Sari la conținut

Motociclistul pescar


-DINU
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 872
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sunt convins ca nu se leaga DAR....anul trecut cand am fost la 2Mai am prins pescarii locali cu barcile cand se intorceau de pe mare...pescuiau cu lansete cu multe carlige cu ceva pene in ele, la niste pesti mici (cam cat palma, imi scapa cum se numeau). Am intrebat unul daca pot lua si turisti la pescuit cand mai merg si mi-au raspuns ca daca am permis de pescuit sportiv, ma iau...fara permis nu ma iau ca ii controleaza nu stiu ce paza de coasta. Le-am zis ca am dar nu e vizat, asa ca nu m-au luat. Anul asta vreau sa ma duc iarasi cu miloaga la ei , asta e motivul pt care vreau sa fiu in regula cu permisul. Acum nu stiu daca au bagat chestia cu permisul doar ca sa ma refuze politicos. Vad eu in iunie ce si cum

Se numeau bacalea. Uneori din abundenta...

Sunt controlati de Paza de Coasta. Ei tin sub control braconajul. Daca nu ai permis, nu te vor lua in continuare, aia nu se joaca. Daca ai rau de mare, mai bine nu te duci, ca nu o sa ai altceva de povestit in afara de cum ai tot borat. Eu am patit-o si ca sa nu ma fac de ras (sunt marinar), am inotat 5 km pana pe plaja ☺ Cu alta ocazie, ducand un yacht in Mangalia pentru Regata, a trebuit sa facem escala in Eforie sa dam jos o tipa (de,ca baietii, aveam de toate la bord ☺) pentru ca incepusem sa credem ca intinde copita daca se mai screme o data sa verse.

Deci, daca e val și te stii cu musca pe chipiu, stai pe dig cu bere de la lada ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Asta e smecheriea tampita....momentan pe 2017 nu se vizeaza si nici nu se emit permise...printre cele 102 taxe scoase de dragnea a fost si taxa de permis/pescuit....in goana dupa senzational au scos taxa de pescuit si au lasat o gaura neagra pe care astia de la anpa nu au vreun interes sa o lamureasca din moment ce nu se mai plateste taxa.

Daca cineva acum vrea sa isi faca permis de pescuit ca sa pescuiasca pe apele libere (alea neconcesionate), nu poate.

Daca se duce la o asociatie, aia ii fac carnet de membru la asociatia respectiva, dar nu ii fac permis de pescuit...tara lu' papura voda.

Daca nu iau bani de ce sa puna ordine? Ca doar nu ii durea mana sa vizeze gratuit, sau se spuna clar ca nu mai e nevoie de permis pana la noi ordine....asa au bagat in ceata tot norodul.

 

Am auzit de taparina, stiu sa fac diferenta intre guvide si caine de mare...in primul rand guvidele are o gura cat un capcaun :)) . Oare cum o fi aparut basmul cum ca cainii sunt otravitori si ai pus-o daca te inteapa? Am auzit ca te ustura putin , se umfla putin locul,dar no problem in rest. In schimb am auzit ca e nasol cu calutii de mare...daca iti arde unul o copite, ai pus-o :)

In Salaj s-au vizat permisele si fara taxa de pescuit sportiv. Cei ce si-au reinnoit permisul inainte de stabilirea noilor taxe de pescuit pentru anul 2017, au platit taxa de anul trecut, fara cei 30 lei(adica 60 lei). Cei ce au vizat permisele dupa sedinta asociatiei, platesc 120 lei(60 lei taxa de fraier se pare).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Ce stil de pescuit vrei sa ai in Grecia? Pescuit la baza digului sau lansare mai spre larg? Pesti mai mari? Pt mare ai nevoie de un bat mai lung, macar 3-3,5m, cu actiune in jur de 80-120gr pt un plumb mai greu.

Asta de 2,1m nu cred ca te ajuta pe nicaieri... e prea scurta. Gasesti telescopice cu lungimi mai mari si actiuni diferite, in functie de nevoi.

Mulineta... oricare mai decenta. Ultima cumparata de mine a fost o Okuma pe la 40-50 lei, nu mai stiu exact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nope, deloc... noul hobby m-a acaparat complet :) Dar zilele trecute ma uitam lung la pescari, in timp ce detectam pe campul de langa :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Am fost la mare...la Tuzla...cu cortul...joi,16 august.

