Ralucone", acum ești și PR pentru ACMR și ai toată răspunderea aferentă oriunde te afli.

Life sucks, I know :wacko:

Pai si ce daca ? Nu vad logica ta atata timp cat este un ONG pentru ajutat motociclistii care au nevoie de ajutor, si nu o asociatie/scoala de pilotaj. Care e cerinta pentru carnet in aceast situatie?

Cel putin fetele, daca dupa numele le-am nimerit sunt @ maimutzica, @ralucone si @nuka. Daca gresesc, corectati-ma. Acum ca le stii user name-urile cu ce te ajuta ? Ai mai multa incredere sau ce? Ca au sau nu carnet au ajutat dezinteresat pe multi, asta ar trebui sa conteze si faptul ca vor sa o faca si in continuare. Ce treaba are carnetul?

Salutare!

nu toti membrii fondatori au user pe acest forum, unii sunt motociclisti, altii motociclisti in devenire, pasageri sau pasionati ai fenomenului, lucru care de altfel nu are relevanta, atata vreme cat impreuna au ca scop ajutorarea motociclistilor. Ganditi-va si asa, insa: comunitatea motociclistilor nu este formata numai din motociclisti, ci si din pasionati, pasageri, de ce nu, chiar si familiile care ii asteapta acasa sau care ii insotesc la intruniri, prietenii care aleg doua roti dupa acestia. Toti fac parte din comunitate si toti se mobilizeaza atunci cand unul dintre noi are nevoie de ajutor.

Pe masura ce vom desfasura activitati prin AUCMR, iar asta se va intampla destul de curand, veti avea ocazia sa ne cunoasteti face to face - desi o parte dintre voi ati facut-o in cadrul evenimentelor anterioare sau in cadrul SMAEB. In cazul in care informatiile oferite de AUCMR in cadrul forumului nu v-au lamurit in totalitate, consideram ca numai contactul direct cu oamenii din asociatie va poate oferi o imagine clara si sincera despre cine suntem si ce facem, nu contactul virtual cu un username de pe forum. Ori pentru asta va asteptam la actiunile pe care le vom demara, si nu numai. :wink:

Sarbatori Fericite tuturor si un pic de rabdare va mai dorim, in ceea ce ne priveste. Vom reveni cu toate cele necesare in cel mai scurt timp posibil.

Cu stima,

Echipa AUCMR :wink:

Edited by ACMR

Vreau sa lamuresc un mic aspect.La SMAEB discutia pe care am vrut sa o port cu ACMR era lipsita de fond.Nu poti sa ma faci sa inteleg ceva ceea ce tu inca nu cunosti....Eu am vb cu ei pe privat si s-au aratat dispusi sa-mi explice tot ce nu inteleg....Ca sa nu mai existe atatea carcoteli,cred ca ar f mai bine ca toti contestatarii,nelamuritii etc sa-si rupa 2 ore sa mergem sa bem o bere la Biker"s sau unde vreti sa fim lamuriti si sa lasam oamenii astia sa munceasca.Daca membri ACMR sunt de acord cred ca aceasta intalnire ar inchide toate gurile.....Sunt curios cati vor veni,daca vor veni de fapt...

Paste fericit...

Salutare!

nu toti membrii fondatori au user pe acest forum, unii sunt motociclisti, altii motociclisti in devenire, pasageri sau pasionati ai fenomenului, lucru care de altfel nu are relevanta, atata vreme cat impreuna au ca scop ajutorarea motociclistilor. Ganditi-va si asa, insa: comunitatea motociclistilor nu este formata numai din motociclisti, ci si din pasionati, pasageri, de ce nu, chiar si familiile care ii asteapta acasa sau care ii insotesc la intruniri, prietenii care aleg doua roti dupa acestia. Toti fac parte din comunitate si toti se mobilizeaza atunci cand unul dintre noi are nevoie de ajutor.

Cu stima,

Echipa AUCMR :wink:

SI SCUTERISTI :wink:

Pe un forum se discută despre ceva și când apar întrebări se pot afla răspunsurile ... prin contact direct. Dar cei care nu sunt din București sau chiar nu sunt în țară și folosesc forumul pentru a menține contactul ce pot face? De ce se poate discuta față în față dar nu se poate răspunde și pe forum? Dacă mai sunt lucruri de lămurit intern și e nevoie de timp pentru asta putem aștepta, dar spuneți asta.

Dacă e relevant care dintre membrii fondatori ACMR sunt motocicliști, pasageri sau altceva nu e ceva ce poate fi decis de ACMR, fiecare om judecă singur ce e relevant pentru el. Nu știu dacă e relevant pentru ACMR, pentru mine și pentru alții care au pus întrebarea este. Deci, când se pot prezenta membrii?

Pentru cosmin_sn și cine și-am mai pus întrebările:

Poate ca Adrian a vrut sa arate trairile unui membru ACMR
Da. Mai sunt și părți care nu au legătură cu ACMR, dar nu am copiat selectiv ca să nu scot nimic din context.
sau poate a vrut sa arate ca esti mai interesata de blog
Nu cred. Poate că nu este, dar acolo a apucat să scrie. Oricum, nu contează.

