Sari la conținut

Rahaturi de ij'uri si de jawe!


CrazYRaveN
 Share

Postări Recomandate

...chat, telenovele, lacrimi de iubire, suflete tinere vibrand empatic cu fenomenul motociclistic....si alte turte duci...moderatorul se omoara dupa asa ceva...trebuie doar fortzata nota in acelasi ton... :D

Stive de spanac si loboda s-au adunat ...trebuie sa sapi bine dupa cate o referintza de-a lui Rocknroll, Mirceasimson ,sau Cristi57...

bagati mare!

Editat de drobu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

uite cine vorbea...gigi frana care stie sa imparta warn-uri frate,de zici ca sunt tiganii in piata cu lalele...Imi povestea cineva intr-o zi ca ar vrea sa intalneasca un papagal ca tine sa ii dai warn si in realitate.Si as vrea sincer acum sa ma alatur si eu lui.Sa facem o ceata sa te dam pe razatoare ca pe branza...am uitat sa spun ceva...cred ca ti s-ar potrivi...MANCATZASH!!!BUEI GIGI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...si americanii de ce baga milioane de dolari in hot rod-uri si alte vechituri??? ei nu sunt complexati ca romani ca sa isi i-a tot ce e nou :P ...eu consider ca asta e farmecul la ei.. diversitatea. :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

zic si io una mica:

 

daca un neamt fost sergent nazist ingrijeste un zundapp la pensie se cheama ca e nostalgic nazist ?

ce-are sula cu prefectura ?

se amesteca total aiurea fierul cu mentalitatile.

io am vazut in`93 in franta un fenomen interesant: respectul majoritatii pentru damblaua individului.

am vazut zundapp roz cu aripile cromate care mergea de rupea.

am vazut renault dauphine din `50 cu benzile alea albe pe cauciucuri mergand bine merci - avea pus pe bara din spate stopul de marcharriere care e obligatoriu de la o vreme incoace....parca de prin `70.

...si lista e lunga.

am intrebat si io cum sta treaba cu vehiculele vechi si am inteles ca daca esti bolnav dupa vehiculul ala si numai ala n-ai decat sa te dai cu el ; numai sa indeplinesti normele de siguranta traficului, in vigoare - deci baietii si-au pus frana pe disc pe fata la masini si stopuri de marcharriere si avarie.

daca esti de capu tau si mergi cu un vehicul foarte vechi, platesti mai mult impozit si taxa de drum ptr. tine e mai mare - mai e si solutia sa te inscrii si sa declari vehiculul "de colectie"....si atunci taxele sunt mai mici sau zero....dar cotizezi la club !

 

trebuie sa recunosc cu "rushine" ca sunt si io nostalgic dupa parizeru pe care mi-l punea maica-mea in sandwich-uri cand eram in generala - n-am mai mancat din ala decat acu 2 ani in austria.... - si dupa maslinele alea kaki care se vindeau la butoias din tabla........mai erau si cremschnitt-urile alea de la "vanatoru`" in romana......si altele; asta inseamna ca sunt nostalgic comunist, nu ?

 

unii dau din gura doar ca sa se auda vorbind; le face bine sa dea cu rahat in altii ( mentalitate in general feminina ) ca sa nu se mai vada atat de evident defectele lor.....

 

nu cred ca e vreunul in coltu comunistelor care sa sustina ca vreo comunista e mai tare ca un bmw sau o japoneza......hai sa fim seriosi....cine tine o vechitura de motocicleta o face pentru ca II PLACE sa surubareasca la ea; pentru ca motoru` ala il face sa se simta mai tanar; ii aduce aminte de anii cand n-avea chelie si burta si nevasta-sa semana cu tipa din poza de la nunta ....cand vorbea asa de putin....

foarte multi prefera sa surubareasca decat sa se uite in gura barfelor nevestei - jos palaria !

....si mai sunt unii: cei care chiar sunt de meserie si apreciaza corect cutare solutie tehnica gasita de un inginer acu 60 ani si care fac eforturi mari ca sa conserve motocicleta asa cum a fost ea la mama ei - vezi motocicleta facuta de detinuti la aiud....de oameni din astia...

 

in concluzie:

...era bancu ala cu militianu care statea pe o banca si banca s-a rupt ..."cel mai destept cedeaza".

pai cam asa e si cu flame-urile astea gratuite.

ala care da cu vorbele grele despre fiarele vechi si tampitii care surubaresc la ele NU POATE ( chiar sa vrea, n-are cum !) sa inteleaga ce, de ce si cum faceti voi ca sa recuperati o motocicleta de acu 60/50/40 ani.

el iti zice ca a lui e mai tare ( o fii, ca e mai tanar...) de parca l-a provocat cineva la o liniuta cu ij-ul....incep sa cred ca unora chiar le e frica ca ar putea pierde.....ca nu stapanesc superjaponeza cum trebuie....

