Sari la conținut

Miting moto 2009, 25 aprilie


Purghy
 Share

Postări Recomandate

Se putea si mai bine, insa ecouri in presa vor fi, deci sa nu fim prea categorici.

 

Evident, daca nu e parada, nu ne intereseaza sa ne sustinem drepturile, nu? Erau vreo doua petitii de semnat, una legata de scurtarea perioadelor de RCA si una, de altfel cea mai importanta, legata de udatul strazilor. Si cand zic petitii zic petitii, nu labarelile de petitii online semnate de maricica_xxx si vindizeladevaratu_2009. E chiar atat de greu sa vii macar pana in Piata Constitutiei sa semnezi o petitie care cu siguranta va fi inaintata unde trebuie, si nu uitata in spatiul www? Ziceati ca vreti strazi spalate cand trebuie? Pai romanu' e bun doar sa dea din gura, nu?

 

Cei din AMR au depus eforturi imense pentru acest miting si si-au dus treaba la bun sfarsit, cu bune si cu rele, si pentru asta jos palaria, au dat dovada de mai mult calm si stapanire decat multi dintre noi :bigstar: . Nu s-a putut mars, asta e, avem miting, avem un spatiu la dispozitie, sa fim destepti si sa profitam de el, nu? Asta e unul din momentele in care multi dintre noi cred ca regreta ca-si bat capul. Si totusi, pentru alea 200 semnaturi adunate azi in Piata Constitutiei, merita. Pentru restul, care ca de obicei doar dau din gura si din taste mai ales, si atat, nu stiu...

 

Noi tastam de zor si le dam astora indicatii despre cum ar trebui sa faca si sa dreaga, dar fereasca sfantul sa miscam noi un deget, sa nu ne rupem naibii vreo unghie. Oricum toata cinstea celor care au venit si si-au sustinut cauza. Daca o petitie facuta ca lumea poate influenta primaria incat sa nu mai dea cu borshul ala pe strazi sau sa-l dea doar noaptea intre 2 si 4 macar, atunci cei aproape 200 veniti azi in frunte cu AMR-ul au facut un mare lucru. Si daca nu, iarasi au facut un mare lucru: AU INCERCAT, spre deosebire de multi latrai. (sa se simta cine-o vrea, mi-e greu sa cred ca n-am dreptate de data asta)

 

Hai s-aveti un weekend placut. :)

Subscriu. Latram toti desteptii pe aici dar cand e ceva faptic de facut.., dam doar din degetele! Bravo celor care au initiat treaba asta ( ar fi putut sa se duca la un gratar, ma rog, altceva)dar au fost acolo si , bravo lor de doua ori.., rusine mie ca nu am fost, motivele nu ma absolva de vina!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 191
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pentru cei care au stat acasa si nu au venit la piata Constitutiei le doresc multa carne in frigidere .

Din aproximativ 2000 -3000 de motoristi care sunt pe soselele Bucurestiului au putut veni doar 200 , o mare nesimtire din partea lor ( celor care au stat acasa ).

 

ASOCIATIA MOTOCICLISTILOR CARE AU STAT ACASA SI NU AU VENIT IN PTA CONSTITUTIEI ITI TRANSMIT CA ESTI UN MARE MAGAR, ITI TRIMIT TOATA CARNEA INAPOI COMPLETATA CU DIFERENTA PANA LA 3000 DE MOTOCICLISTI SI TE ASIGURA DE TOT DISPRETUL LOR. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumim tuturor pentru sustinere. Si opiniile contra proiectelor noastre sunt o forma de sustinere, ne ajuta sa vedem potentiale unghiuri ale problemelor pe care le-am putea omite.

 

Multumim, de asemenea, pentru participare tuturor cluburilor moto si tuturor motociclistilor care s-au implicat in organizarea marsurilor din tara si a mitingului din Bucuresti. A fost o atitudine pozitiva, care tine de constiinta civica. Va rog pe toti sa cititi topicurile de la comunitatile moto regionale. Acolo s-au discutat chestiuni de organizare, aprobari de la autoritati, nemultumiri si sugestii. Acele actiuni au fost un succes.

 

As adauga urmatoarele:

 

1. Textul petitiei contra udatului contine si solutii propuse pentru igienizare. Au fost printate si puse la dispozitia celor care au semnat, erau pe masa si cateva exemplare au si circulat prin Piata Constitutiei. Fiecare a decis daca o semneaza sau nu, daca o citeste sau nu. Interesant este ca aceasta petitie a fost semnata (si garantez ca va mai fi) si de posesorii de automobile. Probabil ca ei sunt mai afectati decat motociclistii, nu?

 

2. Petitia pentru RCA - e treaba fiecaruia pe ce perioada isi face RCA. 6 luni sau 12 luni. Dar cata vreme, prin lege, este interzis motocicletelor sa circule pe zapada, deci tin motorul in parcare, unii sunt dispusi sa dea bani asa, de-aiurea? Poate ca pentru multi "banii nu e hartii". Si nu e cinstit fata de noi sa platim in plus. Discutiile cu CNAS, ca si discutiile cu Primaria in privinta udatului, nu au avut loc ieri sau saptamana trecuta. Si disponibilitate exista. Sau a existat. Daca 200 de oameni cer asta, dintr-un potential de 20.000 de proprietari... Nu ne va baga nimeni in seama.

 

3. Taxa de poluare - cata vreme nu exista o varianta coerenta de a o plati (ca nu cred ca s-ar sustrage cineva de la plata ei, avand cutitul la os), nu e corect sa o implementeze. Daca la masini nu au fost in stare sa gaseasca solutia optima si corecta de a stabili indicii, coeficientii, credeti ca la moto vor gasi? Sa fim seriosi.

 

 

Pentru noi, prezenta voastra in piata astazi a insemnat mult. Inca o data, va multumim mult pentru participare.

 

AMR nu-si face un nume de lauda din ceea ce intreprinde. Si proiecte mai avem. Cand vor fi puse pe hartie, va anuntam. Cautam solutii pentru problemele pe care le cunoastem, insa avem nevoie de voi sa ne semnalati si alte probleme pe care nu le stim, sa veniti cu propuneri sau idei. Sunt convinsa ca ati putea fi de ajutor si nu ma refer numai la AMR, ci in special la motociclistii din Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

actiunea de astazi din Bucuresti, sincronizarea cu colegii din celelalte orase, pregatirea, cheltuielile, participarea chiar si pe o vreme nu foarte prielnica a reusit sa transmita direct (mai putin) si prin intermediul massmedia (mai mult) mesajul care era de transmis. Dec8 si-a atins scopul.