Comunitatea motocicliștilor ca atare nu există, iar mobilizarea la fel. Sunt deja zeci de mii de motocicliști prin țară, unii din categoria celor care se dau pe o roată cu pieptul gol și gelul în valuri, nu mai e nimic comun cu aceștia decât permisul cat A (dacă l-or avea) și atât - pentru ei nu e pasiune, e cocălărism. Nu sunt frații mei și nu mă mobilizez pentru ei.

comunitatea motociclistilor nu este formata numai din motociclisti, ci si din pasionati, pasageri, de ce nu, chiar si familiile care ii asteapta acasa sau care ii insotesc la intruniri, prietenii care aleg doua roti dupa acestia.
Atunci ar trebui sa renuntati la M-ul din denumire. :lol:

MOTOCICLĂST, -Ă, motocicliÂşti, -ste, s.m. Âşi f., adj. 1. S.m. Âşi f. Persoană care conduce o motocicletă; sportiv care practică motociclismul. 2. Adj. Care aparține motocicliÂştilor (1) sau motociclismului, privitor la motocicliÂşti sau la motociclism; care foloseÂşte motocicleta. ? Din fr. motocycliste.

http://dexonline.ro/search.php?cuv=motociclist

:wink: :wink: :laugh:

Edited by theBD

Unde se poate gasi de citit regulamentul ala pe care viitorul membru al AuCMR semneaza ca l-a citit, ca pe site-ul AuCMR nu este?

Salutare,

Regulamentul va fi postat pe website pana maine, momentan se lucreaza la structura si dupa cum spune si mesajul de intampinare de pe www.acmr.ro , mai lipsesc elemente, inclusiv regulamentul respectiv.

Iti multumim pentru intelegere :D

In speranta simbiozei intre AMR si ACMR....

Sambata, 25 aprilie, ora 10.00, Piata Constitutiei. Miting moto. Semnam petitii impotriva udatului pe strazi cu apa improprie, impotriva taxei de prima inmatriculare la moto si reducerea numarului de luni la RCA. Pentru cei care nu sunt din Bucuresti - luati legatura cu mine (Kali - 0766.66.84.20) pentru a intra in posesia petitiei si a unui tabel. Poate semna orice cetatean roman cu varsta peste 18 ani. In paralel, interesati-va daca in orasul/zona voastra au loc astfel de actiuni. Cei care puteti merge sa o faceti. Este foarte important sa fim uniti. Puteti aduce cu voi bannere cu mesaje catre automobilisti si autoritati, le afisam in toata piata. Va asteptam. Va rog mult sa dati mai departe

Eu altceva nu inteleg:

Din toti motociclisti din Romania, probabil pana in 10 % fac parte din AMR, sau au vreo tangenta cu Asociatia, restul ori nu au auzit de asa ceva, ori nu-i interseaza, ori sunt impotriva...

ATUNCI, de ce ASOCIATIA MOTOCICLISTILOR DIN ROMANIA??? DE CE ACTIUNILE VOASTRE (un grup de cativa oameni) SI PARERILE VOASTRE OFICIALE REPREZINTA (implicit prin numele ales pentru asociatie) PUNCTUL DE VEDERE AL TUTUROR MOTOCICLISTILOR DIN ROMANIA???

Eu altceva nu inteleg:

Din toti motociclisti din Romania, probabil pana in 10 % fac parte din AMR, sau au vreo tangenta cu Asociatia, restul ori nu au auzit de asa ceva, ori nu-i interseaza, ori sunt impotriva...

ATUNCI, de ce ASOCIATIA MOTOCICLISTILOR DIN ROMANIA??? DE CE ACTIUNILE VOASTRE (un grup de cativa oameni) SI PARERILE VOASTRE OFICIALE REPREZINTA (implicit prin numele ales pentru asociatie) PUNCTUL DE VEDERE AL TUTUROR MOTOCICLISTILOR DIN ROMANIA???

Cred ca ai gresit topicul aici e vb de ACMR.......Intreaba in sectiunea AMR-ului.O vei gasi chiar daca nu are o pozitie privilegiata,totul e sa fi persevernet.

Eu altceva nu inteleg:

In general este mai usor sa stam pe margine si sa carcotim impotriva celor care fac ceva concret, decat sa facem si noi ceva concret.

Dar, in felul asta, concretul zilnic pe care noi ajugem sa-l facem de fapt, nu mai are nici o legatura cu un scop comun al unei organizatii de motociclisti sau cu ideile pe care vrem de fapt sa le sprijinim / imbunatatim / etc.... Afirm asta in contextul in care nu cred ca AMR sau orice alta asociatie formata din motociclisti poate intreprinde actiuni indreptate direct impotriva comunitatii minoritare a motociclistilor sau care sa fie in detrimentul acestei comunitati.

In consecinta, chiar daca nu poti ajuta efectiv (nu ai suficiente resurse ori disponibilitate), poti incearca macar sa formulezi o critica constructiva, menita EXCLUSIV sa indrepte unele lucruri.

Cele bune,

Gen-Gen

P.S. Imi cer scuze daca am fost off-topic dar consider ca atitudinea este cel mai important lucru in viata.

In general este mai usor sa stam pe margine si sa carcotim impotriva celor care fac ceva concret, decat sa facem si noi ceva concret.

