Sari la conținut

Accident mortal Uverturii/Dreptatii - Suzuki vs Solenza


enemy
 Share

Postări Recomandate

De obicei cand esti incepator mergi ca un incepator. Adica mai incet, mai precaut, cu multa grija si atentie. Dar daca tu ai carnet de o luna si te rastorni intro curba doar fiindca a dracului era prea stransa...

Nu vreau sa blamez pe nimeni, insa pe drumul public fiecare avem o responsabilitate si trebuie sa mergem ca atare. Daca te impiedici si cazi, in cel mai rau caz iti spargi propriul cap si poate si dai coltul. Insa singur, nu nenorocesti si pe altii.

 

Stiu accident stupid cu rasturnare de mai mult de 3 ori. Un prieten cu multa experienta a incercat sa evite noaptea, pe drum, 2 iepuri. Se mai intampla neprevazuturi d'astea. Insa sa te rastorni pentru ca venea o curba foarte vizibila...

 

Oricum, RIP inca odata. Am inteles ca avea si pasager, nu? El cum se simte?

S'a facut o expertiza motorului? Poate a ramas fara frana fata, nu stiu, mi se pare totusi stupid sa intri asa la suicid in intersectia aia...

 

EXACT!!!...nu poti sa spui, domne era incepator si a gresit..ups, m am dat cu masina peste cap de 3 ori. Asta inseamna ca a fost teribilist ..inconstient..etc. Gresea daca nu se asigura cand schimba banda, daca oprea intr un loc nepermis ..etc nu daca merge cu 100 prin oras

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 210
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

eu ca orice om am facut greselile mele. probabil o sa mai fac.dar nu vin sa le expun pe aici..si sa cer intelegere. dupa cum vb probabil ca nici nu ai permis. Probabil pentru faptul ca nu ai patit mai nimik, ptr tine de 3 ori peste cap cu masina a echivalat cu datul in masinute in parcul de distractii. daca tu crezi ca ne intereseaza cati km are soferica al tau, si ce masina conduce si aici te inseli. Cine ti-a zis ca esti ipocrita te-a citit bine. Vrei sa pozezi aici in bunul samaritean. zi merci ca nu ai ramas schilodita si mai usor cu invatamintele. orice curba sau intersectie poate fi abordata daca ai viteza si atentia corespunzatoare. Zmei din astia ca soferica al tau ii fac pe apropiati sa se intrebe daca ajungem inapoi acasa si sa spuna ca e prea periculos cu motocicleta "chiar daca tu mergi corect, intra altu in tine".

 

Dar cine cere intelegere? Am dat pur si simplu un exemplu personal, o intamplare prin care am trecut. Omul de langa mine a fost vinovat. Dar asta nu inseamna ca nu trebuia ajutat!

 

Faza cu 'ptr tine de 3 ori peste cap cu masina a echivalat cu datul in masinute in parcul de distractii' este total nepotrivita. Stii ca mie imi este frica sa ma urc la volan acum? Stii ca intru toata in scaun cand merg cu o masina?

Si vinovata sunt si eu ca m-am urcat in masina. Eu nu ma contrazic cu tine, departe de mine gandul asta. Probabil esti un bun sofer. Dar nu sunt toti ca tine. Si tie ti se poate intampla ceva si poti fi vinovat de producerea accidentului. Dar asta nu inseamna ca nu meriti ajutor. Eu asta incerc sa explic. Voi sunteti solidari unii cu altii. Dar nu ar trebui sa fiti solidari numai cand vine vorba de marsuri, schimb de piese sau mai stiu eu ce.

 

Am vazut multe posturi referitoare la accidente. Vede unul accident de motor: vai, e un biker imprastiat pe asfalt. Cine e? Il cunoastem? Sa se duca cineva la locul accidentului! Aaa, el e de vina? Si de aici incepe: avea viteza, era un teribilist, ne face de ras, ia uite-i si pe astia, cer sange! Da-l naibii ca si-a facut-o cu mana lui!

