Sari la conținut

Accident mortal Uverturii/Dreptatii - Suzuki vs Solenza


enemy
 Share

Postări Recomandate

un sv are in a treia, la 3500 de turatii, 50km/h. sunt curios cum ai aflat treapta de viteza in care a ramas motorul ? oricum, in aceasta treapta motorul raspunde foarte bine la acceleratie si un incepator surprins de o groapa sau altceva pe asfalt, coraborat cu o pozitie incorecta a mainii pe acceleratie, poate ajunge foarte usor la o viteza nedorita

 

Pogor, acul s-a oprit la 6000 de turatii!

Nu avea 50km/h...Avea cel putin 100.

 

Am fost ieri la spital. Am dat chiar de mama lui. Imi spusese ca nu mai are nevoie de sange, dar ca medicii nu-si iau angajamente.

Am plecat cand incepuse sa planga. Mi s-a rupt sufletul, dar eram o necunoscuta pentru ea!

Si pentru cei care sunt impotriva vinovatilor: DACA ESTE VINOVAT SI PE MOARTE TREBUIE LASAT SA MOARA?

Poate unii SUNTEM ipocriti. Dar macar nu suntem fara suflet!

Ma intreb...Daca tu ai fi vinovat si pe moarte, ti-ai dori salvare din partea celorlalti? Sa nu fii ipocrit, te rog! :huh:

 

Sa se odihneasca in pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 211
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ce nenorociti sunteti si voi ...

Caz clasic: neacordare de prioritate. Daca era vina conservarului, saracu' nu mai cumpara carne pana la pensie. Dar vad ca toata lumea tace si intreaba de sange pt motociclist, care de altfel este vinovatul. Cand au fost accidente in care si conservarii erau raniti grav, cati dintre voi ati dat sange, si cati pwla-n gatu lui si al familiei ?

 

Ntz ntz ntz... Romanilor !

 

 

Ce sa-i faci ma, asa sunt multi p-aici. Ipocrizia e un mod de viata in Romania, iar aruncarea pisicii moarte in curtea vecinului e sport national. Or sa mai moara multi, indiferent de vehicul, pana sa se faca bine Romanii.

 

ce sa ti zic...baiatu e grav...sunt un tov de al lui.....craniu spart.....plamanii varza.....akum deocamdata.....starea lui e stabila..... :P

 

 

Cum se face ca multi, da' foarte multi, dintre cei zdrobiti din vina lor au "tovarasi" care habar n-au sa scrie?

 

Si pentru cei care sunt impotriva vinovatilor: DACA ESTE VINOVAT SI PE MOARTE TREBUIE LASAT SA MOARA?

Poate unii SUNTEM ipocriti. Dar macar nu suntem fara suflet!

Ma intreb...Daca tu ai fi vinovat si pe moarte, ti-ai dori salvare din partea celorlalti? Sa nu fii ipocrit, te rog! :huh:

 

Sa se odihneasca in pace!

 

 

Si acum intrebare pentru tine, ca sa vezi ca esti la fel de ipocrit ca noi: Si daca erai de partea cealalta a baricadei, in situatia ipotetica descrisa de Thomas, ce faceai? Il iubeai pana la adanci batraneti, sau iti doreai arzator sa crape? I can bet on the second choice.

 

 

Cat despre rider, deja nu mai conteaza parerile pro si contra. E mort, a scapat de toate grijile. Sa-i fie tarana usoara.

Editat de Wolfman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iau uite cam cati ipocriti se pot aduna de pe un forum: o gramada.

se presupune ca ar trebui sa fiti cu cateva clase peste manelari, dar dupa ce arunci o privire iti dai repede seama ca sunteti la fel ca ei. ba chiar mai rau. dc patea asta vreun tigan sa zicem, se strangeau 1000 sa-l ajute, o pateste unul dintre voi, sar toti sa-si dea cu parerea si sa para interesanti si autosuficienti. si asta doar pt ca avea numere rosii si probabil nu era membru al forumului. dc o patea unul cunoscut dintre voi, strangeati o cisterna de sange pt el, dar pt ca nu-l cunoaste nimeni si e incepator, automat e un "fost scuterist care a intrat in intersectie fara sa se asigure, cum a facut-o de atatea ori cu scuterul".

de curiozitate, nu vi s-a intamplat sa observati semnul de cedeaza in ultima secunda niciodata? ultima secunda poate fi prea tarziu. sau cu masina fiind, nu vi s-a intamplat sa mergeti linistiti si sa zica cel din dreapta "ba, tocmai ai trecut pe rosu"? daca da, puteati fi azi in locul lui. daca nu, inseamna ca ori n-ati mers destul, ori sunteti ceea ce am zis, niste ipocriti infecti. se intampla tuturor. (si nu, nu vreau sa-i iau apararea ca nu a respectat regulile).