Dar, in felul asta, concretul zilnic pe care noi ajugem sa-l facem de fapt, nu mai are nici o legatura cu un scop comun al unei organizatii de motociclisti sau cu ideile pe care vrem de fapt sa le sprijinim / imbunatatim / etc.... Afirm asta in contextul in care nu cred ca AMR sau orice alta asociatie formata din motociclisti poate intreprinde actiuni indreptate direct impotriva comunitatii minoritare a motociclistilor sau care sa fie in detrimentul acestei comunitati.

In consecinta, chiar daca nu poti ajuta efectiv (nu ai suficiente resurse ori disponibilitate), poti incearca macar sa formulezi o critica constructiva, menita EXCLUSIV sa indrepte unele lucruri.

Cele bune,

Gen-Gen

P.S. Imi cer scuze daca am fost off-topic dar consider ca atitudinea este cel mai important lucru in viata.

Nu era nici o critica, era o intrebare..... Oameni astia fac ceva, foarte bine, nu ii judec eu daca fac bine sau rau, nu sunt in masura, fiecare face ce vrea si ce considera el ca e bine.. Deci postul meu este o intrebare, care poate cuprinde si ACMR (pt userul de mai sus) deci nu este nici o critica la actiunile sau intentiile lor.

Numa bine

Nu era nici o critica, era o intrebare..... Oameni astia fac ceva, foarte bine, nu ii judec eu daca fac bine sau rau, nu sunt in masura, fiecare face ce vrea si ce considera el ca e bine.. Deci postul meu este o intrebare, care poate cuprinde si ACMR (pt userul de mai sus) deci nu este nici o critica la actiunile sau intentiile lor.

Numa bine

Salutare,

Asociatia Umanitara "Comunitatea Motociclistilor din Romania" s-a fondat in ideea in care putem consolida notiunea propriu-zisa de "comunitate a motociclistilor" si in contextul in care aceasta comunitate, fie ea compusa din 100 sau din 1000 de motociclisti care se considera membri ai unei comunitati, si-a demonstrat existenta de-a lungul vremii, prin implicarea si participarea la marsuri, evenimente caritabile s.a.m.d.

Postul tau probabil este o intrebare, insa nu cuprinde AUCMR deoarece AUCMR nu a vorbit si nu va vorbi niciodata in numele vostru, al tuturor. AUCMR doar cauta sa va ajute, dupa caz.

Daca nu stii de unde s-a nascut ideea de AUCMR, vom intelege ca nu ai citit comunicatul de forum, care sta si la baza acestui topic. Vom reveni cu un set de "reguli" in ceea ce priveste postatul in aceasta sectiune a forumului. Nu il considerati un regulament propriu-zis, ci o serie de motive pe care le veti avea in vedere atunci cand veti observa ca nu vi se raspunde din partea AUCMR. Cunoastem foarte bine fenomenul forumului insa dorim sa ne mentinem in aria constructiva a acestuia.

Va multumim pentru intelegere. :bigstar:

Si pana la urma cum ma inscriu (daca vreau)? Unde gasesc formularul?

Salutare,

Formularul il gasesti pe www.acmr.ro , site-ul este momentan in constructie, lipsesc o serie de elemente de acolo, insa formularul il poti descarca si completa de pe website. Pentru orice alte nelamuriri, te rugam sa ne anunti, ne poti scrie via PM sau e-mail la contact@acmr.ro .

Numai bine! :)

Postul tau probabil este o intrebare, insa nu cuprinde AUCMR deoarece AUCMR nu a vorbit si nu va vorbi niciodata in numele vostru, al tuturor. AUCMR doar cauta sa va ajute, dupa caz.

Daca nu stii de unde s-a nascut ideea de AUCMR, vom intelege ca nu ai citit comunicatul de forum, care sta si la baza acestui topic. Vom reveni cu un set de "reguli" in ceea ce priveste postatul in aceasta sectiune a forumului. Nu il considerati un regulament propriu-zis, ci o serie de motive pe care le veti avea in vedere atunci cand veti observa ca nu vi se raspunde din partea AUCMR. Cunoastem foarte bine fenomenul forumului insa dorim sa ne mentinem in aria constructiva a acestuia.

Va multumim pentru intelegere. :D

Ghicesc o departajare clara: noi- voi si nu suna bine. Deasemenea, chestia cu regulile de respectat la posturile de aici.

Mai bine s-ar face reguli pentru site-ul AUCMR in asa fel incat daca cineva nu este de acord nu-l va mai accesa vreodata. Personal, daca e ceva care ma scoate din minti asta e un nou set de reguli (chiar daca le numiti motive) pritocite de o minte luminata incat sa ingradeasca cumva ceea ce am de spus sau sa canalizeze lucrurile intr-o directie favorabila ei (o arie constructiva).

Lasati pe fiecare sa ceara lamuriri sau sa-si spuna opinia in felul lui, asumati-va riscul de a avea si oponenti.

... dupa ce am stat mai bine de 1 ora sa citesc ...cam toate cele 17 pagini... am ajuns la o concluzie, ca multi altii... cred.

