Sari la conținut

Motociclistul pescar


-DINU
 Share

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 872
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Prohibitia pe Dunare s-a terminat in zona de frontiera si pe Dunarea interioara mai tine pana pe 14 iunie. Tocmai am venit inapoi dupa 3 zile pe Dunare cu barca, am batut toate locurile de la Giurgiu pana la Zimnicea , iar rezultatul e de-a dreptul penal: ZERO ABSOLUT !!! :)

 

Nu stiu ce se intampla, dar nu merge deloc in perioada asta... Apa destul de limpede, inca maricica, am dat in cele mai meseriase locuri, cu diverse momeli la stationar, am fugarit avatul si stiuca cu table, etc...nici o muscatura in 3 zile pe apa B)

 

 

Si ca sa-mi mai treaca supararea va pun cateva poze de la Sf Gheorghe , de acum vre-o 3 saptamani : :)

 

post-462-1212752832_thumb.jpg

post-462-1212752785_thumb.jpg

post-462-1212752798_thumb.jpg

post-462-1212752809_thumb.jpg

post-462-1212753113_thumb.jpg

post-462-1212753120_thumb.jpg

Editat de Axa cu Scame
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

salut fox.. ceva zone de rapitor pe la calarasi?

 

o schita? o explicatie ? :jump:

 

vreo balta sa poti iesi cu barca gonflabila mica?

 

 

 

 

eu dau numai la rapitor si numai cu momeli artificiale. doua lansete, o cutie plina cu de toate, doua mulinete, rucsac, benzina si moto gata de drum. :P

[quote name='calaretul fara casca' date='Apr 22 2008, 11:21 PM' post='1145146'

pe iamaha, nah!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnu Axa & Compania, eu pot sa spun din experienta ca pe Pacuiul lui Soare e BESTIAL. Iar daca ai barca e si mai si. E de mers organizat 1 saptamana, altfel e pacat, mai ales ca sunt vreo 150km dus si aproximativ tot atat la intors. :P Eu pot sa vin cu masina si salupa, voi veniti cu mobrele. O sa organizez o iesire pe Urban Riders, cam pe la sfarsit de iulie asa, ca e perioada de concedii. :jump:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnu Axa & Compania, eu pot sa spun din experienta ca pe Pacuiul lui Soare e BESTIAL. Iar daca ai barca e si mai si. E de mers organizat 1 saptamana, altfel e pacat, mai ales ca sunt vreo 150km dus si aproximativ tot atat la intors. :P Eu pot sa vin cu masina si salupa, voi veniti cu mobrele. O sa organizez o iesire pe Urban Riders, cam pe la sfarsit de iulie asa, ca e perioada de concedii. :jump:

 

Pacuiul lui Soare.. ce e asta? E o balta? Da-ne te rog niste detalii legate de fauna submarina :jump: e de stationar? rapitor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnu Axa & Compania, eu pot sa spun din experienta ca pe Pacuiul lui Soare e BESTIAL. Iar daca ai barca e si mai si. E de mers organizat 1 saptamana, altfel e pacat, mai ales ca sunt vreo 150km dus si aproximativ tot atat la intors. :P Eu pot sa vin cu masina si salupa, voi veniti cu mobrele. O sa organizez o iesire pe Urban Riders, cam pe la sfarsit de iulie asa, ca e perioada de concedii. :jump:

 

 

Count me in! :jump:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreo iesire la pacui?

 

weekendul trecut am fost dupa pastravior si nimic nimic..

 

in schimb, am gasit o zona superba prin cheile latoritei.. si mai sus..

 

mai are cineva cunostinta despre locuri minunate din tara noastra accesibile de weekend din bucuresti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

saptamana trecuta am fost si eu la pescuit pe dunare, in insula mare a brailei si fara sa ma laud pot sa spun ca a fost.. PERFECT.. am facut 700 de km si n-am prins nimic :angryfire: si chiar nu-mi explic de ce. am fost trei pescari cu 12 lansete iar unul era din braila si stia care sunt locurile bune pe acolo si n-am avut nici macar o trasatura. oricum, pe 15 plec in delta in concediu si stau zece zile. daca nici in delta nu prind nimic, rup sculele, le arunc in apa si ma las! la cati bani am dat pe scule, taxe pe balti, benzina,momeli,etc, imi mai cumparam un motor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

peisaj super la Pacui, peshte mai din parti insa. Inainte se prindeau frecvent in zona crapi la peste 10 kile. se pare ca acele vremuri au cam apus. o alta locatia buna sunt anaforele din zona ostrov: stiuca salau si ocazional avat. la pasnic nu stiu ca nu prea dau.

in alta ordine de idei fusei pe Cernica dupa salau. barca, tot tacamu de naluci. nici un tzac macar. asta e. data viitoare. oricum s-a compensat cu peisajul superb. Cernica, o mica Delta langa Bucuresti plina de pasari: cormorani, gaste si rate salbatice, starci si egrete.

