Jump to content

Pasionati de acvaristica?

Recommended Posts

vand acvariu 90litri, "la cheie" cu filtru, incalzitor cu termostat, apa, plante, pesti, mancare, fertilizant, solutii tratare apa si boli, aspirator, mincioguri

post-9231-1264534633_thumb.jpg

• 3 weeks later...
  • Replies 206
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dragi pasionati de acvaristica, am de dat niste minunatii de plante la preturi speciale: Echinodorus ozelot (10 lei/buc.) si Echinodorus subalatus (30 lei/buc./30cm).

Guest CristiBoroi

OK, atunci sa inteleg ca nu are nimeni acvariu marin in afara de mine?

Asta e nasol pentru ca nu am cu cine schimba diverse, dar e si bine pentru ca ma pot da mare.

AMATORILOR!!! :angry:

Edited by CristiBoroi
Eu stiu ca regula de baza este sa scoti orice peste care da semne de boala si sa il tii in acvariul de carantina - pe care trebuie sa il aiba acasa orice acvarist - si sa ii faci tratamentele necesare, cu picaturi, sare etc. Acum, fiecare face cum vrea, dar daca poti salva un sufletel, de ce sa nu faci tot posibilul pentru asta?

Mesaj completat

Si ai uitat sa zici de broscutele testoase, alea mici si dragute din pet-shop-uri, despre care multi nu stiu ca se fac de 40cm poate si mai bine si le iau la puradei sa aiba si ei un pet acasa. Bineinteles ca in doi ani le arunca in lacuri nestiind ca n-au ce cauta acolo... :hurt:

Acum serios, lasa fata, daca ii plac discusii, foarte bine. :laugh:

:angry:

Asta e nasol pentru ca nu am cu cine schimba diverse, dar e si bine pentru ca ma pot da mare.

AMATORILOR!!! :D/style_images/1/folder_editor_images/rte-bold.png

Bravo tie! :P

acvariul meu : mic, cu 7 pesti, de incepator... :)

Mesaj completat

.

Edited by disney

AMATORILOR!!! :angry:

img8998gx.jpg

img9003.jpg

img9020b.jpg

img9023q.jpg

:laugh:

Mesaj completat

Animale marine nu are nimeni de vanzare?

http://www.coral-shop.ro

Edited by Carbone

Super tare acvariul tau @Carbone, recunosc ca sunt amator la cele marine - adica nu am habar!

Am si eu cateva intrebari:

- e normal sa tii curentul de apa asa puternic? Ma gandesc ca e f. benefic pentru corali si celelate chestii, dar pestii nu par asa .."multumiti" - imi pare ca sunt cam "fugariti" - :angry:

- de unde iei apa salina - adica cea initiala - faci pur si simplu apa cu sare sau e preparata special?

- cum masori salinitatea - banuiesc ca trebuie sa fie intre niste limite - ?

Guest CristiBoroi

Hai ca-ti raspund si eu:

- curentul il reglezi in functie de vietuitoarele din acvariu. Daca e prea mare sau prea mic, observi din felul in care se simt ele in mediul pe care l-ai creat. In plus de asta, este bine sa pastrezi parametrii pe care ii aveau in bazinele din care provin. Pestii din acvariul lui Carbone se simt bine, altfel ar sta ascunsi.

- apa salina se obtine prin amestecul de apa dulce filtrata printr-un osmozor, cu sare marina pe care o gasesti la orice petshop.

- salinitatea se masoara cu un densimetru si concentratia trebuie sa fie intre 1.020-1.025. Mai important este insa sa mentii constanta o valoare in acest interval pentru ca variatiile prea mari duc la neplaceri.

toate cele spuse de CristiBoroi :angry:

salinitatea se masoara cu un densimetru, dar va trebui sa calculezi salinitatea in functie de temperatura apei (putini stiu lucrul asta si nu tin cont ca densimetrul este calibrat la 22 sau 25 grade, iar apa are alta temperatura) sau cu un refractometru care are si functie de ATC (automatic temerature compensation).

Apa se obtine prin amestecarea de sare speciala (contine NaCl, dar si alte elemente importante cum ar fi Ca,Mg,Sr,I ...) si apa de osmoza (eventual trecuta prin rasina deionizatoare in urma careia vei avea numai molecule de H2O).

Corali si pesti pe site cam in 2 saptamani.

Multumesc.

Inca o intrebare:

Apa pe care banuiesc ca trebuie sa o adaugi din cand in cand pentru a compensa evaporarea, o pui cu sare sau fara? Ma gandesc ca apa se evapora fara sare, iar daca adaugi apa sarata mereu nu vei face decat sa cresti salinitatea.

Sau - adaugi vreodata apa?

da, apa evaporata se completeaza cu apa de osmoza. Daca pui apa sarata in loc, iti va creste salinitatea.

