Sari la conținut

Motociclistul pescar


-DINU
 Share

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 872
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 month later...

Prima iesire din anul asta la babusca. Balta salbatica- o fosta balastiera. Captura frumusica - babusca de 20+ cm, in medie. Senzatie extraordinara sa scoti pestele ( babusca lupta foarte frumos) de la 5 metri adancime la aprox. 10 metri fata de mal.

post-97867-0-24976500-1523504122_thumb.jpg post-97867-0-63441600-1523504133_thumb.jpg post-97867-0-00127600-1523504174_thumb.jpg


» Post actualizat in 18 Apr 2018 10:15

La babusca, din nou - in acelasi loc, doar ca de data asta am dat din barca. O multime de batai de cap dar a meritat, chiar si numai ptr. leganatul pe valuri cateva ore bune.

Anul asta e super-sezon la babusca, nu da nimeni de aici la pestele asta?

 

post-97867-0-96013800-1524046066_thumb.jpg post-97867-0-20832200-1524046146_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

E interzis pescuitul ( cu ex baltilor cu plata ) , prohibitie , din 07.04.2018 pana la 07.06.2018 .

 

Prohibitia este o masura care are in vedere habitatele piscicole naturale.

În habitatele piscicole artificiale, cum e si aceasta fosta balastiera, masura interzicerii pescuitului revine, daca doresc sa-si exercite acest drept, proprietarilor baltii sau administratorilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vrei sa vii la babusca tocmai din Targoviste pana in Maramu', mbm ?, cei din zona stiu cu siguranta care e balta, nu e un ochi de apa, e ditamai lacul, cred ca are cateva hectare. Cum ziceam e un lac artificial, prin urmare are un proprietar sau un administrator e responsabil de fauna, el hotareste ce si cum face in perioada de prohibitie. Se plateste taxa de pescuit doar pe o anumita zona a lacului, proprietarului terenului din acea zona, in rest s exista acces la mal doar in cateva locuri in care nu s-a construit nimic inca ( nu sunt garduri si nici atentionari de incalcare a proprietatii private) - aici nu te intreaba nimeni de sanatate.

Reteta prinzatoare e datul la pluta, la adancime de minim 4,5 m, pluta de max. 0,5 g, la 10 - 15 m de mal, nada picanta ptr. babusca ca sa alungi albitura si bibanul, momeala de carlig, viermisori , 1 pinky + 2 albi.

Editat de everon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun de... eliberat. Nu se poate manca monstrul ala, cred ca e pe la 60kg. In urma cu multi ani am prins pe Dunare unul de 40kg, dupa ce am curatat grasimea, tot nu l-am putut manca... plin, plin de untura, cu o aroma nasoala rau de tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

115 kg zic ei ca avea și n au de ce sa minta. E prins in Serbia in urma cu ceva zile, la ei nu e prohibiție, deci o treaba de rahat. Au mai prins somni mari, toți au fost vânduți instant, unui restaurant.

Editat de BMWs1000RR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha, inseamna ca l-am estimat gresit... nu stiu ce naiba fac aia cu el la restaurant. Prin anii '90 s-a prins in Italia unul aproape de 1000kg, au tras plasa cu troliul si cu un 4x4. Posibil inca sa am revista pe undeva.

Stiu ca la sarbi e mult mai permisiv pescuitul, dar nici a noi e bine, cu tot braconajul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aproape, da... in nu stiu ce rau/lac din Italia, aveam o revista acum ceva ani, posibil sa o am si acum pe undeva. Tin minte si acum poza, ca m-a "marcat", era mai lung decat 4x4 cu care l-au tras afara si un cap imens. Prin Delta mai sunt povesti batranesti de somni de 3-400kg, nu m-ar mira.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Somn de o tona???

Eu am vazut cel mai mare somn cam de 45 kg. Dar la TV, cred ca pe Discovery, am vazut niste francezi care prindeau somni de 500 kg intr-o tara din fosta URSS. Recordul meu la somn e de doar 9 kg :)

 

(ps. cel din Mediterana nu era somn, evident, era marlin)

Editat de Proxi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vrei sa vii la babusca tocmai din Targoviste pana in Maramu', mbm ?, cei din zona stiu cu siguranta care e balta, nu e un ochi de apa, e ditamai lacul, cred ca are cateva hectare. Cum ziceam e un lac artificial, prin urmare are un proprietar sau un administrator e responsabil de fauna, el hotareste ce si cum face in perioada de prohibitie. Se plateste taxa de pescuit doar pe o anumita zona a lacului, proprietarului terenului din acea zona, in rest s exista acces la mal doar in cateva locuri in care nu s-a construit nimic inca ( nu sunt garduri si nici atentionari de incalcare a proprietatii private) - aici nu te intreaba nimeni de sanatate.

