Sari la conținut

Motociclistul pescar


-DINU
 Share

Postări Recomandate

ma vazut la intrunire la snagov ca mai sunt printre noi si impatimitzi ai firului intins.

merg la pescuit multzi km, cam pe unde aud ca-i de treaba.

cam in fiecare an merg in delta. anul asta nu am ajuns inca.

cineva disponibil?

 

(cort, izopren, unditze, aparat foto, ciaon.... etc. frumos tare)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 872
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mi-a propus un amic sa iesim maine la o pescareala la Chirnogi, langa Oltenita. As avea nevoie de informatii legate de locurile de pescuit, ce se prinde, cu ce, si, mai ales, chestiuni legale: permis de pescuit pt. o zi, permis de frontiera, etc. de unde se obtin? se pot obtine duminica, la fata locului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a propus un amic sa iesim maine la o pescareala la Chirnogi, langa Oltenita. As avea nevoie de informatii legate de locurile de pescuit, ce se prinde, cu ce, si, mai ales, chestiuni legale: permis de pescuit pt. o zi, permis de frontiera, etc. de unde se obtin? se pot obtine duminica, la fata locului?

 

 

sal! si eu merg la peste dar nu am ajuns pe acolo inca. in principiu aia de la frontiera cer un act de identitate, balta se plateste daca e privata. uni sunt excroci rau de tot cer cate 500 de mi de persoana pe zi, altzi mai putzin. acum balta-i balta. potzi sa nu prinzi nimic, cu totzi bani pe care-i dai si benzina consumata.

daca balta nu e privata sansele sunt de 99.99% sa nu va intrebe nimeni nimic. nu itzi cere nimeni permis daca vi la peste o zi pe an.

eu merg des la dunare la giurgieni, si doar daca merg cu barca ma mai intreaba cateodata aia de la frontiera de buletin, si zic: "l-am lasat la masina de frica sa nu-pierd in apa" si scoate baiatu un caiet de scoala de matematica si imi trece numele acolo. asta-i tot :hug:

 

mai recent merg pe la jurilovca pe niste canale ca trage bine stiuca. nu sunt cu plata.

sa ai si linguritze la tine ca trage bine pe baltzi.

 

fir intins!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal! si eu merg la peste dar nu am ajuns pe acolo inca. in principiu aia de la frontiera cer un act de identitate, balta se plateste daca e privata. uni sunt excroci rau de tot cer cate 500 de mi de persoana pe zi, altzi mai putzin. acum balta-i balta. potzi sa nu prinzi nimic, cu totzi bani pe care-i dai si benzina consumata.

daca balta nu e privata sansele sunt de 99.99% sa nu va intrebe nimeni nimic. nu itzi cere nimeni permis daca vi la peste o zi pe an.

eu merg des la dunare la giurgieni, si doar daca merg cu barca ma mai intreaba cateodata aia de la frontiera de buletin, si zic: "l-am lasat la masina de frica sa nu-pierd in apa" si scoate baiatu un caiet de scoala de matematica si imi trece numele acolo. asta-i tot :hug:

 

mai recent merg pe la jurilovca pe niste canale ca trage bine stiuca. nu sunt cu plata.

sa ai si linguritze la tine ca trage bine pe baltzi.

 

fir intins!

 

Giurgeniul insa nu este pe granita, chiar daca acolo e politie de frontiera. Oricum, multumesc pentrui nfo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Giurgeniul insa nu este pe granita, chiar daca acolo e politie de frontiera. Oricum, multumesc pentrui nfo.

 

toata Dunarea este considerata zona internatzionala. chipurile potzi sa iesi/intri in tzara la bordul unor ambarcatziuni care naviga pe Dunare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fi Dunarea considerata internationala, dar in zonele de frontiera teoretic iti rebuie permis special de pescuit in ape de frontiera( cred ca Dunarea este considerata apa de frontiera in zonele unde pe malul celalalt e o alta tara). Nu peste tot unde se plimba politia de frontiera este zona de frontiera......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fi Dunarea considerata internationala, dar in zonele de frontiera teoretic iti rebuie permis special de pescuit in ape de frontiera( cred ca Dunarea este considerata apa de frontiera in zonele unde pe malul celalalt e o alta tara). Nu peste tot unde se plimba politia de frontiera este zona de frontiera......

 

 

permisul de pescuit e permis de pescuit peste tot. in zona de frontiera trebuie sa ai un act de identitate.

 

 

aeroportul otopeni este zona de frontiera? ce crezi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citat din legea 243/2002

 

Art. 40. - Pescuitul industrial Âşi sportiv în apele de frontieră, apele maritime interioare Âşi în

marea teritorială se efectuează, în condițiile legii, în locurile Âşi sectoarele stabilite de autoritățile

competente, cu avizul prealabil al Âşefului inspectoratului județean al poliției de frontieră.