 

Faptul ca am ales pentru Bucuresti o manifestare statica (cu bunele si relele caracteristice) ne-a marit si mai mult respectul celorlalti participanti la trafic (nu am blocat ABSOLUT DELOC circulatia) si al autoritatilor.

 

Multumesc colegilor motociclisti care au participat la aceasta actiune, le multumesc si celor care nu au participat dar au fost alaturi de noi, si nu in ultimul rand echipei AMR din Bucuresti si din celelelalte orase care a pus umarul la buna desfasurare a evenimentului.

 

Asteptam ca si la celelalte evenimente participarea membrilor AMR sa fie cel putin la acelasi nivel. Ne asteptam ca si implicarea nemembrilor AMR sa fie importanta, stiind ca aceste evenimente privesc binele intregului grup de motociclsti din Romania in general, fara a avea pretentia ca-i reprezinta pe toti.

 

va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care au stat acasa si nu au venit la piata Constitutiei le doresc multa carne in frigidere .

 

Am frigiderul plin, dar nu cu carne, asa ca poti sa pastrezi tu surplusul de carne pe care mi-l oferi.

 

Daca stiam ca se strang semnaturi pentru acea petitie, poate as fi venit, dar din ceea ce stiam eu astazi se organiza un meeting si atat.

 

Nu stiu daca nu m-am informat eu suficient de bine sau nu a fost foarte discutat acest subiect pe forum, dar se pare ca nu sunt singurul in aceasta situatie.

 

Felicitari pentru initiativa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stire in Libertatea ......

 

MotocicliÂştii prezenți, sâmbătă, în Piața Constituției din Capitală au semnat Âşi o petiție prin care solicită introducerea RCA cu valabilitate de o lună pentru cei care circulă ocazional, aceasta urmând să fie depusă la Guvern. AMR a organizat acțiuni similare Âşi în principalele oraÂşe ale țării, unde au fost lipite afiÂşe cu mesaje antiaccidente Âşi de conÂştientizare, adresate în special celorlalți participanți la trafic Âşi au fost împărțite pliante cu mesajul campaniei.

 

Deci nici organizatorii nu shtiu cum a fost treaba .... shi ce frumos au vb ei la TV ......

 

DOAR PT RCA ne-am adunat ????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Labareala" aia a fost facuta de cineva care care nu face parte din conducere Amr .. Acmr...si care or mai fi.Cineva cu initiativa. Voi pur si simplu ati preluat-o si ati stalcit-o...ca sa nu mai amintesc faptul ca petitia cu taxa de poluare mi se pare inutila iar rca pentru o luna la fel.

Atata timp...cat am un vehicul care circula pe drumurile publice...caruia ii bag benzina si care scoate noxe pe teava...mi se pare normal sa platesc o taxa pentru cat poluez. Eventual trebuia sa cereti o reducere a eventualei taxe pentru motocicletele noi sau euro 3.

Nu cred ca diferenta aia de tarif la rca il impovareaza asa mult pe un motociclist. Cativa zei de lei pe an. Dupa cum spunea cineva mai sus...problema examenului moto era mult mai arzatoare decat rca pe o luna.

Voi bateti apan-n piua ca nu va vad soferii... in loc sa faceti curat in ograda proprie in prima faza. Asta ar fi cel mai bun exemplu pe care il puteti da oricarui sofer...si ii inchideti gura.

Colac peste pupaza...veniti cu ideea benzii pentru motociclisti ... asta in conditiile in care nu se respecta nici macar banda pentru vehicule Ratb...chestie care mi s-ar pare foarte utila pentru traficul din Bucuresti.

 

P.S

Unii mai si muncesc sambata

In majoritatea tarilor civilizate nu se percepe taxa pe motocicleta pe principiul ca polueaza mai putin (nu neaparat ca consuma mai putin per km pe pista dar consuma mai putin nitre puctul A si B plus ca ocupa o jumatate de loc de parcare, asa ca am semnat-o pe asta.

 

Chestia cu RCA-ul (pe care eu nu am semnat-o) se referta la dreptul tau legitim sa-ti faci RCA pe 8 luni daca nu-ti place sa mergi cu motocicleta pe zapada sau pe ploaie tare (chestie absolut legitima pentru motocicletele de viteza). Bine, eu nu am semnat-o pentru ca nu era la interval cand am trecut eu la semnat, ca oricum nici nu am nici nu-mi propun sa am motocicleta de viteza, desi si eu merg maxim 8-9 luni pe an pe motocicleta...

 

Chestia aia cu intaritul pedepselor pentru intors pe linie continua sau dublu continyua in special fara sa semnalizezi mi se pare de bun simt, asa ca am semnat-o si pe aia

 

Iar aia cu varsatul laturilor si rahatzilor din Dambovita pe strazile Bucurestiului e o chestie locala pe care iar o sustin, pentru ca nu e vorba de masini specializate de spalat strada, ci de niste pishatori care te surprind in trafic si te fac sa ajungi la servici aratant ca un purcel care s-a tavalit recent prin noroi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca stiam ca se strang semnaturi pentru acea petitie, poate as fi venit, dar din ceea ce stiam eu astazi se organiza un meeting si atat.

 

Nu stiu daca nu m-am informat eu suficient de bine sau nu a fost foarte discutat acest subiect pe forum, dar se pare ca nu sunt singurul in aceasta situatie.

 

Felicitari pentru initiativa.

 

Pai eu, cand am luat la rand mai toate sectiunile din forum, postand in incercarea de a mediatiza intre noi actiunea impotriva udatului strazii, mi-am luat ban ptr. spam, de parca vindeam ceva si nu era tot in folosul nostru...

Deh... asa-i in tenis...

Interesant este ca pe acel topic s-a mediatizat si meeting-ul de astazi. (adica ieri...)

Oricum, petitiile, cred ca se pot semna si Miercuri la Arc.

 

Nu ar fi o idee buna daca am duce foile de semnat in toate locurile din Bucuresti in care se strang saptamanal motociclistii?

Noi, Bercenarii, ne strangem Vinerea la Metrou Brancoveanu si nu mi-ar cadea mainile sa aduc la intrunirea noastra saptamanala respectivele liste. Ma gandesc ca poate mai sunt sustinatori "latenti".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma pasioneaza mersul zilnic prin Bucuresti. Nu se potriveste cu ce inteleg eu prin motociclism.

