Sari la conținut

SMAEB 2009 MARS MOTO - FAIRPLAY IN TRAFIC


SMAEB
 Share

Postări Recomandate

Duminica, 12 aprilie, ora 11.00, va avea loc MARSUL MOTOCICLISTILOR FAIRPLAY.

Motociclistii vor milita, alaturi de organizatori, pentru un trafic mai sigur, dominat de toleranta intre conducatorii pe 2 roti si cei pe 4 roti. Punctul de intalnire va fi in cadrul Romexpo, iar participantii sunt asteptati incepand cu ora 10.00.

Coloana de motociclisti va incepe deplasarea pe traseu la ora 11:00.

Traseul va strabate Piata Presei Libere - Piata Arcul de Triumf - Piata Charles de Gaulle - Piata Victoriei - Piata Romana - si retur pe aceeasi ruta.

Deplasarea participantilor la mars se va face pe banda 1 de mers, respectand cu strictete indicatiile agentilor de circulatie (insotitori si de pe traseu) si ale organizatorilor.

 

NU SUNT PERMISE

- Claxonatul;

- alaturarea in coloana pe traseu;

- iesirea din coloana pe traseu;

- alaturarea in mars a scooterelor;

- demonstratiile periculoase (mers pe o roata, realizarea de cercuri in coloana etc.);

- turatul excesiv al motorului;

- depasirea vitezei de deplasare a coloanei;

 

CONDITII DE PARTICIPARE

- purtarea echipamentului de protectie impus de lege, in timpul marsului;

- motocicletele participante la mars sa fie inmatriculate;

- conducatorii motocicletelor sa posede permis de conducere valabil.

Toate acestea pentru a se evidentia odata in plus faptul ca marsul militeaza pentru respect si corectitudine in trafic.

Marsul se inscrie in campania nationala FAIRPLAY IN TRAFIC, initiata de AUTOSHOW si desfasurata sub egida CARTEI EUROPENE A SIGURANTEI RUTIERE.

Scopul principal al campaniei este diminuarea numarului victimelor rezultate din accidentele rutiere.

Toti cei care doresc sa sustina mesajele campaniei, sunt asteptati la MARSUL MOTOCICLISTILOR FAIRPLAY.

Un mars organizat de AUTOSHOW, cea mai rapida revista de masini, Politia Capitalei si ACMR - Asociatia Comunitatea Motociclistilor din Romania - www.acmr.ro.

 

ASaprilie.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Duminica, 12 aprilie, ora 11.00, va avea loc MARSUL MOTOCICLISTILOR FAIRPLAY.

Motociclistii vor milita, alaturi de organizatori, pentru un trafic mai sigur, dominat de toleranta intre conducatorii pe 2 roti si cei pe 4 roti. Punctul de intalnire va fi in cadrul Romexpo, iar participantii sunt asteptati incepand cu ora 10.00.

Coloana de motociclisti va incepe deplasarea pe traseu la ora 11:00.

Traseul va strabate Piata Presei Libere - Piata Arcul de Triumf - Piata Charles de Gaulle - Piata Victoriei - Piata Romana - si retur pe aceeasi ruta.

Deplasarea participantilor la mars se va face pe banda 1 de mers, respectand cu strictete indicatiile agentilor de circulatie (insotitori si de pe traseu) si ale organizatorilor.

 

NU SUNT PERMISE

- Claxonatul;

- alaturarea in coloana pe traseu;

- iesirea din coloana pe traseu;

- alaturarea in mars a scooterelor;

- demonstratiile periculoase (mers pe o roata, realizarea de cercuri in coloana etc.);

- turatul excesiv al motorului;

- depasirea vitezei de deplasare a coloanei;

 

CONDITII DE PARTICIPARE

- purtarea echipamentului de protectie impus de lege, in timpul marsului;

- motocicletele participante la mars sa fie inmatriculate;

- conducatorii motocicletelor sa posede permis de conducere valabil.

Toate acestea pentru a se evidentia odata in plus faptul ca marsul militeaza pentru respect si corectitudine in trafic.

Marsul se inscrie in campania nationala FAIRPLAY IN TRAFIC, initiata de AUTOSHOW si desfasurata sub egida CARTEI EUROPENE A SIGURANTEI RUTIERE.

Scopul principal al campaniei este diminuarea numarului victimelor rezultate din accidentele rutiere.

