Sari la conținut

Accident mortal Uverturii/Dreptatii - Suzuki vs Solenza


enemy
 Share

Postări Recomandate

Ce ai citit tu aici nu este despre ALEX ci numai aberatiile unor frustrati care se cred mari motociclisti .

Da este adevarat ca el a gresit dar a platit pretul suprem.

Despre morti numai de bine .

RIP :D

 

 

 

 

Of topic .Cei care doresc sa vina miine la inmormintare ii rog sa ma contacteze pe privat .

Editat de Cristifrig
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 210
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

A tras de acceleratie SA TREACA DE INTERSECTIE!!!!Doamne ai mila de ei si de familiile lor ca s-a umplut tara de cretini motorizati!!Astept cu nerabdare sa fiu banat pe forum pentru ca s-a ajuns mult prea departe cu libertatea "oricui" in a se exprima.Stiu ca nu mai suntem in comunism si aveti dreptul la o parere,dar atunci cand postul este inutil...daca eram administrator ar fi fost macar marcat cumva ca "post facut degeaba"Bafata multa incepatorilor la fel de fel de "Scheme".Trageti tare ca poate treceti,sa nu acordati prioritate,banii de echipament calumea dati-i pe fete si club iar regulile de bun simt si cele de circulatie=prostie.Deci inca o data Dumnezeu sa aibe mila de voi bieti amarati!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se vede k nu ai suflet...cum poti sa vb asa? " cretini motorizati"...mie scarba, un om a murit si a fost si va ramane prietenul nostru...incearca macar sa ai bun simt si nu iti mai exprima "parerea" asta care sincer se vede k esti un mare comunist, te atasezi de un caine dar macar de un om...sa iti fie rusine....

Ti-e scarba domnu' ? Atunci tu si marea majoritate de pe acest forum, de ce v-ati bagat si v-ati scos in conservarii care de-a lungul anilor au omorat sute de motociclisti, vina bineinteles fiind a conservarilor? De ce? Chiar asa nu aveti bun simt, va atasati de caini si nu va atasati de conservarii care cauzeaza accidente d-astea grave? Este aceeasi chestie bre' domnu', numai ca s-au schimbat vinovatii de data asta. Sper ca ai prins ideea ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ah, am uitat sa mai spun o chestie.

 

Cati dintre voi, mai, biker-ilor, rider-ilor, mesterilor, zeilor motoarelor, ati trecut prin intersectia aia?

Stiti voi oare, atotstiutorilor, cata vizibilitate ai acolo?

Stiti voi oare ca tovarasul Ceasca vroia sa taie curtile dinspre lacul Morii si scarile, blocurile de pe Dreptatii pana pe Iuliu Maniu ca sa faca Dreptatii bulevard?

 

De 20 de anisori tot sunt accidente pe acolo.

Daca nu cunosti intersectia si ai cat de cat viteza sigur faci accident.

Stiti voi cam cate sesizari s-au facut la Primarie in vederea instalarii unui semafor si ni se spune ca `nu sunt bani`?

 

Off-topic: Daca e o intersectie dubioasa eu personal consider ca are pus acolo semnul "Stop" chiar daca de fap e cedeaza trecerea sau nimic. Pur si simplu incetinesc sau opresc, incerc sa ma lamuresc daca sunt semne sau nu, daca nu e vizibilitate scot tiptil nasul din intersectie aplecat peste far si dupa ce constat ca totul e OK ii dau goarna...

 

Am vazut multe posturi referitoare la accidente. Vede unul accident de motor: vai, e un biker imprastiat pe asfalt. Cine e? Il cunoastem? Sa se duca cineva la locul accidentului! Aaa, el e de vina? Si de aici incepe: avea viteza, era un teribilist, ne face de ras, ia uite-i si pe astia, cer sange! Da-l naibii ca si-a facut-o cu mana lui!

Nu e normal, chiar nu e! Nu e uman!

 

Off-topic: Cred ca in sfarsit ai inteles cum functioneaza "Comunitatea motociclistilor din Romania", sau cum reactioneaza in general mare parte din membrii cu vechime de pe forumul asta... Daca e vina lui ne face de ras, daca nu e vina lui trebuie sa facem mobilizare exemplara pentru donat sange in speranta ca totusi va scapa.

 

Mi se pare mie sau fata de anul trecut mortalele au imbracat o forma si mai circomana?!?! Si e abEa aprilie...