Nu e normal, chiar nu e! Nu e uman!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ah, am uitat sa mai spun o chestie.

 

Cati dintre voi, mai, biker-ilor, rider-ilor, mesterilor, zeilor motoarelor, ati trecut prin intersectia aia?

Stiti voi oare, atotstiutorilor, cata vizibilitate ai acolo?

Stiti voi oare ca tovarasul Ceasca vroia sa taie curtile dinspre lacul Morii si scarile, blocurile de pe Dreptatii pana pe Iuliu Maniu ca sa faca Dreptatii bulevard?

 

De 20 de anisori tot sunt accidente pe acolo.

Daca nu cunosti intersectia si ai cat de cat viteza sigur faci accident.

Stiti voi cam cate sesizari s-au facut la Primarie in vederea instalarii unui semafor si ni se spune ca `nu sunt bani`?

 

deci in interesectia aia TOATA lumea care are cat de cat viteza FACE ACCIDENT:)))))))))))))) iti dai seama ce i acolo, tre sa ma duc si eu sa filmez! ..penibil post

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..Thomas,my friend!..nu am zis ca este nevinovat,nu am zis ca nu avea viteza!!..dar tu nu ai de unde sa sti cum sa intamplata asa cum nici eu nu stiu si nimeni de pe forumul asta nu stie..probabil f multi nu stiu intersectia respectiva...Nu a murit nimeni in solenza aia,si nici masina din spatele solenzei,si nici in papucul ala nu a fost nimeni...Serban probabil ca la ora asta inca nu este scos de la morga,sunt suflete zdrobite din cauza necazului...iar tu atotstiutorule vb aiurea n tramvai in saptamana mare...catzi dintre voi s au dus sa ii aprinda o lumanare mah nemernicilor??? Ai avut noroc sa ajungi expert in moto,si acum iti dai cu parerea.....Pacate Amarate!!

 

..R.I.P. Serban... :) :) :D :)

 

F multi nu stiu intersectia aia asa cum f multi nu stiu curba de la ambasada chinei. o curba e o curba, iar o intersectie e o intersectie. si in militari si in amsterdam si in tokio. semnele si regulile sunt aceleasi. toata compasiunea ptr sufletele zdrobite, dar daca as aprinde cate o lumanare ptr fiecare om care moare ar trebui sa ne luam slujbe la biserica. L-ai cunoscut, aprinde o lumanare, ajuta familia daca ai cu ce, dar nu ne trimite incolonati la biserica si pe noi. in fiecare minut mor multi oameni nevinovati. asta e, pe mine o sa ma planga parintii si nevasta, pe el il plang rudelel lui, pe tine te vor plange ale tale. numai @dade va plange ptr toti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EXACT!!!...nu poti sa spui, domne era incepator si a gresit..ups, m am dat cu masina peste cap de 3 ori. Asta inseamna ca a fost teribilist ..inconstient..etc. Gresea daca nu se asigura cand schimba banda, daca oprea intr un loc nepermis ..etc nu daca merge cu 100 prin oras

 

Avea aproape de 50. Dar a luat curba larg.

Nu inteleg de ce atata tevatura pe marginea accidentului meu.

Nu am incercat sa-l scot nevinovat. Doar ca ce s-a intamplat nu poate fi schimbat. Trebuia sa ma bucur daca i se intampla ceva rau si sa zic: Bine imi pare! O meriti! ?

 

Omul e supus greselii!

 

 

 

deci in interesectia aia TOATA lumea care are cat de cat viteza FACE ACCIDENT:)))))))))))))) iti dai seama ce i acolo, tre sa ma duc si eu sa filmez! ..penibil post

 

 

In acea intersectie nu este vizibilitate! NU ESTE! Stau acolo de 20 si ceva de ani!