dar e usor sa iti dai cu parerea pe un forum, stand in pat acasa, folosind o gramada de apelative cat mai "sclipitoare", poate poate veti impresiona vreun alt membru, mai "cu greutate". sunteti "comunitatea motociclistilor" doar cand e vb sa va etalati motoarele si sa faceti burn-out-uri la intalniri, dc o pateste unul fara cateva zeci de post-uri pe site, va bateti joc de el.

pt cei mai scrupulosi dintre voi, am scris corect pana acum? m-am exprimat adecvat gramaticaliceste, sintactic si morfologic? ca asta vad ca va intereseaza, tinand cont ca il cunosc, si deci sunt "un cocalar" ca si el.

si cand vezi un animal cu un picior rupt ti se face mila, cam cat de redus trebuie sa fii sa faci misto de cineva care e in coma si care intre timp a murit? cam cat de retardat sa fii?

foarte!

acum hai, indignati-va, sariti pe mine, dati-mi warn, bann si alte asemenea. tot infecti veti ramane. daca va mirati ca bateti ritmul din picior cand auziti vreo manea, va dezleg misterul: tot manelari sunteti in suflet, doar de o mai proasta calitate. macar aia se dau pe fata si probabil se ajuta mai mult intre ei.

asta pt unii dintre voi. pt cei care gandesc mai mult decat un hamster, respect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand cineva moare pierde tot ce a avut, tot ce are si tot ce va avea vreodata.

nimeni nu isi permite sa-l vorbeasca de rau.

 

ne permitem insa sa comentam asupra motivelor pentru care a patit-o.

cumva - in capul nostru - speram sa nu patim la fel.

 

sa-i fie tarana usoara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Florineu,ai mare dreptate....."o mie de vb 1 ban nu fac"...faptul este consumat si ar fi bine macar sa ne strangem sa ii aprindem o lumanare la locul accidentului.....R.I.P ...nu il voi uita niciodata!!!!

inmaxim 1h ajung acolo,sper sa gasesc acolo oameni cu frica lui dumnezeu....nu carcotasi!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand Dumnezeu sa il ierte! si tarana usoara! R.I.P.

 

Ieri am fost la SMAEB unde m-am interesat de echipament, de preturile la motociclete si ce se recomanda unui incepator, dat fiind faptul ca am luat de 2 saptamani permisul. Am vorbit cu riderii batrani care mi-au dat o serie de sfaturi dar si cu o serie de persoane din show-room-uri.

Unul din veterani mi-a spus ca aici este SELECTIE NATURALA.Am ramas surprins si l-am intrebat de ce. Raspunsul care a venit a fost ceva de genul: „Un incepator, fie ca are 1 saptamana, 1 luna sau chiar 1 an tot incepator va fi, pentru ca nu are reflexele de autoconservare inca bine formate. Toti cei care ii vezi astazi cu par alb in cap si cu nepotii dupa ei au inceput PROGRESIV, adica nu ne-am urcat ca tinerii din ziua de astazi pe SS-uri sau motoare de 1000, ci am inceput cu 125, 250 si am crescut, prin asta ma refer la selectie naturala.Poti incepe pe unul mare DOAR daca ai destula stapanire de sine si sa stii unde sa pui punctul de echilibru, pentru ca traficul de astazi nu te iarta.”

 

Oricine ar fi vinovat in acest caz numai conteaza!

 

In ultimul rand, nu cred ca este necesar sa ne certam si sa dam cu noroi catre unul sau altul, mai ales in cazuri ca cel de fata.In asemenea momente este bine sa ne interesam daca au nevoie de ceva cei care sufera din vina lor sau nu.

Asociatia motociclistilor din Romania trebuie sa atraga atentia incepatorilor asupra pericolelor si sa intocmeasca un ghid de alegere a motocicletei, cel putin eu asa gandesc ca ar fi normal, daca se doreste ca numarul accidentelor sa scada.

 

Oricum urez familiei putere sa treaca peste acest moment greu.

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l ierte, condoleante familiei ! imi cer iertare daca sunt deplasat cu intrebarea mea , as vrea sa stiu daca a luat cineva epava motocicletei , orice informatie imi puteti lasa pe mail la alimiez@yahoo.com , multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iau uite cam cati ipocriti se pot aduna de pe un forum: o gramada.

se presupune ca ar trebui sa fiti cu cateva clase peste manelari, dar dupa ce arunci o privire iti dai repede seama ca sunteti la fel ca ei. ba chiar mai rau. dc patea asta vreun tigan sa zicem, se strangeau 1000 sa-l ajute, o pateste unul dintre voi, sar toti sa-si dea cu parerea si sa para interesanti si autosuficienti. si asta doar pt ca avea numere rosii si probabil nu era membru al forumului. dc o patea unul cunoscut dintre voi, strangeati o cisterna de sange pt el, dar pt ca nu-l cunoaste nimeni si e incepator, automat e un "fost scuterist care a intrat in intersectie fara sa se asigure, cum a facut-o de atatea ori cu scuterul".

