Jump to content

Pasionati de acvaristica?

Recommended Posts

• Replies 206
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

tot nu mi-a zis nimeni ce e aia SAE... :laugh:

http://www.aquahobby.com/gallery/e_sae.php

Mesaj completat

si ca sa nu fiu offtopic complet, am si eu doua animalute submersibile :

Si eu am doua si o sa fii uimit de cat pot sa creasca. Din cauza asta multi le abandoneaza in diverse lacuri (stricand biotopul de acolo) desi casa lor e mult mai departe.

Am o jumatate de galeata de plante - Valisneria si Limnophila - de dat, urgent, adica azi (duminica). CIne vrea, sa imi dea PM.

Mesaj completat

Mai am plante de dat ca am fost plecata in concediu si azi am defrisat „jungla”.

Ce va mai fac acvariile? Mai puneti niste poze...

• 3 weeks later...

salut,

este cineva care vrea sa infieze 2 scalari si un guram albastru (femela)?

au un an jumate cam asa si unde sunt ei acum nu mai au conditii deloc ... ar fi ideal pt ei sa plece intr-un loc mai bun

salut,

este cineva care vrea sa infieze 2 scalari si un guram albastru (femela)?

au un an jumate cam asa si unde sunt ei acum nu mai au conditii deloc ... ar fi ideal pt ei sa plece intr-un loc mai bun

Ia-s primi eu cu mare placere! :makeout:

Ai detalii de contact la semnatura.

saliu'...am de donat un sanitar ghinionist...l-am luat sa ii tina companie celui micut din acvariul testoasei, da' se pare ca bestia de reptila nu se intelege cu asta. Drept urmare sper sa ii gasesc un nou camin pana nu ramane de tot fara coada (momentan ii lipseste aripioara dorsala si un colt de coada :) ). E maricel, la vreo 6-7 cm, cu mustati mari, specia nu o cunosc...help?!

• 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

am si eu o problema si apelez la cei care cresc discusi.

unul dintre ei inoata cu capul in jos si are abdomenul putin umflat.aveti idee ce pot face?

am dat un search pe google,am aflat de ceva sare amara(1 lingurita la 20 l-acvariul meu fiind se 150-160l),numai ca nu-mi dau seama daca asta are ceva efect nociv asupra celorlalti pesti.

deci, varog, cei care cunoasteti, un sfat! Multumesc.

unul dintre ei inoata cu capul in jos si are abdomenul putin umflat.aveti idee ce pot face?

am dat un search pe google,am aflat de ceva sare amara(1 lingurita la 20 l-acvariul meu fiind se 150-160l),numai ca nu-mi dau seama daca asta are ceva efect nociv asupra celorlalti pesti.

Daca un peste ajunge in stadiul asta poti sa-l pui pe el cu lingurita in WC si sa tragi apa.

Mesaj completat

De curand...

superb, alta viata... arata ideal pt vivipari, nici nu cred ca e necesar sa separi femelele gestante..

Daca un peste ajunge in stadiul asta poti sa-l pui pe el cu lingurita in WC si sa tragi apa.

ti-as sugera sa te mai informezi de pe net putin pana sa dai sfaturile astea :)

ah, si mentionez ca am acvariu de vreo 10 ani si nu sunt incepatoare,insa discusi nu am mai avut

Edited by roxa
ti-as sugera sa te mai informezi de pe net putin pana sa dai sfaturile astea :P

ah, si mentionez ca am acvariu de vreo 10 ani si nu sunt incepatoare,insa discusi nu am mai avut

DA, ok, am uitat, discusii nu sunt pesti, ei sunt o specie aparte de submarine care inoata pe spate pentru ca au burta umflata... :)

Hai sa ne batem in vechime... eu am pesti de vreo 23 ani...

Ala tot la cos ajunge.

eu zic sa incercu cu Bactopur de la Sera, in tratament (o pastila dizolvata in 2l de apa, bagi acolo pestele 25-30 de minute, apoi il bagi in acvariu unde mai pui o pastila)

in caz ca dupa o sapt mai sunt probleme repeti tratamentul, dar inainte schimbi 25% din apa din acvariu

Si eu am avut probleme de genul si s-a rezolvat in 60-70% din cazuri.

