Sari la conținut

Motociclistul pescar


-DINU
 Share

Postări Recomandate

Salutare! Maine dimieneata plec spre Naipu (Giurgiu), la 40km de Bucuresti. Balta costa 30lei/12h. Peste mic, <1kg (crap,caras,salau). Daca mai e cineva amator, aveti nr la semnatura.

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 872
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut!

Vreau sa devin pescar amator :huh: si as avea nevoie de o recomandare pentru o lanseta + mulineta universale. Locatii in care as activa, cel mai probabil: balti din jurul Bucurestiului + Prahova, posibil si pe la Dunare/Delta.

Cum n-o sa fiu din prima fanatic al sportului (adica multe iesiri), nu as vrea sa investesc prea mult de la inceput si as vrea sa ma-ncadrez intr-un buget cam de 150-200 lei.

Multumesc :crack:.

Editat de vlad b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Vreau sa devin pescar amator :huh: si as avea nevoie de o recomandare pentru o lanseta + mulineta universale. Locatii in care as activa, cel mai probabil: balti din jurul Bucurestiului + Prahova, posibil si pe la Dunare/Delta.

Cum n-o sa fiu din prima fanatic al sportului (adica multe iesiri), nu as vrea sa investesc prea mult de la inceput si as vrea sa ma-ncadrez intr-un buget cam de 150-200 lei.

Multumesc :crack:.

parerea mea strict personala este sa iti iei o undita,o sa te distrezi mult mai mult,lasa lanseta pentru mai incolo cand te musca virusul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca am deja un bat si o sa-l folosesc si pe el. Dar vreau si o lanseta, sa se asorteze :crack:. Gasesc si eu sa cumpar dupa capul meu, dar vreau sa merg pe o recomandare :rock:.

Mesaj completat

Hai ca mi-am ales oarecum de capul meu. Un pachet de inceput format din:

 

Lanseta Lineaeffe All Around 3m,40-90gr

Mulineta Lineaeffe Rapid Seal FD

Bambina fosforescenta

Suport F25

Cutie accesorii HS026

Montura cu 2 carlige Nr.6 si momitor

Fir Carbotex Boilie&Carp (0.27mm, 600m)

Plumb fix hexagonal

 

200.31 lei de la un magazin online :-?. Alte cateva chestii o sa le primesc de la un prieten, cat sa-mi completez setul, si momeala... inainte de a merge la balta. In maxim 2-3 saptamani sper la prima iesire, in functie de serviciu si examene :huh:.

"Fir intins!" :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in mare parte e ok ce ai cumparat pentru inceput,batul de 3m banuiesc ca este telescopic deci e ok pentru capturi mici/medii,insa firul de 0.27 este groaznic de gros.Cu asa ceva se da dupa crapi si somni maricei si chiar mari daca e in mainile cui trebuie.Insist sa iti iei un 0.20 0.22 max max daca vrei sa faci treaba.

Cu montura la fel e ok,dar iti pot trimite pe mail unele foarte ok pentru primavara cu naditor si ace micute.Daca esti din Bucuresti pot sa iti mai dau una alta din ce mai am prin casa (valabil si pentru Noro)

Striga daca mai ai ceva nelamuriri

 

scuze acum am citit mai bine in ce consta montura :huh:) scuze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cool caine. Daca imi permiti o sugestie, daca vrei sa halesti rechinul, in momentul in care il prinzi, ii tai jos capul si burta cu matzele asa: http://www.fishingkites.co.nz/articles/articlefive.htm

Sau macar taie capul si scoti matele ... dar in clipa cand l-ai adus pe mal sau in barca. Cu cat intarzii mai mult se elibereaza in carne amoniac. Un rechin (nu stiu de Spiny Dog, dar am halit Mako, rig si lemon shark) daca e curatat calumea are carnea fara absolut nici un gust

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a venit duminica trecuta noro la mine cu un somn si cativa carasei cati palma , io mai aveam un crap de pe naipu de cand am fost atunci de povesteste kid rock , somnu si crapu la tava , semana cu ceva ca in pozele de mai sus. ma rog , nu asta e ideea pe carea vreau sa o spun.