Vii dinspre Dreptatii si nu vezi ca e intersectie. Du-te acolo si vorbim mai apoi!

 

Ma refeream la faptul ca daca vii dinspre Dreptatii si ai viteza nu vezi intersectia. Intri blana in ea! Daca nu o cunosti.

Mai citeste pe forum. E arhicunoscuta intersectia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Capatanosule,iti reprosez atitudinea ta de om "inteligent" da atzi da cu parerea asupra unui caz tragic...iti reprosez atitudinea de a te da mare...ca sti,ca tu nu ai face,ca nu ai facut,ca ai copii...Bolnavule,am tot repetat...decat sa ne aburim aici mai bine ne am duce sa ii aprindem o lumanare,ca faptul este consumat...Dar tu,un destept si jumatate care exact cum ma cataloghezi pe mine asa il cataloghezi si pe Serban...cum judeci asa ai sa fi judecat...a ierta si a intelege situatia mare lucru,a judeca un om mort mare pacat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar cine cere intelegere? Am dat pur si simplu un exemplu personal, o intamplare prin care am trecut. Omul de langa mine a fost vinovat. Dar asta nu inseamna ca nu trebuia ajutat!

 

Faza cu 'ptr tine de 3 ori peste cap cu masina a echivalat cu datul in masinute in parcul de distractii' este total nepotrivita. Stii ca mie imi este frica sa ma urc la volan acum? Stii ca intru toata in scaun cand merg cu o masina?

Si vinovata sunt si eu ca m-am urcat in masina. Eu nu ma contrazic cu tine, departe de mine gandul asta. Probabil esti un bun sofer. Dar nu sunt toti ca tine. Si tie ti se poate intampla ceva si poti fi vinovat de producerea accidentului. Dar asta nu inseamna ca nu meriti ajutor. Eu asta incerc sa explic. Voi sunteti solidari unii cu altii. Dar nu ar trebui sa fiti solidari numai cand vine vorba de marsuri, schimb de piese sau mai stiu eu ce.

 

Am vazut multe posturi referitoare la accidente. Vede unul accident de motor: vai, e un biker imprastiat pe asfalt. Cine e? Il cunoastem? Sa se duca cineva la locul accidentului! Aaa, el e de vina? Si de aici incepe: avea viteza, era un teribilist, ne face de ras, ia uite-i si pe astia, cer sange! Da-l naibii ca si-a facut-o cu mana lui!

Nu e normal, chiar nu e! Nu e uman!

ai face bine sa te urci cat mai rar la volan, daca-ti e frica si sa faci public traseul. si ai grija, ascunsa in scaun cum mergi, sa te mai uiti si-n oglinzi. si nu in cea din poseta.

donarea de sange e una si a spune ca impingea la motocicleta e alta. si nu ma refer la cazul de fata ci in general. Vezi cati oameni sunt victime nevinovate ale cascadorilor de pe sosele. intai trebuiesc ajutati aia. indifrerent ca sunt motociclisti, pietoni, conservari. In locul lor, poate fi cineva din familia ta victima nevinovata a unui teribilist cu masina, motocicleta sau cu tirul. fa tu o scoala de reeducare ptr astia. pe mine nu ma tenteaza ideea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

F multi nu stiu intersectia aia asa cum f multi nu stiu curba de la ambasada chinei. o curba e o curba, iar o intersectie e o intersectie. si in militari si in amsterdam si in tokio. semnele si regulile sunt aceleasi. toata compasiunea ptr sufletele zdrobite, dar daca as aprinde cate o lumanare ptr fiecare om care moare ar trebui sa ne luam slujbe la biserica. L-ai cunoscut, aprinde o lumanare, ajuta familia daca ai cu ce, dar nu ne trimite incolonati la biserica si pe noi. in fiecare minut mor multi oameni nevinovati. asta e, pe mine o sa ma planga parintii si nevasta, pe el il plang rudelel lui, pe tine te vor plange ale tale. numai @dade va plange ptr toti

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I: ce se intimpla aici?

