Sari la conținut

Motociclistul pescar


-DINU
 Share

Postări Recomandate

La 05.01.2021 la 11:33, Geo_ZGA a spus:

Hai ca ma mananca... s-au tot postat pesti frumosi la Vlahi (Constanta), asa ca m-am decis sa-mi iau 2 bete de feeder. Ce-mi recomandati, la un buget cat mai mic?

p.s: absolut toate sculele de pescuit sunt la Buc, am zis ca nu e de stat pe balta... dar e cald si pestele mananca.

salut. nu stiam ca exista topic special pentru pescari pe grup :))) 

pescuiesc exclusiv la feeder de 2 ani de zile. am tinut si bete low end in mana (100si lei) dar si bete mai calitative. Se simte diferenta drastic de la 100 la 200+ lei. La 200+ vei avea o lanseta care chiar se pricepe la feeder(care este un pescuit si de finete pana una alta). Betele de 100 de lei sunt facute pe branci, si prin asta ma refer ca nu vei avea decat o actiune de varf in rest vei trage de un par. 

In alta ordine de idei, nu vad ce rost are sa pescuiesti la feeder cu 2 bete, vad pe unii si cu 3, 4, ala nu e feeder, e abureala. 

Pescuiesc pe rau exclusiv, mai exact dunare, timis, nu vei avea timp nici de bere, nici de tigara daca vrei sa ai spor in tehnica asta. Nadid la 5 minute, mentinut vadul.

Recomand sa te reorientezi catre ceva putin mai calitativ, chiar daca iei sh. Incepe cu o lanseta corecta, aferenta :)), si o sa vezi diferenta si placerea pe care ti o ofera.

Eu am daiwa ninja x feeder, pentru dunare si rauri am ales 3.90, actiune 150gr(la braila nu faceau fata cosuletele de 90-100) In ciuda fortei, semnaliza chiar si obletele , si guvidele mic. o gasesti undeva la 250+ de lei, eu am luat o de la claumar. Daca nu eram dispus sa dau 300 de lei aproepe pe o lanseta(care oricum face toti banii pentru ce ofera), ma orientam catre modelul asta : Benzar Mix Allround Feeder 3.30m/20-110g, care este si mai usor de manevrat fiind mai mica , puterea de aruncare e ok , ai multe varfuri in functie de curenti sau talia pestilor,daca pescuiesti pe lac sau rau,super alegere

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 872
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 3 ore, arcgotic a spus:

orangefresh2, imi spui te rog ce montura folosesti pe Dunare? Cea cu plumbul la final si 1-2 ramificatii mai sus cu 20-30cm fir cu carlig in capat?

 

daca prin plumb te referi la cosulet, atunci asta e montrua pe care o folosesc . Cea mai simpla, mereu imi fac monturile pe mal, nu vin cu ele de acasa.

daca te referi la vreo montura cu plumb normal, da, varianta ta e foarte misto si simplu, plumb jos, si apoi faci 2 ochete deasupra, direct pe fir si agati acolo forface scurte+asa am vazut si la altii ca pescuiesc.

daca mai vrei sa pui si un naditor, bagi naditor +plumb deasupra lui in fct de ce curent ai pe acolo, vezi poza de mai jos.

 

dsdsd.PNG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre timp a venit toamna aici :)) Ploaie, frig, vant... si pare ca vine si iarna, temperaturi cu minus. Nu mi-am luat nimic pt feeder inca, probabil o sa mai strang niste bani si o sa caut ceva mai bun. Bete sh nu mai vreau, dupa ce am luat 2 bete de crap si la ambele s-a rupt varful. La primul am zis ca l-am atins eu de o piatra... dar al 2lea s-a rupt in mana mea, in timp ce trageam de fir sa-l intind putin. Deci coapte...

Sambata am iesit vreo 4 ore la spinning, pe un brat intre Seimeni si Dunarea. Twister portocaliu, argintiu, vobler, rotativa mica, oscilanta medie... sute de lansari si nici macar un atac, desi am vazut vreo 3-4 pesti balacindu-se.