cand a ajuns noro la mine , cativa carasei inca mai miscau , doar 2 erau mai vioi , pe care i-am pus in acvariu de 40 l. partea interesanta abea acum vine. intre timp am vrut sa spal acvariul pt ca se murdarise , cand sa il spal observ icre depuse pe fund. deja omorasem multe fara sa imi dau seama. zic , alea care au ramas le las acolo , am spalat acvariul da nu am mai frecat fundul sa mai salvez din icre in speranta ca poate celalalt caras e mascul si depune lapti. de ieri apa la acvariu atat de jegoasa ca nu mai vedeai prin ea. azi ma hotarasc sa il spal , cand colo SURPRIZA .plin de puieti. apa sa murdarit din cauza laptilor. sun atat de mici incat abea ii vad. sunt mai mici decat puii de gupy care nasc pui vi. acum am salvat ceva pui , i-am pus intr-un acvariu micut , sa vad daca reusesc sa ii fac mari :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a venit duminica trecuta noro la mine cu un somn si cativa carasei cati palma , io mai aveam un crap de pe naipu de cand am fost atunci de povesteste kid rock , somnu si crapu la tava , semana cu ceva ca in pozele de mai sus. ma rog , nu asta e ideea pe carea vreau sa o spun.

cand a ajuns noro la mine , cativa carasei inca mai miscau , doar 2 erau mai vioi , pe care i-am pus in acvariu de 40 l. partea interesanta abea acum vine. intre timp am vrut sa spal acvariul pt ca se murdarise , cand sa il spal observ icre depuse pe fund. deja omorasem multe fara sa imi dau seama. zic , alea care au ramas le las acolo , am spalat acvariul da nu am mai frecat fundul sa mai salvez din icre in speranta ca poate celalalt caras e mascul si depune lapti. de ieri apa la acvariu atat de jegoasa ca nu mai vedeai prin ea. azi ma hotarasc sa il spal , cand colo SURPRIZA .plin de puieti. apa sa murdarit din cauza laptilor. sun atat de mici incat abea ii vad. sunt mai mici decat puii de gupy care nasc pui vi. acum am salvat ceva pui , i-am pus intr-un acvariu micut , sa vad daca reusesc sa ii fac mari :D

sa ne chemi cu unditele cand ajung la dimensiunea optima :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

zilele astea insemnand duminica/luni/marti vreau sa plec la peste

daca mai vrea cineva sa ma sune la nr din semnatura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

De curand m-am reapucat de pescuit! :grinbandit:

Am scos vechile lansete si am observat ca sunt cam terminate! Asa ca vreau sa le inlocuiesc!

M-am gandit la 4 lansete tele de 3 m 60-120g/80-150g+mulinetele aferente!

Ideea e ca pe net sunt cam scumpute!

Daca stiti ceva mai ieftin va rog sa spuneti! Am observat ca sunt destui pescari printre noi si prefer sa postez aici!

Mentionez ca pescuiesc predominant pe balta si destul de rar pe dunare!

 

In Europa merita sa ma duc? Din ce am mai citit pe forumuri de pescuit se pare ca majoritatea magazinelor de acolo se aprovizioneaza!

 

Ce mi-a facut cu ochiul in cautarile mele pe net sunt astea:

 

 

http://www.magazinpescuit.ro/combo-crap-okuma-p-3285.html

http://www.magazinpescuit.ro/lanseta-lineaeffe-tele-universal-wtc-p-7199.html

 

 

dar nu vreau sa le cumpar si sa observ ca le luam din alta parte la jumatate de pret!

 

Va multumesc!

Editat de klu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat de des vrei sa dai la peste?

Cati bani vrei sa investesti?

 

Lansete excelent calitate/pret sunt cele de la hakuyo. Cauta pe crapmania poate gasesti pe cineva sa vanda niste mtx12.

 

Ca idee, niste bete bune sunt la 350 ron iar niste mulinete tot pe acolo.noi, pret per bucata. Diferenta intre niste bete noname si unele ok este cat de departenarunci si cat de usor scoti bucati mari. Niste bete bune arunca 100 m iar tu nu o sa treci de 70. Pe probate si rupt la alea ieftine.

 

Daca tot faci o investitie ia 3,9m. Macar stii pe ce dai banii. Daca ai peste 1,75 poti sa dai linistit cu ele chit ca nu ai inca mana formata.

 

Mulinete decente ar fi okuma, sa nu te rupa la bani, dar si asa niste longbow sunt undeva la 250 ron.

 

Asta e producatorul

http://www.danmitranescu.ro/0_180/-HAKUYO-MTX.php

 

La 260 lei merita fiecare banut.

