Sari la conținut

Accident mortal Uverturii/Dreptatii - Suzuki vs Solenza


enemy
 Share

Postări Recomandate

ce tot ii dati bre cu mia aia de kilometri? 1000 de km sunt fix frectie, doamnelor/domnilor, iar riderii seriosi stiu asta. eu am bagat si 900 km pe zi, in Romania. se pare ca Dade nu prea e infipta bine in dat cu 2 roti de i se pare asa mult 1000 km. Repet, 1000 km e asa, mai mult sa inveti cat de tare sa-ti strangi casca, s-o lasam balta, deci. Anul trecut am facut 17000+ km si sincer, personal, nu ma simt deloc prea smecher. De fiecare data cand ma sui pe fier imi zic ca trebuie sa am grija; iar daca e si fata in spate, trebuie sa am de 3 ori grija. Pentru ca mie mi se cam pare ca tare multicei se suie pe motoare cam cu atata grija cu cata au cand se suie in tramvai... ceea ce nu e chiar bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 211
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pasagerul este pe jumatate vinovat pentru ceea ce s-a intamplat pentru ca s-a urcat cu el pe motor!

Daca stau bine sa ma gandesc exemplul cu 1000 km iti da siguranta poate ca nu e bun. Dar ma intreb ceva: Daca voi sunteti soferi de vara, adica mergeti 3 luni cu motorul atunci cand poti fi considerat bun la ghidon? In 20 de ani?

 

Filmul e bun pentru cei care nu cunosc intersectia. Felicitari celui care a filmat! Se uita ceva totusi! Era aproape ora 21.00 cand s-a produs accidentul. Toti din blocurile de acolo parcheaza masinile stradal.

In orice caz, nimeni nu stie ce a fost acolo. Ganditi-va altfel: el stie sau vede ca acolo e intersectie si intra cu peste 100k/h in ea?

Poate a vrut sa se sinucida si vroia sa-si ia si un prieten cu el ca alta explicatie nu am!

 

Mi-am pus poponeata in spatele unuia care nu avea 1000 km parcursi si nu mi-a fost frica. Poate pentru ca eram si mai mica.

Aici tine si de capacitatea de gandire a fiecaruia.

Acum nu m-as mai urca poate.

 

 

:) :)

 

Ai multa experienta, se vede, se simte ....

 

Ne facem zilnic de c-a-c-a-t!

Azi imi venea sa-l caftesc pe unul care a intrat intr-o masina ce statea la semafor si tot el urla la sofer... :) Cred ca avea 1000 km experienta..., m-a depasit considerand ca eu nu crosetez suficient de bine, asa ca am fiert in spatele lui :D ...cand am vazut cum s-a "lipit" de bietul om care statea cu masina la stop m-am socat...

Editat de iollele
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mod normal nu intervin, dar asta e cea mai mare ineptie pe care am auzit-o. Baaaaaaaaaaaaaaaaaa, treziti-va! Nici la 10,000 / 20.000 / 30,000 km experienta nu aveti o oarecare siguranta ca pasageri, cand o sa intelegeti asta nu o sa mai scoateti asemenea perle!! Nu e problema de experienta riderului, in gura ma-sii de treaba, e problema de inaptii aia din jur cu covrigul in maini si celularul infipt in ureche! Din partea mea, nu va mai suiti deloc pasageri, ce zici de asta? Evident nu se intampla, dar hai sa fim un pic mai realisti, ok?!

Vorbesti din carti. Inteleg dat peste cap cu masina, am patit-o si eu acu' ceva ani, dar sa te ridici de pe plafonul unei masini sau de pe asfalt cu poponeata incins de la frecus, sa vezi ce "safe" esti ca pasager pe mobra, dupa MACAR 1000 km parcursi...

Dai lectii din carti, mai citeste odata ce-ai scris in lozincile alea, ca nu viteza ucide, ci amaratul de-i da gaz, printre altele. Forumismul e o treaba, da' pune-ti tu poponeata in spatele unuia cu macar 1000 km experienta de unul singur (lol) si sa vezi tu oarecare siguranta... :D

 

Nu mai vorbiti din carti, pliz, nu mai dati sfaturi din ce cititi pe forum, mai bine ciocul mic si cititi, ca-mi creste tensiunea cand va aud cu teorii despre cand e ok sa te sui ca pasager.

 

L.E. Pasagerul are jumatate de vina din ce, din accident? I-a bagat pasagerul mana in gaz din spate de l-a scos in blana in intersectie? Pasagerul e vinovat de propria-i prostie si o sa ramana cu sechele suficiente, aia e singura lui vina, prostia/inconstienta.