136956618_3609881252380883_2615580775985589582_n.jpg

137202907_3609881365714205_7535347565125115264_n.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, adidas a spus:

S-a dat drumul la permise pentru Dunare si Marea Neagra.

https://permisepescuit.anpa.ro/

Poate la tine :)) Eu incerc de o saptamana si tot nu merge site-ul... chiar acum am dat refresh si e mort.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

N-a mai pescuit nimeni? Eu am mai iesit o singura data, tot la spinning, in apropiere de Ostrov... absolut nici un tac, doar vreo 2 twistere pierdute in agatatura.

Batul Okuma e bun pt Dunare si/sau pesti mai mari, dar nu se poate folosi la bibanel, clean si alti pesti mai mici. Drept urmare azi m-am dus la Claumar si am luat un bat Delphin 2-8 grame, o mulineta FL mai de buget (plecasem pe ideea sa iau un bat Okuma de 80 lei, am dat 140 pe Delphin), o rola de fir textil 0.8 plus maruntisuri... twistere, jiguri 2-4 grame, rotativa, voblere. Sa vedem cum e vremea sambata, poate reusesc sa le testez pe undeva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai e vreo saptamana, pe 9 incepe :) Iar la Dunare, pe zona de frontiera cu Bulgaria, pe 24. Doar ca la Dunare e cam greu de ajuns acum, dupa ploi sunt noroaie. Sau pe balti private...

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Momentan stau prin Slatina si am Oltul aici. Am fost prin weekend si am vazut ceva locuri bunisoare. Am doar o varga la mine, am sa dau o fuga pana incepe prohibitia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E interesant pescuitul pe Olt si uneori cu suprize frumoase. Dar trebuie sa stii smecheriile locale...

Acum mai multi ani pescuiam pe Olt, dar mai sus de Calimanesti. Am mai invatat cateva smecherii de la localnici, dupa somn dadeau cu niste telescopice lungi si rotative mici, dupa crap si caras dadeau cu "macaroane" Barilla 47.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Voi cand mergeti cu moto de strada la pescuit, cum prindeti betele care nu sunt telescopice :)), de motocicleta? V ati facut ceva suporti? Niste poze ar fi de ajutor, nu doar pentru mine. Ma gandeam sa le leg cu sarma de a lungul motocicletei, cum fac la bicicleta, dar nu cred ca e asa safe. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am carat pe moto decat telescopice mici... in topcase sau rucsac. Dar cred ca le poti pune pe verticala/diagonala prinse de codita. Doar sa le prinzi bine si sa nu tragi prea tare de gaz... Poti sa le prinzi si ca pe bicicleta, daca modelul mobrei iti permite... de ce nu? Dar sa fii atent sa nu iti incurce ghidonatul sau sa se incinga de la motor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand eram mic si mergeam cu tata la pescuit pe moto, tot asa de-a lungul le prindea si el. Daca sunt invelite in niste huse bune ar trebui sa fie ok. Vezi sa fie cu varfurile spre codita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am iesit cateva ore sambata, pe Arges. Prima data am fost la Posta, in delta Argesului... pe firul apei f tulbure apa (si rece bocna), un singur atac prin niste stuf, la un vobler mai maricel. Am schimbat locatia, in aval de baraj, am dat in vreo 3 locuri... tot asa, vreo 2 atacuri prin stuf, banuiesc ca au fost ceva bibanei, in rest absolut nimic.

Apa e inca mult prea rece, macar o saptamana de caldura sa fie, ca sa ies pe ceva balta cu plata (pt ca prohibitie).

169085402_3837755546260118_5465050585219393833_n.jpg

168698613_3837755442926795_1425623088241090649_n.jpg

169247312_3837755319593474_5992873089893628917_n.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Fost zilele trecute la o balta in jurul Bucurestiului...nu sunt amator de pescuit la crap, mai mult imi place la pluta sa fugaresc fauna piscicola.

Prins niste bibanusi, ceva rosioara, si vreo 4-5 chestii necunoscute mie pana acum....pescarii mai cunoscatori care m-au vizitat au zis ca este Bibanus Gigantea.

2 au fost clar specia Gigantea, 3 au fost Gigantea un pic mai micusorus....in rest au fost de aia normali.....plus ceva misterios care si-a batut joc de mine in sensul ca plimbat in stanga, plimbat in dreapta, apoi zis bye bye....nu am apucat sa vad nimic din el desi pescuiam la apa de vreo juma de m doar.

