Sari la conținut

Accident mortal in apropiere de Zalau


SuperMoto
 Share

Postări Recomandate

exact la asta ma uitam si eu....

L.E caruciorul de copil

trist foarte trist.

 

trecand peste faptul ca ala cu masina l-a trosnit, unde dracu sunt manevrele de resuscitare ???

 

halal serviciu de urgenta.

Editat de valbi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Se vede ca nu ai fost niciodata in zona aia.Este un super drum ,multe serpentine,asfalt foarte fai.Pur si simplu te mananca palma,ce mai..Asta este,imi pare rau,dar cand ai viteza se mai intampla si asa ceva..

 

p.s. uite drumul :

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact la asta ma uitam si eu....

trist foarte trist.

 

trecand peste faptul ca ala cu masina l-a trosnit, unde dracu sunt manevrele de resuscitare ???

 

halal serviciu de urgenta.

Nu mai aveau ce sa-i faca! Probabil avea tot rupt inauntru! Nu blama serviciile medicale !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se vede ca nu ai fost niciodata in zona aia.Este un super drum ,multe serpentine,asfalt foarte fai.Pur si simplu te mananca palma,ce mai..Asta este,imi pare rau,dar cand ai viteza se mai intampla si asa ceva..

 

p.s. uite drumul :

Stiu drumul ! Am fost pe-acolo cu motorul de cateva ori, doar pentru ca pe-acolo trebuia sa trec ca sa ajung la destinatie ! Pe mine cum de nu m-a mancat palma si mi-am dat seama ca poate fi periculos si-am stat pe batul meu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea de incepator e f buna referitor la stilul de pilotaj din filmulet. totusi... nu e cam mult ptr un drum public? vad pe bord peste 200. mai ales ca-n primele 20- 30 de sec...se rula prin localitate? probabil ca asta e diferenta in motociclisti si posesori de motociclete ca mine. sa va dea Dzeu sanatate si noroc ca aveti nevoie.

E bun stilul, dar prost locul ! Baiatul cu camera are un zx10 2004-2005 sau un 636 2005-2006, spart dupa cum bine se vede ! (nu vreau sa stiu conditiile !). Chestiile astea se fac pe un circuit !!!!!!! E langa voi Pannonia sau Hungaroring-ul !!!! Va e chiar atat de lene sa mergeti acolo sa va dati pana va cad ouale ??? Chiar e lenea asta mai importanta decat viata voastra????

Editat de pantera
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da este mult pentru drumul public,tocmai de aceea cel pe care il vedeti in fata nu se mai da pe strada. Pe tine nu te-am mancat in palma(dar nu toti au stapanirea de sine ca a ta!),ce sa zic,fiecare stie cat poate si la ce riscuri se expune,asa ca mult noroc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omule imi pare rau ptr ce ti s-a intamplat. ai intalnit un jegos. sunt oameni si oameni. si eu sunt sofer. am avut norocul ca sa nu fac vatamare corporala nimanui....desi am atins sau am fost atins in timp de cateva ori. oricine poate gresi. dar a nu fi om..asta nu se prea iarta. fiecare caz trebuie analizat separat in opinia mea. ma deranjeaza cand aici motociclisti sunt feciorele neprihanite si restu bestiile. nu mi se pare corect.

ms.

am intalnit eu neomul...

intr-un fel,m-a cumintit;asta nu inseamna ca l-am iertat...

de la speed,am trecut la enduro,mai ales ca fi-miu avea atunci 8 luni,doamna mea a trebuit sa se duca sa munceasca,iar eu mergeam in cadru cu bolul de mancare sa il hranesc,apoi am avansat la 2 carje,dupa care o carja... si am zis ca e mai bine sa creasca cu tatal lui decat sa nu mai fiu pe lumea asta...a fost ca un semnal de alarma....

 

Fereasca Al de Sus pe toata lumea!

post-41838-1239018084_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E bun stilul, dar prost locul ! Baiatul cu camera are un zx10 2004-2005 sau un 636 2005-2006, spart dupa cum bine se vede ! (nu vreau sa stiu conditiile !). Chestiile astea se fac pe un circuit !!!!!!! E langa voi Pannonia sau Hungaroring-ul !!!! Va e chiar atat de lene sa mergeti acolo sa va dati pana va cad ouale ??? Chiar e lenea asta mai importanta decat viata voastra????

 

inceteaza pana nu te suduie careva ...

vezi ca oamenii is afectati tu faci pe popa acum, ia spune-ne tu ce sa facem

intradevar nu sunt vremurile in Romania de a te da cu motorul ...

