Sari la conținut

Motociclistul pescar


-DINU
 Share

Postări Recomandate

Iti recomand methodurile de la AS, gaseti la marelepescar, 7,5 lei. Sunt  destul de calitative si se potrivesc pe matritele de la Preston.

Am facut si eu o iesire sambata, la method nimic si am trecut la cosulet cu o struna de 40-50 cm, carlig mic de 12 de la Gamakatsu A1 Team Feeder si vierme. M-am distrat cu caraseii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 872
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bibanul in special dar in general cam toti rapitorii. Nu numai de pe Dambovita, cica Dunarea e plina de pesti cu paraziti. Cica e unul in special, ca o sarma rosie, subtire, in forma de spirala care sta in muchii pestilor. Citiseam cateva articole si m-am cam socat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu doar rapitorul, ci si cirprinidele... si nu de acum, e poveste de multi ani. Sunt vizibili sub solzi (ca niste rani) sau in coada (se vad miscand). Acum ceva ani prindeam caras pe ghiolul din Mamaia, cu parazit. Pur si simplu a aparut de la un an la altul. In Tasaul, care e relativ aproape de ghiol, nu am vazut pana acum.

Din ce stiu, e cam greu de scapat de parazitii astia dintr-un lac, iar cand vorbim de ape "la liber"... zero sanse. Acum cativa ani aparusera si pe Moara Vlasiei 2, era innebunit patronul, avea peste f mult si f mare. A rezolvat intr-un final, cu niste tratamente.

Teoretic poti manca pestele, daca-l gatesti f bine. Practic eu nu am avut curajul.

Acum 40 minute, GoodKat a spus:


Te referi la biban in general sau doar la exemplarele de Dambovita? Habar nu am, in principiu toti pestii au paraziti, unii mai multi, altii mai putini, dar care teoretic se distrug la temperaturi de gatit.


Mai greu cu mersul acum, eu nu sunt vaccinat inca si mi-e sa nu ma intrebe politia dupa ora 20:00 de ce stau singur pe malul garlei si de ce sunt un pericol pentru societate. :crack:

Mergem pe zi, intr-un weekend. Nici eu nu sunt vaccinat, dar am mari dubii ca te ia cineva la intrebari...

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum e treaba cu tratamentele, nu ma pricep.

Cel mai "in Delta" am fost aproape de Dunavat, pe canal, sau pe Razem... pe canalul Dunavat a fost f nasol din cauza barcilor cu turisti, erau f multe si treceau cu viteza. Valuri, galagie... 10 minute nu mai aveai un tac. Cat a fost liniste, am prins 2-3 pesti, dar nu prea a fost.

Pe malul Dunarii, desi pare greu de crezut, e f greu sa gasesti locuri (bune) libere. Plin de turisti, plin de localnici, fiecare cu 6-7-8-10 lansete, 99% fara peste :)) Mai sunt locuri, dar greu accesibile, am umblat de am innebunit.

Acum, ca s-a dus sezonul concediilor si caldura, probabil e mult mai lejer.

In Vrancea am fost acum 2 wk, dar la detectie, pe langa Panciu... nimic, nu am nimerit locul bun. Si la cat e de departe, nu stiu daca mai merg prin zona fara sa am o locatie clara, buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

image.thumb.png.7d054a55b85190565d3a3ee09dd4a3f7.png

image.thumb.png.71eaca3e57a38942ae32d6d25abe4680.png

image.thumb.png.5d4b4d52a6a1dacf8b1e9e03c7dcbbd0.png

 

Cica iti ataca organele. Am un amic, biker si el, a luat un parazit din asta sau asemanator, care ia mancat un rinichi. A trebuit sa se opereze si sa-l extirpe. Ori gatit foooarte bine, ori tinut la congelator cateva zile. Dar nici asa nu l-as manca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, GoodKat a spus:


Langa Panciu (pe la 20 de km de Panciu) am eu bunicii. Pe raul Susita gaseam cartuse cu frate-meu si ne jucam cu praful de pusca. 