93716186_bibanusgigantea.thumb.JPG.f9bd93b01aef39969c1075fe4d48798a.JPG

biban2.thumb.jpeg.d8461dcdbb3de4e35b693d8ba54b1e58.jpeg

Si poveste pescareasca adevarata...prins un bibanus normalus care avea deja un carlig in gura, cu al meu avea doua deci. Hapsanului nu i-a ajuns ca s-a intepat si a rupt un fir (ii atarna si un capat de 10 cm de fir in gura) , a sarit si la acul meu.

 

 

 

Editat de marauder
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumosi bibanii, pe ce balta?

Am fost si eu de 1 mai (da, stiu... 1 mai), am crezut ca fiind inainte de paste nu o sa fie mare aglomeratie pe balti. M-am inselat... am batut 100+km si nu era absolut nici un loc liber pe o balta. De nervi, m-am facut braconier si m-am oprit la Dunare, langa Murighiol.

A mancat doar la popup cu usturoi, la viermusi toca maruntisul. Pe langa ce e in poze au mai fost cateva platici micute si cativa obleti. Avatul l-am luat la spinning, f distractiv de prins, din pacate m-au gonit tantarii fix cand incepuse sa faca show.

Toti pestii eliberati

180786713_3919128428122829_4470432739648054362_n.jpg

181081553_3919217141447291_8146693047375417701_n.jpg

179788791_3919217358113936_760293860752492193_n.jpg

180051453_3919380274764311_716046066569103885_n.jpg

179083656_3919746004727738_1201435484506166750_n.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dai 20-25 lei/buc pe niste swingeri simpli, cu greutate culisanta. Am 4 bucati (chinezarii ordinare, ca si senzorii) de vreo 10 ani, se incapataneaza sa isi faca treaba in continuare.

Nu are rost sa pui plumb mai greu, daca ti-e ok cu gramajul cu care esti obisnuit.

Apropos de monturi, eu nu mai am deloc... am pierdut vreo 10-12 la Dunare, era un "ceva" (copac?) la vreo 10-15m de mal, la 2 aruncari pierdeam o montura. O sa incep sa mi le fac cu grosimi diferite de fire, ca sa pierd doar acul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io am pacalit...pardon, nu pacalit pt ca nu a fost vorba de noroc ci arta, pricepere si talent 🤪

cum ziceam, am pacalit la Butimanu, pe lacul 5....acolo e o salba de lacuri se varsa din unul in altul prin ceva chestii, mici canale betonate...si la asa ceva, unde e mica valtoare, stau rapitorii la panda.....acolo dadeam la pluta cu rama....o placere sa agati un biban marisor, la fixa il plimbi si te plimba de mama mama.

SIngurul pastrat (si mancat ulterior) a avut, cantarit, 350 grame curatat de matze, solzi...350 curat.....deci in stare vie a fost cam la 1 kil :) .

De ceilalti bibani marisori mi s-a facut mila la plecare ca erau tot vii si voiosi, aratau prea fain si le-am dat drumul...cred ca trebe sa fac ceva sedinte de terapie las acasa starea de mila cand merg la peste :) .

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E trista treaba cu somoteiul asta pitic... pe salba de lacuri Colentina tragea si la ac gol.

Eu am iesit ieri (la 12, cu copilul dupa mine) pe la Dunare, in zona Murighiol. Primul loc, plin de pescari si cu curent f puternic, am stat vreo 30 min si am plecat la intrarea pe canalul Dunavat. Prima lanseta, popup de 8 usturoi, in 30 secunde o sabita. Am zis ca o sa ma distrez... dar nu, e trafic pe canalul ala mai rau ca la gara, au inceput zeci de salupe sa treaca, s-a dus pescuitul.

Spre seara am dat o fug la Macin, sa vedem o zona de pescuit, si am scuipat nitel in garla, la avat. 8-10 atacuri, mult show cu balaceli, 0 intepaturi. Tantarii deja sunt gravi de tot, mai ales seara.

186544373_3964724200229918_4228055257574581768_n.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Somnul pitic cica nu are dusmani naturali cu exceptia bibanului negru american. Multi se plang.

Inca putin si se termina prohibitia iar eu nu mi-am luat o lanseta :(

Editat de adidas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...