Am venit astazi singur cuc, nu sunt in vreo gasca/club etc. (desi sunt bercenar :-))

Am semnat petitiile (despre care am aflat usor citind pe aici), am fumat vreo 2 tigari, am remarcat ca nu e nici un cos de gunoi (sic :) ) si cand deja se rupeau randurile am plecat si eu.

Simplu.

Nu acuz pe nimeni ca nu a venit - partenerii mei de drumetii sunt anti meetinguri/parade/marsuri etc. Asa ca fac misto de mine.

Dar daca se va obtine ceva bun in urma actiunilor celor ce au participat se va obtine si pentru ei - deci nu le strica.

 

Ca actiunea aestei asociatii e buna sau rea, un succes sau un esec...e mai buna decat nimic si e o experienta.

Si mie nu mi-a bagat mana in buzunar, nu mi-a lezat imaginea, nu ma intereseaza cati membrii are si/sau daca mai exista una etc

 

Voi si principalele cluburi din tara sunteti participanti partial la imaginea populatiei fata de motociclisti si in special in fata autoritatilor, massmedia etc. Imaginea de ansamblu o da fiecare dintre noi cei care ne urcam intr-o sa, fie de moped sau mobra. Si asta e mai pregnanta in ochii lumii.

Prima lege a motociclismului/tului ar trebui sa fie cea a bunului simt.

 

Sa mergeti de placere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca e posibil sa se faca si ceva confuzii intre asociatii in general (care, de multe ori se infiinteaza pentru rezolvarea unei probleme) si asociatii de tip sindical (care se infiinteaza pentru reprezentare).

 

Si in plus, normal ca oricine poate veni sa spuna ca o virgula nu a fost pusa bine si de-acolo sa denigreze tot ansamblul, pe care il ignora. Ca doar e evident ca daca ceva nu e perfect inseamna ca e zero.

 

Scopul principal al mitingului a fost atragerea atentiei soferilor. Ca au mai existat si petitii a fost basca. Da, ok, virgula nu ii reprezinta pe toti motociclistii. Dar prevenirea accidentelor ii reprezinta?

 

Altcineva ar fi facut intotdeauna mitingul perfect, marsul perfect, petitia perfecta, asociatia perfecta, da' era putin ocupat cu probleme de imagine, insa sigur cine face treaba greseste by default ca doar ceilalti sunt intotdeauna tampiti si doar gresesc.

 

Succesul prevenirii creste daca nu exista sef??? Cool, deci am gasit solutia. Ia sa prevenim fara sef si nu mai moare nimeni pe sosele. ACMR, cre' ca si voi trebuie sa nu mai aveti presedinte, ca de-acolo nu strangeti destule fonduri rapid.

 

Intr-adevar tre' sa invatam de la biciclistii din Timisoara cum fac ei sa nu se oftice ca daca se strang mai multi nu ies toti in fata si e bagata in seama asociatia biclistilor, nu grupul biciclistilor fara sef. Sunt curioasa daca acesta din urma poate sa obtina personalitatea juridica fara sa respecte legea care zice ca tre' sa existe un consiliul director, presedinte, etc. la o asociatie.

 

Iar asociatiile intotdeauna isi vor trage sigur ceva, flori mai frumoase la ei la bloc, vreme mai buna la mare, scame mai deosebite pe covor. Propun un miting de protest impotriva AMR cu subiectul 'AMR nu ne reprezinta si vrem noi numele asta, ca noi reprezentam toti motociclistii'. Btw, exista vreo asociatie din tara asta care ar reprezenta toti motociclistii? Ca sa-i cedeze AMR, nene, numele. Tare-s curioasa cum ar face sa nu existe nemultumiti de activitatea ei. Cum ar avea solutii la toate si ar reprezenta reprezentarea reprezentarii. Mai ales cand s-a vazut clar ca de la uniuni de cluburi, la infratiri de cluburi, toate s-au scindat, inclusiv cluburi impartite in 2, cluburi rivale in acelasi oras, ACMR abia s-a infiintat si a primit acelasi tratament, peste tot e careva care nu are loc de tine. Si nu intotdeauna problemele au fost cu seful, ci si intre membri. Clubul x ca de ce s-a infiintat si clubul y in acelasi oras, ce tupeu! Altu' ca a auzit ca nush cine a zis nush ce de el. Altu' nu a fost suficient bagat in seama. Altu' ca de ce sa ajutam si sa iasa aia in fata. Abia astept sa se infiinteze asociatia ideala care multumeste si reprezinta pe toata lumea.

 

Stiu ca problema inabusita e pe undeva ca cei din AMR ar putea declara la un moment dat asociatia ca fiind de utilitate publica dupa care nush ce chestie cum ca la un moment dat ar ajunge la reprezentare parlamentara (??) si de ce sa ia cascavalul de la gura altora care ar fi vrut ei chestiile astea pentru ei. Iar asta trece prin expunere mediatica, cine stie ce cariera politica si-ar putea face membrii AMR si doar capra vecinului intotdeauna ne doare. De ce sa iasa aia in fata si noi doar sa-i ajutam ca prostii? Dar de ce persoanele nemultumite de toata chestia asta nu isi fac o asociatie cu care sa iasa ei in fata si sa obtina toate chestiile astea care-i dor, ma depaseste. Stiu ca zic ca AMR e deja pe piata si are relatia cu autoritatile. Ei bine, autoritatile sunt obligate sa coopereze cu toate asociatiile si nu exista nr. maxim de asociatii care au voie sa functioneze intr-un domeniu.

 

Respect pentru cei care critica exclusiv in scopuri constructive, dupa ce au pus osul la treaba. Multumiri tuturor celor care au ajutat si nu au avut probleme cu capra. Si pana nu verifici daca e intr-adevar furata capra, spor la denigrari, ca, nu-i asa, la asta ne pricepem, ne incanta razboiul de imagine, tre' sa facem tot ce putem sa nu ajunga altii prea sus si sa ne roadem unghiile dupa aia ca nu i-am oprit. Si e de inteles, pana la urma, ca nimeni nu poate garanta ca unul sau altul ar fi Maica Tereza si nu vor fi tentati acum sau mai tarziu de oportunitatile de afaceri in urma expunerii mediatice, a pozitiei sau a altor elemente similare. Doar s-a intamplat deja in domeniul moto. Nu mai zic ca se intampla intruna in tara. Felicitari celor care reusesc sa detaseze si sa atace problemele, nu persoanele. Tot respectul pentru cine a dat cu nasul de problemele reale si vine cu solutii practice de rezolvare si nu vorbeste doar pe baza unui 'cum ar trebui sa fie' inexistent. Multumiri tuturor celor care nu se limiteaza doar la a se plange cand constata o problema. Toata aprecierea pentru cei care au putut lasa si in tara la o parte animozitatile personale pentru 2 ore, dupa care sa continue sa se urasca linistiti (daca e cazul).

