Sari la conținut

KTM 450 vs KTM 400


Postări Recomandate

Tocmai mi-am vandut vechiul motor de 400 EXC-R din 2001 si intentionez sa-mi achizitionez alt motor nou..dar nu stiu inca daca sa fie de 400 sau de 450....imi puteti spune care este mai bun??? Este vreo dif importanta intre modelul 2008 si 2009?? Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai mi-am vandut vechiul motor de 400 EXC-R din 2001 si intentionez sa-mi achizitionez alt motor nou..dar nu stiu inca daca sa fie de 400 sau de 450....imi puteti spune care este mai bun??? Este vreo dif importanta intre modelul 2008 si 2009?? Multumesc

 

Pai, 400-le, din 2000 pana in 2005 avea 54 HP. http://www.motomike.eu/autonet/ .Dupa care l-au scazut la 45 HP. Nu stiu asta din 2009 dar, probabil, tot 45 HP are.

450-ul are 49 HP din 2003 pana in prezent.

530-ul are 61 HP din 2000 pana in prezent.

 

Probabil mai sunt mici diferente de greutate, desi toate (400, 450, 530) zic ca au 113.5 kg dry weight.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

desi se spune ca astea noi sunt la fel de grele cu cele mai vechi, eu am simtit ca 530 meu din 2008 este mult mai greu decat 525 din 2003.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mers cu un 400 din 2009.....nu mi s-a parut cine stie ce...le-au modificat motorul, acum au cuplu mult mai sus asemanator yamaha ... as opta mai mult pentru 450 deoarce vreau sa ma dau si pe supermoto cu el....cat despre greutate , toate site-urile spun ca au aceeasi greutate indiferent de cc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wow dar toata lumea este decisa pe 400 ? :huh::D:D ..v-am zis..am mers cu un 400 din 2009 si nu mi s-a parut cine stie ce...te cam rugai de el pe forestiere daca vroiai sa prinzi viteza..si avea rapoarte foarte bune.....parca nu are suficienta putere..sau poate era prea nou si inca nu se lasase motorul...deci un avatanj al 400-lui este ca e mai manevrabil ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wow dar toata lumea este decisa pe 400 ? :P:D:D ..v-am zis..am mers cu un 400 din 2009 si nu mi s-a parut cine stie ce...te cam rugai de el pe forestiere daca vroiai sa prinzi viteza..si avea rapoarte foarte bune.....parca nu are suficienta putere..sau poate era prea nou si inca nu se lasase motorul...deci un avatanj al 400-lui este ca e mai manevrabil ??

 

FE450 2009 de la Husaberg, zii tu gizmo cam ce stie sa faca :huh:

 

tot KTM scrie pe el

Editat de theBD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca nu 2 timpi...nu ma caracterizeaza..m-am dat cu toate modele de 2 timpi...200...250..300...nu imi place inca senzatia..tot 4 timpi mai bun...care vine la smaeb apropo?? sambata??

 

theBd..e vorba despre modelul pe injectie ??? acela care se opreste dupa 5 sec de stat culcat??? l-am incercat la ciunget..e misto motoru dar nu ma mut de la KTM orice ar fi.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci vrei sa ai 2 in 1, ok, dar sa sti ca te limitezi doar la enduro, hard enduro trece-l pe lista de asteptere. daca vrei sa mergi si cu supermoto atunci ai un plus de putere la 450 pe care il poti folosi pe strada si circuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci vrei sa ai 2 in 1, ok, dar sa sti ca te limitezi doar la enduro, hard enduro trece-l pe lista de asteptere. daca vrei sa mergi si cu supermoto atunci ai un plus de putere la 450 pe care il poti folosi pe strada si circuit.

La modelele noi cu motorul separat de transmisie mersul e mai potrivit pentru enduro, mai fluid. Puterea maxima parca e mai redusa poate si din cauza normelor de poluare care nu adauga doar piese ce pot fi eliminate, ci e si mai atenta la dozajul carburantului.

Eu iti recomand 400 pentru enduro si 530 pt supermoto.....sau 450 pt ambele sporturi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit si eu ca pentru hard enduro n-ai nevoie de putere mare. N-am inteles dece.

Eu am un 525 din 2004, mi-am cumparat si un 450 nou. Prefer sa merg in continuare cu 525-ul, datorita surplusului de putere (chiar daca este mai greu cu 4 Kg). L-am vazut pe Claudiu din Vilcea cum urca cu 450 si nu are nici o problema.