 

ajunge un Doamne Iarta-l sincer ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..80 % din accidente au avut aceeasi cauza:soferi care intorc pe linie continua...nu stiu de ce le-o mai dat permis..cred ca peste 60% din ei au luat carnetul platindu-l...2-3 motociclisti morti pe sapt\luna din cauza unor soferi de conserve care nu stiu sa se asigure sau se cred mai smecheri ca au masina :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inceteaza pana nu te suduie careva ...

vezi ca oamenii is afectati tu faci pe popa acum, ia spune-ne tu ce sa facem

intradevar nu sunt vremurile in Romania de a te da cu motorul ...

 

ajunge un Doamne Iarta-l sincer ...

Ai dreptate! O sa incetez! La urma urmei, nu pe mine ma doare cand pica ei ! Proasta sunt eu ca sunt ca inca ma revolta cazuri ca acesta unde moare un om dintr-o tampenie si distruge inca 2 vieti pe langa a lui....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..80 % din accidente au avut aceeasi cauza:soferi care intorc pe linie continua...nu stiu de ce le-o mai dat permis..cred ca peste 60% din ei au luat carnetul platindu-l...2-3 motociclisti morti pe sapt\luna din cauza unor soferi de conserve care nu stiu sa se asigure sau se cred mai smecheri ca au masina :unsure:

 

sunt oameni care daca nu au avut de-a face cu motocicletele...nu au o imagine a ce inseamna 0-100 in 3 secunde. se asta se intampla. nu vrea nimeni sa faca accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

anturajul f.ute stilul si prietenii sunt de c.acat daca il intretin...

sa te dai in halul asta pe drum public doar pentru ca motorul iti permite, asfaltul e misto si ca te simti in stare, are cateodata consecinte.

acuma sa vedem cine plange mai tare, nevasta-sa cu copil mic sau prietenii lui cu care batea recordul pe circuitul public al zonei zalau..

sincer imi pare rau, condoleante familiei... dar... tot chestie de selectie naturala ramane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cunosc imprejurarile exacte, nici nu vreau sa discut ca cui este vina. probleme pot avea si cei mai experimentati atunci cand hazardul joaca rolul principal. cand abordezi un viraj la 50 grade si nu vezi dincolo iti asumi un risc imens. uneori drama nu te ocoleste si pe tine. din motivul asta personal imi este frica sa ma dau pe zona aia. drumul e superb, topografia si vegetatia din pacate fac echipa perfecta cu moartea! pacat ca sunt oameni ok, poate de valoare (nu doar dpdv moto) si sfarsesc in astfel de imprejurari. sa nu uitam ca sunt momente cand acel "mancat in palma" poate sa ne fie fatal. mersul moderat nu inseamna legal. inseamna in asa fel incat sa poti evita o situatie neprevazuta. daca intri tare (max) intr-un viraj cu vizibilitate 0 in apex sau la iesire si acolo ai ghinionul ca un tir sa fi ramas in pana......

merge-ti tare fratilor ca de-aia ne-am luat motoare dar nu uitati sa si ganditi putin, ajungegi intregi acasa sa ne putem bucura impreuna si de urmatorul weekend...

 

.......

sincer imi pare rau, condoleante familiei... dar... tot chestie de selectie naturala ramane.

 

 

ultima fraza strica din pacate tot ce ai scris pana acolo....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[..] Chestiile astea se fac pe un circuit !!!!!!! E langa voi Pannonia sau Hungaroring-ul !!!! Va e chiar atat de lene sa mergeti acolo sa va dati pana va cad ouale ??? Chiar e lenea asta mai importanta decat viata voastra????

 

 

Sau viata altora?!

Daca baiatul asta se izbea de o dacie, sau o masina de familie, nu de un SUV, cum s-a intamplat, nu cred ca le era bine celor din masina.

Multi confunda strada cu pista, multi se cred supereroi si foarte multi cred ca legile sint facute pentru fraieri.

 

Pacat de viata baiatului si pacat de cei ramasi in urma lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator montecristo

ma ia nu mai criticati voi pe toata lumea si uitati-va in curtea voastra si la greselile voastre. sau voi sunteti perfecti? repede sariti cand nu sunteti implicati sa criticati dar cand e vb de voi stati cu coada intre picioare. macku' era un om de milioane si era cumpatat si atent, dar s-a intamplat. poti sa mergi si cu 40 la ora si sa intre unu cu un bmw in tine si mori. si atunci e vina motociclistului? terminati cu criticile daca nu stiti sau cunoasteti ce, cine si cum. sunteti aiurea!!!! sa-ti fie tarana usoara macku'-le!

Editat de montecristo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat.Un domn plin de viata era.

 

Asta postam eu cand a murit pe topa Andrei Sava:

 

"Fara rost,fara reusita,fara roade benefice.....