R: consum de bitzi organizat.

 

Pacat de el ca s-a dus atit de repede. Comentariile nu-si mai au rostul. Poate doar cele legate strict de accident (dar asta n-o sa se intimple niciodata, urmaresc frecvent sectiunea asta). Restul... frectie

 

Condoleante familiei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este. Acolo te gandesti de 2-3ori pana sa te pui in miscare dupa ce te'ai oprit, la cat de aglomerat e. Sa intri fara frane e un fel de ruleta ruseasca cu 5 gloante in butoias. RIP pentru cel de la ghidon, poate totusi vor invata ceva cei care urmaresc acest topic: Viteza ucide, neacordarea de prioritate ucide, mersul iresponsabil poate ucide. E doar o chestiune de timp.

 

 

 

 

STII CARE E PROBLEMA ...... SI MERSUL REGULAMENTAR ERA SA MA UCIDA TOT PE UVERTURII SI POATE CA STII DE TOPICUL ALA. CAND E SA SE INTAMPLE NENOROCIREA SE INTAMPLA SI GATA. EU ERA SA MOR MERGAND REGULAMENTAR.

DUMNEZEU SA L IERTE SI MA GANDESC CU GROAZA CA ACUM O LUNA PUTEAM FII IN LOCUL LUI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avea aproape de 50. Dar a luat curba larg.

Nu inteleg de ce atata tevatura pe marginea accidentului meu.

Nu am incercat sa-l scot nevinovat. Doar ca ce s-a intamplat nu poate fi schimbat. Trebuia sa ma bucur daca i se intampla ceva rau si sa zic: Bine imi pare! O meriti! ?

 

Omul e supus greselii!

 

In acea intersectie nu este vizibilitate! NU ESTE! Stau acolo de 20 si ceva de ani!

Vii dinspre Dreptatii si nu vezi ca e intersectie. Du-te acolo si vorbim mai apoi!

 

Ma refeream la faptul ca daca vii dinspre Dreptatii si ai viteza nu vezi intersectia. Intri blana in ea! Daca nu o cunosti.

Mai citeste pe forum. E arhicunoscuta intersectia.

 

acum l-ai scos ca mergea regulamentar si a luat curba larg. mia devreme ai zis ca s-a rupt ceva la directie parca. dra...habar nu ai de condus si sustii numai tampenii. apreciez spiritul de maica tereza, dar atat.

daca stai de 20 de ani acolo si nu este vizibilitate, cate accidente ai facut? tu sau cei din familia ta? banuiesc ca nu prea multe. deci...concluzia e ca se poate trece si fara sa-ti creasca aripioare pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa spun ca acum conduce un VW Transporter, are peste 100 000 km parcursi. Si merge si pe contrasens, datorita serviciului.

Ar trece acum si cu ochii inchisi prin curba aia.

 

Era incepator atunci. E ca si cum ai invinovati un copil ca nu merge drept si se impiedica.

Toti am mers de-a busilea,nu?

 

Asta arata ca nu a invatat nimic din accident. Oare sa cautam topicurile in care se discuta despre pericolul reprezentat de "schumahareii damboviteni" ce merg pe contrasens?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gabi_tro: dc ai fi citit doar un cuvant mai incolo dupa propozitia in care ziceam ca nu sunt unul din prietenii lui ai fi gasit "doar cunostinta". coleg mai exact. adica nu am iesit cu el la bere/gratar/orice altceva, deci nu pot sa spun ca am fost unul din prietenii lui, dar l-am cunoscut.