de curiozitate, nu vi s-a intamplat sa observati semnul de cedeaza in ultima secunda niciodata? ultima secunda poate fi prea tarziu. sau cu masina fiind, nu vi s-a intamplat sa mergeti linistiti si sa zica cel din dreapta "ba, tocmai ai trecut pe rosu"? daca da, puteati fi azi in locul lui. daca nu, inseamna ca ori n-ati mers destul, ori sunteti ceea ce am zis, niste ipocriti infecti. se intampla tuturor. (si nu, nu vreau sa-i iau apararea ca nu a respectat regulile).

dar e usor sa iti dai cu parerea pe un forum, stand in pat acasa, folosind o gramada de apelative cat mai "sclipitoare", poate poate veti impresiona vreun alt membru, mai "cu greutate". sunteti "comunitatea motociclistilor" doar cand e vb sa va etalati motoarele si sa faceti burn-out-uri la intalniri, dc o pateste unul fara cateva zeci de post-uri pe site, va bateti joc de el.

pt cei mai scrupulosi dintre voi, am scris corect pana acum? m-am exprimat adecvat gramaticaliceste, sintactic si morfologic? ca asta vad ca va intereseaza, tinand cont ca il cunosc, si deci sunt "un cocalar" ca si el.

si cand vezi un animal cu un picior rupt ti se face mila, cam cat de redus trebuie sa fii sa faci misto de cineva care e in coma si care intre timp a murit? cam cat de retardat sa fii?

foarte!

acum hai, indignati-va, sariti pe mine, dati-mi warn, bann si alte asemenea. tot infecti veti ramane. daca va mirati ca bateti ritmul din picior cand auziti vreo manea, va dezleg misterul: tot manelari sunteti in suflet, doar de o mai proasta calitate. macar aia se dau pe fata si probabil se ajuta mai mult intre ei.

asta pt unii dintre voi. pt cei care gandesc mai mult decat un hamster, respect.

 

daca ai fi parintele pasagerului ai avea aceeasi opinie?

daca ai fi amicul "conservarului" ai avea aceeasi opinie?

Dzeu sa-l ierte, dar mi se pare mai important sa stiu ce au patit cei nevinovati. sau daca e prietenul tau trebuie sa-i ridicam statuie? am inteles ca avea permis de curand, mergea f repede si nu observa semnele de circulatie? in plus mai avea si un pasager in responsabilitate? ce trebuia sa faca mai mult de atat?toti am facut greseli, pe toate cele enumarate, dar nu in acelasi timp. e prietenul tau, inteleg, cinsteste-i memoria dar nu jigni pe aici ca nu-l plangem toti. nu am urmarit tot topicul asta, dar nu l-a jignit nimeni. cel mult s-a apreciat ca a gresit...grav...fatal. dar asta e adevarul, indiferent ca-ti place tie sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de curiozitate, nu vi s-a intamplat sa observati semnul de cedeaza in ultima secunda niciodata? ultima secunda poate fi prea tarziu. sau cu masina fiind, nu vi s-a intamplat sa mergeti linistiti si sa zica cel din dreapta "ba, tocmai ai trecut pe rosu"? daca da, puteati fi azi in locul lui. daca nu, inseamna ca ori n-ati mers destul, ori sunteti ceea ce am zis, niste ipocriti infecti. se intampla tuturor. (si nu, nu vreau sa-i iau apararea ca nu a respectat regulile).

Nu, nu mi s-a intamplat nici una nici alta, si am ceva km si cu motociclete si masini. Avand in vedere "micile tale scapari" in trafic, nu ti-as recomanda o motocicleta. O scapare d-asta l-a costat viata pe prietenul tau. Dumnezeu sa-l ierte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dc as fi parintele pasagerului as aprecia faptul ca lui fi-meu i-a murit un prieten si m-as abtine de la comentarii, desi probabil l-as uri in sinea mea, asa mort cum e, pentru starea in care mi-a adus copilul.

dc as fi amicul conservarului probabil l-as uri de asemenea.

dar nu sunt nici-nici. si nici tu. si nu sunt nici amicul lui. doar cunostinta. deci putem vorbi cu mai mult obiectivism amandoi. nu suport nedreptatea si bataia de joc. asta e tot. mai clar nu poate fi ca a gresit. e foarte clar. dar de aici pana la a-l face fost scuterist in sensul periorativ care se regasea in primele mesaje, e cale lunga. nu consideri ca e jignire? eu da. de aici pana in a-i face un "portret robot" de inconstient in general e cale lunga iar. crede-ma pe cuvant, ca persoana era f ok. de ce se fac speculatii nu inteleg. sunteti asa preocupati de siguranta strazilor ca sa infierati automat pe cei care gresesc, in mod total dezinteresat? o sa-mi spuneti ca da.

nu va cred. e doar din spirit de gasca si hai sa vedem care are mistouri mai bune in el, fiindca s-a gasit unul mai "slab", care nu e cunoscut in comunitate.

