Sari la conținut

Excursie soft enduro 4-5 aprilie 2009 buzau


DarkDrac
 Share

Postări Recomandate

Sa ne strangem cativa mobristi cu ceva endurache(soft,hard) intre picioare :cheers: .Cunosc cat de cat zona,buzoian fiind de fel. In prima zi plecam si o tinem lunga pan la Mizil apoi sus pe Istrita in zona Pietroasele(Closca cu Puii de Aur) ,apoi o tabara de sculptura aflata pe un deal vecin...coborare prin padure (5km cred) pan la sosea...apoi manastirea ciolanu(si aici avem tabara de sculptura),apoi papica la restaurantul magura din zona....apoi nehoiu si siriu(cazare in zona barajului siriu...propun cabana 14 scaune dar nu tin mortis....papica si berica si berica si berica :bounce: . Duminica mergem pe drum forestier pan la o cascada naturala si chiar mai departe daca se poate....ne cocotam pe baraj...si pe drumul de intoarcere spre bucuresti trecem pe la vulcanii noroiosi(poze ca la chinezi) si apoi capitala pe E85 .

 

Astept cativa doritori ca sa ma apuc sa sun dupa cazare si sa fac traseul mai in detaliu.

 

Atasez cateva poze din zona facute in prin aug 2008

 

Asfalt Uscat!

post-19896-1238492481_thumb.jpg

post-19896-1238492515_thumb.jpg

post-19896-1238492560_thumb.jpg

post-19896-1238492634_thumb.jpg

post-19896-1238492714_thumb.jpg

post-19896-1238492745_thumb.jpg

Editat de DarkDrac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ne strangem cativa mobristi cu ceva endurache(soft,hard) intre picioare :cheers: .Cunosc cat de cat zona,buzoian fiind de fel. In prima zi plecam si o tinem lunga pan la Mizil apoi sus pe Istrita in zona Pietroasele(Closca cu Puii de Aur) ,apoi o tabara de sculptura aflata pe un deal vecin...coborare prin padure (5km cred) pan la sosea...apoi manastirea ciolanu(si aici avem tabara de sculptura),apoi papica la restaurantul magura din zona....apoi nehoiu si siriu(cazare in zona barajului siriu...propun cabana 14 scaune dar nu tin mortis....papica si berica si berica si berica :bounce: . Duminica mergem pe drum forestier pan la o cascada naturala si chiar mai departe daca se poate....ne cocotam pe baraj...si pe drumul de intoarcere spre bucuresti trecem pe la vulcanii noroiosi(poze ca la chinezi) si apoi capitala pe E85 .

 

Astept cativa doritori ca sa ma apuc sa sun dupa cazare si sa fac traseul mai in detaliu.

 

Atasez cateva poze din zona facute in prin aug 2008

 

Asfalt Uscat!

Vin si eu Dominatorul si sotia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vin si eu Dominatorul si sotia

 

Perfect,si eu sunt cu prietena.Am vorbit la cabana respectiva si am rezervat 3 camere cu posibilitatea de a mai inchiria inca 3 daca ne mai strangem si anuntam din timp(80 ron/camera).Conditiile sunt acceptabile,soba in camera,doua bai la comun,bucatarie si gratar la dispozitia noastra dar cu mancarica de acasa ca nu are cine gati acolo.

 

- Mai tarziu o sa mai detaliez despre traseu si de restu' maruntisurilor

 

- Pana acum suntem patru pers pe doua mobre, oferta ramane deschisa...asteptam popor ! :cheers:

Editat de DarkDrac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ne strangem cativa mobristi cu ceva endurache(soft,hard) intre picioare :D .Cunosc cat de cat zona,buzoian fiind de fel. In prima zi plecam si o tinem lunga pan la Mizil apoi sus pe Istrita in zona Pietroasele(Closca cu Puii de Aur) ,apoi o tabara de sculptura aflata pe un deal vecin...coborare prin padure (5km cred) pan la sosea...apoi manastirea ciolanu(si aici avem tabara de sculptura),apoi papica la restaurantul magura din zona....apoi nehoiu si siriu(cazare in zona barajului siriu...propun cabana 14 scaune dar nu tin mortis....papica si berica si berica si berica :) . Duminica mergem pe drum forestier pan la o cascada naturala si chiar mai departe daca se poate....ne cocotam pe baraj...si pe drumul de intoarcere spre bucuresti trecem pe la vulcanii noroiosi(poze ca la chinezi) si apoi capitala pe E85 .

