Sari la conținut

Motociclistul pescar


-DINU
 Share

Postări Recomandate

Faina captura, eu locuiesc la Dunare dar nu am prins niciodata avat mai mare de 1,5kg. Eu fac invers, pescuiesc la crap, si cand ma satur de asteptat :lol: ma pun pe mulinat dupa rapitori... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 872
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Faina captura, eu locuiesc la Dunare dar nu am prins niciodata avat mai mare de 1,5kg. Eu fac invers, pescuiesc la crap, si cand ma satur de asteptat :) ma pun pe mulinat dupa rapitori... :moto:

si daca nu prinzi nimic, prinzi un somn de cateva ore, sau speli motru :nono:

 

si eu am vrut sa merg la pescuit daca tot am ajuns pe acolo, da, am avut bisnis, asa ca, maybe next time :lol:

 

recunosc, sunt paralel, defapt divergent cu meseria asta, dar tata cu fratimiu sunt obsedati, asa ca, cine stie cum ma apuca si pe mine microbu?toata chestia e ca ma plictisesc, deci, asta ar fi cel mai nasol obstacol :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as merge si eu la un peste pe dunare. cel mai mult am prins in cernavoda. am fost anul trecut si am prins la greu. axa daca ajungi in vreun weekend pe acolo da un semn.

 

 

E posibil sa ajung in W-e prin zona...posibil Giurgeni. Iar daca e o invitatie, poate chiar in zona cernavoda :o ( langa Cernavoda nu stiu locuri bune in afara de Cochirleni , care e de obicei prea populat in weekend).

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ada vezi ca e si Anonimul acum acolo in sf gheorghe, nu-l rata, e cel mai profi festival de film din Romania. si party-urile de acolo sunt laser, te strecori f usor acolo :cheers:

 

:o Pai la "Anonimul" am fost. A fost divin. Nu inteleg ce la ce petreceri te referi... nu-s party-uri acolo.

 

 

<small>--- Mesaj completat în 20 Aug 2007 19:44 -------------</small><br/>edit: ie pesti vii, ie specialitati din peste, ie imagini divine, sunt serpi pe plaja ("sunt" ca era doar unu).... dar party-uri si tantari absolut deloc

post-10107-1187627912_thumb.jpg

post-10107-1187627974_thumb.jpg

post-10107-1187627990_thumb.jpg

post-10107-1187628006_thumb.jpg

post-10107-1187628018_thumb.jpg

Editat de aadaa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

:laugh: In ultima vreme am fost in pauza competitionala...alte treburi, deh :( Totusi am reusit o data sa evadez la Dunare, direct de langa cazanul de tuica, intr-o deplasare la tara. A doua zi dupa au ajuns si baietii motociclisti din Azuga, adica echipa Flugtag :bigstar: . Am revenit si cu ei la Dunare, si in conditii absolut imposibile ( apa crescuta cu 3 metri, tulbure) am "lovit" trofeul...salau 2kg fix. Din pacate poza a ramas la azugeni asa ca va bag una din ziua anterioara, cu un "animal" oleaca mai mic (1,7).

 

:D :bigstar: :P

 

post-462-1192097733_thumb.jpg post-462-1192097855_thumb.jpg

 

Hai sa vedem cand organizam un raid, cat mai aproape, gen Giurgiu, sa ne putem misca intr-o singura zi ca de mai multe nu am loc. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh: In ultima vreme am fost in pauza competitionala...alte treburi, deh :( Totusi am reusit o data sa evadez la Dunare, direct de langa cazanul de tuica, intr-o deplasare la tara. A doua zi dupa au ajuns si baietii motociclisti din Azuga, adica echipa Flugtag :bigstar: . Am revenit si cu ei la Dunare, si in conditii absolut imposibile ( apa crescuta cu 3 metri, tulbure) am "lovit" trofeul...salau 2kg fix. Din pacate poza a ramas la azugeni asa ca va bag una din ziua anterioara, cu un "animal" oleaca mai mic (1,7).

 

:D :bigstar: :P

 

post-462-1192097733_thumb.jpg post-462-1192097855_thumb.jpg

 

Hai sa vedem cand organizam un raid, cat mai aproape, gen Giurgiu, sa ne putem misca intr-o singura zi ca de mai multe nu am loc. :D

 

 

vreai si eu un pescuit la dunare sau imprejurimi..cand bagati?