 

Si lumea zice ca-s io nebun.... :D :) :) :)

 

Off-topic: Se intampla in principal datorita unei defectiuni tehnice ca nu mai vin notificarile pe e-mail (de genul Report!) la timp si lumea a apucat sa bata campii linistit in timp ce eu imi inchipuiam ca pe topicul asta e liniste...

 

Oarecum on-topic: Mai discutam despre accidentul asta sau inchidem topicul? Asta nu e poll, pur si simplu daca se mai bat campii pe aici fara legatura cu accidentul topicul se va inchide in curand...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiind conservar, tot timpul m-am intrebat, dupa noaptea accidentului, ce a patit soferul Solenzei, bine cred ca nu ii este ...

Si inca o treaba ma macina, oare cum e sa fii in pielea soferului din Solenza si sa stii ca si tu ai "contribuit" cu un 1% la moartea nefericitului, sa fii acolo la momentul si locul nepotrivit, chiar daca nu are absolut nicio vina.

 

Pe mine ma inspaimanta gandul asta, totusi vrei nu vrei il ai pe constiinta, doar sa fii un om fara suflet ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt domnu Trotinel....nu mi-am bagat in nimeni, nu am invinovatit pe nimeni!!! stiu k a fost greseala lui... dar sa vezi cum un om vb de rau o pers care a murit, sincer ti se face scarba si sa stii k pers respectiva ti-a fost prieten...nu am jignit pe nimeni si nici nu am de gand pt k sunt o doamna..acum ai priceput tu ideea ? chiar nu aveti suflet deloc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai vorbiti fratiilor daca nu aveti detalii. nu stim ce a fost acolo. alex a fost coleg cu mine in antena pana sa imi dau eu demisia in toamna . era genul care abea se ridica de pe scaunul lui. cand mi-a spus ca si-a luat motor nu mai lucram in antena , si am tot vorbit cu el , i-am spus sa citeasca pe forum la incepatori , la accidente , a zis ca a citit etc. era linistit. eu chiar nu imi pot imagina ce a fost acolo. cu cateva zile inante vb sa iesim impreuna la plimbare. ghinionul a fost ca si eu am facut miercurea trecuta accident. l-am anuntat pfline ca nu mai iesim ca m-am tavalit si nu a raspuns nimic. la cateva zile sa aflu ca a murit

 

cati dintre voi nu ati cazut niciodata? nu exista. survolaj , cand ai cazut in curba acum cativa ani , daca era un copil de taran pe marginea drumului si intra motoru in el? thomas u nu ai cazut niciodata? daca se speria un incepator cu un copil in masina de tine cand ai cazut si intra in stalp? suntem noi oare sfinti sa aruncam cu piatra?

io cel putin nu sunt... a platit greseala , a murit doar el , da de aici la sf-urile voastre e mult. daca murea ca moga , care a afectat alt participant la trafic , era altceva. dar in afara de el nimeni nu plateste nici macar din pct de vedere legal.doar o sperietura care trece

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ai citit tu aici nu este despre ALEX ci numai aberatiile unor frustrati care se cred mari motociclisti .

Evident ca aici nu se discuta despre om,se discuta despre caz.Despre om puteti discuta voi cei care l-ati cunoscut.Si nu aici. Aici se discuta despre accidente.Cu sange rece si cu cinism, de catre persoane cara nu l-au cunoscut nici pe el,nici pe restul.

La fel cum ai discuta tu sau altii despre mine sau invers.

Care este problema ?

 

nu mai vorbiti fratiilor daca nu aveti detalii. nu stim ce a fost acolo. ........

................................................................................................................

dar in afara de el nimeni nu plateste nici macar din pct de vedere legal.doar o sperietura care trece

Ai si tu dreptate...in afara de ceva parbrize,capote si o masina facuta muci totul este bine.Niste nimicuri oricum.Ce mai conteaza ? Si le repara fraierii din banii lor pentru ca imi este greu sa cred ca se vor duce la familia care tocmai si-a pierdut unicul copil sa ceara bani.

 

Daca dupa tot ce s-a relatat tot nu ai priceput ce a fost acolo este naspa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar in afara de el nimeni nu plateste nici macar din pct de vedere legal.doar o sperietura care trece

Eu iti inteleg supararea, insa esti subiectiv si poate mai mult de atat ...

Daca ai cazut tu pe jos, inseamna ca tot forumul trebuie macar o data sa-si rupa fasul pe asfalt pentru ca e normal si in regula?

Intreaba orice om cum se simte dupa ce a suferit un astfel de accident si a reusit sa scape relativ sanatos.

Pasagerul ala probabil ca foarte greu va mai merge cu cineva pe motor, probabil ca este terifiat, plus ca nimeni nu a zis nimic clar de starea lui de sanatate - iei lucrurile prea usor (doar o sperietura ...).