Reteta prinzatoare e datul la pluta, la adancime de minim 4,5 m, pluta de max. 0,5 g, la 10 - 15 m de mal, nada picanta ptr. babusca ca sa alungi albitura si bibanul, momeala de carlig, viermisori , 1 pinky + 2 albi.

Eu nu. Dar ar fi fost in "spiritul topicului" sa mai zicem detalii despre balti din astea pentru distractie, fara pretentii de capturi mari, pentru cei care au acces la ele. Daca nu vrei sa zici, nu-i bai. Am observat ca majoritatea pescarilor raspund la intrebarea "la ce a tras mai bine?" cu "la undita!". Treaba romaneasca!

Noi sa fim sanatosi. Fire zbuciumate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mbm, scuza-ma, ai citit pana la sfarsit raspunsul meu? Tocmai ca am dat o multime de detalii pe care le-am numit generic ”reteta prinzatoare”, nu poti in nici un caz sa spui ca nu am raspuns in stil pescaresc romanesc :) .

Pe de alta parte scopul postarii mele initiale nu a fost sa popularizez balta (... inutil de altfel, ptr. ca toata lumea din zona cunoaste balta asta - in plus ea are un renume foarte prost ptr ca in ultimii ani nu s-a mai prins mai nimic si nici nu se va prinde mai nimic in viitorul apropiat).

Ideea a fost sa am un schimb de idei cu cei care dau si ei la babusca , se pare ca sezonul la babusca in anul asta e extraordinar. Babusca e genul de peste pe care daca te dai peste cap cu tot arsenalul de scule si idei, il prinzi in stil mare atunci când toti stau si se uita la plutele nemiscate, intrebandu-se daca nu cumva a stins cineva var in locul ala cu o zi înainte. Daca te pricepi cat e cat la pescuit ar trebui sa stii ca e aproape imposibil sa lansezi la 15 m cu o pluta de 0,5 g, cu adancime de 4,5 m ( ... pluta culisanta e nefunctionala la greutea asta).

 

cele bune, sa fii iubit!

Editat de everon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lacul Vitan, dar nu iti recomand in weekend... e o baltoaca mica, adanca, si se aglomereaza imediat. Avantajul e ca e f aproape, ieftina (c&r sau cu retinere) si prinzi peste.

Nu am folosit niciodata fir textil la altceva decat la inaintasul lansetei sau la monturi pt peste mare, tot pt lanseta. Undita are si ea limitarile ei... poti incerca tehnica Sheffield, lanseta lunga, fina, cu montura cu pluta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

De asemenea, cei care pescuiti cu undita, folositi monturi exclusiv facute din fir textil?

 

Acum doi ani am avut o experienta "poltergeist" cu ceva animal pe care nu am putut sa il trag la suprafata.

Textil la undita nu, se incurca prea usor (cel teflonat nu se incurca dar si ramane teapan), iar daca pestele e mare rupe varful imediat.

 

Pt. a nu rupe varful unditei la poltergeisti :) eu folosesc un sistem cu elastic in interior (cumparat de la magazinul de pescuit, 20 lei).

Poti face si tu astfel: Primul segment din varful unditei se inlatura si in urmatoarul (devenit primul din varf) se pune un mot din plastic legat cu un elastic care trece prin interior, si care se prinde de capacul de la ultimul segment.

 

Chiar daca nu maie peste mult in balti, iti doresc fir intins!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@everon : nu a fost un atac la persoana observatia cu "pescarul roman", a fost doar ca si comentariu adiacent. Am citit post-urile tale si cred ca sunt rezonabile.

@GoodKat: Balta Gostilele (cca. 30 km de Buc, asa se numeste si localitatea), taxa 50 lei/zi. Am fost luni si am luat cam 3 kg de caras marisor+ rosioara mica si enervanta, la vierme si mamaliga. Bonus o broasca testoasa.

Bujoreni (cca. 40 km de Buc, spre Alexandria), fara plata. Am fost acum vreo 3 saptamani si am luat vreo 5 kg de caras mic (un lat de palma), la vierme.

La ambele se ajunge cu masina pana langa apa.

Nu stiu daca se incadreaza la aproape de Bucuresti pentru tine, dar eu pe astea le stiu.

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...