"ce trebuia sa faca mai mult de atat?" ma intrebi. nu inteleg care e sensul intrebarii. "ce trebuia sa faca mai mult de atat ca sa se ia lumea de el?" "ce trebuia sa faca mai mult de atat ca sa fie luat in deradere in timp ce e in coma?"

in plus nu inteleg de ce tocmai cei care au motor se iau de el. adica voi ar trebui sa fiti o comunitate. asa va si intitulati, nu? inca o data, e clar ca a gresit, dar de ce tocmai cei care ar trebui sa il inteleaga cel mai bine si sa ii fie aproape macar la figurat se intorc impotriva lui? pe undeva e ca si cum avocatul apararii s-ar intoarce impotriva propriului client. e ca si cum ar zice prietenii despre el ca e un inconstient si merita sa moara. e fortata comparatia, stiu, dar vreau sa ma fac inteles.

ti-am raspuns la intrebari, cum m-a dus capul. raspunde-mi si tu la una: dc in locul lui ar fi fost un membru cunoscut, cu experienta, cu mii de mesaje pe forum, cu zeci de meeting-uri la activ, nu un incepator cu numere rosii, cum ar fi sunat post-urile? "o clipa de neatentie" "o scapare fatala" "hai sa mergem" "hai sa donam" "suntem alaturi de familie" "sa-i ia dracu pe astia cu semnalizarea rutiera" "sa facem, sa dregem, protest, cate accidente mai tre sa fie ca sa se semaforizeze intersectia?" etc. ma apropii?

si ar fi fost corect. asta era de asteptat sa faceti ca si comunitate a motociclistilor, dar nu numai in cazul ipotetic de mai sus. in orice caz. ar trebui sa ii luati apararea "by default" sau poate exagerez cu apararea, dar macar sa nu fie bataie de joc. SOLIDARITATE e cuvantul cheie.

in legatura cu jignirile, mi le asum, dar m-am referit strict la o categorie, din care dc nu faci parte, nu ar trebui sa te simti jignit. sau acum solidarizezi cu colegii tai forumisti despre care vb, dar cu autorul accidentului nu puteai solidariza, ca era vina lui.

si pt trotinel, dc ar fi sa te cred, esti un rider/sofer ff bun. dar sunt mai sceptic.

stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dc as fi parintele pasagerului as aprecia faptul ca lui fi-meu i-a murit un prieten si m-as abtine de la comentarii, desi probabil l-as uri in sinea mea, asa mort cum e, pentru starea in care mi-a adus copilul.

dc as fi amicul conservarului probabil l-as uri de asemenea.

dar nu sunt nici-nici. si nici tu. si nu sunt nici amicul lui. doar cunostinta. deci putem vorbi cu mai mult obiectivism amandoi. nu suport nedreptatea si bataia de joc. asta e tot. mai clar nu poate fi ca a gresit. e foarte clar. dar de aici pana la a-l face fost scuterist in sensul periorativ care se regasea in primele mesaje, e cale lunga. nu consideri ca e jignire? eu da. de aici pana in a-i face un "portret robot" de inconstient in general e cale lunga iar. crede-ma pe cuvant, ca persoana era f ok. de ce se fac speculatii nu inteleg. sunteti asa preocupati de siguranta strazilor ca sa infierati automat pe cei care gresesc, in mod total dezinteresat? o sa-mi spuneti ca da.

nu va cred. e doar din spirit de gasca si hai sa vedem care are mistouri mai bune in el, fiindca s-a gasit unul mai "slab", care nu e cunoscut in comunitate.

"ce trebuia sa faca mai mult de atat?" ma intrebi. nu inteleg care e sensul intrebarii. "ce trebuia sa faca mai mult de atat ca sa se ia lumea de el?" "ce trebuia sa faca mai mult de atat ca sa fie luat in deradere in timp ce e in coma?"

in plus nu inteleg de ce tocmai cei care au motor se iau de el. adica voi ar trebui sa fiti o comunitate. asa va si intitulati, nu? inca o data, e clar ca a gresit, dar de ce tocmai cei care ar trebui sa il inteleaga cel mai bine si sa ii fie aproape macar la figurat se intorc impotriva lui? pe undeva e ca si cum avocatul apararii s-ar intoarce impotriva propriului client. e ca si cum ar zice prietenii despre el ca e un inconstient si merita sa moara. e fortata comparatia, stiu, dar vreau sa ma fac inteles.