Am ajuns cu mari asteptari pt ca o luna mai devreme am trecut pe acolo si am tras niste pescari (profesionisti, cu barca) daca ma iau si pe mine la o iesire si mi-au zis ca da, daca am permis si pg.

Deci....am ajuns , instalat cortul (vant) si..pauza...ca vant si valuri si pescarii somau.

Dupa 2 zile s-au hotarat pescarii sa iasa in larg (probabil gata pestele la restaurante)....erau (sunt) 3 grupuri plus salvamarul care iesea si el in larg la pescuit.

Cum simteam ca se pregatesc de plecare, cum ma infiiintam la fiecare barca cu textul invatat :

"Buna ziua, iesiti in larg? Mai aveti un loc pentru un amarat? Am si permis anpa, si pg, lanseta mea, nu imi trebuie pestele pe care il prind".

Refuzuri peste tot...adevarul era ca de fiecare data era echipajul complet(3 mi s-a spus ca este) ...si eu insistam "dar dupa masa mai iesiti? sunteti tot 3 si dupa masa?".

Fara succes.....normal ca la intoarcerea barcilor iar le luam la rand, sa vad ce au prins, si iarasi cu miloaga pt urmatoarea iesire . Imi ziceau ca daca lipseste vreun om din echipaj, atunci ma iau...nu am avut bafta asta.

Si zilele curg, si eu imi exersam moaca de milog, doar doar iese ceva (textul era acelasi dar cu mimica cica perseveram, dupa spusele domnitei ).

Trebuia sa plecam luni inapoi...da luni o mare calma diminineata de mama mama, asa ca am zis ca plecam....marti.

Marti....trebuia sa plecam dimineata....ne-am trezit tarziu si fiind multe de strans (cort, umbrar, una alta) am zis ca plecam miercuri, ca tot mai aveam ceva resturi de rontait si beut.

Miercuri ne trezim dimineata si..apa ca in lighean, deci stiti urmarea...plecam joi.....numai ca marti stiam ca plecam miercuri asa ca am terminat tot de rontait si beut, deci miercuri a trebuit sa plecam in sat sa refill provizii. La intoarcerea de la refill barca salvamarilor pleca la pescuit CU 2 PESCARI IN EA!!! Sa morrrrr...chiar faceam glume in sat "cum ar fi sa ma caute la cort sa ma cheme la pescuit tocmai cand sunt plecat?!"..si am avut gura aurita.

Se intoarce barca din larg, eu tzusti langa ei (dupa cum am spus, in toate zilele nu a scapat barca necercetata cand se intorceau) si imi spune "seful" barcii "te-am cautat la cort, nu erai, am plecat"...ce sa spun/fac eu?! Intreb timid "maine (joi) mai iesiti"? Mi-au zis ca ies dar mai tarziu, pe la 9-10...sa fiu la cort ca ma cheama.

Am facut rapid plan cu consoarta...pescuit de la 9 la 12-13, strans rapid cortul si plecat pe la 15-16, gata, impacat si capra si varza.

Si vine joi..iarasi apa ca in lighean, io cu ochii pe ceas din 10 in 10 min...intre timp dadeam si la chefal de pe mal. Pica un chefa de 30 cm..primul din viata mea...deja parca viata era mai roz.

Mai dau la pluta de pe plaja (mi-a zis un nene ca nu stiu ce pestisor, pe apa calma, se plimba pe langa mal) si prind si ceva guvizi....deci activitate este. Mai pica la lanseta 2 chefali mici pe care ii eliberez (monstrul de 30 cm l-am facut cadou la tanti unde mancam).

Si se face ora 9...salvamarul nu venea...se face 10, nu aparea...se face 11, nu apare. Vine consoarta cu propunerea sa...ati ghicit, sa plecam vineri pt ca "asta sigur iese la pescuit ca e marea prea faina, dar intarzie". Si apare salvamarul pe la 12 si un pic..eu tzop la el...cica "in 15-20 plecam, hai la barca". Io mai putin si ajungeam la orgasm.

Si vine si momentul mult visat, adica eu in barca :) .

Sa nu uit, cand ma rugam zilele trecute de salvamar sa ma ia am plusat si cu "platesc si benzina" pe langa "nu imi trebuie pestele".