Am citit pe undeva ca li se umfla burtica ca fac niste paraziti din mancare. Eu la discus acum dau doar larve de tantar liofilizate si Sera granule rosii.

Ce mi se pare ciudat la tine este ca sta cu capul in jos... asa face de obicei cand este "balonat" - fenomen de care nu am mai auzit la discus, dar care este foarte intalnit la carasi... bula de aer il "trage" in sus si de aici pozitia nefireasca

La carasi se rezolva cu mazare verde... la discus nu stiu, cum am zis nu am mai auzit de acasa ceva

Succes!

Edited by ruxi2k
DA, ok, am uitat, discusii nu sunt pesti, ei sunt o specie aparte de submarine care inoata pe spate pentru ca au burta umflata... :)

Hai sa ne batem in vechime... eu am pesti de vreo 23 ani...

Ala tot la cos ajunge.

da, poti avea pesti si de 100 ani, iar din fericire pt mine chiar nu ai avut dreptate aici

eu zic sa incercu cu Bactopur de la Sera, in tratament (o pastila dizolvata in 2l de apa, bagi acolo pestele 25-30 de minute, apoi il bagi in acvariu unde mai pui o pastila)

in caz ca dupa o sapt mai sunt probleme repeti tratamentul, dar inainte schimbi 25% din apa din acvariu

Si eu am avut probleme de genul si s-a rezolvat in 60-70% din cazuri.

Am citit pe undeva ca li se umfla burtica ca fac niste paraziti din mancare. Eu la discus acum dau doar larve de tantar liofilizate si Sera granule rosii.

Ce mi se pare ciudat la tine este ca sta cu capul in jos... asa face de obicei cand este "balonat" - fenomen de care nu am mai auzit la discus, dar care este foarte intalnit la carasi... bula de aer il "trage" in sus si de aici pozitia nefireasca

La carasi se rezolva cu mazare verde... la discus nu stiu, cum am zis nu am mai auzit de acasa ceva

Succes!

multumesc frumos. ai avut dreptate.am fost si m-am interesat, se pare ca sunt niste pb de digestie , ei fiind mult mai sensibili decat altii.

nu mai exista sare amara,insa mi-a dat alt dezinfectant care se pare ca functioneaza :P

Mesaj completat

app, domnul belbody, daca mi-ai fi citit postul cu atentie ai fi vazut ca am zis ca inoata cu capul in jos si nu pe spate( adica cu burta in sus)

Mesaj completat

si nu, discusii nu sunt submarine(nu inteleg misto-ul tau aici), ci doar niste pesti care cer cu totul alte conditii decat ceilalti(daca vrei,iti poate confirma cineva care se pricepe mult mai bine si detine asa ceva de mai mult timp).

este stiut faptul ca toti pestii pot face anumite boli( parazitoze etc)de-aia si exista 100 de dezinfectante tocmai ca sa nu ii aruncam la wc.

imi amintesti de cinismul unuia de pe-aici care atunci cand mi s-a imbolnavit cainele, mi-a zis ca nu are nici un rost sa incerc sa-l salvez.

ce sa zic? multe posturi...multi gica contra

Bine, ma bucur ca ti-ai salvat pestisorul! :(

Nu ca ti-ar pasa tare de el dar stie toata lumea ca discusii sunt scumpi si .... la moda.

deci asta a fost o remarca idioata si imi demonstreaza ce fel de caracter ai.

de unde stii tu cat imi pasa sau nu?

si, apropos: se poarta discusii iarna asta ?? :) :P

abtine-te ca din acest moment chiar nu ma mai obosesc sa-ti raspund asta ca sa nu ma exprim altfel!

Desi am zis ca ma autocarantinez nu ma pot abtine sa nu-ti raspund.

DA, sunt la moda discusii, nu iarna asta, ci in general in zilele noastre...

Scalarii nu mai sunt ok, ciclasoma si alte ciclide nu mai sunt ok... de gupi si alte oratanii vivipare nu mai vorbesc... toata lumea de level II (a se citi experimentat) are sau daca nu are vrea DISCUSI mancati-as!!!

De parca nu mai poate exista pe lumea asta acvariu fara DISCUSI...