ti-am raspuns la intrebari, cum m-a dus capul. raspunde-mi si tu la una: dc in locul lui ar fi fost un membru cunoscut, cu experienta, cu mii de mesaje pe forum, cu zeci de meeting-uri la activ, nu un incepator cu numere rosii, cum ar fi sunat post-urile? "o clipa de neatentie" "o scapare fatala" "hai sa mergem" "hai sa donam" "suntem alaturi de familie" "sa-i ia dracu pe astia cu semnalizarea rutiera" "sa facem, sa dregem, protest, cate accidente mai tre sa fie ca sa se semaforizeze intersectia?" etc. ma apropii?

si ar fi fost corect. asta era de asteptat sa faceti ca si comunitate a motociclistilor, dar nu numai in cazul ipotetic de mai sus. in orice caz. ar trebui sa ii luati apararea "by default" sau poate exagerez cu apararea, dar macar sa nu fie bataie de joc. SOLIDARITATE e cuvantul cheie.

in legatura cu jignirile, mi le asum, dar m-am referit strict la o categorie, din care dc nu faci parte, nu ar trebui sa te simti jignit. sau acum solidarizezi cu colegii tai forumisti despre care vb, dar cu autorul accidentului nu puteai solidariza, ca era vina lui.

si pt trotinel, dc ar fi sa te cred, esti un rider/sofer ff bun. dar sunt mai sceptic.

stima.

daca a fost scuterist nu e nici o jignire. presonal nu am nimic cu scuteristii care circula corect, cu cei care poarta echipament ..etc. Cand mi se incinge motoru in trafic si nu am loc sa trec printre masini, mereu promit ca-mi iau un scuter ptr bucuresti. Din pacate faptul ca era baiat f bun (ceea ce nu am nici un motiv sa te nu te cred) nu-l face un sofer bun. Nu au legatura.

Daca era vorba despre un membru cunoscut, cu experienta si facea greselile astea, eu cel putin as fi scris la fel. Daca te incalzeste cu ceva, si eu daca pic nu ma plange nimeni pe aici:D. Ca sa ajungi membru cu experienta, nu conduci asha. Despre inconstienta(imaturitate) nu pot sa-ti spun decat ca greseli fac toti. mai mari sau mai mici. unele se termina cu incidente minore, altele mai grave. dar al a facut un cumul letal de greseli soldate si cu victime colaterale. multe, mari. la ce solidaritate te astepti? Eu unu nu voi lua niciodata apararea "by default". Daca-l ajuta Dzeu sa scape, chiar daca as fi donat sange, nu insemna ca mi-as fi schimbat parerea. Era poate mai urata. Acum nu pot sa zic decat Dzeu sa-l ierte....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa se odihneasca in pace !

 

Ce e scris mai sus este miscator si poate chiar adevarat.

 

Dar mi se pare aiurea sa il aparam .... daca a gresit .

Gandeste-te ca puta lovi un alt motociclist nevinovat ! In cazul asta ce faceam ? Pe cine ajutam ?

Pe amandoi? Eu zic ca fiecare cu ai lui !

 

Normal ca prietenii lui ar fi donat si poate au si facut-o . Dar na . Asa e in tennis.

Nici nu stiu daca avea user aici .... probabil ca e important sa ai si user pe motociclism sa primesti sange cand ai nevoie !

 

Eu cand am fost incepator am mers incet. Am fost prost ?

Am citit sute de posturi , despre accidente , ERAM RESPONSABIL si uite ca prin noroc am supravietuit 4 ani de atunci.

 

Despre morti numai de bine !

RIP again !

:huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Niste scuteristi care si-au luat si ei motor.O fii crezut ca poate trece prin intersectie cum facea de atatea ori cu scuterul"

"eu sunt curios daca avea sau nu permis"

"se da gigi pistol de 19 ani pe o roata cu un rahat de R1? sa fim seriosi, sunt satul ..."

"Astia care au mers pe scuter inainte sunt MULT mai periculosi ..si s-a dovedit pe parcursul timpului. Sunt obisnuiti sa bage mana n gaz ca la scuter, doar ca la motor e total diferit"

nu ti se pare bataie de joc? retine, asta se scria in timp ce omul ala era in coma si avea nevoie de sange, o grupa destul de rara din cate stiu. si astea sunt cele cateva care nu au fost sterse de moderator, deci cele mai soft. ultimul cel putin e persoana cu experienta, dintr-o privire si-a dat seama cu cine are de-a face, dc mai statea sa mediteze putin iti zicea si ce fel de scuter a avut, si ce culoare si pe unde se plimba cu el...