 

AMR invata din mers, face si greseli, are si omisiuni. E genial cand vine cineva si iti arata 'uite cum m-am gandit eu, ar merge asa', mai ales cand stii ca nu are alte interese si nici nu te face 90% cu ou si cu otet si dupa aia se mai asteapta si sa mai vezi bucatica utila printre restul de remarci sarcastice.

 

Nu-i ok sa fie injurat nimeni ca alege sa nu participe, indiferent de motiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Final de actiune. Tragem linie si socotim. Cat succes am avut si daca ne-am atins tinta. Nu a fost excelent dar a fost bine. Am tintit catre presa si ne-am atins obiectivul. Presa a fost prezenta si cu toate ca Congresul UDMR ne-a intunecat putin a avut si noi partea noastra. Se pare ca familia Basescu ne saboteaza constant. La conferinta de presa am avut probleme asemanatoare.

Am ales a facem miting si nu un mars de protest deoarece presa nu prea le are cu deplasarea si am invatat de la actiunile trecute ca se cam piard pe drum. De data asta au venit cu care de reportaj si cu toata tehnica necesara de transmisie in direct. Asta ne-am propus si asta am reusit sa facem. Cand o sa ne propunem sa facem altfel sunt sigur ca vom reusi.

In plus soferii sunt sigur ca au apreciat lipsa unui ambuteiaj in plus. Astazi coloana de la fantana Miorita era in crestere.

 

Punctele slabe ale organizarii au fost cei doi sponsoori ai campaniei care nu au reusit sa tina pasul cu noi. Sa se retina ca sunt sponsorii campaniei nu ai AMR. Am observat ca trebuie sa intaresti fiecare afirmatie ca sa nu se apuce anumiti forumisti sa interpreteze cum le suna lor bine.

Trebuia sa avem mai multe materiale dar cum spuneam sposorii s-au miscat anemic de data asta. Oricum materialele erau pentru imagine fizica fiindca mesajul campaniei se baza pe o alta cale de transmisie.

 

Am obresravat ca doua trei persoane nu se simt reprezentate de AMR. Vreau sa ii intreb cum vad ei o forma perfecta de organizare prin care o anumita comunitate sau grup isi poate manifesta dorintele. Cum poti sa faci o actiune asemanatoare fara personalitate juridica? Poate ca AMR nu este denumirea cea mai potrivita dar nu avem nici bani si nici timp sa o schimbam cu toate ca sunt sigur ca asta nu ar stopa nemultumirile. Nu inteleg de ce se considera ca acest mars a fost al AMR. A fost mitingul motociclstilor si numai initiativa a fost a AMR.

Eu stiu ca paranoia e mare dar garantez a cata oara ca pana in acest moment nici un membru AMR nu a avut nici un beneficiu financiar din aceasta activitate. Si ii mai garantez ca in momentul cand eu voi parasi AMR inseamna ca au aparut nereguli.

 

Sa revenim. Mitingul de astazi nu a fost nici al meu, nici al AMR si nici al politiei. A fost al motociclistilor si a fost facut pentru motociclisti fiindca spre deosebire de altii noua ne pasa. Si nu ma pot lauda ca imi pasa de cel care ma injura pe forum in scumb imi pasa de prietenii mei motociclisti in marea lor majoritate. Eu fac acest lucru deoarece nu vreau sa ajung cu poza lor pe rezervor.

Ii rog pe cei care nu cred ca aceste actiuni sunt importante, ii rog sa spuna aici clar si raspicat ca nu le pasa de Alexx cel care a murit cand un politist ia intors in fata, ca nu le pasa de cei doi copii care au murit striviti de basculanta. Hai spuneti ca nu va pasa. Ei bine mie imi pasa. M-am saturat de aluzii gratuite ca AMR nu ne reprezinta. Astept sa faci tu cel pe care AMR-ul nu il reprezinta un mic gest prin care sa inteleg ca te intereseaza si cel de langa tine si ca nu iti pasa numai de banii tai suficienti incat sa iti permiti taxe de poluare si RCA pe toata viata.

Exista discutii ale AMR cu oficialitaile si pentru un examen mai bun pentru motociclisti, exista discutii cu scolile moto pentru o mai buna asimilare de cunostinte. faptul ca inca nu sau concretizat cu masuri mai bunenu inseamna ca noi nu ne ocupam.

Dar tin sa atrag iarasi atentia ca suntem voluntari si nu are nimeni dreptul sa imi dicteze de care probleme sa ma ocup cu prioritate. Ofer locul meu oricui se simte mai capabil sa faca voluntar tot ce imi cere el mie. de ce nu puteti sa intelegeti cat atat eu cat si colegii mei nu au cum sa faca mai mult in timpul liber de care dispunem fiecare.

Si mie mi-ar fi placut sa fiu pe Amkart astazi, ori pe Cheia sau poate in Bulgaria. Benzina consumata de totii colegii din AMR intr-un Bucuresti aglomerat alergand intre Jandarmerie, primarie, politie, Antena 3, Realitatea, sediul AMR... ne ajungea de o mica plimbare si poate cand o sa avem un sponsor de la o rafinarie o sa avem si noi benzina de la AMR. Pana atunci suntem fiecare pe banii lui. Si asta nu fost numai efortul nostru a fost efortul tuturor celor care au facut astazi actiuni in tara.

 

 

Au fost intrebari de ce e nevoie de doua asociatii. Se rezolva cu o cautare pe internet. Cate asociatii moto are Franta. In primul rand are doua sau trei FEDERATII sprotive. Adica un grup de mai multe asociatii. Pentru detalii puteti sa sunati la unica Federateie sprtiva din Romania si sunt sigura ca domnul Olariu va va explica mai bine. Asociatii ale societatii civile au fara numar, fara umar.

Cand a luat fiinta AMR foarte multi motociclisti au dorit sa facem cea ce face ACMR-ul acum. Adica strangeri de fonduri pentru cei care au suferiit accidente de motocicleta. Nu aveam nici atunci si nu avem nici acum capacitatea de a ne ocupa de acest aspect asa ca i-am incurajat pe cei care au pus bazele ACMR sa faca ei acest lucru.