1. Multi nu cunosc definitia ONG... sau se fac ca nu o cunosc fapt pt. care mi-o permit sa va aduc la cunostinta ca:

a) ONG-urile - "organizatii necomerciale" (nu non-economica), "organizatii non-profit", "organizatii neguvernamentale", "sectorul asociativ necomercial", "societate civilã", "asociatii fãrã scop lucrativ", "organizatii fãrã scop patrimonial" etc. - toate au o singurã definitie. Ele sînt formatiuni benevole, de sine stãtãtoare, constituite prin libera manifestare a vointei cetãtenilor asociati pe baza comunitãtii de interese profesionale si/sau de altã naturã, în vederea realizãrii în comun a drepturilor civile, economice, sociale si culturale, sportive, care nu au drept scop in mod direct obtinerea profitului, dar care urmaresc obtinerea de fonduri pentru a-si putea duce la indeplinire obiectivele propuse. Profiturile obtinute in urma activitatilor economice din cadrtul ONG-urilor se reporteaza in vederea indeplinirii obiectivelor statutare.

DECI profit poate exista in cadrul unui ONG, mai ales ca acesta poate desfasura paralel si activitate economica, asta pentru cei ce nu cunosc si vorbesc, sa se uite in planul contabil pt. ONG-uri la 121. si 117... sau in bilantul contabil... si apoi sa vorbeasca... dar numai dupa ce citesc legea. In afara de faptul ca pot avea venituri in avans ct. 472, adica venituri prezente pt. activitati viitoare, ca si cheltuieli viitoare (ct.473) deci nu se inchid veniturile la sfarsitul anului (cum afirma cineva) si pot sa ramana cu fonduri necheltuite. (schimbati-va contabilul ca-i varza saracul).

"Este unele chesti grele tovi'lor pe acili'sea, da uni ie iconomisti di la particoileri iesiti" - asta ca o gluma.

:) tot pentru nestiutori, prin ONG-uri (asociatii si fundatii, pentru ca asta sunt) se "imbogatesc" cel mai usor "baietii de baieti" si "fetele de fete", cei care au un bun consilier fiscal si juridic, nu cu facturi false, asta-i pt. cei din colt de la aprozar. Nu merita sa risti atat de mult amenzi si dosare penale cand o poti face legal, oficial si foarte curat. Dar si asta-i o alta poveste...

c) indiferent de tipul ONG-ului, este un ONG de incredere NUMAI daca are public, pe propriul site STATUTUL, REGULAMENTUL FUNCTIONARE si modul gestionare al resurselor, inclusiv bilantul, balanta si raportul anual al cenzorilor in forma depusa la ANAF, sau macar in forma scurta. In afara de acestea ar trebui sa aibe la loc vizibil si lizibil membrii fondatori cu date de identificare, modalitatea de aderare, drepturi si obligatii, regulament intern (ROI) si de functionare (ROF) precum si sediul social si de desfasurare al activitatii propriuzise, planul de actiuni si proiectia bugetara pt. aceste actiuni, cu venituri/atrageri in sume brute si chletuieli previzionate. (nu in constructie si casute postale, ce-i offshore)

RESTUL SUNT VORBE, banii sunt usor de dat, usor de luat si cel mai usor de cheltuit... si oamenii de prostit. Stiu, foarte putine sunt asa, aproape te si miri cand le vezi pe acestea, dar restul sunt... hmmm....

d) ca sunt 2 sau 100 de asociatii... foarte bine, sa fie cat mai multe... care-i baiul? Vreti sa dati bani dati, nu vreti, si mai bine nu dati. Ce interese reprezinta si ce nu reprezinta... asta-i alta poveste. Oricum nu veti stii decat ce vi se va spune mereu atata timp cat nu exista o "dare de seama publica" dar se afirma ca-i organizatie de interes public, motociclistic si ca vor sa ia masuri... sau sa-si faca publicitate prin asa zisele masuri mediatice si atunci ne intoarcem la punctul C de mai sus ?!?

Faptul ca au denumiri pompoase... asta-i o mare problema, mai ales cand sunt formate din 7-15 membrii si cred ca reprezinta o comunitate. O astfel de organizatie care AFIRMA CA REPREZINTA O COMUNITATE, in umila mea opinie, ar trebui sa aibe cel putin 400-500 de membrii legali, asociati sau intre membrii lor sa fie inscrise 10-15 cluburi serioase, dar nu-i cazul si asta pe mine ma pune pe ganduri. Mine-mi fac "Asociatia Tuturor Motociclistilor din Romania" sau poate "Asociatia Tuturor Comunitatilor Motociclistilor din Romania", ori mai bine "Asociatia Motociclistilor din Europa", suna si mai fain... oricum nu asta conteaza... sau conteaza... se mai inscrie cineva, inca 20 de membrii sa fim mai multi ca altii.

Acum sincer, parerea mea este ca pe aici gasiti alti 300 cel putin care au facut actiuni de binefacere si fara 2% si publicitate, au vrut sa o faca, au facut-o si gata. Au vrut sa marsaluiasca, au facut-o si gata.