una e sa fie vinovat si alta e sa i se construiasca un portret de inconstient. "poate nu avea carnet, poate nu a absolvit liceul, ma intreb dc a mai fost implicat in accidente, sunt curios dc fura bani de la maica-sa, ei astia care au avut scuter inainte sigur spargeau geamuri cu piatra cand erau copii"

cam asta despre acest subiect. oricum, lupta e cu morile de vant.

persoane mai putin dotate cu calitati sunt pe toate forumurile, la fel ca si cei mai rasariti. eu continui sa cred totusi ca titulatura de "comunitate" te obliga la o atitudine, indiferent de vinovatia celui implicat in asa ceva.

odihneasca-se in pace.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma doare dat fiind faptul ca Alex a fost vecin cu mine ce atata impresi de motociclism nu cunosc pe nimeni din astia care scrieti aici aberatii acum 15 ani nu existati "perfectilor"

 

Ma doare dat fiind faptul ca Alex a fost vecin cu mine ce atata impresi de motociclism nu cunosc pe nimeni din astia care scrieti aici aberatii acum 15 ani nu existati "perfectilor"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma doare dat fiind faptul ca Alex a fost vecin cu mine ce atata impresi de motociclism nu cunosc pe nimeni din astia care scrieti aici aberatii acum 15 ani nu existati "perfectilor"

 

Ma doare dat fiind faptul ca Alex a fost vecin cu mine ce atata impresi de motociclism nu cunosc pe nimeni din astia care scrieti aici aberatii acum 15 ani nu existati "perfectilor"

 

invata ba sa scrii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Mda,ma doare capul cand citesc....in primul rand sunt motociclist de 4 ani si pana acum ma ferit dumnezeu de vre un accident...detin permis categ b,c de 8 ani si a de 4....am invatat sa merg singur si nu am avut nev de opinii ale celor de pe motociclism...intradevar,baiatul este de vine,nush ce a fost in capul lui...ma doare sufletul ca i sa intamplat lui ca doar eu i am vandut moto,ma doare sufletul gandidu ma la parinti lui,este urat,tragic,trist sau cum vreti voi sa ii spunetzi sitautiei,dar i atzi facut o imagine f proasta...iar despre carcotasul ala..."Baaa capatanosule,avea 21 de ani..era singur la parinti...bolnavule,cine ti a dat dreptul la viata,cine ti a dat dreptul sa scrii prosti despre oameni care nu i ai cunoscut?...bagatzi mintzile in cap ca maine poti fi tu si nu cred ca ti ar conveni ca parintzi tai sa citeasca o imagine f proasta facute de altzi dobotoci...tu nu iti dai seama ca asta este un cutit rasucit in inima parintilor?..nu iti dai seama ca odata si odata tot vor citi asa ceva??...repet,nu am avut nev de comunitatea motociclistiilor...si nici nu cred ca am nev ca daca stau bine sa ma gandesc si eu poate o patesc si ce?sunt membru si prob. si pe mine o sa ma manjeasca in halul asta, o sa ma faca din om neom."Deci,nu a luat viata nimaniu decat cea a lui,a murit,era tanar chair f tanar,ERA UN BAIAT CU POTENTIAL,asta pt cei care nu l au cunoscut....Nu mai vb urat,ca asa sa vorbit si despre un alt prieten de al meu care a murit anul trecut prin toamna pe luica (Cristea Marius)...si tipul ala era genul de om care era in stare sa isi puna 3 castri pe cap,dar nu a puso si a fost fatal si pt el...Nu mai vb despre ce nu atzi facut inca,si voi puteti mere 50 m fara casca,si voi puteti trece o intersectie fara sa va dati seama de culoarea rosie a semaforului...."ESTE F URAT SA VB DE UN OM MORT,SA ARUNCI CU NOROI IN EL"...f multi "forumisti" prob ca ii cunosc...eh,uite...majoritatea pe cei care ii cunosc au exagerat...ba pe o roata,ba viteza escesiva printre masini combinta cu crosetarea masinilor pe arterele principale...NU NE DEOSEBIM CU NIMIK FATA DE SERBAN...toti suntem o apa si un pamant...