 

@D_F_Star: citeste 2 randuri mai sus.

eu personal nu m-am urcat in viata mea pe un motor deci nu am competenta necesara sa ii recomand vreunui motociclist, incepator sau nu, cum ar trebui sa mearga. cu atat mai putin m-am plimbat cu el ca sa stiu cum merge (PRESUPUNAND ca asta era stilul lui de mers).

toata lumea face supozitii. toti stiti acum ca el mergea tare de obicei, ca intersectia era de 90 de grade, toti stiti ca se recomanda reducerea vitezei in intersectia respectiva, si toti uitati ca e o intersectie de 2 stradute undeva in militari, iar el e din berceni. sunt sanse destul de mari sa nu mai fi trecut vreodata pe acolo si sa i se fi parut o intersectie banala, poate chiar una usor de negociat.

 

e cam stravezie incercarea de a ma culpabiliza si atat de anemica incat ma faci sa zambesc. nici unul din prietenii lui nu ar putea sa se simta vinovat dupa gluma care a fost post-ul tau. nu, nu a esuat nici unul in incercarea de a-i fi prieten, chiar dc s-a intamplat tragedia, pt ca un singur om a condus motorul respectiv, nu o armata de prieteni binevoitori si f buni sfatuitori cum consideri tu ca ar trebui sa fie. a fost decizia lui, au fost reflexele lui, mai formate sau mai putin formate, a fost inspiratia/lipsa de inspiratie a lui. si fara indoiala a fost lipsa lui de experienta. pentru care ghici cine a platit cu viata? EL!

eu zic sa-ti consumi timpul sfatuindu-ti amicii sa fie prudenti, si sa te abtii de la invinuiri/comentarii/sugestii pretioase in cazuri in care nu ai nici o treaba.

din moment ce cazul s-a incheiat, noutati nu mai pot aparea, lumea deja a inceput sa deraieze in discutii despre rasism si alte chestii, propun inchiderea topicului. asta dc pot face asta, desi nu l-am deschis eu, si dc se doreste incetarea jignirilor de ambele parti. ar fi pacat sa se gandeasca altii la accidentul asta ca la "cel cu scandalul".

in caz contrar presupun ca vor mai continua discutiile pe vreo 20 de pagini fara nimic concret decat "hai sa vin cu replica mai buna".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Ma refeream la victime ale vinovatilor. Ca mai mult de traume trecatoare nu sunt. Si in cazul meu si in cazul accidentului cu motorul.

2. Nu sunt pitzi! Eu chiar sunt mai baietoasa. Nici nu stiu cum se numesc fardurile pe care le folosesc sau ce nuante sunt. Oricum folosesc destul de rar. Asta ca pomeneai de faptul ca trebuie sa ma uit in oglinzi nu in gentuta. In geanta mea nu exista decat portofel, servetele si chei. Niciodata nu a fost vreo urma de pila sau fard. Asa ca te hazardezi.

3. Sloganurile de pe stadion le cunosc de pe la vreo 5 anisori. Asta tot ca sa te `linistesti` referitor la pitzipongeala mea!

 

chelu-si pune mana-n cap. vezi explicatia in postul dlui care a scris dupa aceasta perla neslefuita pe care ai redactat-o cu manutza ta. pacat ca nu te poti concentra pe mai multe lucruri in acelasi timp. tu ori scrii aici, ori gandesti.

Multe succesuri dra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

machupichu, toate cele bune! Condoleante familiei, sper sa treaca relativ usor peste pierderea lui. Si fereste-te de oameni de genul celor din topic! :D)

 

Era singur la parinti...nu stiu cat de usor le va fi.Eu nu l-am cunoscut direct,insa am pe cineva langa mine care sufera enorm dupa el,i-a fost coleg si prieten bun si sunt sigura ca multi din antena pot spune asta...

 

Le doresc celor care fac afirmatii aberante pe acest topic sa nu treaca vreodata prin ceea ce trec prietenii si familia lui alex acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gabi_tro: dc ai fi citit doar un cuvant mai incolo dupa propozitia in care ziceam ca nu sunt unul din prietenii lui ai fi gasit "doar cunostinta". coleg mai exact. adica nu am iesit cu el la bere/gratar/orice altceva, deci nu pot sa spun ca am fost unul din prietenii lui, dar l-am cunoscut.