Pe drum spre larg (cam 3 km) salvamarul tot batea apropouri cu "esti la prima iesire cu barca, ce prinzi trebe sa ia seful ca asa e traditia" si "uite, asta e bidonul cu benzina...4 l, l-am luat imprumut"....pt mine nu mai conta, am zis ca nu-i problema.

Ajungem si in zona de pescuit...imi da o gioarsa de lanseta cu tzaparina (10 carlige cu pene mici) , imi explica cum se pescuieste la stavrid (era sezonul lui, altceva nu se prindea) si da-i bataie.

A fost bestiall!!!!!!! Cate 1, 2,3,4...recordul a fost de 6 stavrizi la o lansare. M-am distrat pe cinste. Am prins vreo 4 kg eu....5 kg seful, tot vreo 5 celalalt pescar, deci le-am facut fata zice modestul de mine.

Cand ne-am intors la mal aveam un zambet de juma de metru cred (probabil si cam tamp)...am intrebat cat ma costa benzina...seful a zis lasa domle, nu-i problema..hai sa iti iei niste peste sa faci pe tabla....i-am zis ca nu imi trebuie.

Imi zice el ..vezi ca maine la 6 plecam din nou, sa fi treaz..i-am zis ca din pacate la 6 o sa facem bagajul ca plecam. Avea o fata pleostita salvamarul, de mama mama.

Am tras concluzia ca probabil se astepta sa fiu vreun turist mofturos si greu de cap,cu "vreau la mal sa fac pipi, mi-e foame, mi-e frig, ma stropeste apa, se zgaltana tare barca, vai ce departe suntem, vreau acasa la mama, cum ati spus sa lansez, cand trag, trag tare,etc etc ". Cand o vazut ca s-a procopsit cu 4 kg de stavrid moca si ca eram ok , imediat si-a schimbat si atitudinea.

Vineri dimineata la 6-7 vine salvamarul cand strangeam cortul..."daca mai vii aici, noi suntem pana pe 15 sept..peste 2 sapt incepe sezonul la guvid, hanus, apoi palamida....daca ajungi la mare pana pe 15 sept ma cauti pe plaja si ai loc in barca...daca vrei iti pun pestele la mine la congelator sa iei cateva borcane pt iarna".

 

Asta a fost prima mea aventura la pescuit din barca la mare.

 

Ghiciti unde o sa merg la mare la anul si de cate ori (in principiu este sezon de stavrid, guvid,palamida).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Balti nu stiu, dar rapitor (depinde si ce) gasesti si pe rauri... Dambovita are biban si strapazani, chiar in oras, Neajlov, Arges. Pe Snagov era stiuca, dar nu am mai fost de multi, multi ani acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar pe langa Bucuresti este una la Buturugeni care cica are stiuca. Anul asta nu am fost, insa anul trecut am luat 2 bucati la cca. 40 cm. Taxa este 30 ron/zi (asa era anul trecut).

Stiu una salbatica, fara taxa, la cca. 60 km de Bucuresti. La asta am fost acum 2 saptamani. Am dat din barca, cca. 3 ore. Am retinut doar 5 bucati, vreo 4 erau mici.

Sunt locuri sa dai si de pe mal, insa nu stiu cat succes poti sa ai.

 

A, si un biban cat palma.

post-25323-0-72848300-1507743291_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Balti nu stiu, dar rapitor (depinde si ce) gasesti si pe rauri... Dambovita are biban si strapazani, chiar in oras, Neajlov, Arges. Pe Snagov era stiuca, dar nu am mai fost de multi, multi ani acolo.

Neajlov suna bine, am fost in trecere pe acolo si mi-a placut cum arata.

Cat despre Arges, ma astept pe mal sa gasesc gratare si masini cu nr de Bulgaria... Cred ca o sa incerc pe langa Mihailesti.

Chiar pe langa Bucuresti este una la Buturugeni care cica are stiuca. Anul asta nu am fost, insa anul trecut am luat 2 bucati la cca. 40 cm. Taxa este 30 ron/zi (asa era anul trecut).

Stiu una salbatica, fara taxa, la cca. 60 km de Bucuresti. La asta am fost acum 2 saptamani. Am dat din barca, cca. 3 ore. Am retinut doar 5 bucati, vreo 4 erau mici.