Eu stiu din experienta ca formula 2 in 1 nu este foarte eficienta asa ca recomand deschiderea cate unei asociatii pentru fiecare problema. Cu cat sunt mai multe cu atat vom avea putere mai mare. Se numeste forta societatii civile care in romania, din cauza ca unii se intreaba de ce e nevoie sa mai apara o alta asociatie, aceasta putere este mult slabita. Probabil ca cei care intreaba acest lucru ori sunt prea obisnuiti cu partidul unuic de guvernare PCR ori nu l-au apucat si nu stiu cum sta treaba cu unicitatea.

Multumim ACMR pentru sustinere.

 

In final vreau sa multumesc si eu tuturor celor ce s-au implicat. Le multumesc motociclistilor din tara care au dovedit ca Romania are mai multe orase nu doar un Bucuresti murdar si aglomerat. Le multumesc si putinelor cluburi care sau implicat si rog celelalte cluburi sa nu se rupa de lumea moto. Stiu ca problemele sunt mari si dezamagirile pe masura dar separarea de restul motociclistilor nu va aduce ceva mai bun. Nu vreau sa mi-o luati in nume de rau vreau numai sa intelegeti ca sunteti o parte importanta in dezvoltarea si educarea motociclistilor asa ca nu lasati la voia intamplarii acest aspect. Aveti un rol important in acest tablou asa ca nu il neglijati.

 

Nu cred ca am raspuns la toate intrebarile si nici nu am cum fiindca ar insemna sa scriu romane intregi pe forum.

Revin cu invitatia de a fi prezenti alaturi de noi la sedintele AMR din fiecare miercuri. Cu aceasta ocazie puteti sa observati ca nu facem nimic ilegal, nu vrem sa furam imaginea nimanui si nici nu tinem sa iesim in fata. Tot ce ne intereseaza este ca mesajul ori mesajele noastre sa ajunga acolo unde trebuie.

 

In mod personal vreau sa le multumesc celor care au apreciat prestatia mea de la Antena 3 si vreau sa adaug ca meritul nu a fost numai al meu ci al intregii echipe care ma instruit iar un alt avantaj a fost timpul generos de emisie oferit de Roxana Toma careia de asemenea ii multumesc.

 

Ne vedem la urmatoarea actiune a AMR care nu reprezinta toti motociclistii dar ii reprezinta cat poate de bine pe cei ce o sustin.

 

Cosmin Frasineanu

Vicepresedinte AMR

 

PS. Imi cer scuze daca am fost putin cam acid in exprimare dar sunt prea obosit ca sa iau un calcul ca unii mai scriu critici si din plictiseala ori lipsa de preocupare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand ne vom aduna sa discutam si despre noi ? nu doar sa ne plangem ca nu ne observa nimeni?

cand vom face niste "workshop-uri" despre tobele gaurite sau lipsa ca doar "loud pipes save lives" , despre whellie-urile din cartier, despre cat ar trebui sa prinda o ninja pe magheru', despre cum se croseteaza mai bine conservele , despre drag race-urile de pe bulevarde?

sanatate!

Daca miercurea asta imi iau o masuta si ma asez mai intr-un colt la Arcul de triumf citi oameni crezi ca vor veni sa isi expuna solutiile pentru corectarea unor probleme care ne deranjeaza pe toti insa asteptam sa se rezolve de la sine? Dar miercurea cealalta? Solutii nu critici ca de criticat pot si eu sa critic si nici nu e nevoie sa ma deplasez undeva anume, o pot face din virful patului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ar fi o idee buna ca un reprezentant voluntar al diverselor grupuri de motociclisti sa ia cu el liste si sa stranga semnaturi de la motociclistii care se intalnesc saptamanal in diversele locuri din Bucuresti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In majoritatea tarilor civilizate nu se percepe taxa pe motocicleta pe principiul ca polueaza mai putin (nu neaparat ca consuma mai putin per km pe pista dar consuma mai putin nitre puctul A si B plus ca ocupa o jumatate de loc de parcare, asa ca am semnat-o pe asta.

 

Chestia cu RCA-ul (pe care eu nu am semnat-o) se referta la dreptul tau legitim sa-ti faci RCA pe 8 luni daca nu-ti place sa mergi cu motocicleta pe zapada sau pe ploaie tare (chestie absolut legitima pentru motocicletele de viteza). Bine, eu nu am semnat-o pentru ca nu era la interval cand am trecut eu la semnat, ca oricum nici nu am nici nu-mi propun sa am motocicleta de viteza, desi si eu merg maxim 8-9 luni pe an pe motocicleta...

 

Chestia aia cu intaritul pedepselor pentru intors pe linie continua sau dublu continyua in special fara sa semnalizezi mi se pare de bun simt, asa ca am semnat-o si pe aia

 

Iar aia cu varsatul laturilor si rahatzilor din Dambovita pe strazile Bucurestiului e o chestie locala pe care iar o sustin, pentru ca nu e vorba de masini specializate de spalat strada, ci de niste pishatori care te surprind in trafic si te fac sa ajungi la servici aratant ca un purcel care s-a tavalit recent prin noroi.

 

Tinere daca nu ai fost atent iti mai spun odata

 

Chestia cu intaritul pedepselor ....... era doar in protest .... nu semnai nimic nicaieri ....

 

De semnat semnai petitie pentru :

- RCA

-udatul strazilor

- taxa de poluare

 

 

Cine spunea ca nu lipsa de comunicare e la baza celor mai mari neintelegeri :)

Editat de Cor$ac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tinere daca nu ai fost atent iti mai spun odata

 

Chestia cu intaritul pedepselor ....... era doar in protest .... nu semnai nimic nicaieri ....

 

De semnat semnai petitie pentru :

- RCA

-udatul strazilor

- taxa de poluare

 

 

Cine spunea ca nu lipsa de comunicare e la baza celor mai mari neintelegeri :bigstar:

 

bine ca nu ai semnat pentru IMN :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Labareala" aia a fost facuta de cineva care care nu face parte din conducere Amr .. Acmr...si care or mai fi.Cineva cu initiativa. Voi pur si simplu ati preluat-o si ati stalcit-o...ca sa nu mai amintesc faptul ca petitia cu taxa de poluare mi se pare inutila iar rca pentru o luna la fel.

Atata timp...cat am un vehicul care circula pe drumurile publice...caruia ii bag benzina si care scoate noxe pe teava...mi se pare normal sa platesc o taxa pentru cat poluez. Eventual trebuia sa cereti o reducere a eventualei taxe pentru motocicletele noi sau euro 3.