 

Astea sunt varianta cea mai ieftina posibila

http://www.totalfishing.ro/mulineta-okuma-longbow-baitfeeder-680-p-5213.html

 

Sub nu recomand sa iei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

George multumesc pt promptitudine!

Ideea e ca nu vreau sa investesc foarte mult! De fapt cat mai putin posibil deocamdata! La pescuit o sa merg de 10-20 de ori poate pe an!

Cam am idee ce scule mi ar trebui daca banii nu ar fi o problema, m-am documentat destul de mult pe net!

M-am hotarat pe tele pt usurinta transportului si in plus le pot lua pe mobra!

Ce imi recomanzi tu este calitativ dar si costa pe masura!

Iti multumesc pentru raspuns! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un coleg si-a luat niste bete de 3 ,60 din 2 bucati. Probelma nu este ca nu scoate peste cu ele ci ca daca vrei sa dqi undeva anume nu poti. De fapt poti sa dai la peste si cu crengi de alung ca nu stie crapul ce ai tu pe mal. Cand dadeam cu 2,40 radeam de niste prologic de 3,90 ale unuia de langa mine.

Cu mulinetele la fel.

 

Uita te totusi si la bursa de pe crapmania, poate poate pica ceva :)

 

Ai putea merge si pe varianta de bat 3,90 din 3 bucati.

 

Hai, serios, pe mobra la peste? Pai la mine doar bilele sunt un rucsac intreg :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iau in calcul si varianta din 3 bucati!

Pai pot incarca vaca lejer cu tot ce trebuie! Adica momeala, haine, cort, etc. Doar lansetele sunt mai incomode :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti incerca la dragonul rosu sa dai o tura. De gasist sigur gasesti doar sa iei ceva mai scump si sa speri ca nu se rupa la prima lansare. Majoritatea lucrurilor luate din dragon au tendinta sa se rupa , strice dpfoarte repede. Dar sunt la 50% din pretul unora de marca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot cu gandul la niste bete usoare si rezistente, am comandat acum vreo 2 ani ceva de genul asta: http://www.totalfishing.ro/lanseta-telescopica-cormoran-profiline-tele-100-36m-p-1560.html dar in varianta de 3 metri si putere de aruncare mai mare (eu nu mai merg decat la Dunare si Prut, nu mai calc la balti) . Am comandat de curiozitate: am fost placut impresionat de calitatea betelor alora, visavis de pretul lor. Usoare, solide, lucrate foarte bine.

 

Acum caut ceva de maxim 2,7 m si putere de cca 150 grame, cu lungime cat mai mica, din acelasi motiv: sa le car in rucsac, pe moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E foarte ok batul din link!

Am sa merg in europa sa vad ce si cum si apoi postez detalii!

Daca nu o sa fiu multumit o sa investesc ceva mai multi bani!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt fiert ca n-am mai fost de juma de an.

 

 

 

 

Asa gandesc si eu, cu toate ca am fost saptamana asta pe Crevedia! :bounce:

Ar fi o treaba sa bagam una scurta! :drink:

:cheers:

Editat de klu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cand sunt tatic nu am mai reusit decat o partida pe luna... Sezonul a inceput bine, cu o captura de 10,5 si urmand cu cateva mai mici. Ultima data am fost joi noapte pana vineri dimineata. Am luat un 7,9 si cativa pe la 2-3 kg.

 

Fata de anii trecuti cand eram si de 2 ori pe balta saptamanal, acum e slab rau de tot.

 

In toamna e cupa debutantilor pe tancabesti, ma voi prezenta acolo cu inca 1 motociclist. Astept galeria :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cand sunt tatic nu am mai reusit decat o partida pe luna... Sezonul a inceput bine, cu o captura de 10,5 si urmand cu cateva mai mici. Ultima data am fost joi noapte pana vineri dimineata. Am luat un 7,9 si cativa pe la 2-3 kg.

 

Fata de anii trecuti cand eram si de 2 ori pe balta saptamanal, acum e slab rau de tot.

 

In toamna e cupa debutantilor pe tancabesti, ma voi prezenta acolo cu inca 1 motociclist. Astept galeria :D

 

Eh, al meu e mare,9 ani! Dupa partida de saptamana asta vrea si el lansete, s-a saturat de undita! :bounce:

Eu ajung pe balta si mai rar! Munca, iesirile cu mobra., etc! Noroc ca muncesc langa Dunare si mai merg din cand in cand la rapitor!

Un link ceva cu respectiva cupa?

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...