Poti veni sa incerci un 450 la Pitesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bah hobby(asta e numele lui costea de scena)..pe potecutele alea virajate de pe capela,am fost nevoit sa ii urc motorul lui marius(400 exc)la o iesire fiindca era umed pe jos si riscul sa o arunce in rapa era f.mare..dupa ce am dus motorul lui sus am urcat cu 525-ul meu..pur si simplu nu ma mai intelegeam cu el din cauza puterii eliberate mult prea brusc..te sfatuiesc sa iti iei un 400 fiindca tu supermoto nu faci niciodata(e doar un moft)si ptr enduro-ul pe care il practici tu e exact ce trebuie..ai in gasca 3 motoare de 400 de unde te poti inspira in alegere(gardner,dragos si ch clan)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e bai un moft....vreau sa ies pe strada la vara :laugh: nu neeaparat ciurcuit de supermoto...apropo il vazui azi pe claudiu prin orash....prea misto cum arata un ktm pe strada :lol: si corect giumba...nu poti hard enduro cu 4 timpi..ca deaia toti la romaniacs la profy au 2 timpi...daca as merge macar cat merge claudiu cu 450-u din 2007...si nu poti spune ca el nu se da hard....

asha ca nu e obligatoriu 2 timpi pentru performanta..

 

alex deci tu ai 450 din 2009 ??? imi poti spune impresia ta despre el ??? eu ma duc sambata la smaeb poate ne vedem pe acolo pentru cei care vor sa vina

 

stefy de la profy (numele lui de scena) :P)....am avut exemplu si vechiu meu motor de 400...si in ultimu timp nu prea eram multumit de cata putere avea...aveam 13 cu 52 si tot nu mi se parea cine stie ce...adica motoru era la capacitatea lui maxima...cat despre 400 nou ti-am mai zis...stii ca a fost si dan de la bucuresti cu 400-le la iesirea aia cu pitesteniii....si m-am dat si eu si amidon cu el destul de multicel prin poienita....nu e nervos deloc....motoru meu vechi avea cuplu mult mai jos..asta nou e mai ciudat...dar ti-am spus...nu am fost multumit de puterea de 400 :huh: ... desi motorul avea rodaju facut...vreo 200 de km..presupun ca se lasase destul de mult motoru asha ca alt motiv pentru care nu tragea nu vad...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e bai un moft....vreau sa ies pe strada la vara :laugh: nu neeaparat ciurcuit de supermoto...apropo il vazui azi pe claudiu prin orash....prea misto cum arata un ktm pe strada :lol: si corect giumba...nu poti hard enduro cu 4 timpi..ca deaia toti la romaniacs la profy au 2 timpi...daca as merge macar cat merge claudiu cu 450-u din 2007...si nu poti spune ca el nu se da hard....

asha ca nu e obligatoriu 2 timpi pentru performanta..

 

alex deci tu ai 450 din 2009 ??? imi poti spune impresia ta despre el ??? eu ma duc sambata la smaeb poate ne vedem pe acolo pentru cei care vor sa vina

 

stefy de la profy (numele lui de scena) :P)....am avut exemplu si vechiu meu motor de 400...si in ultimu timp nu prea eram multumit de cata putere avea...aveam 13 cu 52 si tot nu mi se parea cine stie ce...adica motoru era la capacitatea lui maxima...cat despre 400 nou ti-am mai zis...stii ca a fost si dan de la bucuresti cu 400-le la iesirea aia cu pitesteniii....si m-am dat si eu si amidon cu el destul de multicel prin poienita....nu e nervos deloc....motoru meu vechi avea cuplu mult mai jos..asta nou e mai ciudat...dar ti-am spus...nu am fost multumit de puterea de 400 :huh: ... desi motorul avea rodaju facut...vreo 200 de km..presupun ca se lasase destul de mult motoru asha ca alt motiv pentru care nu tragea nu vad...

pai atunci concluzia dupa ce imi spui tu e clara:450 din 2009..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am decis..sapt viitoare imi vine motoru...am ales pana la urma 450-u din 2009 acela deja tunat ...kit factory....mi s-a spus ca pentru varsta mea (18 ani) e mai bun un 450 ...400 mai bun pentru unu cu burticica care nu se mai da tare :D))...asta mi s-a spus la sibiu :))

 

o sa revin si cu primele impresii dupa ce dau jos limitarile..parca 3 ore trebuie facut rodaj apoi schimbu..,..nu ?> :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am decis..sapt viitoare imi vine motoru...am ales pana la urma 450-u din 2009 acela deja tunat ...kit factory....mi s-a spus ca pentru varsta mea (18 ani) e mai bun un 450 ...400 mai bun pentru unu cu burticica care nu se mai da tare :)))...asta mi s-a spus la sibiu :))

 

o sa revin si cu primele impresii dupa ce dau jos limitarile..parca 3 ore trebuie facut rodaj apoi schimbu..,..nu ?> :|

da domnu dar profi se dau si cu limitari.. :D :) bravo ptr alegere..o clipa mi-a fost frica sa nu iti iei si tu WR..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

in sfarsit mi-a ajuns 450-u :angry:

momentan deabia i-am facut rodaju de 3 ore...pareri nu prea mi-am format ca e mult prea limitata...ce mi-a placut la noul model 2009 e suspensia fatza....

Prima tura fara limitari o sa o fac sapt viitoare la curtea de argesh...see you there :blink:

Editat de CostinTudor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...