Sari la conținut

Sistem de rabatare numar


Baiazid
 Share

Postări Recomandate

Banuiam eu ca tu ca Savage-ul nu te stresezi cu radarele.

Dar eu ce fac ? Trec peste limita de viteza cu 100 in plus pana sa-i dau a doua. Chiar nu mai gasiti unde sa postati ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu o singura data cand am fost oprit de militie m-au cautat de cabluri pe la numar, sau butoane pe langa cadru (stiau si pe unde sa se uite, pe sub carene). de-atunci nu ma mai gandesc la rabatabil, desi asta vroiam sa fac.

la un moment dat, il pusesem pe un suport mai ingust de aluminiu si-l indoiam eu cu mana mea, cand ieseam din oras. asta pana am uitat odata si mi-am adus aminte la sinaia. m-am trezit acasa cu felicitare.

de-atunci fac urmatoarea operatiune: la fiecare ungere a lantului, dau un jet si pe nr., iau o mana de praf, noroi sau pamant (se gaseste usor, pe toate drumurile, mocca) si-l arunc pe nr. efectul e garantat. m-au mai oprit de-atunci, dar nu m-au pus decat sa-mi curat nr. si oricum amenda pt. nr murdar cerd ca e mai mica decat pt. ascunderea lui intentionata

 

bafta

Editat de betzigash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sistemul de actionare, poate fi un actuator de la inchiderea centralizata ( 10 ron :P ) un suport fix, o balama, o parghie si gata! Numarul este basculant ( basculeaza, ba nu sculeaza ) si tu esti linistit :huh:

la acelas lucru ma gande-am si eu si cred ca ma apuc de el... o sa pun magnetul in portbagaj :laugh:

 

Ar fi fain un numar facut cum sunt pozele alea cu chinezoaice care fac cu ochiul, sau riglele colorate de cand eram mici, cand se uita dintr-un anumit unghi sa se vada altceva... :lol:, de exemplu: m__e.

si asfel nu o sa mai mergi pe motor ca te lasa astia fara permis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io nici cu bicicleta nu respect viteza legala... :P , nici daca merg pana la colt blocului...

Hai sa fim seriosi.

 

Tare de tot sticla aia.

 

Asa crezi tu......te-as vedea io ce "odihnit" ai fi cu orice bicicleta dupa ce ai mers(atins) macar 0,1 sec cu 61kmph REALI ca sa te ia radarelu :huh:

 

On: mie sistemu asta mi se pare cel mai tare.....e dintr-o bucata ca sa zic asa :laugh:

Editat de RaceTuning
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ai vrut sa zici miscarea circulara se transforma in liniara. Daca nu cum sta treaba cu rotatia pe ... diagonala ...

 

 

:D

 

Pai depinde cum privesti. Avand in vedere ca numarul nu se misca pe o traiectorie liniara, ci se roteste in jurul axului balamalei, eu zic ca executa o miscare de rotatie, nu una liniara...nu crezi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astia au moto pe 110V ???

 

Nu man :D

 

Am gasit pe un site un astfel de display care se intuneca cand se aplica tensiune. Dar tensiunea era 110v. Probabil era facut pentru piata americana (erau geamuri pentru case).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baiazide, de cand ai parasit plaiurile mioritice, nu mai stii cum se invart treburile pe aici. vezi ca stejarul nu mai e ce era la inceput, a ajuns o bere lesinata, cu 4% alcool si gust infect.

 

Am auzit man de stejar. Bulangii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Cel mai simplu sistem, fara bataie de cap si costuri minime este un simplu servo-mecanism cu sens dublu.Nu-mi aduc acum aminte site-ul unde erau prezentate astfel de chestii...dar chiar faceau treaba buna.Cum il gasesc te anunt. :D

 

Servomecanisme simple si ieftine se gasesc AICI sau la orice magazin de machete R/C.

Cel mai simplu sistem poti sa-l iei de la chinezarie de masina cu Radiocomanda...folosesti doar servomecanismul +receptorul care poate fi legat direct la un intrerupator.

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator mariion
De cateva zile lucrez la un sistem de rabatare numar de inmatriculare pentru honda mea.

 

1. Sistemul electric:

 

- un releu DPDT tip mini_pcb cu rol de schimbare a polaritatii motorului electric (12v. 72rpm - reductor intern)

- un releu SPST tip mini_pcb cu rol de kill_switch

- 2 kill switch: detecteaza cursa placutei si opreste motorul la capete

 

- o mufa pentru conectat motor

- o mufa pentru cele 2 switch-uri tip kill

- o mufa pentru control up/down

- si ground connetor

 

- siguranta pentru orice fel de problema electrica, sa protejeze motocicleta

 

post-22-1239322317_thumb.jpg

 

 

 

2. Sistemul mecanic la care inca lucrez (mecanica nu este punctul meu forte)

 

- o bucata de plastic alb pe care fac testele (ce gauri si unde le dau, masuratori.. etc)

- o balama pe care voi monta o fulie (ax prelungit)

- transmisia o sa fie prin curea (va trebui sa cumpar una dupa paste, cand deschid magazinele)

 

 

3. TODO:

 

- pozitia kill_switch

- mai trebuie sa modific placa de suport numar

- de ales butoanele pentru actionare

- de montat 2 leduri indicatoare de starea placutei

 

post-22-1239322776_thumb.jpg

 

post-22-1239322861_thumb.jpg

 

Daca aveti idei de inbunatatire: sunt binevenite

 

PS:incercati sa fiti on-topic si fara mesaje tip "cocalar style"