 

Astept cativa doritori ca sa ma apuc sa sun dupa cazare si sa fac traseul mai in detaliu.

 

Atasez cateva poze din zona facute in prin aug 2008

 

Asfalt Uscat!

Inteleg ca v-am facut pofta cu tura noastra de sambata ? :cheers: Prin padure sunt namoale mari inca, cred ca mai trebuie asteptat cateva saptamani sa se mai usuce.

Si daca o sa aveti un gps cu voi, poate salvati si voi traseul, pt ca sunt cateva parti din traseul propus de tine care m-ar interesa sa-l fac si eu alta data. Initial si eu tot din Pietroasele voiam sa plec, prin Istrita si peste deal. Dar cred ca a fost mai bine asa.

 

Namoale cat mai putine ! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum spuneam mai devreme atasez o taietura de harta cu traseul probabil de urmat.Linia roz semnifica prima zi iar cea cu albastru cea de-a doua.

Plecarea este sambata dimineata la 9:00 de la benzinaria rompetrol din com Voluntari(se asteapta 15 min dupa care plecarea).

Traseul probabil este urmatorul:

 

*Prima zi-bucuresti,mizil,pietroasele,vf istrita(750 m),satul varf,tabara de sculptura,padure :D ,tisau,ciolanu(manastire,tabara sculptura...iar ) ,magura(papica) ,nehoiu,siriu,14 scaune cazare(gratar,berica)

 

*A doua zi- siriu(baraj), gura teghii,lopatari,sarulesti,scoartoasa(vulcanii noroiosi),sapoca,buzau,bucuresti.

 

Avand in vedere ca vrem un soft enduro si ca avem si pasageri vom evita noroaiele si traseele nasoale cu orice chip.

 

Locurile de cazare la cabana 14 scaune sunt limitate la sase camere dintre care doua sunt deja ocupate...pret 80 ron /camera...va rog sa ma anuntati din timp pt a putea face rezervarile

 

Ma puteti contacta la tel 0740/002256 Stefan

 

Mai jos harta cu traseul mazgalit in roz si albastru :)

 

Inteleg ca v-am facut pofta cu tura noastra de sambata ? :cheers: Prin padure sunt namoale mari inca, cred ca mai trebuie asteptat cateva saptamani sa se mai usuce.

Si daca o sa aveti un gps cu voi, poate salvati si voi traseul, pt ca sunt cateva parti din traseul propus de tine care m-ar interesa sa-l fac si eu alta data. Initial si eu tot din Pietroasele voiam sa plec, prin Istrita si peste deal. Dar cred ca a fost mai bine asa.

 

Namoale cat mai putine ! :bounce:

 

Salut,nu stiu despre ce tura vorbesti,este vreo plimbare in zona asta in weekendul 4-5 aprilie?Da-mi mai multe detalii te rog.

post-19896-1238524517_thumb.jpg

Editat de DarkDrac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,nu stiu despre ce tura vorbesti,este vreo plimbare in zona asta in weekendul 4-5 aprilie?Da-mi mai multe detalii te rog.

Nu este, a fost. :cheers:

Detaliile aici.

 

Daca tot ziceai ca stii zona, se poate cumva traversa dinspre Gura Teghii spre nord-est, inspre Nereju sau Paltin ? Asta e o tura care ma tenteaza sa o fac in viitorul apropiat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este, a fost. :D

Detaliile aici.

 

Daca tot ziceai ca stii zona, se poate cumva traversa dinspre Gura Teghii spre nord-est, inspre Nereju sau Paltin ? Asta e o tura care ma tenteaza sa o fac in viitorul apropiat.

 

Complicat...cel mai aproape de zona respectiva am fost pana la poalele varfului penteleu dar pe un drum foarte rau si acum multi ani cand era in zona o bucata de exploatare forestiera.Acum nu stiu ce sa mai zic..poate vreo harta militara a zonei sa te ajute,vazusem una mai demult...incerc sa o fac rost si te anunt,oricum zona este f f faina.

Am inteles acum despre ce spuneai mai devreme....poate incercam marea cu degetul data viitoare si exploram zona.Asfalt Uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update,intalnirea va avea loc la prima benzinaria de dupa metro voluntari,din pacate nu stiu cum se numeste....imediat dupa podul de la metro,pe dreapta.Ora 9:00

Pana acum suntem doua honda dominator cu pasager,inca mai sunt locuri....anuntati astazi pana in ora 20:00 ( Tel 0740/002256,Stefan)

Asfalt Uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...