"REISERI" "cocalari,parlitzi,cu sau fara echipament,cu motoare in stare tehnica proasta,EU sunt Inger si merg cu 100 pe meses nu mai mult,Eu sunt sfant si nu ma duc pe Topa"

Nu ne intereseaza cauza?Nu incercam sa scriem cu FONT MARE SI INGROSAT:"MARE ATENTIE LA PARCARI,DRUMURI LATERALE,DEPASIREA DE MAI MULTE VIHICULE??????

Nu scriem ca:

 

Pe drumul Cluj Zalau atentie in comuna Baciu la depasiri( )

-Mare atentie dupa comuna Baciu e o linie dreapta fara case,dupa aceea o curba la dreapta si fix in curba este un drum laturalnic pe partea dreapta,de unde ies camioane incarcate cu pamant,care daca veniti cu viteza nu se pot evita,camioane din care curge pamant pe drum(din 10 treceri pe acolo eu de 8 ori m-am intalnit cu basculanta)

-In urmatorul sat dupa baciu la coborarea de pe pasarela iese un drum din partea stanga si tot timpul cineva ti se baga in fatza

-Dupa aceea este o curba mare si lunga lunga la dreapta(nu depasiti fiindca din contrasens unele masini circula cu peste 150 km/ora(am venit dinspre zalau in spatele unor astfel de masini) si daca depasiti nu aveti timp sa reveniti pe banda

-La pasarela unde face drumul catre huedin,mare atentie la tiruri.

-La urcare pe Topa pe dreapta este un bar de unde intra si iese multa lume

-In varf de Topa este iar un bar cu parcare de unde intra si iese multa lume( )

-Pe coborare,pe partea stanga este o parcare cu o banca,iar in acea zona sunt vrecvente petele de ulei exact pe zona de franare inaintea curbei cu denivelari la stanga(eu am alunecat pe o pata din asta duminica,si NOROC ca am lasat frana cand s-a blocat fatza,si am scapat cu un voblaj)

-Urmatoarea curba la stanga e o curba mare plina de ulei si motorina!!!!!!

-Identic ultima curba la dreapta care incheie coborarea pe Topa(plina de ulei si urme de cauciuc de la tirurile lungi care vireaza in loc)NU VA LASATI PACALITI CA SUNT URME DE CAUCIUC,majoritatea sunt pete de ulei si sau motorina.

-Cand credeatzi ca devenitzi ROSSI pe liniile drepte care conduc catre meses MARE ATENTIE pe marginea drumului sunt OI CAPRE VACI(drept dovada sunt acele cabanutze improvizate care le observati pe marginea drumului)

-Mai este un deal inainte de localitatea Poarta Salajului,la a carui urcare se simte un aer incredibil de rece(toata lumea cred ca a realizat)in consecinta asfaltul e rece si se si depune ceva apatos parca pe el

-La intrare in Poarta salajului pe partea dreapta este un bar de unde tot timpul intra sau iese cineva( )

Aproape de intrarae in ciumarna dupa cum ati observat majoritatea,pe superbul deal de pe partea dreapta se practica Off Road,si jeepurile care ies de acolo aduca pamant pe asfaltul de pe acele curbe,si nu isi doreste numeni un DRIFT ca nu e ROSSI

-Primele curbe din Ciumarna,in zona este pe stanga o fantana langa drum,acolo vesnic este pamant pe drum.

Urmatoarele curbe ar fi bine de abordat pe banda dinspre partea dreapta fiindca cei care coboara mesesul inspre cluj deseori depasesc,iar daca noi urcam cu 180 NU AU TIMP SA SE FEREASCA(majoritatea ne-am intalnit cu masina din contrasens pe banda noastra de urcare.

Mare atentie la barul de pe dreapta(intra si iese multa lume)-In curba de la popasul Romanilor pe interior se construieste,iar tractoarele ies nestingherite din OGRADA SHANTIERULUI FIX IN CURBA!!!

-Mare atentie la ATV-uri

NU MAI POT N

NU MAI POT

 

Nu sunt In masura sa dau sfaturi,nu sunt expert...

Asta am observat eu pe traseul asta...si sunt multe altele pe care mi le amuntesc doar cand ajung in zona cu pricina.

 

 

Nu mai bine invatzam ceva decat sa dam SFATURI fara CONTINUT,VLAGA!!!!!

 

 

Eu am spus ce am avut de spus,

DOAME-AJUTA!!!!"

/index.php?...64164&st=80

 

Este descris drumul de la Cluj la Zalau,inclusiv MESESUL.

Este ceva fenomenal,care din pacate isi ia "drepturile"in fiecare an....

Eu am avut un r1 ca si cel in cauza,acum am un ktm dar MESESUL este meses.Pacat!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...