Toti cei care doresc sa sustina mesajele campaniei, sunt asteptati la MARSUL MOTOCICLISTILOR FAIRPLAY.

Un mars organizat de AUTOSHOW, cea mai rapida revista de masini, Politia Capitalei si ACMR - Asociatia Comunitatea Motociclistilor din Romania - www.acmr.ro.

 

ASaprilie.jpg

 

Salutare...sa inteleg ca la acest marsh au dreptul si participa doar cei cu motoare? Parerea mea ca si scuteristii sunt tot colegi mai "mici" dar tot pe 2 roti... suna a discriminare !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca actiunii respective ii spune "MARSUL MOTOCICLISTILOR FAIRPLAY"....nimic despre scooter-isti, ATV-isti, biciclisti. Nu e absolut nicio discriminare, ....la urma urmei se poate organiza duminica viitoare, de catre firmele de catering ( spre exemplu)- marsul scooteristilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domnu SMAEB, stiti ca mai exista doua topicuri pe tema asta? :huh: Vorbiti cu ADMIN-ul sa vi-l uneasca cu celelalte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost ..ca pasager...dar a iesit SUPER! Pacat de traseu ca ne-au bagat pe piatra cubica la 50 Km/h.. :P

Deci nu au primit scutere dar au primit pasageri?!?!?! :huh:

Deci s-a mers cu 50km/h. Nu-i asa ca s-ar fi putut tine si scuterele dupa coloana d-na ADINA?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci nu au primit scutere dar au primit pasageri?!?!?! :huh:

Deci s-a mers cu 50km/h. Nu-i asa ca s-ar fi putut tine si scuterele dupa coloana d-na ADINA?

 

De ce s-ar interzice pasageri pe moto? Motoristii erau obligati sa vina singuri sau cum ?:P Au fost si scuteristi din ce am observat eu pe acolo :-?? Nu garantez ca au fost in marsh ,dar la adunare ,inainte de plecare ,am vazut destui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viteza media a fost undeva pe la 20 km/h... unde se mergea constant se mergea in general cu 25-30 si doar pe cateva portiuni am mers cu 50, max.55. Eu zic ca mergeau si scuterele de 50 fara probleme. Foarte stresant insa sa mergi asa la gramada si a iesit ok pana la urma ptr ca n-au fost (prea multi) gusteri care sa se bage in depasiri etc. Mi s-a parut mai bine organizat in schimb marsul de anul trecut sau acum doi ani (comemorarea organizata de Dac Motors) cand s-a mers pe ploaie, 2 randuri pe o banda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost ..ca pasager...dar a iesit SUPER! Pacat de traseu ca ne-au bagat pe piatra cubica la 50 Km/h.. :huh:

Daca nu erai pasager vedeai kilometraju' :P - mult sub 50km/h...

 

 

De ce s-ar interzice pasageri pe moto? Motoristii erau obligati sa vina singuri sau cum ?:laugh: Au fost si scuteristi din ce am observat eu pe acolo :-?? Nu garantez ca au fost in marsh ,dar la adunare ,inainte de plecare ,am vazut destui.

 

Era un nene politist de-i tragea pe dreapta chiar la iesirea din Romexpo... a tras o bicicleta cu motor chiar din fata mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu erai pasager vedeai kilometraju' :laugh: - mult sub 50km/h...

 

Am zis si eu cu aproximatie...ptr ca am fost mult prea absorbita de ce era in jur :P ca sa mai fiu curioasa de acul kilometrajului...Din punctul meu de vedere ,ca prima experienta de acest fel ,a fost extraordinar,multumesc amicului meu care a avut bunavointza sa ma ia :lol: si la anu ne vedem pe motocicleta proprie :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai să fiu cârcotaș... ăla e vitezometru.

Viteza a fost de 25-30 Km/h.

Oricum, urâtă piatra cubică, încă îmi vibrează... posteriorul.

 

=)) Ma amuza teribil faptul ca fiecare se leaga de orice detaliu care i se pare lui a fi in neregula :laugh: .Da ,da ,vitezometru ! Da ,da 25-30 km/h! ..macar imi dai dreptate la faza cu piatra cubica :huh:

 

Hai ca park a fost pe o portiune buna si 35 km/h :P) :lol: sau 40 ?:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu eram prea stresat că nu am oglindă dreapta ca să accelerez și deși am mers cât de în dreapta am putut, cum nu eram "atent" cum mă depășea câte unu pe dreapta.

