Sari la conținut

EUROPEAN BIKE WEEK 2009


azumir6
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 66
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare!

 

Vreau sa merg si eu la Faak am See. Am inteles din posturile de mai sus ca vor fi mai multi care vor face deplasarea. Ne organizam cumva, poate mergem in grup, eventual de la Arad incolo? S-a facut cumva vreun program de deplasare, cu ziua plecarii, a sosirii in Austria etc? Nu de alta, dar sa stiu si eu ce zile de concediu sa imi iau. In general, se va sta la cort, sunt si amatori de pensiuni?

Din Bucuresti pleaca cineva? Nu as vrea sa merg singur, si de aceea intreb.

In cazul in care nu e nimeni, poate ma "lipesc" de grupul de la Constanta, daca ma primesc, bineinteles. Ce ziceti, baieti?

Hai ca am pus o groaza de intrebari, dar timpul ramas e scurt.

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna.

imi poate spune si mie cineva cam cati km se vor face pe zi? un fel de traseu, cam cati bani ar fi de ajuns etc?

m-as baga si eu cu virago-ul meu de 125 :makeout: (asta daca ma primeste cineva, desi nu cred)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in general drumul se face in 2 zile, una traversezi Romania si alta ajungi la destinatie. depinde de stilul fiecaruia.

Ca bani noi am mai dat ceva detalii, dar cred ca era in alt topic; ce sa zic, minim 500 euro de la A la Z, acum depinde cat si ce vrei sa te spargi in figuri, daca esti rezonabil si cu cam cam asta ar fi suma minima necesara. noi in general am plecat cu 1000euro de motor si familie. ne-am intors cu cate 100-200 acasa si am luat si cate ceva prostioare. deci....calculul si-l face fiecare dupa cum se stie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in general drumul se face in 2 zile, una traversezi Romania si alta ajungi la destinatie. depinde de stilul fiecaruia.

Ca bani noi am mai dat ceva detalii, dar cred ca era in alt topic; ce sa zic, minim 500 euro de la A la Z, acum depinde cat si ce vrei sa te spargi in figuri, daca esti rezonabil si cu cam cam asta ar fi suma minima necesara. noi in general am plecat cu 1000euro de motor si familie. ne-am intors cu cate 100-200 acasa si am luat si cate ceva prostioare. deci....calculul si-l face fiecare dupa cum se stie.

 

 

de la iesirea din romania sunt cam 700 de km. asta inseamna 1600 dus intors cu eventualele devieri de la traseu. se doarme in cort si pe drum si acolo?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cum sa-ti zic, noi, de la draq de la tara(adeca Braila) facem 800 km doar pana la Arad. Noi anii trecuti am dormit in Arad. Anul asta vrem sa dormim ori la Venusz(lg Budapesta) ori in alta parte in Ungaria. Urmatoarea zi ajungem la destinatie.

Intrunirea anul acesta este din 8 pana in 13 sept. e pacat sa nu stati toate zilele acolo, sunt o multime de locuri de vizitat, zona e dementiala. Iar Sambata este parada moto care se desfasoara pe o lungime de 100 km, cu participarea a circa 30-40000 motociclisti; e ceva cu adevarat maret. Merita.

 

so........daca mai sunt alte nelamuriri.....va raspund cu placere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cum sa-ti zic, noi, de la draq de la tara(adeca Braila) facem 800 km doar pana la Arad. Noi anii trecuti am dormit in Arad. Anul asta vrem sa dormim ori la Venusz(lg Budapesta) ori in alta parte in Ungaria. Urmatoarea zi ajungem la destinatie.

Intrunirea anul acesta este din 8 pana in 13 sept. e pacat sa nu stati toate zilele acolo, sunt o multime de locuri de vizitat, zona e dementiala. Iar Sambata este parada moto care se desfasoara pe o lungime de 100 km, cu participarea a circa 30-40000 motociclisti; e ceva cu adevarat maret. Merita.

 

so........daca mai sunt alte nelamuriri.....va raspund cu placere.

 

 

bani cam cat ar trebui?

cat e cazarea?

acolo unde se doarme?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt cei care tot se lovesc de problema financiara, iata un calcul (pur) estimativ:

 

- benzina: (din estul RO) cca 3000km dus-intors, mai faci poate cca 500km plimbari in zona deci 3500km adica cca 250euro. Poate in astia 250 te incadrezi si cu vinietele de cca 15 euro (A+HU).

- cazarea la cort: cca 12 euro (1 cort/1pers/noapte) deci 3 nopti: cca 36euro

- cazarea 2 nopti pe drum in Ro sau HU cca 25 euro/pers

- consumatie: (o bere e cca 3-3,5)... as pune un minim 20euro/zi o medie mancare/bautura, inclusiv pe drum deci minim 100 in total.

 

Asadar, un total minim/motociclist singur (pt 3 nopti la cort + 2 pe drum) cred ca se ridica la 400-450 euro.

Evident, de luat in calcul si niste bani de rezerva pt pana/accident/defectiune/remorcare etc.

La o asemenea cheltuiala cu drumul (bani si timp) cred ca merita luata in calcul o mica prelungire sa mai dati ceva ture prin zonele respctive, cunoscute ca Paradis pt bikeri.

 

 

Ca si loc de cazare, pt ca nu-mi fac rezervare undeva din timp, voi sta la cort si prefer un camping care sa nu fie chiar la locul evenimentului din 3 motive: sa pot sa si dorm, sa nu fie prea aglomerat si sa am sanse sa gasesc loc liber. Anul trecut am ales un camping chiar pana in zona lacului, cum vii dinspre autostrada (dinspre Villach catre eveniment).