 

 

N-am inteles treaba asta!

Voi aveti o problema, de fapt mai multe: ba cu taximetristii, ba cu covrigarii, ba ca dau astia cu apa pe asfalt si d-aia cadeti voi!

Mie mi se pare clara treaba: conduceti, fratie, prudent si o sa vedeti ca nu sunt probleme! Trage unu` de covrig sa va stranga puneti frana. Va taie unu` fata, daca mergeti regulamentar puteti frana in siguranta!

Toti sunteti vitezomani pentru ca altfel va luati trotineta!

Numai ca atunci cand apare un inconstient va strangeti toti si radeti si despicati firul in patru!

Cred ca forumul asta este facut ca sa trageti niste invataturi de pe urma altora, nu sa scrieti voi posturi prin care sa va demonstrati experienta de viata si de ghidoneala.

Aveti parerea voastra, bun! Dar asta nu inseamna sa sariti in capul altora!

 

Si am zis: o oarecare siguranta in speranta ca cineva va intelege ca ma refer la faptul ca bikerul se obisnuieste cu scula! Ca eu poate ma urc in spatele unuia si dam ture de bloc! Vai, ce frica mi-e!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tanti, scufita rosie, pinochio, alba ca zapada si pokemon sunt pe alt forum

 

vorbaraia asta goala face sa treaca mai repede ziua la munca, nu? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am inteles treaba asta!

Voi aveti o problema, de fapt mai multe: ba cu taximetristii, ba cu covrigarii, ba ca dau astia cu apa pe asfalt si d-aia cadeti voi!

Mie mi se pare clara treaba: conduceti, fratie, prudent si o sa vedeti ca nu sunt probleme! Trage unu` de covrig sa va stranga puneti frana. Va taie unu` fata, daca mergeti regulamentar puteti frana in siguranta!

Toti sunteti vitezomani pentru ca altfel va luati trotineta!

Numai ca atunci cand apare un inconstient va strangeti toti si radeti si despicati firul in patru!

Cred ca forumul asta este facut ca sa trageti niste invataturi de pe urma altora, nu sa scrieti voi posturi prin care sa va demonstrati experienta de viata si de ghidoneala.

Aveti parerea voastra, bun! Dar asta nu inseamna sa sariti in capul altora!

 

Si am zis: o oarecare siguranta in speranta ca cineva va intelege ca ma refer la faptul ca bikerul se obisnuieste cu scula! Ca eu poate ma urc in spatele unuia si dam ture de bloc! Vai, ce frica mi-e!

 

 

zi zau cu limba scoasa. uite ca nu toti sunt vitezomani, suferi tu de sindromul generalizarii. Habar nu ai cu ce se mananca, habar nu ai ce inseamna sa te tarshai pe asfalt din cauza unui idiot cu covrig in mana, habar nu ai ce inseamna sa iti pui poponeata in saua de pasager, dar vii sa dai lectii pe un forum moto despre siguranta pasagerului si despre faptul ca viteza ucide.

 

Forumul intr-adevar e facut pt altii sa traga invataturi de pe urma altora, inclusiv de pe urma mea. Eu cand ma aprind aici si urlu ca nu esti safe ca pasager, crezi ca vorbesc din carti?! Ai impresia ca daca te-ai dat cu jeepu-n sus si ti-ai pus fundu-n shaua cuiva ai suficienta experienta personala ca sa mentionezi notiunea de "oarecare siguranta" a unui pasager?

 

Deschide ochii, fetito, ca-n locul de pasager nu ai pic de control asupra situatiei. Daca ai avut noroc pana acum si nu te-a tavalit nimeni, bafta ta. Afirmatiile tale nu au pic de sens, nu ti se pare normal sa ti le arunc inapoi? Repet o alta minunatie debitata de tine: viteza ucide. Ia explica-mi tu mie, viteza ucide sau ala de-i cu acceleratia in mana?

 

Si hai sa-ti mai zic una buna: am avut doua accidente ca pasager. In ambele eram regulamentari, sub 50 kmh, prudenti. In ambele dati a fost colegul cu covrigul in mana: o blonda, prima oara, care a confundat frana cu acceleratia si care considera ca "cedeaza trecerea" e de fapt "trecere de pietoni", si un betiv a doua oara, care a crezut ca poa' sa faca reising pe bulevard printre masini.