Conteaza ca cineva sa ne apere drepturile, 1 sau 2 ori 29 de asociatii, lasand gluma, nu conteaza cate sunt ca numar, dar cel mai mult conteaza ca noi sa fim uniti si sa gandim pozitiv, sa sprijinim asociatiile care sunt transparente si ne reprezinta, sa-i inlaturam din randul nostru pe cei ce nu ne reprezinta, iar ce-i ce afirma ca ne sunt alaturi, apai sa ne fie, altfel....sa te fereasca Dumenseu de furia motociclistilor adevarati. Dvs, domnitze si domni apai da-ti cui credeti de cuviinta bani dvs, dar sfatul meu este sa cereti socoteala si pentru 1 leu dat.

NU fac aluzie la nimeni si nu acuz, mai ales ca nu-i cunosc. Sunt unul dintre cei care particip la sensibilizarea populatiei cu privire la drepturile pe care le are conform legilor vis-a-vis de entitatile private sub orice forma.

Democratie inseamna sa te achiti de obligatii dar sa-ti cunosti drepturile si sa ti le exerciti. Apai, no daca ai dat un leu, sa stii unde s-a dus. Intai dai leul si apoi ceri socoteala, nu merge sintagma, "tu ai vrut sa-l dai, eu fac ce vreau cu el", pt. ca exista unitatile statului care raspund prompt sesizarilor. Ai cerut, am dat, acum vreau sa stiu exact ce s-a facut cu el, nu-i SRL sau firma particulara in care cumperi sau vinzi in conditiile impuse de patron, este ONG si raspunde altfel.

Sper ca a-ti inteles ce-i acela ONG si cam ce poate face.

O zi buna va doresc si o optiune limpede ...vis-a-vis de banii dvs.

Eu unul am sa mai "veghez" pe ici si colo... :wacko:

Cu voia Dvs. ma inclin :baldy:

• 2 weeks later...
... dupa ce am stat mai bine de 1 ora sa citesc ...cam toate cele 17 pagini... am ajuns la o concluzie, ca multi altii... cred.

1. Multi nu cunosc definitia ONG... sau se fac ca nu o cunosc fapt pt. care mi-o permit sa va aduc la cunostinta ca:

a) ONG-urile - "organizatii necomerciale" (nu non-economica), "organizatii non-profit", "organizatii neguvernamentale", "sectorul asociativ necomercial", "societate civilã", "asociatii fãrã scop lucrativ", "organizatii fãrã scop patrimonial" etc. - toate au o singurã definitie. Ele sînt formatiuni benevole, de sine stãtãtoare, constituite prin libera manifestare a vointei cetãtenilor asociati pe baza comunitãtii de interese profesionale si/sau de altã naturã, în vederea realizãrii în comun a drepturilor civile, economice, sociale si culturale, sportive, care nu au drept scop in mod direct obtinerea profitului, dar care urmaresc obtinerea de fonduri pentru a-si putea duce la indeplinire obiectivele propuse. Profiturile obtinute in urma activitatilor economice din cadrtul ONG-urilor se reporteaza in vederea indeplinirii obiectivelor statutare.

DECI profit poate exista in cadrul unui ONG, mai ales ca acesta poate desfasura paralel si activitate economica, asta pentru cei ce nu cunosc si vorbesc, sa se uite in planul contabil pt. ONG-uri la 121. si 117... sau in bilantul contabil... si apoi sa vorbeasca... dar numai dupa ce citesc legea. In afara de faptul ca pot avea venituri in avans ct. 472, adica venituri prezente pt. activitati viitoare, ca si cheltuieli viitoare (ct.473) deci nu se inchid veniturile la sfarsitul anului (cum afirma cineva) si pot sa ramana cu fonduri necheltuite. (schimbati-va contabilul ca-i varza saracul).

"Este unele chesti grele tovi'lor pe acili'sea, da uni ie iconomisti di la particoileri iesiti" - asta ca o gluma.

:P tot pentru nestiutori, prin ONG-uri (asociatii si fundatii, pentru ca asta sunt) se "imbogatesc" cel mai usor "baietii de baieti" si "fetele de fete", cei care au un bun consilier fiscal si juridic, nu cu facturi false, asta-i pt. cei din colt de la aprozar. Nu merita sa risti atat de mult amenzi si dosare penale cand o poti face legal, oficial si foarte curat. Dar si asta-i o alta poveste...

c) indiferent de tipul ONG-ului, este un ONG de incredere NUMAI daca are public, pe propriul site STATUTUL, REGULAMENTUL FUNCTIONARE si modul gestionare al resurselor, inclusiv bilantul, balanta si raportul anual al cenzorilor in forma depusa la ANAF, sau macar in forma scurta. In afara de acestea ar trebui sa aibe la loc vizibil si lizibil membrii fondatori cu date de identificare, modalitatea de aderare, drepturi si obligatii, regulament intern (ROI) si de functionare (ROF) precum si sediul social si de desfasurare al activitatii propriuzise, planul de actiuni si proiectia bugetara pt. aceste actiuni, cu venituri/atrageri in sume brute si chletuieli previzionate. (nu in constructie si casute postale, ce-i offshore)

RESTUL SUNT VORBE, banii sunt usor de dat, usor de luat si cel mai usor de cheltuit... si oamenii de prostit. Stiu, foarte putine sunt asa, aproape te si miri cand le vezi pe acestea, dar restul sunt... hmmm....

d) ca sunt 2 sau 100 de asociatii... foarte bine, sa fie cat mai multe... care-i baiul? Vreti sa dati bani dati, nu vreti, si mai bine nu dati. Ce interese reprezinta si ce nu reprezinta... asta-i alta poveste. Oricum nu veti stii decat ce vi se va spune mereu atata timp cat nu exista o "dare de seama publica" dar se afirma ca-i organizatie de interes public, motociclistic si ca vor sa ia masuri... sau sa-si faca publicitate prin asa zisele masuri mediatice si atunci ne intoarcem la punctul C de mai sus ?!?