Eventual apa evaporata se completeaza cu kalkwasser pentru a mentine calciu si alcalinitatea in parametrii optimi. (apa cu var)

• 2 months later...

m-a rugat un prieten sa-i pun un anunt de vanzare a unui acvariu marin de 60 L, Juwel, complet utilat + suport acvariu

pret 500 lei

sau

schimb cu pesti + plante de apa dulce

locatia: BV

Detalii pe PM

Edited by ruxi2k

nu vrea nimeni plante ? hai ca-s la superoferta :-)

Mesaj completat

adica dajaba :wacko:

Mesaj completat

hai ma ca e pacat de ele, chiar nu are nimeni nevoie de plantutze in acvariu ?!

• 3 months later...

Acvariul meu. Intre timp s-a mai populat cu specii noi. Masculii de Betta sunt cam sifonati, cu o zi inainte a cazut displayul in apa si s-au luat la cearta. Cand am plecat in concediu a cazut iar displayul (acum l-am ancorat MAXIM de bine) iar masculul rosu a fost eviscerat. Azi am achizitionat un puiutz rosu ca focul double tail. Ma mananca undeva sa mai iau un mascul crown tail sau un mascul simplu care este alb complet.

Maine bag la imperecheat masculul albastru cu o femela rosie, o sa va anunt ce iese. Am mai avut o tentativa acum cativa ani dar dupa ce masculul a urcat icrele in cuib nu a eclozat nici un alevian. Am un acvariu mic de 2 L , o sa pun o planta de suprafata dar intrebarea mea...sa pun pietris pe jos sau sa las sticla goala ca sa ridice icrele fara probleme masculul ?

hehe....foarte tare...eu de abia acum vad topicul asta....eu am lucrat un an jumate la un pet shop in cj si de atunci m`a luat cu acvaristica :blbl: am avut mai multe acvarii , mai mici mai mari, cele mici m`am scapat de ele(am lasat 2 pt carantine) si am mai pastrat inca 2 acvarii mari, unul de 110 L si unul de 300 L .

cel de 300 am avut un mic accident si l`am spart si am fost nevoit sa fac o mare "ciorba" de pesti in acvariul de 110 .

eu sunt mare fan de pesti mai ciudati , nu stiu de ce dar ma atrag foarte mult

"ciorba" de pesti este compusa din 4 scalari,4tetra negrii, 3puntius tittea,10neoni (rosii si negrii) , 2 corydoras imensi, 2 pesti fluturi, 3 pesti elefant, un mastacembelus armatus(zig zag eel), un polypterus senegalus(dinosaur eel) un pacu(partenerul s`a sinucis :D ) 2 sae un pleco si cam atat.

stiu ca e foarte aglomerat saracu acvariu dar e temporar pe saptamana viitoare e gata acvariul mare si ii voi separa din nou dupa specii (cei comuni intr`un acvariu si "ciudateniile" in alt acvariu)am sa revin cu ceva poze....dupa ce`mi repar aparatul(sau cumpar altul) ca m`a prins o furtuna pe mobra si l`am facut varza impreuna cu inca 2 telefoane o telecomanda de poarta si telecomanda de alarma a motorului ;)

cheers,

Dan :baldy:

Edited by Endlessdays
Acvariul meu.

E frumos acvariul tau, dragut decorat. Nu e nici foarte aglomerat, nici saracacios.

Mesaj completat

cel de 300 am avut un mic accident si l`am spart

Cand s-a spart avea apa in el? Cred ca asta e cosmarul oricarui acvarist...

Cand s-a spart avea apa in el? Cred ca asta e cosmarul oricarui acvarist...

avea apa in el de o palma jumate......am vrut sa`l mut.....si eu pui de ninja ce sunt.....l`am scapat :drink: momentan fac altu de 300 l si pe viitor ma gandesc la unul de 200x60x70 si sa maresc colectia de "ciudatenii" :) cheers :laugh:

salutare frati motoacvarisiti :laugh: va prezint acvariul meu un Juwel Rekord 60 de 54L, pestisorii din el sunt: 2 sae, 1 labeo, 1 ventuza, 3 moly black,2 silver shark, 1 cory, 1thoracatum, 1 neon(au fost multi doar acesta a trait) si cateva plante, am folosit la inceput bomba cu Co2 pentru dezvoltarea plantelor,filtrarea se face cu filtru intern,lumina nu este speciala sunt neoane ordinare de 5 lei (doua neoane ce insumeaza 30W)de aceea plantele au crescut in lungime mai mult decat in latime si ma lupt cu algele :drink: . In perioada asta folosesc doua ventilatoare de carcasa pc pentru racirea apei mentinand temperatura la 26C.

post-54784-1282029351_thumb.jpg

post-54784-1282029425_thumb.jpg

post-54784-1282029439_thumb.jpg

Si eu am avut probleme cu temperatura... in acvariul cu discus ajunsese apa la 30 de grade

aveam de ales ori iau un aparat de racit apa ori AC,

asa ca am luat AC si acum imi e bine si mie :laugh:

PS ventilatoarele alea nu cred ca fac mare lucru... si in plus exista mare posibilitate de scurt-circuit ca nu sunt proiectate pt mediu umed

Vezi ca anul trecut la unu din BV i-a luat foc garsoniera cica de la un incalzitor de acvariu...

Edited by ruxi2k