Discuti cu x cu Y,, vai ce pesti ai tu... ce pesti am eu.. etc... il vezi cum zice cu emfaza.. "vai tu, eu am renuntat demult la restul, acuma am DISCUSI!!"

"sa MORI TU???"

Balene urate si belite si pretentioase si de 2 lei...

P.s - pot creste scalari (pe care ii pot asocia cam cu orice in acelasi bazin) de 100000000000000000000 de ori mai frumosi decat toti DISCUSII!!!!!!!!!!

mai, istetule, poti creste ce vrei tu.

poti sa cresti si piranha, pe mine nu ma intereseaza,este o chestie de gusturi, manca-ti-as( ca sa ma exprim pe limbajul tau!)

am avut si guppy si molly si xyfo, acum ma limitez la discusi, neoni,rasbora pt ca asa m-am hotarat.

si nu pot sa ma abtin sa nu te contrazic, discusii existau si erau la moda( ca sa spun cum zici tu) inca de pe vremea cand eu abia invatam ce este ala acvariu si da, mi-am luat abia acum pt ca nu ma simteam in stare sa cresc asa ceva.

altceva: un carasel ceva mai mare este de 2 sau de 3 ori mai scump decat un discus mediu spre mic sa zicem.

as fi curioasa ce mai zici de aia care detin pesti exotici????

au pt ca le plac si gata,nu ca e la moda!

si nu prea inteleg cum poti sa spui ca e la moda sa ai un animalut sau orice vietate cum nu inteleg cat de mult stii tu ca imi pasa de un pestisor, cal, caine etc. cred ca daca am postat aici a fost pt ca aveam nevoie de un sfat, era mai usor sa il arunc,nu?

chiar nu am inteles aceste rautati ale tale si aceste posturi inutile doar pt a arata ce??

iar postul tau nu face altceva decat sa ma amuze, e ceva de genul: iti arat ca am jucarii mai frumoase decat tine...

ce sa zic? bravo tie si succes in continuare, eu vreau sa multumesc celor care mi-au raspuns si aici si pe PM (persoane ce detin discusi....,oare om fi toti ciudati ca avem asa ceva?:-O) referitor la pb pe care am avut-o

Edited by roxa

Toti pestii de acvariu existenti in acvariile noastre se numesc si sunt PESTI EXOTICI.

Chestiunea de care voiam eu sa te fac atenta din capul locului are la baza o regula simpla in acvaristica. Si era un sfat bun.

"mai bine renunti la 1 peste bolnav decat sa risti sa-ti moara toti"

De cand stiu eu tratamentul pestilor de acvariu, tinand cont de mediul in care traiesc si de imposibiliatea noastra de a le administra medicatie decat superficial.. nu prea da rezultate oricat ai incerca... e cam ca frectia la piciorul de lemn, nu ai cum sa tratezi pestele in sensul adevarat al cuvantului, asa cum tratezi un caine sau o pisica sau un soarece.. nu ai cum. Bine, sunt si cazuri in care pestele isi revine, nu zic nu, dar mereu acel peste va fi "suspect" si poate mai devreme sau mai tarziu sa pericliteze siguranta intregului bazin.

Deci, in caz ca un peste este doar SUSPECT de boala este bine sa fie inlaturat fara cea mai mica ezitare, pentru siguranta celorlalti.

Poate nu ai experimentat o epidemie in urma careia pierzi sute de pesti doar pentru ca in capul locului ti-a fost mila de unul sau doi.... Nu iti doresc asa ceva, este super trist, sa ramai cu acvariul golo golut si sa incepi de la 0.

Ca regula de baza, selectia naturala, e bolnav - flash it down the toilet without any regret! S-ar putea sa-i salvezi pe restul!

Multumesc pentru atentie si mult succes in cresterea si (de ce nu) inmultirea DISCUSILOR.

pA.

CARANTINA

Toti pestii de acvariu existenti in acvariile noastre se numesc si sunt PESTI EXOTICI.

Chestiunea de care voiam eu sa te fac atenta din capul locului are la baza o regula simpla in acvaristica. Si era un sfat bun.