Faptul ca au denumiri pompoase... asta-i o mare problema, mai ales cand sunt formate din 7-15 membrii si cred ca reprezinta o comunitate. O astfel de organizatie care AFIRMA CA REPREZINTA O COMUNITATE, in umila mea opinie, ar trebui sa aibe cel putin 400-500 de membrii legali, asociati sau intre membrii lor sa fie inscrise 10-15 cluburi serioase, dar nu-i cazul si asta pe mine ma pune pe ganduri. Mine-mi fac "Asociatia Tuturor Motociclistilor din Romania" sau poate "Asociatia Tuturor Comunitatilor Motociclistilor din Romania", ori mai bine "Asociatia Motociclistilor din Europa", suna si mai fain... oricum nu asta conteaza... sau conteaza... se mai inscrie cineva, inca 20 de membrii sa fim mai multi ca altii.

Acum sincer, parerea mea este ca pe aici gasiti alti 300 cel putin care au facut actiuni de binefacere si fara 2% si publicitate, au vrut sa o faca, au facut-o si gata. Au vrut sa marsaluiasca, au facut-o si gata.

Conteaza ca cineva sa ne apere drepturile, 1 sau 2 ori 29 de asociatii, lasand gluma, nu conteaza cate sunt ca numar, dar cel mai mult conteaza ca noi sa fim uniti si sa gandim pozitiv, sa sprijinim asociatiile care sunt transparente si ne reprezinta, sa-i inlaturam din randul nostru pe cei ce nu ne reprezinta, iar ce-i ce afirma ca ne sunt alaturi, apai sa ne fie, altfel....sa te fereasca Dumenseu de furia motociclistilor adevarati. Dvs, domnitze si domni apai da-ti cui credeti de cuviinta bani dvs, dar sfatul meu este sa cereti socoteala si pentru 1 leu dat.

NU fac aluzie la nimeni si nu acuz, mai ales ca nu-i cunosc. Sunt unul dintre cei care particip la sensibilizarea populatiei cu privire la drepturile pe care le are conform legilor vis-a-vis de entitatile private sub orice forma.

Democratie inseamna sa te achiti de obligatii dar sa-ti cunosti drepturile si sa ti le exerciti. Apai, no daca ai dat un leu, sa stii unde s-a dus. Intai dai leul si apoi ceri socoteala, nu merge sintagma, "tu ai vrut sa-l dai, eu fac ce vreau cu el", pt. ca exista unitatile statului care raspund prompt sesizarilor. Ai cerut, am dat, acum vreau sa stiu exact ce s-a facut cu el, nu-i SRL sau firma particulara in care cumperi sau vinzi in conditiile impuse de patron, este ONG si raspunde altfel.

Sper ca a-ti inteles ce-i acela ONG si cam ce poate face.

O zi buna va doresc si o optiune limpede ...vis-a-vis de banii dvs.

Eu unul am sa mai "veghez" pe ici si colo... :D

Cu voia Dvs. ma inclin :)

Ce naiba mai ie si cu tine? Hai sa pun si eu un mitica , cica asta mexican e bun :eek:

• 5 months later...

Succes in noua formula,postz aici pt ca ma sus e inchis.

• 2 weeks later...

Doamnelor, domnisoarelor si Domnilor, nu am avut niciodata timp sa citesc absolut tot ce s-a postat aici, pentru ca mi-am folosit cota de timp si de energie dedicate semenilor mei, pentru a ajuta concret acolo unde era necesar si am avut putinta. Dar am citit suficient astfel incit posturile citite aici sa ma incarce de amaraciune :P si furie. :kiss: Aceste certuri nesfirsite mi se par o pierdere imensa de timp si o risipa de resurse, care ar putea fi canalizate mai productiv.

Am tupeul sa afirm urmatoarele:

O organizatie sau forma institutionalizata de sprijin in comunitatea moto din Romania trebuie sa satisfaca urmatoarele cerinte:

1- Sa fie initiata si condusa exclusiv de catre motociclisti activi sau macar de oameni angrenati constant in miscarea moto, care au experienta si calitatile necesare. De catre persoane serioase si integre.

2- Sa fie initiata la nivel NATIONAL cu filiale in toate regiunile de pe forum sau daca este initiata REGIONAL, sa faca apel doar la motociclistii din acea regiune. Practic poate fi compusa in timp ca un mozaic din organizatiii regionale care sa se federalizeze pas cu pas ulterior. Urmind ca structura ajutoarelor si repartizarea acestora sa urmareasca fidel si proportional fondurile atrase din fiecare regiune , respectiv interesul manifestat pe plan local. Pentru a evita discriminarea in cazurile grave din zone defavorizate, acestea vor fi tratate prin referendum organizat la nivelul cotizantilor.