 

pe unde pot lua stiuca.. acolo , una doua nu sa umplu sacul pe langa bucuresti?

Editat de libelula
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreai si eu un pescuit la dunare sau imprejurimi..cand bagati?

 

pe unde pot lua stiuca.. acolo , una doua nu sa umplu sacul pe langa bucuresti?

 

 

stiuca pe Dunare nu prea am vazut anul asta , desi am balacit destule table pe sub craci. Anul asta e al

salaului si avatului :bigstar:

 

Cel mai apropiat punct in care poti atinge Dunarea e zona Giurgiu, la vre-o 70 km . Din pacate nus'ce se intampla ca pe o zona de 30 km in sus si in jos de la giurgiu nu am luat nimic in 3-4 iesiri. Sper ca acum dupa ce a trecut o viitura si s-a mai racit apa, sa se fi schimbat mersul. Pe la giurgiu e bine de mers numai in timpul saptamanii, in we e aglomerat ca e prea aproape de bucuresti.

 

Pozele de mai sus sunt facute pe langa zimnicea, cca 120 km de Bucuresti.

 

In plus, pe Dunare in zona de granita iti trebuie permis si PG , pe mine m-a costat 80 lei anul asta dar macar stiu ca nu am batai de cap si discutii cu granicerii.

 

 

Astept propuneri pentru o escapada de o zi, eventual de seara pana a doua zi la pranz.

 

:bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prea am fost pe la dunare, dar cred ca ar fi o perioada buna de mers dupa rapitor. daca ai vreo iesire axa, inprincipiu pe week-end , da de veste.

 

chiar si week-end-ul asta, cu toate ca se anunta vreme rea...

Editat de najnaj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:ok: In ultima vreme am fost in pauza competitionala...alte treburi, deh :D Totusi am reusit o data sa evadez la Dunare, direct de langa cazanul de tuica, intr-o deplasare la tara. A doua zi dupa au ajuns si baietii motociclisti din Azuga, adica echipa Flugtag :bigstar: . Am revenit si cu ei la Dunare, si in conditii absolut imposibile ( apa crescuta cu 3 metri, tulbure) am "lovit" trofeul...salau 2kg fix. Din pacate poza a ramas la azugeni asa ca va bag una din ziua anterioara, cu un "animal" oleaca mai mic (1,7).

 

:( :bigstar: :laugh:

 

post-462-1192097733_thumb.jpg post-462-1192097855_thumb.jpg

 

Hai sa vedem cand organizam un raid, cat mai aproape, gen Giurgiu, sa ne putem misca intr-o singura zi ca de mai multe nu am loc. :rock:

Ce bine iti statea intre cazane si butoaie...(Axa din trupa SISTEM) :blbl: si ce buna era tuiculita aia... :P

Si ce bun era salaul ala...cu mult mujdei si udat cu vin pana ne-am rapus... :D

Am pus pozele astea ca sa arat inca odata ca pescarii nu "mint"

post-17734-1192192723_thumb.jpg

post-17734-1192192844_thumb.jpg

post-17734-1192192935_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Thx, Hasule, pentru imaginile de "palmares" :D :bigstar:

 

 

Hai baieti, care se baga duminica la o iesire la dunare ? Scurt, pe motoare, aproape de bucuresti, calarasi -oltenita-giurgiu-zimnicea . Se practica pescuit stil "guerilla", echipament light , rapitor la spin sau 2 lansete de stationar, mers cu motoarele prin smarcuri (oriunde la dunare ai parte de 5-10 km de drum de tara/dig/padure/coclau). De retinut ca e zona de granita si ai 3 posibilitati :

- permis de pescuit valabil

- ne intelegem cu granicerii ( cat baga frate, cat i-ai dat cel mai mult , cat costa o dracie de-asta :P )

- 80 Ron amenda, 40 ron in 48 de ore :(

 

 

 

:bigstar:

 

PS: Dunarea e relativ stabila si temperatura apei e optima pt toate speciile: avat, salau, crap, somn si stiuca daca avem noroc . Numai sa nu ninga :D

post-462-1192229560_thumb.jpg

post-462-1192229570_thumb.jpg

post-462-1192229592_thumb.jpg

post-462-1192229606_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mama masii de treaba... abia azi am vazut chemarea! tare as fi vrut sa probez supertenere peacolo ( exista si permis si posibilitatea unei relatii "prietenesti si colegiale" cu frontieristii). am fost ieri pe malul argesului si m-am uitat de papagal la pescari :bigstar:

baga detalii daca ai fost!