 

strada e un loc public, forumul e un spatiu public; sa dai atentie ( "sa pui botu`" ) la toate idioteniile pe care le auzi in jurul tau, e o mare greseala; lasati memoria selectiva sa lucreze cum stie ea - parerea mea.....

 

sorry pentru postul cam lung....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zic si io una mica:

 

daca un neamt fost sergent nazist ingrijeste un zundapp la pensie se cheama ca e nostalgic nazist ?

ce-are sula cu prefectura ?

se amesteca total aiurea fierul cu mentalitatile.

io am vazut in`93 in franta un fenomen interesant: respectul majoritatii pentru damblaua individului.

am vazut zundapp roz cu aripile cromate care mergea de rupea.

am vazut renault dauphine din `50 cu benzile alea albe pe cauciucuri mergand bine merci - avea pus pe bara din spate stopul de marcharriere care e obligatoriu de la o vreme incoace....parca de prin `70.

...si lista e lunga.

am intrebat si io cum sta treaba cu vehiculele vechi si am inteles ca daca esti bolnav dupa vehiculul ala si numai ala n-ai decat sa te dai cu el ; numai sa indeplinesti normele de siguranta traficului, in vigoare - deci baietii si-au pus frana pe disc pe fata la masini si stopuri de marcharriere si avarie.

daca esti de capu tau si mergi cu un vehicul foarte vechi, platesti mai mult impozit si taxa de drum ptr. tine e mai mare - mai e si solutia sa te inscrii si sa declari vehiculul "de colectie"....si atunci taxele sunt mai mici sau zero....dar cotizezi la club !

 

trebuie sa recunosc cu "rushine" ca sunt si io nostalgic dupa parizeru pe care mi-l punea maica-mea in sandwich-uri cand eram in generala - n-am mai mancat din ala decat acu 2 ani in austria.... - si dupa maslinele alea kaki care se vindeau la butoias din tabla........mai erau si cremschnitt-urile alea de la "vanatoru`" in romana......si altele; asta inseamna ca sunt nostalgic comunist, nu ?

 

unii dau din gura doar ca sa se auda vorbind; le face bine sa dea cu rahat in altii ( mentalitate in general feminina ) ca sa nu se mai vada atat de evident defectele lor.....

 

nu cred ca e vreunul in coltu comunistelor care sa sustina ca vreo comunista e mai tare ca un bmw sau o japoneza......hai sa fim seriosi....cine tine o vechitura de motocicleta o face pentru ca II PLACE sa surubareasca la ea; pentru ca motoru` ala il face sa se simta mai tanar; ii aduce aminte de anii cand n-avea chelie si burta si nevasta-sa semana cu tipa din poza de la nunta ....cand vorbea asa de putin....

foarte multi prefera sa surubareasca decat sa se uite in gura barfelor nevestei - jos palaria !

....si mai sunt unii: cei care chiar sunt de meserie si apreciaza corect cutare solutie tehnica gasita de un inginer acu 60 ani si care fac eforturi mari ca sa conserve motocicleta asa cum a fost ea la mama ei - vezi motocicleta facuta de detinuti la aiud....de oameni din astia...

 

in concluzie:

...era bancu ala cu militianu care statea pe o banca si banca s-a rupt ..."cel mai destept cedeaza".

pai cam asa e si cu flame-urile astea gratuite.

ala care da cu vorbele grele despre fiarele vechi si tampitii care surubaresc la ele NU POATE ( chiar sa vrea, n-are cum !) sa inteleaga ce, de ce si cum faceti voi ca sa recuperati o motocicleta de acu 60/50/40 ani.

el iti zice ca a lui e mai tare ( o fii, ca e mai tanar...) de parca l-a provocat cineva la o liniuta cu ij-ul....incep sa cred ca unora chiar le e frica ca ar putea pierde.....ca nu stapanesc superjaponeza cum trebuie....

 

strada e un loc public, forumul e un spatiu public; sa dai atentie ( "sa pui botu`" ) la toate idioteniile pe care le auzi in jurul tau, e o mare greseala; lasati memoria selectiva sa lucreze cum stie ea - parerea mea.....