3- Initiatorii organizatiei sa fie exclusiv persoane publice inatacabile care sa presteze aceasta munca pe baza exclusiva de voluntariat si care sa poata demonstra public un venit personal stabil si important care sa-i situeze departe de zona de speculatii privind eventuale interese personale.

4- Statutul organizatiei sa fie corect alcatuit, sa prevada de la inceput clar si transparent modalitatile de adunare a fondurilor si mai ales criteriile de acordare a ajutoarelor (nici vorba de chestii gen dati banii ca vedem apoi noi ce facem cu statutul nostru secret)

5- Intreaga activitate financiara a organizatiei sa fie IN ORICE MOMENT PUBLICA, (pusa pe site)oricine sa poata avea acces in orice moment la fiecare informatie, chiar si cind se cumpara un sul de hirtie igienica.

6- Deasemenea dosarele de acordare de sprijin trebuie sa fie publice iar acordarea ajutoarelor sa fie facuta pe baza de punctaje facute de asemenea publice care sa reflecte gravitatea si urgenta problemei.

7- Tot in urma unei analize transparente si a unei anchete transparente sa se stabileasca ordinea in care se acorda si cuantumul ajutorului

8- Ajutoarele acordate sa se justifice tot transparent (pe site) pina la ultimul leu pe baza de facturi evitindu-se acordarea de ajutoare banesti directe.

9- Angajatii organizatiei sa fie selectati pe baza de concurs dindu-se prioritate celor din lumea moto, dar fara acordarea de privilegii speciale sau salarii diferite de salariile acordate pe piata pentru o munca echivalenta

10- Activitatea organizatiei sa fie auditata periodic de o firma de specialitate, iar rezultatele publicate pe site.

Sa se asigure dialogul transparent si public cu toti solicitantii de informatii si sa se faca publice inclusiv toate donatiile si cererile de ajutor

Cam astea ar fi cele 10 porunci sau CERINTELE MINIME pentru alcatuirea unei organizatii viabile mai ales intr-o tara ca Romania unde tunurile se tin lant la toate nivelele. Intr-o buna zi voi incerca sa fondez aici in Cluj o astfel de organizatie, sau sa acord sprijinul pentru constituirea ei cuiva mai potrivit, daca nu voi reusi sa ajung un candidat eligibil pentru aceasta onoare. Daca nu, totul va ramine din punctul meu de vedere doar FICTIUNE.

Si sint convins ca si in alte regiuni exista oameni care considera o astfel de organizatie ca fiind utila. Eu am contactat de la inceput ACMR-ul inca de la lansarea lor la SMAEB cu un set de propuneri similar celor de mai sus, ca sa ma lamuresc insa imediat care este adevarul (il tin pentru mine) .

Oricum organizatia actuala este departe de a asigura macar in parte conditiile minimale expuse mai sus. Le recomand respectuos sa-si vada de viata si le doresc tot respectuos succes in alte afaceri! In schimb ii asigur pe cei care vor fonda organizatii transparente care sa respecte cerintele minimale de mai sus de tot sprijinul comunitatii moto din orasul meu.Si sint precis in asentimentul si a altor veterani din celelalte regiuni.

cu stima si respect celor care le merita (sint si de aceia), Galen

@Galen

Nici eu nu sunt de acord cu balacareala, insa in timp constati niste "fapte" care nicidecum nu se pot asocia cu o societate de binefacere "moto".

Din cea ce am citit pe forumul asta dealungul timpului legat de ACMR am ramas cu urmatoarele:

- o fufa din conducere imprumuta bani sub diferite pretexte insa uita sa ii mai inapoieze

- gasca e compusa din "motociclisti de seama" ai forumului

- ultima actiune caritabila intra in domeniul S.F.: se strang banii pentru varul unui "motociclist de seama" care in tinerete a vazut si el un motor pe strada si spera sa ajunga motociclist intr-o zi; sa nu uit asta a avut accident de masina

Iar in ultimul timp la actiuni caritabile din ce in ce mai mult apar topicuri cu veri, nepoti si alte rude indepartate care au nevoie de 30-50.000 euro pentru o operatie in strainatate - am impresia ca e o noua teapa tipic romaneasca (ca doar e criza iar romanul e descurcaret)

Nu sint absurd si nu vreau sa contest meritele unora dintre cei care doresc fondarea acestei organizatii. Dar trebuie sa inteleaga ca nu se poate asa. Trebuie sa existe un plan onorabil cu etape clare si trebuie adusi in fata oameni inatacabili. Nimeni nu poate fi probabil in intreaga lui viata 100% cinstit, a fost unul si l-au rastignit. Dar orice demers public trebuie sa fie moral. Pentru a putea sa fie credibil. Indiferent de greselile facute , acestea pot fi corectate.

Nu sint absurd. Fiecare organizatie are cheltuieli. Inclusiv forumul acesta care a facut atit de mult bine la scara nationala. Ma gindesc de multe ori ca atit unii din noi cit si cei care il intretin isi pun la dispozitia noastra o parte din timpul lor liber, o parte din viata lor, in mod voluntar. Si nu contest dreptul nimanui de a pretinde profit in urma unei investitii de munca si talent. Dar o organizatie umanitara este altceva, trebuie sa-si acopere doar in mod decent cheltuielile. Organizatia poate angaja si plati decent o parte din oamenii care au demonstrat de-a lungul timpului ca le pasa de ceilalti si care au muncit pentru comunitate. Insa ca sa fie credibila si functionala, intreaga sa activitate trebuie sa se bazeze pe notiunea de transparenta.