 

spune de rog de unde ai luat tabelele de mai sus

Editat de najnaj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am mai plecat ca nu am avut cu cine :( ... si de unul singur nu prea e smecherie, ultima data cand am plecat singur am facut pana pe dig la 12 km de primul sat :bigstar: Putem merge de ex maine :D

 

 

PS tabelele cu prognoza dunarii sunt zilnic pe

www.afdj.ro

www.hidro.ro

 

 

 

:bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in cursul saptamanii nu prea pot merge ca sunt lucrator la stat :bigstar: .mai am ceva zile de concediu pe care o sa le iau spre sfarsitul lunii, poate facem atunci un pescuit daca nu e sa fie intr-un week-end.

numa vremea sa fie buna. anu trecut de 1 decembrie pescuiam la stiuca la jurilovca :D

 

--- Mesaj completat în 16 Oct 2007 22:14 -------------
axa pare a fi pescar inrait, cunoscut in inalte medii pescaresti :bigstar:

 

http://rapitori.ro/galerie.php?id=10&pagina=2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Taci mah, nu ma da de gol :bier:

 

 

Tocmai am trecut printr-o experienta "traumatizanta" . Aseara m-am intors de la "pescuit" :(

 

Ieri ma suna tatal unui prieten... "Axa, noi mergem la peste la o balta langa Cernavoda, vii ? E peste mare, crap la 10 kile etc, rapitor stiuca salau... a fost un prieten si a prins 40 de kile samd :clap: Mergem sa dam noaptea ca num ai noaptea merge crapul...Taxa e 50 lei dar mergem 2 pe un bon, si daca nu iti place balta poti sa mergi la Dunare ca e aproape "

 

Stau eu ma perpelesc...ma jurasem ca nu mai calc pe balta de mamaligari, aveam si treaba in ziua aia, dar ma racaia rau pescuitul :ok: Nu stia sa-mi zica numele baltii , iar eu am presupus ca merge la Rasova unde stiu ca e stiuca multa .Ma hotarasc in ultimul moment , imi iau in fuga sculele ( normal, alea de Dunare, 2 fixe tapene si una de spinning). Ajungem pe o balta la mama dracu printre dealuri, departe rau de Dunare, fix la caderea serii.Am aflat ca se cheama "Tibrin". Se apuca oamenii sa insire scularaie, becuri, tot tacamul... fiecare isi aseaza in fata un "tambal" de 6-8 lansete, dadeau toti la "bomba"cu 6-8 ace si se apuca de framantat mamaligi. :D Eu imi asez frumos cele 2 "tunuri" , cu montura de Dunare, pentru crap. Fir 0.4, plumb greu culisant si un singur carlig baban. Montez una pe porumb si una pe calup de mamaliga (patratoi) , nu am de gand sa pandesc decat crap si atat. Oamenii incep lanseurile....bai nene, intra nenea de langa mine in apa pana la genunchi, se opinteste si zvaaaaarrrrrrrrrr in milocul garlei. Repeta operatiunea de 8 ori si e gata tambalul. "Axa da tu nu ai bambine? " - Nu , eu dau la varf :clap:

 

In 2 ore colegii mei de pescuiala prind la totalul de peste 20 de lansete vre-o 5 carasi la bomba. Fiecare caras de 300-400 de grame incurca cate 3-4 lansete odata ...mai mult descurcau tambalul decat pescuiau. La mine nici o miscare. "Axa, pune ma si tu bomba, sa vezi ca iei" - " Nu pun bre, eu pescuiesc sportiv cu un singur ac si nu ma intereseaza caras"

 

Vin aia cu taxa.... cica 90 RON de caciula :( Fusesem dezinformati de nenea care ne-a dus acolo . Ma ia rasul, strang cele 2 lansete : " Eu nu sunt pescar dom'le, sunt soferul, i-am adus pe oamenii astia la balta sa poata sa bea si ei o tzuica " :) Si dupa ce mai stau pe acolo, facem un foc, bem o tuica , ma duc si ma culc in masina....