A platit pretul corect? Mi se pare cea mai mare idiotenie - un criminal, un violator ar putea plati in modul asta si ar fi pretul corect, insa el sub nicio forma nu.

Toti gresim mai mult sau mai putin.

Sa-ti dau un exemplu, o persoana grabita si relativ inconstienta care trece strada printr-un loc nepermis si este zdrobit de o masina, plateste pretul corect pentru inconstienta lui?

E tragic ca el a sfarsit asa, este tragic ca si-a lasat parintii marcati pe viata, este dureros pentru prietenii lui adevarati care tot timpul nu vor intelege de ce el nu mai este acolo langa ei.

Am impresia ca toti se fac imediat prietenii lui cand el nu mai are nevoie de ajutor, dar ma rog asta sta in natia noastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai si tu dreptate...in afara de ceva parbrize,capote si o masina facuta muci totul este bine.Niste nimicuri oricum.Ce mai conteaza ? Si le repara fraierii din banii lor pentru ca imi este greu sa cred ca se vor duce la familia care tocmai si-a pierdut unicul copil sa ceara bani.

Nu are treaba cu familia, se merge la asigurator (se verifica pe net unde era asigurat sau ii spune la politie) - de-aia se incheie RCA.

Sa-l ierte Dumnezeu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca aici nu se discuta despre om,se discuta despre caz.Despre om puteti discuta voi cei care l-ati cunoscut.Si nu aici. Aici se discuta despre accidente.Cu sange rece si cu cinism, de catre persoane cara nu l-au cunoscut nici pe el,nici pe restul.

La fel cum ai discuta tu sau altii despre mine sau invers.

Care este problema ?

 

 

 

Ai si tu dreptate...in afara de ceva parbrize,capote si o masina facuta muci totul este bine.Niste nimicuri oricum.Ce mai conteaza ? Si le repara fraierii din banii lor pentru ca imi este greu sa cred ca se vor duce la familia care tocmai si-a pierdut unicul copil sa ceara bani.

 

Daca dupa tot ce s-a relatat tot nu ai priceput ce a fost acolo este naspa.

 

Nu am nimic cu cei care au comentat despre accident de bine sau de rau dupa caz ,am ceva cu acei "destepti "care posteaza (doar ca sa se simta si ei in comunitate )aiurea si fara nici o legatura cu acest topic.

 

Se vede treaba ca habar nu ai de legislatie ,de platit vor plati asigurarile (valoare maxima pt 2009 este de 300.000 euro pt pagube materiale,scrie pe RCA-ul tau daca citesti atent )si in cazul in care nu despagubesc ei suficient abia atunci se pune problema sa plateasca familia .

Editat de Cristifrig
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se vede treaba ca habar nu ai de legislatie ,de platit vor plati asigurarile (valoare maxima pt 2009 este de 300.000 euro pt pagube materiale,scrie pe RCA-ul tau daca citesti atent )si in cazul in care nu despagubesc ei suficient abia atunci se pune problema sa plateasca familia .

Aici m-ai nimerit,de fapt nu am habar de nimic.

Sper insa ca tu asa increzator cum esti stii si care este procedura si cat dureaza despagubirea pe RCA in cazul in care cel care a provocat accidentul a decedat.

Eu as spune ca dureaza atat de putin incat sigur o sa vrei sa-ti repari masina singur ca s-o poti folosi ,dupa care stai ca fraierul pe la usi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am nimic cu cei care au comentat despre accident de bine sau de rau dupa caz ,am ceva cu acei "destepti "care posteaza (doar ca sa se simta si ei in comunitate )aiurea si fara nici o legatura cu acest topic.

 

noroc ca mai sunt unii care au impresia ca a spune vb mari tine loc de mangaiat pe crestet. "a platit pretul suprem" ...frumos spus. spune-i asta parintelui pasagerului. expica-i ca de fapt asta e o jertfa in lupta cu conservarii. spune asta chiar parintilor lui, si intreaba-i cat le tin de cald cuvintele elogioase ale comunitatii moto. sau mai bine ar trebui intrebati cei care-l cunosteau si care nu au fost in stare sa-i spuna ca nu se merge cu pasager cand abia iti iei permis.

asha tre sa faca comunitatea moto? asta arata ca esti in comunitate?(in cazul in care ai poze din benzinarie de la valeni normal, ceea ce-ti da dreptul sa speri ca poti fi acceptat in comunitate).