 

Cine vine... poate lasati si niste numere de telefon la care puteti fi gasiti.

 

Vlad

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cel mai mare camping din Faak Am See ( Villach) ; in fata campingului este un mare supermarket , o maareee terasa cu restaurant cu " impinge tava " ,iar peste drum se organizeaza cel mai mare bazar din zona :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am de gand sa plec vineri dimineata din Viena si sa dorm vineri si sambata la cort.

 

Daca mai este cineva amator, pot face un traseu frumos prin Austria (Viena-Faaker See)

 

Vlad: +436646324475 :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

0733.689.646

 

Iulian

Mesaj completat

 

 

 

Salut,stiti cumva din Bucuresti cand se pleaca sau daca exista un punct de intalnire pe traseu.

 

Miercuri 9. 09 ora 8-9 la metro Militari. Vezi delegatia veteranilor la Faak am See.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bugetul, dupa cum am zis, depinde de fiecare; noi am cheltuit in fiecare an cca. 7-800 euro/ 1 moto/2pers. incluzand in asta si ceva souveniruri, cadouri, etc, +plimbareala la ghetar, colo-colo etc . si nici cu berea nu prea am fost cuminti....

 

PAREREA MEA:

daca n-ai finante dar vrei sa mergi, o poti face la 400 euro, drum, cazare la cort, mancare bautura, 4 zile acolo, dar fara spart in figuri.

 

 

 

drum bun tuturor.......si ....p[oate bem o bericioaica acolo..... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incluzand in asta si ceva souveniruri, cadouri, etc, +plimbareala la ghetar, colo-colo etc . si nici cu berea nu prea am fost cuminti....

 

 

 

 

 

Vreau niste detalii privind obiectivele turistice si trasee ce se pot face si vedea in zona respectiva.Merci.Si sper sa ne intalnim pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In zona sunt foarte multe locuri de vizitat;

 

Iata cateva exemple:

*ghetarul Grossglockner 3798m, peisaj superb, traseu extraordinar si la capat o intalnire cu marmotele....alea vii.

*Pyramidenskogel, un turn din care poti observa tot tinutul Karnten

*oraselul Velden, un orasel boem, plin de bogatasi, foarte frumos si de unde se poate pleca cu vaporasul pe lacul Worthersee

*castelul Burglandskron, peisaj minunat si zilnic la ora 14 spectacol de dresura de vulturi si alte pasari. (cina de 5*, la pret ca atare)

*Bunkermuseum, o fosta unitate militara secreta de aparare a Villach-ului, pe drumul catre Slovenia prin Wurtzenpass.

*Castelul si parcul zoo din Rosegg

*Minimumdus- parcul marilor constructii ale lumii la scara miniaturala, la intrarea in Klagenfurt;

 

Mai sunt multe alte locuri, partea buna este ca se gasesc pliante cu obiective turistice la fiecare colt, eu anul asta vreau sa fac excursiile organizate de clubul local; pentru detalii trebuie discutat la pavilionul H.O.G.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai sunt multe de vazut i zona, inclusiv trasee super pt moto; exemple:

- MaltaHochAlpenstrasse cu plecare din GmĂźnd unde este si museul Porsche

- NockalmStrasse

- VillacherHochAlpenStrasse

 

Sunt de asemenea multe lacuri: pe langa Faanker See unde este evenimentul si WÜrther See (mentionat mai sus, cu mai multe obiective), mai sunt: Millstätter See, Weissen See, Ossiacher See etc. in jurul carora te poti plimba.

 

Tot landul Kärnten este numai munte si drumuri superbe pt ture moto. Poti chiar si sa intri o fuga in Italia in Dolomiti; timp si chef sa ai...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... si ar mai fi si spre sud de mers ; Cave Del Predil ,urcare pe mtii.Mangart(vezi in google earth),apoi spre Serbia la raul de smarald (Soca river) si intoarcere prin pasul Vrsic spre Kranjska Gora si inapoi la "baza" = aprx.170km

post-18718-1251528455_thumb.jpg

post-18718-1251528524_thumb.jpg

post-18718-1251528605_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... si ar mai fi si spre sud de mers ; Cave Del Predil ,urcare pe mtii.Mangart(vezi in google earth),apoi spre Serbia la raul de smarald (Soca river) si intoarcere prin pasul Vrsic spre Kranjska Gora si inapoi la "baza" = aprx.170km

 

salutare raspunde la telefon Pompi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa va atentionez ca de la 1 septembrie cresc amenzile pentru viteza si alcool in Austria.

Referitor la viteza, unul dintre motive este ca Austria este o tara foarte tranzitata si implicit se depaseste destul de des viteza legala. Pana cum nu era rentabil sa trimita amenzile si in tarile gen RO, HU, SK, PL etc dar de acum o vor face.

Pe langa radarele tip pistol (cu oprire pe loc), mai sunt cutiile mobile puse temporar intr-un anumit loc (fac poza) si cutiile fixe (care, evident, fac tot poza).

 

Pe ruta Viena-Graz-Villach sunt destule cutii fixe si stau si cu "pistolul" (mai ales in zonele de restrictie 100km/h). Daca imi aduc aminte, o astfel de cutie este si la intrarea in zona lacului Faaker See dinspre Villach (50km/h).

Mesaj completat

Prezent, vineri pe 11 septembrie dupa masa.

 

Salutari tuturor Andrei

 

Salut Andrei! Stai tot unde ai stat anul trecut? Sper sa ne vedem acolo, ne auzim la telefon.

 

Vlad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...