 

A doua zi dimineata ma trezesc, revin pe mal.... peste noapte, la cele 20 de lansete ale lor , nimic spectaculos, inca niste carasi, un ten de 600-700 grame si atat. Scot si eu lanseta de spin sa ma distrez cu un biban si poate salau daca o fi in balta...bag twistere , intr-un final iau un biban cat twisterul de mare O iau la pas pe mal, mai bag un vobler pe langa niste pietroaie...nimic :D Ah, ba am prins ceva:un suport de undita... bun si ala :)

 

Intr-un final vin si baietii cu masina... stransesera tot , vroiau sa plece... hai la Dunare ! Hai, zic eu... va duc eu la un loc bun la 7-8 km . "Nu, ca e departe, mergem langa podul Saligny la statie ca asa am auzit de la niste oameni" Mergem deci la nimereala, trecem pe sub pod la Dunare...un mal cu pietroaie, ne oprim acolo. Parea bun de salau... in sfarsit sunt in "mediul" meu, zic :) Rezultatul ? NIMIC !!!! Asa e cand mergi la plesneala... :rock:

 

 

Gata m-am lecuit definitiv de balti, hai la Dunare !!!! :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai, hai sa haidem!

mai nasol e ca o tot ard astia ca pe week-end va fi vreme naspa...( ce ai cautat tu cu mamaligari, care mai dau si la bomba? pun pariu ca pentru ei tu ai fost cel putin ciudat)

 

 

Duminica vreau sa ma duc la pescuit la Dunare in zona Gropeni(vreo 20 de km de braila).E o zona buna pt rapitor:avat, salau dar si stiuca. Daca e cineva amator de o iesire contact me.

 

 

Mda, se pare ca se nasoleste vremea in WE. Din prognoze reiese ca doar duminica e posibil sa nu ploua .In rest, pt zona Slobozia-giurgeni-Braila se anunta ploaie,vant 25kmh si temperaturi sub 0 noaptea :eek: Poate reusim sa ne pozitionam "pe alocuri" , ca am auzit ca doar pe acolo nu ploua :D

 

 

Pana acum am 2 propuneri pt Delta :

 

Baietii din Mangalia merg cu motoarele pe bratul Sulina ( BRRRRR.... :( )

Alti prieteni sunt cu masina la Dunavat

 

 

Stau in cumpana, de la mine pana in delta e cale lunga si daca mai si ploua undeva aproape de 5 grade e naspa. Nu prea merita sa ma car atata drum pt doar 2 zile...mai mult stau pe drum :(

 

Kamaz, lasa un nr de tel poate organizam ceva de o zi , ajuns duminica la prima ora de lumina si plecat inapoi seara. ( bucuresti-gropeni cca 170 km ) Cum e accesul la Gropeni pana la locul de pescuit ( practicabil dupa ce a plouat sau te infunzi in noroaie ? )

Najnaj, valabil si pt tine, un nr de tel sa putem face vre-un plan, sau ma sunati pe mine la nr din semnatura.

 

 

 

:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D Din pacate prevestirile sunt sumbre... prognozele s-au schimbat, ploua si maine... si tot asa toata saptamana care vine. Cu udeala si frigul se mai poate trai, mai o pelerina de ploaie , mai o tuica pe cioc :( , dar accesul pana la dunare devine foarte greu dupa atata zeama...si, mai rau, intri si nu mai iesi decat cu tractorul :eek:

 

Asadar, deocamdata stam la gura sobei si povestim despre baboi :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:( Din pacate prevestirile sunt sumbre... prognozele s-au schimbat, ploua si maine... si tot asa toata saptamana care vine. Cu udeala si frigul se mai poate trai, mai o pelerina de ploaie , mai o tuica pe cioc :( , dar accesul pana la dunare devine foarte greu dupa atata zeama...si, mai rau, intri si nu mai iesi decat cu tractorul :D

 

Asadar, deocamdata stam la gura sobei si povestim despre baboi :ok:

As merge la un pescuit, numai pt o zi, ca noaptea e problem.Data viitoare cand iesi sa imi dai un bip, te rog, neaparat. :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...