 

Cine esti tu sa te adresezi tuturor, facandu-i vitezomani si recomandandu-le cu atata patos sa circule prudent, ca daca circula prudent nu patesc nimic?! Tu chiar vorbesti din carti, vezi-ti de treaba ta. Si nu-ti mai pune curu-n shaua de pasager, daca ai asa mult curaj si ai impresia ca nici macar o tura in jurul blocului nu poate sfarsi prost. Basmele sunt in alta parte a www-ului, nu aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filmul e bun pentru cei care nu cunosc intersectia. Felicitari celui care a filmat! Se uita ceva totusi! Era aproape ora 21.00 cand s-a produs accidentul. Toti din blocurile de acolo parcheaza masinile stradal.

In orice caz, nimeni nu stie ce a fost acolo. Ganditi-va altfel: el stie sau vede ca acolo e intersectie si intra cu peste 100k/h in ea?

Eu vad ca tot nu te lasi cu cautat vina IN ALTA PARTE. Hai sa o luam metodic -> E o straduta MICA SI INGHESUITA -> automat nu ai ce cauta cu xxxkm/h pe ea noaptea. Nici ziua macar. La o viteza cu 2 cifre xx km/h VEZI multitudinea de marcaje de pe jos, VEZI TRECEREA DE PIETONI daca sa zicem ca a parcat un tir in dreptul stalpului si nu vezi semnul de cedeaza trecerea si cel de trecere de pietoni. Hai sa lasam cautatul vinei in alta parte. Am scris si mai sus, viteza SE ADAPTEAZA conditiilor de trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da vezi ca este o intersectie ... FRANEZi nu mai pui ca trebuia sa ii vada si lumina farurilor .

 

PS; Vand hayabusa cu acte de 50cmc SE CONDUCE FARA PERMIS, pret 5000euro cu o conditie epava sa fie inapoiata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca stau bine sa ma gandesc exemplul cu 1000 km iti da siguranta poate ca nu e bun. Dar ma intreb ceva: Daca voi sunteti soferi de vara, adica mergeti 3 luni cu motorul atunci cand poti fi considerat bun la ghidon? In 20 de ani?

 

 

Poate tu si prietenii tai don'soara. Atat eu, cat si multi din cei pe carei cunosc, merg din Februarie pana in Decembrie, zi de zi, in orice conditii atmosferice. Am mers cu motorul si pe zapada, si nu o data. So, please, go nani si lasa-ne.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, aseara topicul asta era inchis!Sau am gresit forumu' cumva? :D

 

Atata despicati firul in 4 pe un caz banal si care trebuia clasat dupa primele 3 pagini...

 

Concluzia:nu a cedat trecerea desi exista indicator in acest sens!E vinovat si cu asta basta!Indiferent ca avea sau nu viteza, ca era incepator sau nu, ca avea SV sau nu, ca avea pasager sau nu!E singur si in totalitate vinovat!Cine are creier, tine la viata lui si ii pasa de rude si prieteni, CEDEAZA TRECEREA, cine nu ajunge ca tipul asta!

 

Puneti mana si munciti, ca de aia e CRIZA: faceti paginatie aiurea pe forumuri dezbatand miezul din FANTA! :)

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da tu ce faci ma acum ai inceput sa amentiti lumea, p.l.m acu tre sa se sperie toti si sa fuga sau cum ca n am inteles..hai ca e caterinca ..asta da premiera. Ia zi o p aia ..hai bilute SA NE VEDEM SI S O REZOLVAM BAIETESTE!?!?! nu asa ?:D

 

 

Daca-mi dai un par in cap pentru un forum inseamna ca esti prost cu diploma. Evident, ma refer la cei care ar fi in stare de o asemenea idiotenie.

 

N-am inteles treaba asta!

Voi aveti o problema, de fapt mai multe: ba cu taximetristii, ba cu covrigarii, ba ca dau astia cu apa pe asfalt si d-aia cadeti voi!

Mie mi se pare clara treaba: conduceti, fratie, prudent si o sa vedeti ca nu sunt probleme! Trage unu` de covrig sa va stranga puneti frana. Va taie unu` fata, daca mergeti regulamentar puteti frana in siguranta!

Toti sunteti vitezomani pentru ca altfel va luati trotineta!

Numai ca atunci cand apare un inconstient va strangeti toti si radeti si despicati firul in patru!

Cred ca forumul asta este facut ca sa trageti niste invataturi de pe urma altora, nu sa scrieti voi posturi prin care sa va demonstrati experienta de viata si de ghidoneala.

Aveti parerea voastra, bun! Dar asta nu inseamna sa sariti in capul altora!

 

Si am zis: o oarecare siguranta in speranta ca cineva va intelege ca ma refer la faptul ca bikerul se obisnuieste cu scula! Ca eu poate ma urc in spatele unuia si dam ture de bloc! Vai, ce frica mi-e!

 

 

Tare p.roasta esti. Pe bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...