Sa moara ma-sa...nu am vazut niciodata atatia...Pacat de pesti...

Daca ai ceva ponturi bune, povesti din batrani etc... sunt deschis la idei :D Langa Muncelu am fost, unde incepe padurea si serpentinele alea... ceva transee, dar detectata grav zona si mai nimic ramas. Nu am testat si alte zone prin jur, pt ca drumul lung, timpul putin... am mers pe mana unui prieten, care mereu vine cu idei proaste si eu mereu ma iau dupa el :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur nu era ZB si probabil nici carabina :)) dar deviem rau de la topic... vorbim pe fb, daca e ceva. Localnicii mai stiu locuri "secrete", pe care altii nu au de unde sa le stie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost alaltaieri si am dat la albitura cu cosulet de 30gr, forfac de vreo 60cm si carlig mic. Am luat ceva carasei, rosioare si vreo 2 cosaci. Dupa vreo ora de stat degeaba am schimbat pe method, carlig Guru de 10, wafter de 6mm si a intrat ciortanelul asta. Are vreun kg si ceva. Pana acum e recordul pe Olt. 
 

C127874E-C6A4-4B68-8320-B5EB6E9E71DC.thumb.jpeg.55b846a6b2501a4223be02fb72f63156.jpeg

 

446CBDA8-28FF-4D4D-AF12-EC104DC485A8.jpeg

2D2A03EA-0927-44F1-A25F-2887883DD6DF.jpeg

Editat de adidas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Vedeti ca sunt reduceri pe net, ca vine BF... eu m-am abtinut cat am putut, am comandat doar pe site-ul CPK niste nano-popup (4mm), wafters, groundbait si pelete :)) Si niste ace... ca sa fac comanda minima pt transport gratis :)) Si de pe emag o rola de fir 0.18 si cateva methoduri de 30gr, ca sa mut mulineta aia mare de spinning pe feeder :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am luat si eu ceva nada la reducere de pe marelepescar, sa mai am ca poate mai prind vreo zi doua de vreme buna. Planuiesc sa ma duc putin si cand da zapada, ca n-am fost niciodata si sunt curios cum e.

Mi-am luat si un cap de minciog acum vreo 2 sapt. Imi mai trebuie o geanta mare sa intre tot si cam gata kitul de fishing :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am mai uitat pe claumar sau marelepescar pt ca sigur gaseam multe alte rahatele de cumparat... si asa, tot am cheltuit vreo 200 lei pe nimicuri. De la CPK mi-au placut mult popup-urile si nu prea gasesc nano prin alte parti, asa ca am comandat de la ei si nade.

O geanta mai mare (sau inca una medie) mi-ar trebui si mie, deja nu mai am loc in rucsacul de feeder.

Dupa Craciun am si eu in plan sa ies la Navodari (ca atunci ajung la socrii), sper totusi sa nu fie zapada ca nu prea ajung cu masina pe mal. Sper totusi sa mai prind 1-2 pescuituri pana atunci, depinde cum e vremea si sa vad pe unde.

Mda, cred ca cei 300m de 0.18 au fost de fapt vreo 200m... mi-ar mai fi trebuit niste fir, desi am mai lasat si niste textil la inceputul tamburului (asta aveam pe el, pt spinning). Desi nu-mi place ca nu e tamburul plin, merge si asa, mai ales ca o sa fie folosita pe distanta mica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare....stie cineva daca si de unde se pot cumpara piese de schimb pt mulinete? Ma intereseaza pinionul ala din zamac sau ce naiba o fi..am vreo 2-3 janghine la care li s-au cam dus dintii si parca nu le-as arunca.