Sunt locuri sa dai si de pe mal, insa nu stiu cat succes poti sa ai.

 

A, si un biban cat palma.

Pe unde vine balta asta salbatica? Barca nu am, dar as incerca de pe mal.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Las aici, ca o curiozitate ptr impatimitii de pescuit, un exemplu al felului in care s-au putut grupa pestii intr-un lac de acumulare cu adancime considerabila. Am facut filmarea undeva in apropierea digului, partea in care ecranul sonarului se face negru de atata peste incepe la min 3.06 imediat dupa pragul de aprox. 10 ( de la 20 la 30 metri adancime).

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Las aici, ca o curiozitate ptr impatimitii de pescuit,

Felicitari pentru filmulet. Voi fura de la tine ideea cu polistirenul in varful antenei, pentru distante mari e excelent.

Ai/Stii vreo metoda cum se poate pescui cu ajutorul barcutei la adancimea dorita? In exemplul tau la 20-30 m, unde se afla pestii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa e, in general gasesti pestii pe praguri sau imediat dupa ele. Nu am barcuta sau sonar, dar am testat asta pescuind clasic pe lacuri de acumulare si mereu am prins la pragurile principale. Aici e ciudat totusi ca e adancimea f mare... m-as fi asteptat sa fie la o trecere de la 2-3m mai in jos, nu de la 20m, dar probabil asta tine si de lac.

Proxi, ai optiunea unui rig flotant. Iti faci linia acului cat de lunga iti trebuie (50cm, 1m) si pui un flotor. Sau pescuit la buldo: flotor la suprafata, acul cu greutate pe el coboara sub suprafata apei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... m-as fi asteptat sa fie la o trecere de la 2-3m mai in jos, nu de la 20m, dar probabil asta tine si de lac.

E un canal de vreo 20 de metri latime cu adancimea asta uriasa de 30+ metri, cred ca acolo e un curent foarte puternic al apei in drumul ei spre dig, care aduce grosul suspensiilor ( multe din ele hranitoare ). Apa e evacuata foarte des din lac ptr. a alimenta hidrocentrala.

» Post actualizat in 14 Dec 2017 07:09

Felicitari pentru filmulet. Voi fura de la tine ideea cu polistirenul in varful antenei, pentru distante mari e excelent.

Ai/Stii vreo metoda cum se poate pescui cu ajutorul barcutei la adancimea dorita? In exemplul tau la 20-30 m, unde se afla pestii.

Pai cum altfel... :)

Iti pun o schema cu montura care o folosesc eu, nu e complicat dar nici asa de simplu cum zice Geo. Montura trebuie sa fie situata la o distanta fata de fundul apei mai mare de 20 m, ptr. ca altfel firul face un unghi nedorit pe marginea pragului. Chestia e cum pui 20 m de fir- distanta intre plumb si montura carligului- in cuva in asa fel incat la basculare sa coboare frumos in apa fara sa se incalceasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Geo si Everon,

Eu ma gandeam la un sistem 'activ' special pt. barcuta de plantat. Adica mergi cu barcuta vezi pestii la adancimea cutare si , intr-un fel, poti lasa momeala fix la adancimea unde sunt ei.

Adica nu e nevoie sa faci doua drumuri (1. depistezi locatia si adancimea 2. revii la mal, aranjezi o pluta plimbareata si mergi cu barcuta din nou la locul anterior, unde o lansezi).

 

Eh?

Editat de Proxi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai simplu, cu batu in lac si rabdare, cum era odata, nu se poate?

Ba da, exact asta urmaresc si eu, ...cu bățu de pe mal si rabdare, dar uneori situatia, cum e si cea de pe lacul asta, nu-ti ofera absolut nici o șansă de a face treaba daca nu apelezi la un truc de genul unei barci, fie 1:1, fie barcuta de nadit. Grosul pestilor la 150 m de mal intr-un canal cu o adancime de 30m - ce sa-i faci , n-ai ce sa-i faci.

 

Geo si Everon,

Eu ma gandeam la un sistem 'activ' special pt. barcuta de plantat. Adica mergi cu barcuta vezi pestii la adancimea cutare si , intr-un fel, poti lasa momeala fix la adancimea unde sunt ei.