 

sorry pentru postul cam lung....

bine zis viespu. cu asta cred ca ai pus PUNCT topicului

Editat de Lolo_ID
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
Acum cateva zile imi spune cineva ca am ratat un super reportaj despre motoare la tv....o super intrunire....la arcul de triumf...desigur in bucale,scuze in bucuresti. In fine, si un nene motociclist spune ca el acuma nu se mai da cu rahaturi de ij'uri si de jawe... Ei pai sa vedem, ce pot sa imi bag eu intai in gura lui si in a celor care cred ca COMUNISMUL A MURIT? Nici macar o data nu am jignit un tip de motocicleta,o anumita motocicleta....si atunci cine se crede un nene de pe enduro sa jigneasca un intreg secol de motociclism??? Daca se crede un mare shit,eu ii dau dreptate,,,e mai putin motociclist decat o curva pe un FIRST BIKE

 

Se pare ca unii motociclisti au uitat de unde au plecat :D . Eu am 2 jawa si sunt f multumit. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

si eu le iubesc, am avut o groaza dar tot rahaturi sunt saracele. si aici nu ma refer la fiabilitate, asta depinde de cum le rapari si cum mergi cu ele si cum le intretii. dar nu mai fac fata la traficul actual. acceleratie nu, frane nu, manevrabilitate la viteza (ma rog, "viteza") nu... sunt depasite! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se poate face nici o comparație între două lucruri diferite Âşi ca atare, a compara performanțele motocicletelor anilor "60 cu cele actuale e un non sens.

Eu dacă vreau performanțele anilor 60, să mă fotografieze lumea din maÂşinile care mă depăÂşesc sau să mă înjure taximetriÂştii, mă dau cu MZ-ul, dacă nu, mă dau cu japoneza. Anul trecut am făcut 3200 km cu MZ-ul, pe care l-am luat Âşi în vacanță în Muntenegru cu platforma că mă despart greu de el Âşi doar 1400 cu DL-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand pe Busa a aparut un punct de rugina pe rezervor am zis " Da-l in plm". Cand am vazut un pic de rugina pe janta de la IJ am frecat juma' de ora ! ;)

Mai nasol e ca generatia "Google" crescuta direct cu japo si alte alea nu da 2 bani pe comuniste catalogandu-le drept rahaturi si nu ISTORIE cum ar trebui. Intr-un tarziu vor putrezi prin garaje intr-un caz fericit, sau afara in ploaie ca nu va mai avea cine sa isi dea interesul pt ele...dupa noi. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai nasol e ca generatia "Google" crescuta direct cu japo si alte alea nu da 2 bani pe comuniste catalogandu-le drept rahaturi si nu ISTORIE cum ar trebui. Intr-un tarziu vor putrezi prin garaje intr-un caz fericit, sau afara in ploaie ca nu va mai avea cine sa isi dea interesul pt ele...dupa noi. ;)

 

Nu-i adevarat !

Exista destui copii pasionati de aceste ''rahaturi''

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclismul ,oricare ar fi definitia lui, consta in emotie(multa) si pasiune , a-i "judeca" ,fie si o parte cat de mica , prin prisma unei gandiri pragmatice.....nu duce la "succesuri" :huh: . da' noi sa fim sanatosi ;)

Mesaj completat

Motociclismul ,oricare ar fi definitia lui, consta in emotie(multa) si pasiune , a-i "judeca" ,fie si o parte cat de mica , prin prisma unei gandiri pragmatice.....nu duce la "succesuri" :D . da' noi sa fim sanatosi :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, mai dar ce v-ati mai aprins toti, poate omu a incalicat numai japoneze ca l-a tinut punga si nu intelege dorinta de performanta a multora dintre noi de a cunoaste si stapini ce este sub sa. Lasati-l in pace, e loc pentru toti, l-ati facut sa se creada mai mult decit este. Sint unii care cred ca daca pun gheara pe un motor scump, bibilit, inzorzonat si mai ales cu foarte multi cai sint mult mai ceva decit ceilalti, in primul rind mult mai destepti si asa poate ca se explica de ce unii sfirsesc mai repede decit ar fi normal sau in final isi cumpara scaun pe roti. Doamna fereste !! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si motoarele scumpe au probleme, cine a zis ca o japo ar fi motorul perfect.... sunt fiare, toate manca benzina, ulei, toate ruginesc sau corodeaza asta daca le folosesti; daca stau in garaj si te dai faimos cu ele nu mai au nici un farmec.. in fine nu are nici un sens sa va plecatzi urechile la parerile altora si privitzi comunista ca ceva aparte, o sa fie ceva unicat.. de asta mi-am luat wolf :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...