Daca vreti o partida buna de biban, Lacul Morii e numai bun. am avut cateva runde placute acolo in anul asta.

 

Domnu Axa & Compania, eu pot sa spun din experienta ca pe Pacuiul lui Soare e BESTIAL. Iar daca ai barca e si mai si. E de mers organizat 1 saptamana, altfel e pacat, mai ales ca sunt vreo 150km dus si aproximativ tot atat la intors. :angryfire: Eu pot sa vin cu masina si salupa, voi veniti cu mobrele. O sa organizez o iesire pe Urban Riders, cam pe la sfarsit de iulie asa, ca e perioada de concedii. :P
Editat de foxdesert
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Vreau sa construiesc o barca pentru lansat monturi, treaba e aparent simpla numai ca m-am lovit de o mica-mare problema.

Imi trebuie si mie schema electrica pentru radio-telecomanda.Daca detin aceasta schema, totul va fi usor, restul fac singur.Din tot search-ul meu, nu am gasit nimic concludent.M-am gandit sa folosesc electrica de pe o masinuta cu telecomanda, numai ca si la aceasta imi trebuie o schema sa amplific raza de acoperire,aproximativ 200m, dar si aici inca nu stiu cum sa fac.In principiu trebuie sa am 3 servo-motoare, inainte/inapoi, stanga/dreapa si unul pentru ridicarea monturii.

Astept ideile si ajutoarele voastre.

 

Multumesc anticipat! :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca ai raspuns frumos (altii nu ar fi facut-o) am intrebat un electronist si asta mi-a spus :

 

XXX: da zii ca treaba cu radiocomanda e destul de delicata in ideea ca

XXX: nu o sa poata controla foarte bine banda si frecventa la un montaj facut acasa

XXX: ca o sa apara interferente pe mai multe canale si o sa ii cam oftice pe altii care folosesc canalele respective

XXX: cel mai bine e sa isi cumpere o telecomanda performanta

MjĂśllnir: de unde?

XXX: si eventual montajul de pe barca sa il faca

XXX: el

XXX: stai ca iti dau link

XXX: uite asta e documentatie pt radio comanda and stuff

XXX: http://home.nordnet.fr/~fthobois/theorieRC.htm

XXX: daca chiar vrei sa comanzi modele RC, cel mai bine e sa iti cumperi o statie de telecomanda facuta de firma. "bat" la 1,5-2 km, comenzi proportionale, fiabilitate, stabilitate pe frecventa (au cuart), etc.

XXX: daca vrei doar sa te joci, poti incerca sa-ti faci singur. insa nu e bine sa apari cu o statie home-made intre modelistii inraiti pt ca vei fi injurat (sigur va avea armonici si le dai peste cap statiile lor). de altfel, nici la concursurile oficiale nu se admit statii home-made

XXX: pt telecomenzi sa citeasca pe aici

XXX: http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php

 

Si inca ceva :

http://www.pescarul.net/pages/monturi/mont_culi_c_c.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa construiesc o barca pentru lansat monturi, treaba e aparent simpla numai ca m-am lovit de o mica-mare problema.

Imi trebuie si mie schema electrica pentru radio-telecomanda.Daca detin aceasta schema, totul va fi usor, restul fac singur.Din tot search-ul meu, nu am gasit nimic concludent.M-am gandit sa folosesc electrica de pe o masinuta cu telecomanda, numai ca si la aceasta imi trebuie o schema sa amplific raza de acoperire,aproximativ 200m, dar si aici inca nu stiu cum sa fac.In principiu trebuie sa am 3 servo-motoare, inainte/inapoi, stanga/dreapa si unul pentru ridicarea monturii.

Astept ideile si ajutoarele voastre.

 

Multumesc anticipat! :unsure:

ba, asta trebuia pusa pe service :angry:

las' ca-ti dau io schema calumea.

la ce distanta vrei sa bata?

vezi ca daca ai mai mult de 10mW putere in antena iti trebuie autorizatie de radioamator.

frecventa de telecomanda legala pentru modele radiocomandate de jucarie in romania este de 27MHz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc frumos pentru raspunsuri! :unsure: :angry:

Ideea este ca nu ma duc la concursuri si nici pentru joaca nu o fac, ci doar pentru pescuit, lansez monturile si atat.Nu cred ca deranjez pe nimeni in principiu.In plus, pe piata, sunt barcute special facute pentru asa ceva, dar pretul lor este intre 10 si 27mil, si am preferat sa imi fac singur una, costurile scad parerea mea.In plus am si o pasiune pentru asa ceva. :kiss:

 

 

las' ca-ti dau io schema calumea.

la ce distanta vrei sa bata?