Editat de Preacuviosul_Mihail
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai vorbiti fratiilor daca nu aveti detalii. nu stim ce a fost acolo. alex a fost coleg cu mine in antena pana sa imi dau eu demisia in toamna . era genul care abea se ridica de pe scaunul lui. cand mi-a spus ca si-a luat motor nu mai lucram in antena , si am tot vorbit cu el , i-am spus sa citeasca pe forum la incepatori , la accidente , a zis ca a citit etc. era linistit. eu chiar nu imi pot imagina ce a fost acolo. cu cateva zile inante vb sa iesim impreuna la plimbare. ghinionul a fost ca si eu am facut miercurea trecuta accident. l-am anuntat pfline ca nu mai iesim ca m-am tavalit si nu a raspuns nimic. la cateva zile sa aflu ca a murit

 

cati dintre voi nu ati cazut niciodata? nu exista. survolaj , cand ai cazut in curba acum cativa ani , daca era un copil de taran pe marginea drumului si intra motoru in el? thomas u nu ai cazut niciodata? daca se speria un incepator cu un copil in masina de tine cand ai cazut si intra in stalp? suntem noi oare sfinti sa aruncam cu piatra?

io cel putin nu sunt... a platit greseala , a murit doar el , da de aici la sf-urile voastre e mult. daca murea ca moga , care a afectat alt participant la trafic , era altceva. dar in afara de el nimeni nu plateste nici macar din pct de vedere legal.doar o sperietura care trece

C O R E C T ..am tot citit pe acest topic,e si primul meu post aici ...insa m-am saturat de experti ,bagatori de seama si atotstiutori,care merg numai cu 50 in loc si 90 afara,care in viata lor nu au cazut sau mai stiu eu ce ...chiar nu inteleg rolul vostru...baiatul a gresit ,din pacate a murit D-zeu sa il ierte! incepem ca daca era daca facea daca plm ....s-a intamplat ,nu a fost primu si nu va fii nici ultimul ,haideti sa ne uitam in gradina noastra mai mult ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate sunt greseli si greseli ,una e sa-ti uiti cheia in casa si alta e sa uiti sa acorzi pioritate mai ales pe motocicleta. Daca constientizam ca in 90% poate din cauze noi suntem vinovati si responsabili pentru ceea ce ni se intampla sau poate intampla, poate nu ar mai exista chiar atat de multe famili indurerate dupa copii lor. Chiar si atunci cand un conservar greseste flagrant si evident doar puterea noastra de control si capacitatea de anticipare ne poate salva. Nu m-ar incalzi cu nimic sa stiu ca am murit cu dreptatea de partea mea , ma bucura mai mult ca traiesc evitand prosti in trafic, cu toate ca asta poate cauza lipsa unor felinguri in trafic.

 

Faptul ca intotdeauna comunitatea se imparte in doua intre oameni care l-au cunoscut si oameni care judeca fapta in sine e normal , si la fel de normal ar trebui voi prieteni ai lui sa intelegeti ca nu are nimeni nimic personal cu el si nu il judeca ca si om ci judeca comportamentul lui ce a declansat producerea nenorociri. Si pentru mine nu e decat un inconstient care era sa mai omoare cativa oameni(pasagerul, soferul solenzei, poate un pieton nevinovat care era in zona) si care daca se gandea de 2-3-4 de cate ori era nevoie ca nu are experienta necesara sa mai care pe cineva dupa el(eu am facut vreo 1000 de km singur pana sa iau pe cineva) acum ar fi fost in viata si s-ar fi uitat el la celelate accidente.

 

E ciudat ca te uiti la atatia oameni de pe acest forum care nu mai sunt sau la tot felul de filmulete cu viteji pe youtube de care afli ca nu mai sunt si cum se cred ei nemuritori incapabili sa li se intample ceva si culme li se intampla.Amunzant este cum corul de aplaudaci ies in fata si ne explica cat de bine stia sa se dea(dupa mine cei care sunt in viata stiu sa se dea, restu stiu sa moara) dar ca sansa si nenorocul si conservarul,caruta,cainele,pietonul au cauzat tragicul accident. Pentru toti va spun(desi imi e greu ca o sa intelegeti vreodata asta) noi suntem de vina pentru faptul cum mergem si intradevar ne asumam riscul sau nu, daca unii considera ca se merita foarte bine dar aveti grija sa nu mai provocati durere si in alte suflete.