"mai bine renunti la 1 peste bolnav decat sa risti sa-ti moara toti"

De cand stiu eu tratamentul pestilor de acvariu, tinand cont de mediul in care traiesc si de imposibiliatea noastra de a le administra medicatie decat superficial.. nu prea da rezultate oricat ai incerca... e cam ca frectia la piciorul de lemn, nu ai cum sa tratezi pestele in sensul adevarat al cuvantului, asa cum tratezi un caine sau o pisica sau un soarece.. nu ai cum. Bine, sunt si cazuri in care pestele isi revine, nu zic nu, dar mereu acel peste va fi "suspect" si poate mai devreme sau mai tarziu sa pericliteze siguranta intregului bazin.

Deci, in caz ca un peste este doar SUSPECT de boala este bine sa fie inlaturat fara cea mai mica ezitare, pentru siguranta celorlalti.

Poate nu ai experimentat o epidemie in urma careia pierzi sute de pesti doar pentru ca in capul locului ti-a fost mila de unul sau doi.... Nu iti doresc asa ceva, este super trist, sa ramai cu acvariul golo golut si sa incepi de la 0.

Ca regula de baza, selectia naturala, e bolnav - flash it down the toilet without any regret! S-ar putea sa-i salvezi pe restul!

Multumesc pentru atentie si mult succes in cresterea si (de ce nu) inmultirea DISCUSILOR.

pA.

CARANTINA

nu cred ca ai de ce sa fii bagat in carantina( nici eu de altfel ca nu-mi aduc aminte sa ne fi injurat, paruit sau mai stiu eu ce :) )

stiu despre ce vorbesti si da, nu te contrazic ca sunt cazuri in care nu mai ai ce sa faci si tb sa ii arunci.

am trecut si prin asta cu toate dezinfectantele pe care le-am administrat.

numai ca aici, a fost o alta problema de care nu aveam habar.

in rest, imi mentin parerea cu fiecare creste ce vrea, iar cand m-am referit la pesti exotici si stiu ca ai inteles, vorbeam de cei de apa sarata

pa! si sper ca fara carantina :P

nu cred ca ai de ce sa fii bagat in carantina( nici eu de altfel ca nu-mi aduc aminte sa ne fi injurat, paruit sau mai stiu eu ce :) )

stiu despre ce vorbesti si da, nu te contrazic ca sunt cazuri in care nu mai ai ce sa faci si tb sa ii arunci.

am trecut si prin asta cu toate dezinfectantele pe care le-am administrat.

numai ca aici, a fost o alta problema de care nu aveam habar.

in rest, imi mentin parerea cu fiecare creste ce vrea, iar cand m-am referit la pesti exotici si stiu ca ai inteles, vorbeam de cei de apa sarata

pa! si sper ca fara carantina :P

e AUTO - carantina!

nu mai vreau sa postez nimic!!! nicaieri! :(

e AUTO - carantina!

nu mai vreau sa postez nimic!!! nicaieri! :P

am citit si mi-am dat seama dumpe :(

bai, ce sa zic, imi pare rau ca din cauza amaratului ala de pestisor te autopedepsesti :)

• 2 months later...

Eu stiu ca regula de baza este sa scoti orice peste care da semne de boala si sa il tii in acvariul de carantina - pe care trebuie sa il aiba acasa orice acvarist - si sa ii faci tratamentele necesare, cu picaturi, sare etc. Acum, fiecare face cum vrea, dar daca poti salva un sufletel, de ce sa nu faci tot posibilul pentru asta?

Mesaj completat

Scalarii nu mai sunt ok, ciclasoma si alte ciclide nu mai sunt ok... de gupi si alte oratanii vivipare nu mai vorbesc... toata lumea de level II (a se citi experimentat) are sau daca nu are vrea DISCUSI mancati-as!!!

De parca nu mai poate exista pe lumea asta acvariu fara DISCUSI...

Si ai uitat sa zici de broscutele testoase, alea mici si dragute din pet-shop-uri, despre care multi nu stiu ca se fac de 40cm poate si mai bine si le iau la puradei sa aiba si ei un pet acasa. Bineinteles ca in doi ani le arunca in lacuri nestiind ca n-au ce cauta acolo... :(

Acum serios, lasa fata, daca ii plac discusii, foarte bine. :(