 

R.I.P :D :) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iau uite cam cati ipocriti se pot aduna de pe un forum: o gramada.

se presupune ca ar trebui sa fiti cu cateva clase peste manelari, dar dupa ce arunci o privire iti dai repede seama ca sunteti la fel ca ei. ba chiar mai rau. dc patea asta vreun tigan sa zicem, se strangeau 1000 sa-l ajute, o pateste unul dintre voi, sar toti sa-si dea cu parerea si sa para interesanti si autosuficienti. si asta doar pt ca avea numere rosii si probabil nu era membru al forumului. dc o patea unul cunoscut dintre voi, strangeati o cisterna de sange pt el, dar pt ca nu-l cunoaste nimeni si e incepator, automat e un "fost scuterist care a intrat in intersectie fara sa se asigure, cum a facut-o de atatea ori cu scuterul".

de curiozitate, nu vi s-a intamplat sa observati semnul de cedeaza in ultima secunda niciodata? ultima secunda poate fi prea tarziu. sau cu masina fiind, nu vi s-a intamplat sa mergeti linistiti si sa zica cel din dreapta "ba, tocmai ai trecut pe rosu"? daca da, puteati fi azi in locul lui. daca nu, inseamna ca ori n-ati mers destul, ori sunteti ceea ce am zis, niste ipocriti infecti. se intampla tuturor. (si nu, nu vreau sa-i iau apararea ca nu a respectat regulile).

dar e usor sa iti dai cu parerea pe un forum, stand in pat acasa, folosind o gramada de apelative cat mai "sclipitoare", poate poate veti impresiona vreun alt membru, mai "cu greutate". sunteti "comunitatea motociclistilor" doar cand e vb sa va etalati motoarele si sa faceti burn-out-uri la intalniri, dc o pateste unul fara cateva zeci de post-uri pe site, va bateti joc de el.

pt cei mai scrupulosi dintre voi, am scris corect pana acum? m-am exprimat adecvat gramaticaliceste, sintactic si morfologic? ca asta vad ca va intereseaza, tinand cont ca il cunosc, si deci sunt "un cocalar" ca si el.

si cand vezi un animal cu un picior rupt ti se face mila, cam cat de redus trebuie sa fii sa faci misto de cineva care e in coma si care intre timp a murit? cam cat de retardat sa fii?

foarte!

acum hai, indignati-va, sariti pe mine, dati-mi warn, bann si alte asemenea. tot infecti veti ramane. daca va mirati ca bateti ritmul din picior cand auziti vreo manea, va dezleg misterul: tot manelari sunteti in suflet, doar de o mai proasta calitate. macar aia se dau pe fata si probabil se ajuta mai mult intre ei.

asta pt unii dintre voi. pt cei care gandesc mai mult decat un hamster, respect.

 

Niste exemple cat se poate de proaste ai dat. Una e sa nu vezi un cedeaza decat in ultimul moment si alta e sa nu observi o intersectie de drumuri si sa mergi cu viteza mare pe stradute. Poate mi s-a intamplat si mie sa am viteza un pic mai mare decat ar trebui pe strazi inguste, DAR cu siguranta eram de 20 de ori mai atent si nu as fi intrat intr o intersectie fara sa ma asigur chiar daca avea vreun semn, chiar daca n avea..si mai mult de atat..chiar daca aveam PRIORITATE. IDEEA E: a nu se confunda neatentia cu inconstienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dreptatii se intersecteaza cu Uverturii la 90 de grade, de Uverturii s-a tot discutat cat de aglomerat si periculos e. Sa intri cu viteza in el fara sa acorzi prioritate e suicid.

Asa este. Acolo te gandesti de 2-3ori pana sa te pui in miscare dupa ce te'ai oprit, la cat de aglomerat e. Sa intri fara frane e un fel de ruleta ruseasca cu 5 gloante in butoias. RIP pentru cel de la ghidon, poate totusi vor invata ceva cei care urmaresc acest topic: Viteza ucide, neacordarea de prioritate ucide, mersul iresponsabil poate ucide. E doar o chestiune de timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dc as fi parintele pasagerului as aprecia faptul ca lui fi-meu i-a murit un prieten si m-as abtine de la comentarii, desi probabil l-as uri in sinea mea, asa mort cum e, pentru starea in care mi-a adus copilul.

dc as fi amicul conservarului probabil l-as uri de asemenea.

dar nu sunt nici-nici. si nici tu. si nu sunt nici amicul lui. doar cunostinta. deci putem vorbi cu mai mult obiectivism amandoi. nu suport nedreptatea si bataia de joc. asta e tot. mai clar nu poate fi ca a gresit. e foarte clar. dar de aici pana la a-l face fost scuterist in sensul periorativ care se regasea in primele mesaje, e cale lunga. nu consideri ca e jignire? eu da. de aici pana in a-i face un "portret robot" de inconstient in general e cale lunga iar. crede-ma pe cuvant, ca persoana era f ok. de ce se fac speculatii nu inteleg. sunteti asa preocupati de siguranta strazilor ca sa infierati automat

 

parca nu il cunosteai :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Niste scuteristi care si-au luat si ei motor.O fii crezut ca poate trece prin intersectie cum facea de atatea ori cu scuterul"

"eu sunt curios daca avea sau nu permis"

"se da gigi pistol de 19 ani pe o roata cu un rahat de R1? sa fim seriosi, sunt satul ..."