 

Cu speranta ca numarul tembelilor inconstienti se va reduce nu pot decat sa zic D-zeu sa-l odihneasca in pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai vorbiti fratiilor daca nu aveti detalii. nu stim ce a fost acolo. alex a fost coleg cu mine in antena pana sa imi dau eu demisia in toamna . era genul care abea se ridica de pe scaunul lui. cand mi-a spus ca si-a luat motor nu mai lucram in antena , si am tot vorbit cu el , i-am spus sa citeasca pe forum la incepatori , la accidente , a zis ca a citit etc. era linistit. eu chiar nu imi pot imagina ce a fost acolo. cu cateva zile inante vb sa iesim impreuna la plimbare. ghinionul a fost ca si eu am facut miercurea trecuta accident. l-am anuntat pfline ca nu mai iesim ca m-am tavalit si nu a raspuns nimic. la cateva zile sa aflu ca a murit

 

cati dintre voi nu ati cazut niciodata? nu exista. survolaj , cand ai cazut in curba acum cativa ani , daca era un copil de taran pe marginea drumului si intra motoru in el? thomas u nu ai cazut niciodata? daca se speria un incepator cu un copil in masina de tine cand ai cazut si intra in stalp? suntem noi oare sfinti sa aruncam cu piatra?

io cel putin nu sunt... a platit greseala , a murit doar el , da de aici la sf-urile voastre e mult. daca murea ca moga , care a afectat alt participant la trafic , era altceva. dar in afara de el nimeni nu plateste nici macar din pct de vedere legal.doar o sperietura care trece

 

Gicule, eu am cazut in acea curba la inceput cu 40 la ora intr-o curba INTRAND PE VERDE LA SEMAFOR...nu ca baiatul acesta care a intrat in intersectie ca un kamikaze. Eu nu am vrut sa impresionez pe nimeni cu motorul ci mi l-am luat din pasiune. Pot sa-ti aduc o gramada de persoane care vor zice ca merg si incet si tare si babeste si sportiv...tocmai fiindca strazile din Romania cat si traficul nu iti permit sa mergi intotdeauna cum doresti tu, fie legal cat si ilegal. Despre accidentul tau...sau cazatura ta, chiar tu ai spus-o pe undeva ca erai baut...ce cautai pe motor baut? Eu beau o bere si nu ma urc pe motor, tocmai ca risc, chiar si daca nu ar fi vina mea un posibil accident sau chiar sa cad din prostie, ca eu am un fetish la liniile de tramvai :D . O singura data m-am urcat dupa o bere, au trecut vreo 4 ore dupa ce o bausem si m-a oprit politia la suflatoare. Mi-a intrat morcovu pana in gat sa nu ma gaseasca ca sunt baut...dar spre norocul meu acea bere se dusese de mult din sange. De atunci orice alcool as bea nu ma mai sui pe motor.

 

Nu sunt model motociclist, dar merg si incerc sa le inspir si prietenilor mei motociclisti acelasi stil de mers care il am si eu. Merg si cu masinile in rand, ma si bag cand se poate si nu deranjez pe nimeni, merg si incet, merg si tare cand e o portiune mai libera si nu sunt stradute laterale si tot asa.

 

Baiatul de fata sincer, in afara ca a gresit mergand pe motocicleta in halul in care a mers, nu am nimic cu el...cum am si spus, poate o fi fost super baiat in viata de zi cu zi si sa fi mers si incet, dar ceea ce a facut sincer a platit cu varf si indesat. Cum spun unii pe aici, ca sunt prieteni cu el si stau in acea zona cu intersectia, sigur o stia...ca doar nu esti prieten cu cineva cu care nu stii pe unde sta. Un moment de teribilism l-a costat viata si a mai bagat pe cineva in spital cat si sufletele indurerare pe care le-a lasat in urma sa. Pentru mine nu merita compasiune, doar un simplu RIP si atat. Nu mai incercati sa-l ridicati in slavi...greseala sa putea sa coste si alte vieti. Nu mai luati lumea cu cazaturi si alte prostii d-astea...daca pica, pica inainte si poate nu se intampla atat de grav accidentul...dar sa intri pe rosu intr-o intersectie, pentru mine e ca si cum as zice ma pis pe voi ca ii dau eu goarna si trec. Multi fac asta si cu masini, bine doamne ca nu accidenteaza pe cineva ca deh, sunt ceilalti cu capul pe umeri ca altfel s-ar muri pe capete in Bucuresti.

 

Over and out.

Editat de Survolaj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti toti o apa si un pamant...toti va credeti mari motociclisti, intangibili, cei mai atenti, cei mai cuminti in trafic, cei mai cei nu? Ca voi nu mai exista, dati un mare exemplu societatii si comunitatii de aici nu?Smecher intr-adevar...cred ca va simtiti extraordinar sa intrati aici si sa comentati cum voi niciodata nu ati fi facut asta,voi niciodata nu ati picat de pe moto,cum voi??voi sunteti dumnezeu.