Prefer ceva mediu spre ieftin, nu merita panaramele pinioane din bronz :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E un baietas prin Bucuresti care repara orice tip de mulineta, ieftina sau scumpa. Am dat de o postare de-a lui pe FB. Daca mai dau de el iti zic.

Ca idee mai poti intreba si aici: https://www.facebook.com/groups/234278280312538

Nu e vorba de: https://mulinete.wordpress.com/

 

Una peste alta, am fost Vineri si Sambata pe Olt, la Strejesti, si nimic. Nimic, nimic! Si am mai dat si cu nada de top, Dynamite Baits Amino Black, Swim Stim Cool Water si micropelete de 2mm Krill, tot de la Dynamite.

Mai inspre barajul Mosteni s-a mai prins ceva ciortan. Tind sa cred ca e din cauza apei care are vreo 8, 10 m si e rece la fund. Am curatat lanseta, mulineta, am spalat methodurile si matrita, le-am aranjat frumos, pregatite pentru la anul. De acum, ma apuc de facut riguri si aranjat in penar, la gura sobei.

 

Edit: Domnul ce se ocupa de reparatii, dar nu cred ca e din Bucuresti. 

https://www.facebook.com/eugen.lepadatu.7

Editat de adidas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
1 oră în urmă, marauder a spus:

Stie cineva de unde s-ar putea cumpara viermi deshidratati?

Nu cred că există așa ceva de cumparat. Și nici de varianta asta n am auzit. Și nici problema ta nu pot sa mi o imaginez cum se desfășoară :)) Pui viermii normali Intr un borcan închis și îi deschizi pe malul apei. Asta e și gura soluție. Sau mai e o soluție dar nu mai e așa eficienta că un vierme care mișcă. Viermii opăriți.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gasesti viermi uscati la hrana de animale, dar... nu cred sa aiba eficienta. Exista viermi siliconici, cred ca au cam acelasi efect si sunt mult mai ok la pastrat si rezistenta pe ac.

@marauder nu gasesc punguta cu piese... mai caut, ca tot tre sa fac ordine prin ele.

 

In alta ordine de idei, mi-am facut cadou un bat nou, Daiwa Ninja X Method Feeder 3.30m 80gr maxim. Joi ar trebui sa ajunga, sunt curios cum e. Am mai luat o rola de fir 0.18 si am umplut tamburul la mulineta, poate in weekend fac o iesire, sa vad.

Si-un minciog, ieftin, ca al meu e cam subred...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.totalfishing.ro/nade/viermi-conservati.html

https://www.emag.ro/rame-de-mare-deshidratate-dynabait-5g-70014/pd/DG71G9BBM/

https://www.decathlon.ro/p/viermi-inelati-uscati-pescuit-la-pastrav-alb/_/R-p-X8353719

 

 

Astia de la D mi se par cam scumpi...35 bucati la 30 lei.

Am gasit ceva la petshop doar ca daca se hidrateaza se dezintegreaza.

Pana la urma am luat niste viermi siliconici , vad daca pacalesc ceva cu ei...luat unii cu aroma, altii fara...ce sa mai, am scapat iarasi in lucerna si am spart vreo 300 lei pe fleacuri de intra in 2 pumni :) .

La sfarsit de saptamana trag o fuga prin tari cu apa calda pe vremea asta (la propriu apa calda)...e posibil sa nu ma lasa cu viermisori/rame vii in bagaj (chestii de siguranta sanitara poate) asa ca am incercat chestii alternative la nada naturala uscata/deshidratata/etc.

Cred ca o sa iau totusi de proba de la D, banii se fac, la "apa calda" nu stiu cand mai ajung.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, adidas a spus:

Lanseta aia e fitza. Dar de ce nu 3,60m?..nu ca 3,30 nu ar fi ok.

Am luat-o de pe emag, asa era... mi-e ok si 3.30. Sper sa fie ok, a fost vreo 300 lei, ma astept la o lanseta usoara si fina (cat se poate pt light, nu ultra light).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...