"Astia care au mers pe scuter inainte sunt MULT mai periculosi ..si s-a dovedit pe parcursul timpului. Sunt obisnuiti sa bage mana n gaz ca la scuter, doar ca la motor e total diferit"

nu ti se pare bataie de joc? retine, asta se scria in timp ce omul ala era in coma si avea nevoie de sange, o grupa destul de rara din cate stiu. si astea sunt cele cateva care nu au fost sterse de moderator, deci cele mai soft. ultimul cel putin e persoana cu experienta, dintr-o privire si-a dat seama cu cine are de-a face, dc mai statea sa mediteze putin iti zicea si ce fel de scuter a avut, si ce culoare si pe unde se plimba cu el...

una e sa fie vinovat si alta e sa i se construiasca un portret de inconstient. "poate nu avea carnet, poate nu a absolvit liceul, ma intreb dc a mai fost implicat in accidente, sunt curios dc fura bani de la maica-sa, ei astia care au avut scuter inainte sigur spargeau geamuri cu piatra cand erau copii"

cam asta despre acest subiect. oricum, lupta e cu morile de vant.

persoane mai putin dotate cu calitati sunt pe toate forumurile, la fel ca si cei mai rasariti. eu continui sa cred totusi ca titulatura de "comunitate" te obliga la o atitudine, indiferent de vinovatia celui implicat in asa ceva.

odihneasca-se in pace.

 

 

Am incercat ieri sa scriu pe forum, dar chiar nu aveam inspiratie, asta si dupa ce am fost facuta ipocrita.

Incepusem sa scriu ca am avut accident cu prietenul anul trecut in martie. El era la volan. In curba de la ambasada chineza, de la reprezentanta BMW. Cred ca multa lume stie curba. E stransa, exterioara. Dar nu iti dai seama dinainte ca trebuie luata strans. In fine.. Ne-am rostogolit de 3 ori, am ramas cu rotile in sus, am spart 2 geamuri de la Bavaria, gardul de la Mercedes indoit, ne-am oprit la 20 cm de o teava de gaze. Masina facuta varza! Eu m-am zgariat la genunchi, prietenul la mana.

Vina a fost a lui! DAR este un mare DAR...nu l-am invinovatit. Cel putin pe moment! Era sa-mi pierd viata. Daca il invinovateam atunci ce rezolvam? S-au linistit apele si a platit pentru ce a facut!

Daca i se intampla ceva si eu eram ok, as fi facut tot posibilul ca el sa scape. Nu pentru ca il iubesc, ci pentru ca este om ca si mine!

 

Si acum revenind la Serban... Poate a avut probleme la motor, poate a alunecat...De curand au fost trasate marcaje pe Uverturii si este ff alunecos. Acum vreo 2 luni un biker a alunecat la 20 m in spatele meu pe bulevard.

 

Sincera sa fiu, nu cred ca a intrat cu viteza in intersectie, avand in vedere ca de pe Dreptatii ca sa intri pe Uverturii stai cel putin 5 minute la cedeaza! Acolo s-a intamplat ceva...

 

Stau si ma intreb daca nu cumva cei care il blameaza s-au intalnit cu el in trafic si l-au salutat!

Mai bine de acum inainte cand va salutati va spuneti si: Vezi ca daca la urmatoarea intersectie te busesti vin si te calc pe cap ca sa fiu sigur ca mori daca esti vinovat!

 

Daca baiatul asta traia platea cu varf si indesat pentru ce a facut! Si la gandul ca a pus oameni in pericol nu mai traia linistit!

 

Nu mi se pare ok atitudinea: E vinovat, sa moara! NU! E vinovat, sa plateasca! Sau poate unii sunt discipoli ai lui Hitler sau Antonescu si sunt eu anormala!

 

Daca vreodata vi se va intampla ceva, Doamne fereste, si nimeni nu e langa voi sa va ajute, sa va salveze, sa nu va intrebati de ce! Remember my words: Tu esti de vina!

Cateodata putin egoism nu strica, dar nici bunatatea si altruismul nu sunt de colo. Chiar si din spiritul dimplomatic este bine sa ajutati pe cineva! Niciodata nu stii cand ai nevoie de ajutor!

Asta e societatea... Ajuti ca sa fii ajutat! Gandeste macar practic, daca nu simti ca trebuie sa faci ceva bun!

 

What goes around comes around!

Aveti o viata inainte... Puneti raul inainte si ganditi-va ca oricand puteti fi in locul lui!

 

Asta inseamna ca toate campaniile pornite pentru a indemna populatia sa doneze sange sunt demarate de niste oameni tampiti?

Daca intr-adevar generalul se supune particularului atunci e NA-SOL ca o sa ajungem sa dezintegram societatea!

 

Sa ma fereasca Dumnezeu de cunostinte d-astea ca altfel sigur nu mai am mult de trait!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...