 

Nu sunteti in stare sa aratati putin respect pentru un om care si-a pierdut viata chiar daca a facut asta din greseala lui...a platit scump pentru ce a facut,ce drept aveti voi sa il condamnati? Sunteti voi cu totii zei supremi sa il balacariti aici cum aveti chef?Nu stie nimeni ce s-a intimplat acolo si acum nu va sti niciodata...

 

Daca asta ar fi intr-adevar o comunitate cum vreti voi sa va intitulati ati fi alaturi de prietenii lui macar cu o vorba buna si nu v-ati certa aici care are dreptate si care nu,care n-a cazut niciodata dupa moto si care merge cu 50 la ora...

 

Am vazut cum mergeti cu totii regulamentar...cativa care chiar stiu sa mearga...putini din pacate

Editat de machupichu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti toti o apa si un pamant...toti va credeti mari motociclisti, intangibili, cei mai atenti, cei mai cuminti in trafic, cei mai cei nu? Ca voi nu mai exista, dati un mare exemplu societatii si comunitatii de aici nu?Smecher intr-adevar...cred ca va simtiti extraordinar sa intrati aici si sa comentati cum voi niciodata nu ati fi facut asta,voi niciodata nu ati picat de pe moto,cum voi??voi sunteti dumnezeu.

 

Nu sunteti in stare sa aratati putin respect pentru un om care si-a pierdut viata chiar daca a facut asta din greseala lui...

Nu stiu cine s-a dat pe topicul asta mare motociclist.Cred ca nimeni.

Totusi unii dintre noi ,spre uimirea ta probabil , mai oprim la semnul de cedeaza sau stop si nu intram in intersectie cu viteza.

O fi rau ? O fi bine ? :D Tu ce zici ?

 

Unde este postul acela in care cineva si-a aratat lipsa de respect fata de Alexandru ca om ? Ca mi-a scapat si asta.

 

Si pana la urma VOI CEI care sunteti la fel de tari in gura "aparandu-l" acum cand nu mai este...ce ati facut ca PRIETENI cat a trait ca asa ceva sa nu se intample ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cine s-a dat pe topicul asta mare motociclist.Cred ca nimeni.

Totusi unii dintre noi ,spre uimirea ta probabil , mai oprim la semnul de cedeaza sau stop si nu intram in intersectie cu viteza.

O fi rau ? O fi bine ? :D Tu ce zici ?

 

Unde este postul acela in care cineva si-a aratat lipsa de respect fata de Alexandru ca om ? Ca mi-a scapat si asta.

 

Si pana la urma VOI CEI care sunteti la fel de tari in gura "aparandu-l" acum cand nu mai este...ce ati facut ca PRIETENI cat a trait ca asa ceva sa nu se intample ?

mentionez de la inceput ca nu l-am cunoscut pe baiat si nici pe prietenii lui nu ii stiu,insa tin sa te contrazic:in astfel de cazuri chiar nu ai ce sa faci.u ii dai un sfat cand esti cu el ,insa cand se suie pe motor te asigur ca il va uita si tot ca el va merge.

cred ca merita mai mult respect chiar daca el a fost de vina ,a platit prea scump pt greseala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A tras de acceleratie SA TREACA DE INTERSECTIE!!!!Doamne ai mila de ei si de familiile lor ca s-a umplut tara de cretini motorizati!!

 

De exemplu...pentru tine (cuvant urat) motorizat ce inseamna?compliment nu?e doar un exemplu din tot topicul asta,mai sapa si tu si vei gasi.

 

Nu i-am fost prieten ca sa iti spun ce am facut sa nu se intimple asta si aici nu e vorba ce au facut prietenii lui pentru asta pentru ca era destul de mare sa isi poarte de grija consider eu.Nu prietenii lui raspund de ce a facut el nu crezi?Tu raspunzi de prietenii tai?

 

Eu ma refer la altceva dar tu din pacate nu te-ai prins sau poate m-am exprimat eu gresit sorry.Cred ca ai si tu prieteni si ai suferi daca i s-ar intimpla unuia asta indiferent de cat de vinovat a fost sau nu...e prietenul tau nu?Si nu imi spune ca daca ar intra cineva aici si l-ar face (cuvant urat) motorizat sau mai stiu eu ce nu te-ar durea.In timp ce tu la ora asta l-ai conduce pe ultimul drum altii sa vorbeasca asa de el.