 

@D_F_Star: citeste 2 randuri mai sus.

eu personal nu m-am urcat in viata mea pe un motor deci nu am competenta necesara sa ii recomand vreunui motociclist, incepator sau nu, cum ar trebui sa mearga. cu atat mai putin m-am plimbat cu el ca sa stiu cum merge (PRESUPUNAND ca asta era stilul lui de mers).

toata lumea face supozitii. toti stiti acum ca el mergea tare de obicei, ca intersectia era de 90 de grade, toti stiti ca se recomanda reducerea vitezei in intersectia respectiva, si toti uitati ca e o intersectie de 2 stradute undeva in militari, iar el e din berceni. sunt sanse destul de mari sa nu mai fi trecut vreodata pe acolo si sa i se fi parut o intersectie banala, poate chiar una usor de negociat.

 

e cam stravezie incercarea de a ma culpabiliza si atat de anemica incat ma faci sa zambesc. nici unul din prietenii lui nu ar putea sa se simta vinovat dupa gluma care a fost post-ul tau. nu, nu a esuat nici unul in incercarea de a-i fi prieten, chiar dc s-a intamplat tragedia, pt ca un singur om a condus motorul respectiv, nu o armata de prieteni binevoitori si f buni sfatuitori cum consideri tu ca ar trebui sa fie. a fost decizia lui, au fost reflexele lui, mai formate sau mai putin formate, a fost inspiratia/lipsa de inspiratie a lui. si fara indoiala a fost lipsa lui de experienta. pentru care ghici cine a platit cu viata? EL!

eu zic sa-ti consumi timpul sfatuindu-ti amicii sa fie prudenti, si sa te abtii de la invinuiri/comentarii/sugestii pretioase in cazuri in care nu ai nici o treaba.

din moment ce cazul s-a incheiat, noutati nu mai pot aparea, lumea deja a inceput sa deraieze in discutii despre rasism si alte chestii, propun inchiderea topicului. asta dc pot face asta, desi nu l-am deschis eu, si dc se doreste incetarea jignirilor de ambele parti. ar fi pacat sa se gandeasca altii la accidentul asta ca la "cel cu scandalul".

in caz contrar presupun ca vor mai continua discutiile pe vreo 20 de pagini fara nimic concret decat "hai sa vin cu replica mai buna".

 

Subscriu...sunt de acord daca se poate sa se inchida topicul in cazul in care nu se revine la subiect,e anormal sa ajungem sa se discute despre rasism,despre intimplarile altora sau mai stiu eu ce,total aberant dupa parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare mie sau fata de anul trecut mortalele au imbracat o forma si mai circomana?!?! Si e abEa aprilie...

 

Si lumea zice ca-s io nebun.... :D :) :) :)

 

Ohooo, ce prezenta! Long time no see! :P

 

 