Nu cred ca diferenta aia de tarif la rca il impovareaza asa mult pe un motociclist. Cativa zei de lei pe an. Dupa cum spunea cineva mai sus...problema examenului moto era mult mai arzatoare decat rca pe o luna.

Voi bateti apan-n piua ca nu va vad soferii... in loc sa faceti curat in ograda proprie in prima faza. Asta ar fi cel mai bun exemplu pe care il puteti da oricarui sofer...si ii inchideti gura.

Colac peste pupaza...veniti cu ideea benzii pentru motociclisti ... asta in conditiile in care nu se respecta nici macar banda pentru vehicule Ratb...chestie care mi s-ar pare foarte utila pentru traficul din Bucuresti.

 

P.S

Unii mai si muncesc sambata

 

Mai my friend, ti-o spun cu tot respectul, eu nu sunt "voi", eu nu fac parte din AMR. Asta in primul rand. In al doilea rand, stiu cine a facut petitia online si stiu ca-i un om cu capul pe umeri care a vrut sa faca ceva. El si ceilalti mii de oameni care au facut petitii pe www.petitiionline.ro . Chiar nu realizeaza nimeni ca alea nu ajung nicaieri? De-aia ii zic eu labareala, tin minte si anul trecut ca se facusera petitii online pentru diverse probleme, inclusiv pentru udatul strazilor. Ce s-a ales de ele? PRAFUL!

 

Cauta-mi prin posturi vis a vis de facut curat in propria ograda, intereseaza-te de scopul trebushoarei aleia cu castile in scop decorativ, ca nu o sa fie numai eveniment caritabil.

 

Nu "noi" batem apa in piua, ci toti cei care il iau pe "trebuia" in brate dupa ce s-a consumat treaba. Toti cei care se plang, dar nu misca un deget. Cat despre capitolul informare, s-a pus pe mai multe topicuri mesajul lui cosmin_sn.

 

Eu iti inteleg punctul de vedere, sincer, dar inainte sa dai verdictul, fa-ti un pic temele, ti-o zic sincer si fara pic de rautate. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Succesul prevenirii creste daca nu exista sef??? Cool, deci am gasit solutia. Ia sa prevenim fara sef si nu mai moare nimeni pe sosele. ACMR, cre' ca si voi trebuie sa nu mai aveti presedinte, ca de-acolo nu strangeti destule fonduri rapid.

 

Intr-adevar tre' sa invatam de la biciclistii din Timisoara cum fac ei sa nu se oftice ca daca se strang mai multi nu ies toti in fata si e bagata in seama asociatia biclistilor, nu grupul biciclistilor fara sef. Sunt curioasa daca acesta din urma poate sa obtina personalitatea juridica fara sa respecte legea care zice ca tre' sa existe un consiliul director, presedinte, etc. la o asociatie.

 

Iar asociatiile intotdeauna isi vor trage sigur ceva, flori mai frumoase la ei la bloc, vreme mai buna la mare, scame mai deosebite pe covor. Propun un miting de protest impotriva AMR cu subiectul 'AMR nu ne reprezinta si vrem noi numele asta, ca noi reprezentam toti motociclistii'. Btw, exista vreo asociatie din tara asta care ar reprezenta toti motociclistii? Ca sa-i cedeze AMR, nene, numele. Tare-s curioasa cum ar face sa nu existe nemultumiti de activitatea ei. Cum ar avea solutii la toate si ar reprezenta reprezentarea reprezentarii. Mai ales cand s-a vazut clar ca de la uniuni de cluburi, la infratiri de cluburi, toate s-au scindat, inclusiv cluburi impartite in 2, cluburi rivale in acelasi oras, ACMR abia s-a infiintat si a primit acelasi tratament, peste tot e careva care nu are loc de tine. Si nu intotdeauna problemele au fost cu seful, ci si intre membri. Clubul x ca de ce s-a infiintat si clubul y in acelasi oras, ce tupeu! Altu' ca a auzit ca nush cine a zis nush ce de el. Altu' nu a fost suficient bagat in seama. Altu' ca de ce sa ajutam si sa iasa aia in fata. Abia astept sa se infiinteze asociatia ideala care multumeste si reprezinta pe toata lumea.

 

Stiu ca problema inabusita e pe undeva ca cei din AMR ar putea declara la un moment dat asociatia ca fiind de utilitate publica dupa care nush ce chestie cum ca la un moment dat ar ajunge la reprezentare parlamentara (??) si de ce sa ia cascavalul de la gura altora care ar fi vrut ei chestiile astea pentru ei. Iar asta trece prin expunere mediatica, cine stie ce cariera politica si-ar putea face membrii AMR si doar capra vecinului intotdeauna ne doare. De ce sa iasa aia in fata si noi doar sa-i ajutam ca prostii? Dar de ce persoanele nemultumite de toata chestia asta nu isi fac o asociatie cu care sa iasa ei in fata si sa obtina toate chestiile astea care-i dor, ma depaseste. Stiu ca zic ca AMR e deja pe piata si are relatia cu autoritatile. Ei bine, autoritatile sunt obligate sa coopereze cu toate asociatiile si nu exista nr. maxim de asociatii care au voie sa functioneze intr-un domeniu.

 

nu mai interpretati ,acuzele care se aduc de oameni eu de ex nu sunt impotriva asocierii voastre nici aveti presedinti si vicepresedinti , nici impotriva denumirii voastre ( prost e judecatorul in a carui sedinta v-ati prezentat , ca nu sa uitat la denumire si nu sa interesat citi posesori de motorete sunt in romania si sa va ceara semnaturi de la toti ).Dar voi daca ati fi oameni cinstiti cind va prezentati oriunde (politie , tv , ziare ) sa spuneti ca sunteti x oameni sa nu creada publicul ca voi reprezentati toti motoristii din romania .si nu mai zbierati ca voi sustineti interesele motociclistilor ptr ca dupa cum ai vazut 200 au venit sa semneze , rezulta ca restul motoristilor nu ii intereseaza de petitiile vostre .

 

ca sa ajungeti in parlament trb sa candidati si sa fiti votati , daca vreti voi sa deveniti asociatie de utilitate publica ( adica sa aveti acces la bani publici )mintind in continuare ca reprezentati toti motoristii din romania sunt si alte mijloace de legale ptr contracararea minciunii .

AVETI CURAJ SA FACETI PUBLIC NUMARUL CELOR INSCRISI IN ASOCIATIE , CU NUMELE LOR CU TOT ????????

