Jump to content

Recommended Posts

Salut la toti...Fac si eu in curand 18 ani si vreau un motor...din pacate...am ceva cu vitezaa asta..ma pasioneaza mult..si stiu ca sunt la inceput..asa ca as vrea ceva sport dar nu foarte puternic,ceva de genu suzuki gsxr,kawasaki zxr, honda cbr sau orice alt motor de tip r dar capacitate cilindrica mai micutza...vreo 250-450 cmc ..problema e ca nu imi permit mai ceva mai scump de 2000 de euro. ma puteti ajuta?

Salut la toti...Fac si eu in curand 18 ani si vreau un motor...din pacate...am ceva cu vitezaa asta..ma pasioneaza mult..si stiu ca sunt la inceput..asa ca as vrea ceva sport dar nu foarte puternic,ceva de genu suzuki gsxr,kawasaki zxr, honda cbr sau orice alt motor de tip r dar capacitate cilindrica mai micutza...vreo 250-450 cmc ..problema e ca nu imi permit mai ceva mai scump de 2000 de euro. ma puteti ajuta?

Incearca la rubrica "Incepatori".

Poti sa dai un ochi si pe la accidente inainte sa vezi cum sta treaba.

Incearca la rubrica "Incepatori".

Ca bine zici! Toti cei de aici care mai suntem in viata si activam pe mobre am avut candva un inceput.Daca vei citi tutorialele despre motociclisti incepatori si nu e suficient asta ci sa si analizezi ce se scrie acolo e un pas spre constientizarea ta ca si motociclist.Depinde mult cum percepi tu activitatea asta de care te-ai indragostit. Depinde iar si de caracterul tau,de educatie si de dorinta de a vedea si simti si alte trairi pe motocicleta.Daca vrei doar sa faci impresie celor din jur ca tu esti zmeu nu ai decat. Daca vrei sa o faci pentru tine respectele mele.Este in primul rand o placere personala mersul pe 2 roti. Parerile celor din jur sa nu te influenteze cu nimic atat timp cat nu deranjezi prin comportament si vorbe pe nimeni.Respecta si vei fi respectat. Atat in trafic cat si in viata.Accidentele apar de pe urma acestor erori de comportament.Atat din partea noastra cat si a soferilor. Nu exista oameni perfecti si eu ma mai pierd cateodata calare pe mobra.Dar o fac cand sunt singur sau cand am unde.Spor la lecturat si constientizat.Eventual lipeste-te si tu de unul cu ceva ani buni de pilotaj si cu cateva sute de mii pe mobra. Sa auzim de bine!

si noi cu ce te-am putea ajuta? cu bani? la cat de trigger happy te-ai descris nu mai bine te interesezi singur de o asigurare de viata?

La 18 ani si cu pasiune recunoscuta de tine insuti pentru viteza nu ai ce cauta pe motor. Si cu un 250....400 poti merge f tare. Citeste pe la "incepatori" topicurile principale, apoi cate ceva pe la accidente si apoi mai ganbdeste-te cum e cu viteza. Daca la masina e frumos doar cand mergi tare, la motocicleta e frumos si cand mergi mai incet. Parerea mea.

La 18 ani si cu pasiune recunoscuta de tine insuti pentru viteza nu ai ce cauta pe motor. Si cu un 250....400 poti merge f tare. Citeste pe la "incepatori" topicurile principale, apoi cate ceva pe la accidente si apoi mai ganbdeste-te cum e cu viteza. Daca la masina e frumos doar cand mergi tare, la motocicleta e frumos si cand mergi mai incet. Parerea mea.

fricosuleee. doar ca nu esti tu pregatit sa lasi jenunchiul la bitum zici ca e frumos. Ce stii tu mhaaaaa?

Ia zi bre, te-ai mai gandit la asigurarea aia?

:unsure: daca te-ai gandit ca alea de 250-400 nu is puternice esti prost...daca nu vrei ceva puternic i-ati un scuter de 49cm3 ...

Daca iti cumperi unu mai mare asfalt uscat si nu uita de asigurare :blink: :blink:

bah ce tari sunt unii domne! :rolleyes:

bv kato_arad ptr un reply corespunzator unui incepator

Ba frate.ai grija.si eu am tot 18 ani.si mi-am luat motor de 1000.Dar nu cu gandul la viteza.Vorbesc serios eu vroiam doar motocicleta si vroiam chiar chopper dar asa s-a nimerit.Si sunt foarte bucuros ca a fost asa.Nu am foarte multi km dar am destui cat sa pot sa-mi dau si eu cu parerea (vreo 10 000 si oleaca).Cu motor de 1000 am ajuns pana aici cu mici incidente ce-i drept ca orice incepator dar nimic atat de grav sa ajung macar la spital.Am mai cazut din vina proprie..m-a mai luat unu pe capota de chior ce e ....etc..se mai intampla..dar am stiut care imi sunt limitele.Si de ce sa mint...da..i-am dat de cateva ori si 200..dar stiam drumul ca in palma si vedeam in fata pe km intregi orice misca.Si chiar si asa m-am expus totusi unui risc.Dar pana la urma suntem oameni si consider totusi ca a fost un risc minim.Insa nu am avut niciodata viteza in sange..de obicei merg cu 80-100 in conditii normale de drum...120 cand e drumul gol si sunt in afara localitatii...si 140 in mici sprinturi in linie dreapta.Sa dea domnul sa te poti abtine ca si un motor de 500 fuge ca naiba...prinde 100 la ora 2 secunde mai tarziu doar atat.Ceea ce poate fi uneori si un dezavantaj (in depasiri de exemplu).Ai grija de viata ta...suntem tineri si avem amandoi o viata inainte.

Off-Topic

Am dat peste profilul youtube al unei cunostinte, ruda cu un coleg.

Film 1: Primul meu motor (S-RAD) ; filmari pe platforma, sound , prima "tura" etc. ...

Film 2: Ce tare ma dau eu dupa o luna

Film 3: Cel belea ma dau eu cu 180 pe bulevard (dupa aprox 3 luni)

Film 4: Ce belea arat eu cand trec cu 240 pe langa cel care ma filmeaza (dupa aprox 6 luni)

Film 5: Remember, rip... (dupa 9 luni)....

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...