O pierdere grea pentru familie si pentru cunoscuti, cu atat mai mult cu cat era singur la parinti (din cate am inteles de pe aici). Suzuki SV este o motocicleta destul de agresiva, chiar daca are "doar" 650 cc si 2 cilindri in V si vreo 70 CP, trage de la turatii joase, iar SV-ul la 6.000 RPM se comporta ca a mea la vreo 9.000, inca e in acceleratie, cuplul e aproape de maximum, deci daca ne luam ca era intr-a treia si in 6.000 rpm, pai eu cred ca era cam in plina forja. De multe ori, la turatii medii e mai agresiva ca un oricare alt naked japonez in 4 cilindri (Bandit, Hornet sau Fazer). Pacat ca a trebuit sa platesca cu viata pentru a vedea cat poate motorul lui sa duca. In asemenea cazuri, prietenii cu experienta sunt cei mai importanti, de ei trebuie ascultat, si ei trebuie sa fie cei care va indruma. Si eu am mers la inceput cu prieteni mai experimentati care stiau ca sunt 0 si au avut rabdare, mergea unul in fata si altul in spate, si de fiecare data, la fiecare oprire la semafor imi spuneau unde am gresit, ce e bine si ce e rau si cum trebuie procedat pe viitor. Am evitat stradutele inguste si mergeam numai noaptea cand era liber pe strazi si la viteza mica. Si eu mi-am luat botezul cu un accident, care s-a soldat cu avarii minime deoarece nu eram cu mana-n gaz, ca bezmeticul, desi eram singur pe drum. Acum, dupa ce teoretic am dat lamaia jos si am facut niste mii de kilometri, pot afirma cu incredere ca imi cunosc destul de bine motorul ca sa stiu ce poate, toate astea le-am aflat luand-o incet si pe rand. Nu e normal ca in mai putin de 100 km parcursi pe o motocicleta noua pentru tine sa te apuci sa tragi de gaz, dar asta n-ai de unde stii daca nu-i nimeni care in loc sa-ti zica "mhwoaaa, coaieh, ce motor picsdos ti-ai luat, da-ma si pe mine o tura!!!" iti zice "hai frate diseara la plimbare pe drumuri libere, sa inveti cum e cu motorul, hai pe autostrada la km 20 sa inveti sa franezi sau hai in poligon la Ilioara ca sa te obisnuiesti pe drumuri naspa si la viteza mica." Fericirea ca ti-ai luat o "scula" noua e prea mare, si de obicei ignora ratiunea, rezultand astfel drame ca cea de aici.

 

Forumul asta, in afara de balacareli si injurii mai e si el bun la ceva, are o sectiune de INCEPATORI, unde din cand in cand, chiar si cei cu experienta mai trebuie sa intre si sa mai dea un sfat corect, asta pentru cine are ochi sa citeasca.

 

Am inteles ca a avut fractura craniana, ce casca a avut? I-a sarit la impact sau i-a ramas pe cap si i s-a facut capul varza-n ea?

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va mai certati, e suficient cat sufera rudele si apropiatii lor. Dumnezeu sa ii odihneasca in pace (am inteles ca era si un copil in masina). Tragic imi dau seama prin ce trec, acum 3 ani un apropiat a decedat in ziua in care si-a cumparat motorul :) si nu era din vina lui a fost la momentul nepotrivit in locul nepotrivit. Cu tot "balamucul" asta de trafic ma gandesc sa renunt la moto :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU, Doamne fereste, nu era niciun copil in masina. Ai inteles gresit ce a zis Thomas, el doar a spus ca putea fi, a dat un exemplu.

 

R.I.P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ...

In primul rand Dumnezeu sa-l ierte pe baiat.

Nu sunt rider, habar nu am sa merg pe motor/scuter/bicicleta insa am permis categoria B de 5 ani si am la activ mai mult de 100.000 km, atat in tara cat si in afara si sincer sa fiu am avut si eu cateva incidente minore si unul mediu spre major.

Motivul pentru care mi-am creat cont aici este pentru ca am fost acolo dupa ce s-a petrecut teribilului accident (stau chiar pe Dreptatii).

Am cautat a doua zi sa vad daca a aparut vreo stire despre tragedie si am dat de acest forum.

Chiar daca sunt sofer de autoturism (conservar cum vad ca ne-ati categorisit) vreau sa spun din start ca respect orice participant in trafic, dar mai ales pietonii si motociclistii/biciclistii, pentru ca ei sunt cei mai vulnerabili si cei mai expusi la pericole dintre toti, una e sa atingi/acrosezi cu oglinda pe unu cu masina, alta e sa acrosezi un rider cu oglinda ...

 

Ceea ce am vazut la locul accidentului a fost oribil, insa cred ca pozele sunt destul de clare. Ceea ce nu se vede in poza insa, este faptul ca nu exista nicio urma de frana lasata de motocicleta:(, asta pentru ca riderul nu a franat, imaginati-va ce impact a fost ...