Un sistem electronic care sa-ti rabateze creierul cand debiteaza ineptii nu te-ai gandit sa faci?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o idee pentru cei mai experimentati intr-ale electronicii: numarul sa rabateze automat cand se depaseste 50km/h

eu personal as folosi un suport rabatabil in comune si sate sau in afara localitatii, cu precautia ca atunci cand vad o masina de politie sa il fac vizibil si sa imi iau pedeapsa fara ca politia sa imi observe sistemul. dar as scapa de camere macar.

si pt cine se intreba daca nu putem merge legal: tu nu te plictisesti mergand legal? eu la drum lung ma plictisesc de mor, daca mergi un pic mai tare trebuie sa fii mai concentrat si timpul trece altfel, plus ca ajungi si mai repede

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o idee pentru cei mai experimentati intr-ale electronicii: numarul sa rabateze automat cand se depaseste 50km/h

eu personal as folosi un suport rabatabil in comune si sate sau in afara localitatii, cu precautia ca atunci cand vad o masina de politie sa il fac vizibil si sa imi iau pedeapsa fara ca politia sa imi observe sistemul. dar as scapa de camere macar.

si pt cine se intreba daca nu putem merge legal: tu nu te plictisesti mergand legal? eu la drum lung ma plictisesc de mor, daca mergi un pic mai tare trebuie sa fii mai concentrat si timpul trece altfel, plus ca ajungi si mai repede

Bai Pogor numai de prostii te tii. :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GPS, camerele si radarele fixe actualizate. Cand intra in alerta, sa ascunda numarul. Deasemenea, sa sesizeze cand esti in localitate sau afara si sa actioneze sistemul mecanic al numarului doar la depasirea vitezei legale.

 

Ca mod de actionare, eu as folosi un actuator mai puternic. http://www.kliktronic.co.uk/actuator.htm

Ideea e ca pe pozitia normala a numarului, sa ramana cumva blocat, sa nu se miste cand cineva cu cascheta trage de el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator mariion
GPS, camerele si radarele fixe actualizate. Cand intra in alerta, sa ascunda numarul. Deasemenea, sa sesizeze cand esti in localitate sau afara si sa actioneze sistemul mecanic al numarului doar la depasirea vitezei legale.

 

Ca mod de actionare, eu as folosi un actuator mai puternic. http://www.kliktronic.co.uk/actuator.htm

Ideea e ca pe pozitia normala a numarului, sa ramana cumva blocat, sa nu se miste cand cineva cu cascheta trage de el.

Eventual sa dea si spaga politiailor in caz ca esueaza :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiazide ma gandeam la altceva. Pui niste panglica colorata asortat cu motocicleta undeva pe langa numar. Cand ai viteza flutura aia de zici ca esti cometa iar cand stai pe loc sa raspunzi organului sa se vada numarul curat si uscat. Iar numarul va fi ferm pe pozitie.

O alta varianta este sa pui pe suprtul numarului niste elemente care sa capteze vantul si sa ridice numarul. Pui si un arc slab care sa il coboare la viteza mica.

Daca totusi vrei sa faci electrica toata treaba e simplu. Pui la numar o lampa mica de iluminare in plus pe care o atasezi pe suportul de numar. Pe langa firele de iluminare ii mai pui un cablu de care sa traga un electromagnet ascuns sub sa. Practic sistemul nu se vede. Si poti sa il faci cu telecomanda pe care o pui pe cheile de la motocicleta. Nu gasesc butoane pe motocicleta si nici sistemele nu se vad.

 

Spor la treaba dar ideile nu le stii de la mine ca politia deja ne-a intrebat daca stim pe cineva care comercializeaza sisteme de genul asta. Evident ca nu am stiut nici macar ca exista asemena sisteme. :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O alta varianta este sa pui pe suprtul numarului niste elemente care sa capteze vantul si sa ridice numarul. Pui si un arc slab care sa il coboare la viteza mica.

Daca totusi vrei sa faci electrica toata treaba e simplu. Pui la numar o lampa mica de iluminare in plus pe care o atasezi pe suportul de numar. Pe langa firele de iluminare ii mai pui un cablu de care sa traga un electromagnet ascuns sub sa. Practic sistemul nu se vede.

 

supertare ! :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiazide ma gandeam la altceva. Pui niste panglica colorata asortat cu motocicleta undeva pe langa numar. Cand ai viteza flutura aia de zici ca esti cometa iar cand stai pe loc sa raspunzi organului sa se vada numarul curat si uscat. Iar numarul va fi ferm pe pozitie.

O alta varianta este sa pui pe suprtul numarului niste elemente care sa capteze vantul si sa ridice numarul.

 

 

eu mi-am prins numarul cu balama in partea de sus , nu pentru a fugi de politie ci pentru ca atata m-a dus capul pe mine atunci , si am observat ca in mers la viteze mai maricele peste 30 -50 km/h se ridica singur numarul din cauza curentilor de aer, numarul este mai lat cu vreo 2 cm decat suportul lui . incercati si voi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu spune nimeni ca trebuie sa mergem ca descreieratii,dar prin localitati goale ,prefer sa merg cu 80,cu 50 la ora parca esti melc,si e FOARTE enervant sa te chinui sa tii acul intre 50-60 cand tu ai ceas pe care indica 280.daca misti 1 mm maneta de acceleratie deja iti urca cu 15-20 de km la ora vitezometrul.Contra radarelor fixe,e o idee foarte buna,dar trebuie sa fie fara nici un defect,si eu imi strofoc creierii si caut locasuri de ascuns dispozitive.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...