 

 

Am zis sa fie 200-300metri, mai mult nu imi trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca ai raspuns frumos (altii nu ar fi facut-o) am intrebat un electronist si asta mi-a spus :

 

 

 

Si inca ceva :

http://www.pescarul.net/pages/monturi/mont_culi_c_c.htm

lui nu-i trebuie pentru concursuri, intelegi?

in plus, o poti face home made si sa fie mai stabila ca o porcarie de pe piata.

ce, io nu pot face un emitator radio pilotat cu cristal de quartz sau ce?

cine ma opreste?

singura problema este sa nimeresti bobinele, chiar daca le ai date dimensiunile, numarul de spire.

o alta problema in stabilitatea in frecventa mai este si la calitatea condensatoarelor folosite.

dar, iti garantez ca si cele cumparate de pe piata, sufera de exact aceleasi probleme.

daca vrei sa-ti iei ceva profesional, banuiesc ca nu dispui de cateva mii de euro pe care sa-i arunci pe o telecomanda doar de dragul de a te bucura de stabilitatea maxima in frecventa.

lasa-ma cu teoreticieni convinsi ca nu prea e ca in calcule.....

uite ca incep si io sa vorbesc ca lznicu :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

La capitolul asta stau bine, acum am inceput sa fac singur mai multe tipuri de monturi, mi-am facut si matrite.

Multumesc oricum! :angry:

 

 

 

lui nu-i trebuie pentru concursuri, intelegi?

in plus, o poti face home made si sa fie mai stabila ca o porcarie de pe piata.

ce, io nu pot face un emitator radio pilotat cu cristal de quartz sau ce?

cine ma opreste?

singura problema este sa nimeresti bobinele, chiar daca le ai date dimensiunile, numarul de spire.

o alta problema in stabilitatea in frecventa mai este si la calitatea condensatoarelor folosite.

dar, iti garantez ca si cele cumparate de pe piata, sufera de exact aceleasi probleme.

daca vrei sa-ti iei ceva profesional, banuiesc ca nu dispui de cateva mii de euro pe care sa-i arunci pe o telecomanda doar de dragul de a te bucura de stabilitatea maxima in frecventa.

lasa-ma cu teoreticieni convinsi ca nu prea e ca in calcule.....

uite ca incep si io sa vorbesc ca lznicu :kiss:

 

 

Ba, te rog eu, nu strica topicul, omul a dat o mana de ajutor, chiar foarte bine.

Sa-mi arati schema de care ai zis, cand ajung acasa.

Cu aceasta ocazie poate mai descoperim si alti amatori de navomodele sau mai stiu eu ce. :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa construiesc o barca pentru lansat monturi, treaba e aparent simpla numai ca m-am lovit de o mica-mare problema.

Imi trebuie si mie schema electrica pentru radio-telecomanda.Daca detin aceasta schema, totul va fi usor, restul fac singur.Din tot search-ul meu, nu am gasit nimic concludent.M-am gandit sa folosesc electrica de pe o masinuta cu telecomanda, numai ca si la aceasta imi trebuie o schema sa amplific raza de acoperire,aproximativ 200m, dar si aici inca nu stiu cum sa fac.In principiu trebuie sa am 3 servo-motoare, inainte/inapoi, stanga/dreapa si unul pentru ridicarea monturii.

Astept ideile si ajutoarele voastre.

 

Multumesc anticipat! :angry:

uzual, o masina cu telecomanda are functiile:

inainte, inapoi, stanga, dreapta, ceea ce insemna 4 canale.

tie iti trebuie 6 canale.

cu privire la distanta, iti trebuie putere mai mare, dar asta cred ca s-ar putea rezolva fara probleme ori prin adaugarea unui amplificator suplimentar de rf la emitatorul de jucarie.

practic, schema bloc a unui generator este cam asa:

- generatoare de audiofrecventa (af), cate la numar? cate o frecventa pentru fiecare canal folosit;

- un oscilator de radiofrecventa (rf) care sa oscileze pe frecventa de emisie (ceva din banda de 27MHz), acesta poate fi pilotat cu cristal de quartz pentru o mai buna stabilitate;

- un etaj mixer sau modulator care sa moduleze frecventele audio peste cea de emisie;

- un amplificator final de rf in iesirea caruia vine circuitul oscilant ce cuprinde si antena.

 

La capitolul asta stau bine, acum am inceput sa fac singur mai multe tipuri de monturi, mi-am facut si matrite.

Multumesc oricum! :kiss:

 

 

 

 

 

 

Ba, te rog eu, nu strica topicul, omul a dat o mana de ajutor, chiar foarte bine.

Sa-mi arati schema de care ai zis, cand ajung acasa.

Cu aceasta ocazie poate mai descoperim si alti amatori de navomodele sau mai stiu eu ce. :unsure:

eu sunt un bolnav al modelelor radioghidate. pana acum am reusit sa-mi strang 4 masini radioghidate si un elicopter care zboara dar care este comandat prin infrarosu.

nu stric topicul, ce, io am reputatie de distrugator de topicuri? :kiss:

Editat de bogdanawo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...