Un lucru sa fie clar, tipul a intrat cu peste 100 km/h in intersectie si am si motive sa cred cu tarie asta:

- pasagerul a cazut pe parbrizul VW-ului rosu, aflat la o distanta de aprox 25-30 de m de la locul impactului.

- felul in care arata roata motorului

- felul in care arata Solenza in lateral, undeva langa roata stanga fata

- faptul ca acul turometrului s-a oprit la 6000 rpm, indica doua lucruri: faptul ca accelratia era la blana si ca ambreiajul era cuplat, deci nici urma de frana. Nu pot sa ma pronunt ce viteza putea avea la acea turatie, am inteles ca era in treapta a 3-a, nu am cum sa fac comparatie cu un autoturism pentru ca e ca si cum ai compara merele cu perele.

- faptul ca la capatul strazii Dreptatii (ma refer pana sa ajungi in Uverturii), sunt masini parcate si de-o parte si de cealalta - mai ales la ora aceea, iar aria de vizibilitate iti este redusa drastic, mai ales la o viteza mare ... in concluzie poate ca nu si-a dat seama ca urmeaza o intersectie.

 

Alt lucru este clar din ce am vazut eu, riderul intentiona sa mearga inainte si nicidecum sa faca stanga pe Uverturii, asta dupa cum arata impactul pe Dacia Solenza plus directia in care a plonjat pasagerul, daca vira stanga s-ar fi acrosat, iar dacia in cel mai rau caz era sifonata si ajungea cu botul in spatele papucului parcat, iar pasagerul ar fi avut sigur o alta traiectorie sau poate chiar nu ar fi plonjat peste.

 

Singurul lucru care mi-l descrie pe baiat este INCONSTIENTA, inconstienta de a lua pe cineva cu tine, intr-o actiune purtata poate si de bucuria unui motor cumparat de curand sau poate de teribilsmul unui tanar de 21-22 de ani in incercarea de a se evidentia in societatea noastra balcanica.

 

Este tragic pentru familia lui, pentru toti prietenii lui, nici nu vreau sa ma gandesc prin ce trec unii in mom din astea, insa la fel de bine putea fi tragic si pentru cei din Solenza.

 

Inca o data Dumnezeu sa-l ierte si sa le dea putere celor ce l-au iubit sa treaca peste o astfel de napasta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma ingrozesc de ce am putut sa citesc aici despre Alex, noi ai ziceam Botox, voi chiar nu stiti cum e, chiar nu ati pierdut nici unul o pers draga??? Da stim toti k avea viteza si tind sa cred k a accelerat mai mult sa poata sa treaca de intersectie, eu stau exact la intersectie unde s-a intamplat, locul acela e blestemat, in fiecare an a luat cate un suflet, pot sa recunosc k acolo am avut si eu accident, acum foarte multi ani, nici nu era trecere de pieton inainte, toti care stam aici stim...pasagerul care a fost cu el, nici macar nu stie k el a murit, la spital intreba din 5 in 5 min de el...toti va da-ti cu parerea despre aceasta intersectie, poate o sa aveti drum pe aici si va rog sa va opriti o clipa si sa va uitati cam cat de mult e iluminata aceasta...nu-l mai vb de rau, era un baiat bun...FIECARE GRESIM, NU VA DA NIMENI DREPTUL SA-L JUDECATI!!! A PLATIT PRETUL SUPREM PT GRSEALA LUI, dk mai are cineva un pik de suflet, lasati-l sa se odihneasca in pace, maine vom merge sa-l conducem pe ultimul drum...toti avem o familie, prietenii, cunostiinte, ganditi-va macar un pik dk ati afla k unul dint-re ei nu ar mai fii...

 

DUMNEZEU SA TE ODIHNEASCA IN PACE ALEX!!!

post-47128-1239641341_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...