Adica nu e nevoie sa faci doua drumuri (1. depistezi locatia si adancimea 2. revii la mal, aranjezi o pluta plimbareata si mergi cu barcuta din nou la locul anterior, unde o lansezi).

 

Eh?

 

 

Ceva de genul... drone fishing :D

 

Sigur ca se poate imagina un sistem, dar nu e de mine, ... s-ar pierde absolut tot farmecul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici mie nu-mi place tehnologizarea asta... doar dadeam exemplu. Eu nici de barcuta sau sonar nu sunt interesat, imi place sa studiez lacul si sa pescuiesc lansat, cum cred eu de cuviinta. Evident, de multe ori gresit... dar asta e.

Anul asta nu prea am mai fost la pescuit, un alt hobby mi-a mancat timpul liber... dar cat am fost: locul meu bun, pe lacul din Mamaia, 0 trasaturi. Nu am idee de ce, ca am prins f bine acolo ani de zile. F bine la modul ca prindeam cel putin 5-6 kg de caras in 5-6 ore, trasaturi multe, distractie... Pe mare, vreo 6 ore, un hanus si un guvid... extrem de slab, in alti ani prindeam o gramada de guvizi. Chefal 0... Singura activitate, slabuta totusi, am avut-o pe Tasaul, langa Navodari, vreo 10 carasi frumusei in 4-5 ore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Pe la sf lui noiembrie-inceputul lui decembrie, am fost la pescuit pe alte meleaguri.

Cum eram in ape straine, intai am prospectat :)

 

Dupa ce am vazut marfa, asa cum face un pescar adevarat, am momit locul

 

Am dat si peste un "bloc de locuinte" unde nu se facea discriminare, si fiecare avea camaruta lui

 

Dupa momirea locului (cu pepene) am trecut la actiune...

intai cu dotare normala

post-2998-0-68995000-1519126988_thumb.jpeg

 

...apoi am fost mai basic

 

Au mai fost zile cand nu am avut la mine lanseta, asta este una dintre ele...si 99% cred ca era permis pescuitul pt ca de obicei, cand e interzis, sunt semne...era o statie de maxi taxi pe apa.

 

Roadele muncii mele:

post-2998-0-75247200-1519126892_thumb.jpg

post-2998-0-79775800-1519126912_thumb.jpg

post-2998-0-25955600-1519126935_thumb.jpg

post-2998-0-15703500-1519126949_thumb.jpg

post-2998-0-45193100-1519126963_thumb.jpeg

 

...si cireasa de pe tort

post-2998-0-10297800-1519126976_thumb.jpeg

 

Am o dilema...oare oripilam lumea de pe plaja daca il curatam, il prajeam, si il papam pe ruda lui Nemo? Nu am riscat si l-am eliberat...la fel ca pe toti de altfel.

In palmares se mai inscriu o anghila zebra (alb cu negru) pe care am vanat-o 5 zile...statea intr-un singur loc la gaura ei..initial ii dadeam cu carligul pe la nas cu plastice, dar le ignora...cand am pus crevete imediat a sarit...si mi-a taiat firul. Echipamentul a fost rola cu nailon, o bobita de plumb sa se duca la fund carligul, si masca de snorkeling.

Pe cand momeam anghila s-a mai prins o "chestie" lunga si subtire...mi-a fost frica sa pun mana pe ea (ca na, serpii acvatici sunt cei mai veninosi) asa ca am incercat sa o scot la mal pt poza de rigoare..din pacate/fericire dupa 1 minut de zbatere in carlig s-a eliberat singura "chestia".

Ca fapt divers, aia galbeni cu dungi au niste tepi pe spate care ustura :) .

Si am mai hranit "ceva rapid"....in timpul pescuituli cu rola+masca am prins un peste normal...si cum il trageam incet spre mine pt poza de rigoare, zbang din lateral...nu am apucat sa vad cu coada ochiului decat ceva gen stiuca dar cu nas lung si aripa pe spate marisoara...fir rupt si disparut totul imediat.

Data viitoare stiu cu ce sa ma duc :).


» Post actualizat in 20 Feb 2018 12:15

De ce nu merg oare restul de clipuri?


» Post actualizat in 20 Feb 2018 12:16

si nici sa editez nu ma mai lasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...