 

Parerea mea e,si sper sa nu ma insel,ca avem cu totii un suflet si stim ce e ala si cum se foloseste...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca merita mai mult respect chiar daca el a fost de vina ,a platit prea scump pt greseala.

Respect...respect...respect...

 

Oricum cuvantul tinde sa devina un tic verbal pe forumul asta ,mai mult decat realitate...

 

Si te intreb si pe tine...in ce post a fost tratat fara respect ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Respect...respect...respect...

 

Oricum cuvantul tinde sa devina un tic verbal pe forumul asta ,mai mult decat realitate...

 

Si te intreb si pe tine...in ce post a fost tratat fara respect ?

in multe ,nu stau sa le enumar acum...le poti vedea si u ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

\"Niste scuteristi care si-au luat si ei motor.O fii crezut ca poate trece prin intersectie cum facea de atatea ori cu scuterul\"

\"eu sunt curios daca avea sau nu permis\"

\"se da gigi pistol de 19 ani pe o roata cu un rahat de R1? sa fim seriosi, sunt satul ...\"

\"Astia care au mers pe scuter inainte sunt MULT mai periculosi ..si s-a dovedit pe parcursul timpului.

 

Ce spunea si florineu aici...bataie de joc in timp ce el se lupta sa supravietuiasca.Nu e singurul exemplu.Am spus si mai sus inca un exemplu de jignire pe fata si daca nu iti ajunge cum spunea si F C A ia topicul de la capat si citeste-l.S-ar putea sa ai surprize.

Editat de machupichu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma astia, aparatorilor, ma voi aveti motoare? Voi ati mers vreodata cu motorul in trafic sa vedeti cum sta treaba, ca sa intelegeti de ce consideram accest accident ca fiind urmarea inconstientei? Ma copii, un motociclist stie la ce se expune si merge in asa fel incat sa scape teafar si sa ajunga acasa in fiecare zi. Unu' zicea ca e omeneste sa nu vezi semnul de "cedeaza trecerea" sau culoarea rosie a semaforului. Ti-asi sugera, draga prietene, sa depui permisul de conducere la Politie si sa circuli cu RATB-ul. Nu e normal sa nu vezi semenle, nu e normal sa nu vezi rosu. Nu mi s-a intamplat niciodata sa "nu vad" un semn de circulatie. Chiar daca acel semn era mascat de un copac/masina/fenomen cosmic, pentru ca o regula de bun simt imi dicteaza ca in situatii de genul asta sa incetinesc sau chiar sa opresc inainte de a patrunde in intersectie poana ma lamuresc cum sta treaba.

 

prietenul vostru a murit pe mana lui si nimic nu va schimba asta. Poate sa fi fost oricat de bun inainte, momentul de inconstienta e cel ce va ramane in memoria tuturor. NU tragi de gaz intr-o intesectie fara vizibilitate, NU ignori sermnele de prioritate, NU iei pasager pe mobra dupa 100 KM pazrcursi. Nu intelegi toate astea? Stai acasa sau s-ar putea sa mori.

Editat de Wolfman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ...

In primul rand Dumnezeu sa-l ierte pe baiat.

Nu sunt rider, habar nu am sa merg pe motor/scuter/bicicleta insa am permis categoria B de 5 ani si am la activ mai mult de 100.000 km, atat in tara cat si in afara si sincer sa fiu am avut si eu cateva incidente minore si unul mediu spre major.

Motivul pentru care mi-am creat cont aici este pentru ca am fost acolo dupa ce s-a petrecut teribilului accident (stau chiar pe Dreptatii).

Am cautat a doua zi sa vad daca a aparut vreo stire despre tragedie si am dat de acest forum.

Chiar daca sunt sofer de autoturism (conservar cum vad ca ne-ati categorisit) vreau sa spun din start ca respect orice participant in trafic, dar mai ales pietonii si motociclistii/biciclistii, pentru ca ei sunt cei mai vulnerabili si cei mai expusi la pericole dintre toti, una e sa atingi/acrosezi cu oglinda pe unu cu masina, alta e sa acrosezi un rider cu oglinda ...

 

Ceea ce am vazut la locul accidentului a fost oribil, insa cred ca pozele sunt destul de clare. Ceea ce nu se vede in poza insa, este faptul ca nu exista nicio urma de frana lasata de motocicleta:(, asta pentru ca riderul nu a franat, imaginati-va ce impact a fost ...