Editat de rados
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai interpretati ,acuzele care se aduc de oameni eu de ex nu sunt impotriva asocierii voastre nici aveti presedinti si vicepresedinti , nici impotriva denumirii voastre ( prost e judecatorul in a carui sedinta v-ati prezentat , ca nu sa uitat la denumire si nu sa interesat citi posesori de motorete sunt in romania si sa va ceara semnaturi de la toti ).Dar voi daca ati fi oameni cinstiti cind va prezentati oriunde (politie , tv , ziare ) sa spuneti ca sunteti x oameni sa nu creada publicul ca voi reprezentati toti motoristii din romania .si nu mai zbierati ca voi sustineti interesele motociclistilor ptr ca dupa cum ai vazut 200 au venit sa semneze , rezulta ca restul motoristilor nu ii intereseaza de petitiile vostre .

 

ca sa ajungeti in parlament trb sa candidati si sa fiti votati , daca vreti voi sa deveniti asociatie de utilitate publica ( adica sa aveti acces la bani publici )mintind in continuare ca reprezentati toti motoristii din romania sunt si alte mijloace de legale ptr contracararea minciunii .

AVETI CURAJ SA FACETI PUBLIC NUMARUL CELOR INSCRISI IN ASOCIATIE , CU NUMELE LOR CU TOT ????????

 

 

Nu e deloc greu si nu trebuie sa il faca public cei de la AMR.

 

La invitatia presedintelui AMR am intrat pe site si am vazut datele

 

- membri fondatori AMR: 15 persoane din care doar 5 cu cotizatia platita

- inscrisi cu chitanta: 26 persoane

- inscrisi fara cotizatie: 91 persoane

- si la alte categorii inca vre-o 45 de persoane care insa cred ca se regasesc in cei mai sus mentionati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e deloc greu si nu trebuie sa il faca public cei de la AMR.

 

La invitatia presedintelui AMR am intrat pe site si am vazut datele

 

- membri fondatori AMR: 15 persoane din care doar 5 cu cotizatia platita

- inscrisi cu chitanta: 26 persoane

- inscrisi fara cotizatie: 91 persoane

- si la alte categorii inca vre-o 45 de persoane care insa cred ca se regasesc in cei mai sus mentionati.

Macar azi ai avut curiozitatea sa te uiti de cind e lista (excelul)? Stiu, daca era excelul tau il actualizai la 3 secunde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Macar azi ai avut curiozitatea sa te uiti de cind e lista (excelul)? Stiu, daca era excelul tau il actualizai la 3 secunde.

 

lasa mai acum stim sunt 177 aveti sa zicem 300-400 de membrii ( la mai multi ) , deci reprezentanti 300 -400de membrii posesori de motorete si nu toti posesorii de motorete de romania , asa sa spuneti si cind va prezentati public .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citesc ca prostul topicul asta si ma minunez cati oameni minunati sunt aici. Ma intreb de ce nu se strang ei sa faca Asociatia Adevaratilor Motociciclisti sau Asociatia Motociclistilor Minunati si Talentati - nu am sa cer copywrong pentru numele astea - si sa rezolvazi simplu - eventual cu focuri de artifiicii, cu CNN si EuroNews - ceea ce va nemultumeste, si cu privire la AMR si la ACMR si la tot ce vreti voi. Astfel cele doua asociatii care nu va satisfac deloc si care nici nu va reprezinta se vor autodizolva din lipsa de obiect activitate. Sunt convins ca motociclistii adevarati si plini de talent se vor inghesui la portile asociatei voastre sa plateasca cotizatiile si or sa se bata pentru actiunile voluntare numai ca sa se bucure de renumele de a face parte din asociatia voastra. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Macar azi ai avut curiozitatea sa te uiti de cind e lista (excelul)? Stiu, daca era excelul tau il actualizai la 3 secunde.

 

Hai ca asta e cea mai tare chestie

 

Ieri Dan Popescu imi spune sa ma informez de pe site .... ca sunt prost informat si sa nu ma mai lansez in afirmatii daca nu shtiu cum stau lucrurile

 

Ehh ser79banica tata ..... asta am facut ... am intrat pe site .... shi am ras copios .... scz m-am informat copios.

 

Acum apari tu shi imi spui ca sunt date din 1800 toamna .....

 

Pai atunci la ce mai exista site-ul ala .... doar asa sa se laude ca au site ???

 

Sau poate datele sunt incomplete intre timp au mai plecat membri .... asa da ...

 

Cat desppre actualizat un site .... hai nu la 3 secunde da macar odata pe luna ..... ar fi de bun simtz

 

Bafta

Editat de Cor$ac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne cerem scuze ca nu am actualizat site-ul dar acesta este functional de foarte putin timp si am mai spus aici pe forum ca nu prea ne pricepem la treaba asta cu site-urile. Nu a fost nici un voluntar disponibil pentru aceasta sarcina.

 

O sa il rog pe Bunu sa va scrie aici numarul mebrilor dar o sa faca asta imediat ce se va simti mai bine. Pentru moment are ceva probleme de sanatate. Este adevarat ca de la SMAEB pana acum nu am numarat membrii iar la SMAEB s-au inscris foarte multi. Timpul scurt intre cele doua evenimente ne-a cam pus pe butuci. Motiv pentru care sedinta de Miercuri e pe cale sa se amane cu o saptamana.

 

Oricum orice informatie este la liber si poate fi aflata de la sediul AMR oricand se de catre oricine. Suntem asociatie nu firma asa ca nu avem secrete. Pana acum nu a venit nimeni sa ne intrebe de sanatate. Daca totusi doreste cineva il asteptam dar sa dea un telefon ca sa fim si noi la sediu.

Si da am curajul sa spun cati membrii cotizanti are AMR dar nu am fost intrebat de catre presa acest lucru. Apreciez ca sunt cam 200 de membrii si nu imi e rusine cu aceasta cifra. Sunt Chiar madru ca 200 de oameni au incredere in echipa AMR. E posibil sa gresec cifra si sa fie ceva mai multi mai ales daca ii punem la socoteala si pe cei aproximativ 21 de oameni inscrisi anult trecut in aceeasi zi din Iunie cam la aceeasi ora.

Mai avem cateva liste din tara cu oameni care nu sunt inscrisi in AMR dar isi sustin reprezentantul regional care conform statutului trebuie sa aiba minim 50 de motociclisti care il sustin. Si daca sunt dispusi sa isi aleaga un reprezentant in consiliul AMR consider ca sustin si AMR-ul si actiunile acestuia.