In societatea actuala care se cladeste in jurul nostru valorile umanitare se dilueaza si tind sa se piarda in timp. Fiecare alearga aproape doar dupa profitul personal, uitind ca unora dintre semenii nostri le este foarte greu si mai ales ca NU E VINA LOR. De aceea demersurile facute in sprijinul acestor oameni au sens doar pornind de la o platforma morala credibila. Altfel totul se loveste ca de un zid de neincrederea oamenilor :kiss:

se strang banii pentru varul unui "motociclist de seama" care in tinerete a vazut si el un motor pe strada si spera sa ajunga motociclist intr-o zi; sa nu uit asta a avut accident de masina

Iar in ultimul timp la actiuni caritabile din ce in ce mai mult apar topicuri cu veri, nepoti si alte rude indepartate care au nevoie de 30-50.000 euro pentru o operatie in strainatate - am impresia ca e o noua teapa tipic romaneasca (ca doar e criza iar romanul e descurcaret)

De ce vb urat despre o nenorocire a unui om?Citeste-mi posturile din topicul pe care l-am facut, si de ce l-am facut!

Accidentul lui, fie si in masina, s-a petrecut in stilul clasicelor accidente ale motociclistilor, si tocmai d-aia am apelat la cunoscuti si la cei cu care candva ajutam alti oameni...M-am gandit cu teama ca in locul lui puteam sa fiu chiar eu, sau mama...pt ca n-a avut practic nici o vina...

Daca esti din Bucuresti, chiar te invit la spital sa vb personal cu el, saptamana viitoare, sa te convingi ca nu e teapa romaneasca...daca era teapa, mai specificam ca mi-e ruda? :kiss:

Oricum, ACMR-ul s-a mobilizat frumos, a pus totul la cale foarte bine, si desi au avut putin timp la dispozitie, au aranjat frumos actiunea, si sunt sigur ca nu foarte tarziu vom avea parte de actiuni interesante din partea lor, frumoase, actiuni pt motociclisti...pt ca ii cunosc si stiu ca sunt capabili!

Nu era in calendarul si planul lor acest eveniment, cum nici in al meu nu era, dar fereasca Domnul de o asa tragedie in orice familie...

Si nu a fost actiune special gandita sa stranga bani de la lume(cum au fost motolicitatia, motocabul, unde lumea a venit sa dea expres bani pt actiune), ci a fost amplasata o urna pt donatii, si s-a mentionat ca cine doreste sa faca acest lucru, o poate face!

Tin sa le multumesc, sa le transmit ca indiferent cat s-a strans in urna aia ii invit sa mergem impreuna la el la spital sa ii dam banii aia(pt ca aceste gesturi conteaza in asa situatie), si le urez mult succes in continuare!Vor avea sprijinul meu in limita timpului si priceperii, asa cum l-au avut mereu cand a fost nevoie!Dar din pacate aceste critici cu privire la o fapta buna, mai ales presupunerea tepii cand nu se cunoaste exact problema, imi lasa un gand amar, si ma face sa ma gandesc daca sa mai ajut oameni aflati la necaz, sau nu :P Pacat ca trebuie sa aruncam cu noroi chiar si cand e o actiune de ajutorare a unui OM...Pe tine te stiu de pe forum, si mi-ai parut om cu minte, ne-am inteles prin diverse postari, dar daca eu te-am deranjat pe tine cu ceva, imi cer scuze, dar nu adresa vorbe urate celor care nu merita sa le primeasca :P (si ma refer aici la Razvan, care da, imi este var, si am sperat sa il pot ajuta asa cum am ajutat si motociclisti pe care, asa cum am mai zis, poate nici nu i-am cunoscut).Sper sa nu ajung niciodata in situatia lui si a alotra, in urma unor accidente asa stupide si urate, fara sa am vreo vina :P

Toate cele bune...

PS: nu-s motociclist de seama, dar candva am incercat sa ajut oameni din cadrul comunitatii, uneori oameni pe care nici nu i-am cunoscut...si asta ma face sa ma simt bine, stiind ca am contribuit la binele cuiva...

@Galen: se vede ca ai o varsta!Bune sfaturi, nu doar pt ascociatia lor, ci pt orice asociatie .. :P

Edited by Mr_ORL

Nu vreau sa comentez tragedia unui om (indiferent despre cine e vorba) insa mie mi se par absurde actiunile celor care se intituleaza "ASOCIATIA UMANITARA "Comunitatea Motociclistilor din Romania"".

Eu raman la ideea ca li se potriveste mai bine urmatoarea titulatura "ASOCIATIA UMANITARA "Comunitatea Forumistilor din Romania"" si, sincer vorbind aveau mai mult sprijin mai ales daca isi mai faceau cate un topic si pe alte forumuri gen: eva.ro, ele.ro sau softpedia.com.

PS. @Mr_ORL - Nu vad rostul pentru care aduci date personale intr-o discutie publica? Eu zic ca mai bine ne limitam "problema" topicului.