Un lucru sa fie clar, tipul a intrat cu peste 100 km/h in intersectie si am si motive sa cred cu tarie asta:

- pasagerul a cazut pe parbrizul VW-ului rosu, aflat la o distanta de aprox 25-30 de m de la locul impactului.

- felul in care arata roata motorului

- felul in care arata Solenza in lateral, undeva langa roata stanga fata

- faptul ca acul turometrului s-a oprit la 6000 rpm, indica doua lucruri: faptul ca accelratia era la blana si ca ambreiajul era cuplat, deci nici urma de frana. Nu pot sa ma pronunt ce viteza putea avea la acea turatie, am inteles ca era in treapta a 3-a, nu am cum sa fac comparatie cu un autoturism pentru ca e ca si cum ai compara merele cu perele.

- faptul ca la capatul strazii Dreptatii (ma refer pana sa ajungi in Uverturii), sunt masini parcate si de-o parte si de cealalta - mai ales la ora aceea, iar aria de vizibilitate iti este redusa drastic, mai ales la o viteza mare ... in concluzie poate ca nu si-a dat seama ca urmeaza o intersectie.

Alt lucru este clar din ce am vazut eu, riderul intentiona sa mearga inainte si nicidecum sa faca stanga pe Uverturii, asta dupa cum arata impactul pe Dacia Solenza plus directia in care a plonjat pasagerul, daca vira stanga s-ar fi acrosat, iar dacia in cel mai rau caz era sifonata si ajungea cu botul in spatele papucului parcat, iar pasagerul ar fi avut sigur o alta traiectorie sau poate chiar nu ar fi plonjat peste.

 

Singurul lucru care mi-l descrie pe baiat este INCONSTIENTA, inconstienta de a lua pe cineva cu tine, intr-o actiune purtata poate si de bucuria unui motor cumparat de curand sau poate de teribilsmul unui tanar de 21-22 de ani in incercarea de a se evidentia in societatea noastra balcanica.

 

Este tragic pentru familia lui, pentru toti prietenii lui, nici nu vreau sa ma gandesc prin ce trec unii in mom din astea, insa la fel de bine putea fi tragic si pentru cei din Solenza.

 

Inca o data Dumnezeu sa-l ierte si sa le dea putere celor ce l-au iubit sa treaca peste o astfel de napasta.

 

Pasagerul are jumatate de vina ca s-a urcat cu un incepator. Pana la urma concluziile mele sunt:

- nu va urcati cu incepatori pe motor, oricat de mult ati vrea. Dupa macar 1000 km parcursi de el singur ati a avea o oarecare siguranta! Si viceversa, nu luati pasageri cu voi daca nu sunteti siguri pe aptitudinile si siguranta voastra! Mai ales daca este un motor nou si nu il cunoasteti.

- intersectia Uverturii cu Dreptatii este periculoasa. Semnul de CEDEAZA nu se vede, nu este semaforizata, vizibilitate redusa, nu este luminata corespunzator. De asemenea, mare grija si la intersectia Dreptatii cu Orsova! Semnul Cedeaza este slab vizibil, mereu fiind parcat acolo o duba. Multi ocolesc aglomeratia de pe Virtutii ca sa dea in Uverturii.

- viteza ucide! Ca si in cazul masinilor...mergeti cu viteza legala in Bucuresti mai ales la ore de varf! Daca ajungeti cu 10 minute mai tarziu unde v-ati propus sa ajungeti nu moare nimeni! Ca in cazul de fata!

- permisul presupune un pas mai aproape de groapa! Sunteti responsabili de viata voastra si a celorlalti participanti in trafic. Acest accident s-a produs in spatele unei vecine, la nici 10 metri, iesise sa isi plimbe cainele!

- imi cer scuze biker-ilor cu care m-am contrazis pe forum. Am citit si post-uri din alte topicuri si am inteles cum functioneaza solidaritatea in cadrul Comunitatii, desi nu o agreez, dar apreciez anumite lucruri si actiuni din ceea ce faceti.

 

Astazi acest baiat este condus pe ultimul drum. Acolo sus nu il intreaba nimeni ce a fost in capul lui si nu i se cer explicatii.

Indiferent de culpabilitatea lui, alte victime nu au fost, din fericire. In rest fierul se repara, iar traumele dispar cu timpul!

 

Iar prietenii sa traga o invatatura din asta si pe viitor sa aiba mai multa grija unii de altii. Asta ca sa nu sufere alte pierderi!

Daca vezi ca nu intelege cand ii dai un sfat poate ii dai o palma sa se trezeasca pentru ca altfel, vezi ca nu se mai trezeste deloc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...