Practic nu membrii sunt importanti ci oamenii care sustin organizatia. Poate ca nu sunt toti dispusi sa plateasca o cotizatie atata timp cat pot beneficia de actiunile AMR fara batei de cap. Sincer eu ii inteleg.

Eu nu pot decat sa ma bucur ca cei care au incredere in AMR sunt foarte multi iar cei care o dengreaza sunt foarte putini.

Asta inseamna ca Romania nu este chiar o cauza pierduta si ca majoritatea au inteles ca societatea civila este mult mai puternica decat lupta individuala. In felul asta contracaram deviza guvernantilor "Divide et impera".

CUm am mai spus si mai sus nu este vina mea ca AMR se numeste asa. Preferam sa se numeasca asociatia de lupta impotriva accidentelor de motocicleta. In nici un caz nu ma voi apuca acum sa fac o alta asociatie. Am devenit alergic la judecatorii. E o judecatoare acolo care numai ca nu mi-a spart nasul. Chiar invit pe oricine sa se duca sa o traga la raspundere de ce ne-a aprobat acest nume. Eu nu as risca un asemenea gest. Bunu se crede jmecher si a zis ca poate a tipat la mine ca eram pletos. La el a tipat probabil pentru ca era chelios. Oricum nici el nu mai este dornic sa calce pe acolo curand.

 

Mai dau un exemplu pentru a se intelege mai bine care e treaba cu numarul de membrii si denumirea. Asociatia femeilor cu cancer mamar are probabil 20 de membrii. Asta nu inseamna ca nu lupta cu succes impotriva acestei maladii si in mod sigur in aceasta asociatie nu sunt inscrise toate femeile lovite de aceasta nenorocire. Aceasta asociatie face campanii asemanatoare celor ale AMR pentru a preveni imbolnavirea incurajand femeile sa faca controale tot mai dese. Si totusi are 20 de membrii.

in acest caz ministerul sanatatii este obligat sa sprijine asociatia respectiva.

 

La politie ori alta institutie a statului pot sa am si doi membrii in asociatie ca ei sunt obligati de lege sa colaboreze cu noi. Nu vad care este relevanta numarului de membrii. Evident ei colaboreaza cu noi numai daca proiectele noastre sunt de interes public. Adica nu trebuie sa fie interese personale ori actiuni absurde. Deci daca politia, primaria, jandarmeria etc. colaboreaza cu noi inseamna ca noi facem un bine public nu numai celor 200 de membrii. Sa inteleg ca oamenii din acele institutii sunt cam idioti iar noi facem ceva rau pentru motociclisti.

In afara de faptul ca nu avem un site bine pus la punct puteti sa veniti cu niste acuzatii mai concrete? Ceva care sa arate in ce sens lezam noi imaginea motociclistilor ori o actiune care va face rau motociclistilor in viitor? Ca eu nu reusesc sa inteleg care e problema.

 

AMR a pornit de la ideea de a micsora numarul accidentelor. Multi motociclisti au aderat la aceasta idee care nu este tocmai rea zic eu. In concluzie AMR reprezinta aceasta idee. Este vocea motociclistilor care cred in aceasta idee. Noi nu reprezentam motociclistii ca nu suntem partid politic. Nici nu avem unde sa ii reprezentam. AMR reprezinta o idee, un scop si o speranta.

In baza acestei idei colaboreaza cu institutiile pentru a o implementa. AMR nu reprezinta motociclistii in fata politiei ca nu suntem avocati.

Cam asta este ideea de baza si orice se leaga de aceasta idee ne intereseaza. Udatul strazilor ne pune in pericol fiindca asfaltul devine alunecos. RCA-ul pe perioade mai scurte va facilita plata acestuia si astfel multi motociclisti care plateau doar 6 luni si restul blat nu vor mai merge ilegal in viitor. In felul acesta in caz de accident vor fi in regula cu actele si in caz de control nu vor mai fugi de politie. Scutirea de la plata taxei de poluare va duce la o incurajare a cetatenilor de a merge pe motocicleta si astfel ne vom incadra si noi in randul tarilor cu un fenomen moto dezvoltat. Asta ne va ajuta fiindca daca sunt mai multe motoare pe sosele nu vom mai reprezenta un fenomen izolat si vor invata si prostii sa se asigure corespunzator.

 

Unde este reprezentarea in toate aceste actiuni? Pe care motociclisti ii reprezentam noi cu aceste actiuni? Raspunsul este ca noi reprezentam motociclismul nu numai anumiti motociclisti si interesele lor.

Si oricine este alaturi de noi nu este obligat sa faca actiunile in numele AMR. Daca ii place ideea o poate prelua fara drepturi de autor. Important este ca mesajul sa ajunga unde trebuie.

Spre exemplu mai sus sunt cateva afise realizate de catre membrii clubului Heavi Riders. Dupa cum se vede au sigla alaturi de a AMR in josul paginii. Ei bine daca cineva va dori sa preia acele afise sa le tipareasca si sa le puna unde vrea e liber sa o faca. Ba mai mult i le dau in format de print si poate sa stearga daca doreste toate siglele de jos si sa isi puna propria sigla ori propriul nume. Si garantez ca nimeni de la AMR ori de la Heavi nu va avea nimic importiva. Important este ca mesajul sa ajunga la tinta. Asa si cu campaniile. De exemplu cei de la Seth Riders din Cluj au organizat mitingul din Cluj iar in ziar scrie clar ca Ei au organizat e link-ul mai sus. Nici nu apare AMR acolo si nici nu conteaza. Au prins ideea si au continuat-o. Merita felicitari.

 

Deci scopul conteaza si nimic altceva. iar daca AMR reuseste sa salveze macar un motociclist de la un accident tragic inseamna ca ne-am atins scopul. O viata este nepretuita si efortul nostru a meritat deci toti cei care ne-au sprijinit pot dormi linistiti ca si-au facut datoria de oameni. Ceilalti probabil ca au constiinta curata fiindca nu o folosesc.

Ca sa fiu si mai clar cei care vor sa fie reprezentati sa isi faca sindicat. Asta este diferenta intre o asociatie si un sindicat.

Noi reprezentam o idee iar sindicatul reprezinta un grup de interes.

 

Va stau la dispozitie cu orice alte informatii in fiecare miez de noapte. Oricum nu am altceva mai bun de facut.

 

Am uitat sa va spun ca momentan nu mai avem nici server ca a crapat HDD-ul. Acum suntem in gazda si asta este motivul pentru care nu mai merge nici Radioul. Dupa ce il reparam poate reusim sa facem si o grila ca sa raspundem in direct intrebarilor voastre.

Editat de ozzy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...