.......

Art. 75. - Sunt contravenții, dacă potrivit legii penale nu constituie infracțiuni, următoarele fapte:

.........

f) accesul persoanelor în fâÂşia de protecție a frontierei de stat până la culoarul de frontieră sau

malul apelor, după caz, fără documente de identitate sau fără aprobarea administrației publice ori fără

avizul Âşefului formațiunii locale a poliției de frontieră; accesul persoanelor pentru efectuarea unor

activități dincolo de fâÂşia de protecție a frontierei de stat, în situația în care aceasta se constituie mai

în adâncime, precum Âşi în insulele Âşi ostroavele aparținând statului român, situate în apele de

frontieră, prin alte locuri sau în alte condiții decât cele stabilite de administrația publică locală sau fără

avizul Âşefului formațiunii locale a poliției de frontieră; accesul persoanelor în insulele Âşi ostroavele de

formațiune nouă din apele de frontieră înainte de determinarea apartenenței acestora; desfăÂşurarea

activităților prevăzute la art. 39 fără avizul direcțiilor teritoriale ale poliției de frontieră; efectuarea

pescuitului în apele de frontieră în alte locuri sau în alte sectoare decât cele stabilite de autoritățile

competente;.................

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze ca am generat o disputa. Am fost deja la pescuit. Trebuie permis AGVPS, dar vizat pentru zona Oltenita-Chirnogi de catre politia de frontiera. In functie de locul unde se face vizarea (Oltenita sau Chirnogi) aria de pescuit e mai mare sau mai mica. Cel putin asta am inteles de la doi politisti de frontiera. Si musai sa ai buletinul la tine.

 

Evident ca n-am prins nimic. Am fost trei insi, unul a prins o stiuca (2 kg) la twister alb, a ratat alta de fo 4 kg si a mai prins un strapazan pe care la eliberat. Localnicii au prins vreo 4-5 ciortani si un salau la fo 2 kile (atat cat am vazut).

 

Pescuitul la japca e sport local in zona, unul a prins un novac de vreo 10 kile. L-am mentionat separat pentru ca metoda este nesportiva. Dar la somajul care bantuie prin Oltenita, stai si te intrebi inainte de a acuza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P Eu fiind unul dintre maniaci. :(

 

Din pacate pt delta iti trebuie timp, mai mult decat un WE, chestie de care nu dispun. Dar pt o iesire la Dunare in noiembrie intr-un w-e , ma bag. Mai degraba pe Dunarea interioara, ca nu am PG.

kipintaci!

 

:hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bag si eu daca e chestie de week-end, numa sa-mi aduceti aminte printr-un PM daca s-a luat vreo hotarare, ca am multe pe cap si uit cam repede!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este vreunu amator de spining?

 

 

spining? da! : )

 

si la feresti e bine (ca nu e departe) dar nu am fost niciodata. din cate stiu nu prea sunt copaci pe mal.

important r sa merem pe undeva fara plata.

 

eu dispun de barca cu motor la giurgieni si putem trece pe malul celalalt cu corturile, si unde semprinde crap.

 

si la spining prinzi avat la greu pana la bucatzi de 2 kg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D :) cea mai "nobila" ramura , cu un pas doar sub marea arta care este FLY-ul :cheers:

 

Si vremea devine numai buna de tarat table prin apa :)

 

 

hai in delta 1 week& la spining!!! si pe langa macin am vazut multa lume la stiuca. da hai in delta.. : )

gasim si avat si salau

 

daca va vine sa credetzi am prins un somn la vobler in delta. am martori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma vazut la intrunire la snagov ca mai sunt printre noi si impatimitzi ai firului intins.

merg la pescuit multzi km, cam pe unde aud ca-i de treaba.

cam in fiecare an merg in delta. anul asta nu am ajuns inca.

cineva disponibil?

 

(cort, izopren, unditze, aparat foto, ciaon.... etc. frumos tare)

Daca mai este valabila propunerea spune si tu o data mai exacta (ma intereseaza si pe mine).

Din pacate la ora actuala sunt "conservar" :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fetesti suna ok... vorbim

 

sunt io mai tampit, da ziceti-mi si mie ce e ala spining?

 

 

http://www.mepps.com/mepps/library/lures/

 

de exemplu!

 

Daca mai este valabila propunerea spune si tu o data mai exacta (ma intereseaza si pe mine).

Din pacate la ora actuala sunt "conservar" :cheers:

 

 

este valabil! numai sa gasim gasca. e buna si o masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...