Oricum totul e aproape în zadar... până acu nu am văzut nimic la știri, iar pe stradă sigur am reușit să mai enervăm câțiva frustrați care se plictiseau la semafor.

Marșul trebuia făcut mâine între 8 și 9 dimineața, atunci ne vedea / înjura lumea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu eram prea stresat că nu am oglindă dreapta ca să accelerez și deși am mers cât de în dreapta am putut, cum nu eram "atent" cum mă depășea câte unu pe dreapta.

Oricum totul e aproape în zadar... până acu nu am văzut nimic la știri, iar pe stradă sigur am reușit să mai enervăm câțiva frustrați care se plictiseau la semafor.

Marșul trebuia făcut mâine între 8 și 9 dimineața, atunci ne vedea / înjura lumea...

 

Acum mi-a spus cineva ca a dat la stirile de la 19 la ANTENA 1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pierdere Totala De Timp....Si Dezamagire Totala.... Cika Marsh.. Daca Stiam Traseul Kiar NU Mai Mergeam... Dar Dupa cum se stia se zicea de Casa Poporului adica COnstitutie nu un marsh care sa tina 15 minute dus si intors.... Bun Cata Atentie am Putut Oferii... Duminica... La ora aia sigur nea vazut cineva...La Fel Ca si SMAEB PIERDERE TOTALA DE TIMP....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut la stiri.. atat cat s-a dat. adica mai nimic. O doamna/domnisoara (nu o cunosc fiind mai nou) cu o declaratie cum ca scopul marsului este sa vada lumea ce inseamna libertatea pe motor desi tipul care prezenta precizase inainte ca scopul este atragerea atentiei automobilistilor ca mai exista si motociclisti in trafic mai ales ca a inceput sezonul de ceva vreme. Si colac peste pupezoi :D si domul Ciocan purtatorul de cuvant al politiei cu o declaratie despre cat de iubitor de sport si calatorii pe doua roti ar fi dansul. Nu stiam ca e pasionat dar daca este, bravo lui. De obicei unii s-ar fi folosit de acest prilej sa mai atraga niste simpatii de partea politiei care si asa e vazuta hmmm (nu prea bine)... de catre participantii la trafic in special.

Cam asta s-a vazut la televizor...

In rest undeva intre 800 si 1000 de motociclete de toate categoriile si firmele, motociclisti echipati cum se cuvine... ce mai o frumusete.

Parca totusi o umbra... scuterele. Trebuiau lasate sa participe. Toata lumea le vede ca surorile mai mici ale motocicletelor fie ca sunt de 49, 80 sau mai multi cmc.

 

P.S. nu dati cu paru'... e doar o parere din afara marsului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O dezamagire nu totala...dar mare...Poate ar fi trebuit sa se numeasca "marsul motociclistilor cu enduro fair-play", si asta datorita traseului foooarte prost ales...Portiunea aia cu piatra cubica e printre cele mai nasoale din Buc (mama lor cu cine a declarat-o "monument istoric" & shit) Daca stiam ca ma trezesc de dimineata sa am unde merge sa-mi rup derrier-ul (si al prietenei de alfel), mai bine prindeam o ora in plus de somn...Sunt curios pe cine am "sensibilizat" avand in vedere "puhoaiele" de soferi si de oameni care ne-au vazut. SI ca sa inchie...sa-mi bag picioarele in ea de piatra cubica . slab...slab...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I saw you, hug your purse closer to you in the grocery store line.

 

But, you didn't see me, put an extra $100.00 in the collection plate last Sunday.

 

I saw you, pull your child closer when we passed each other on the sidewalk.

 

But, you didn't see me, playing Santa at the local mall.

 

I saw you, change your mind about going into the restaurant.

 

But, you didn't see me, attending a meeting to raise more money for the hurricane relief.

 

I saw you, roll up your window and shake your head when I rode by.

 

But, you didn't see me, riding behind you when you flicked your cigarette butt out the car window.

 

I saw you, frown at me when I smiled at your children.

 

But, you didn't see me, when I took time off from work to run toys to the homeless.

 

I saw you, stare at my long hair.

 

But, you didn't see me, and my friends cut ten inches off for Locks of Love.

 

I saw you, roll your eyes at our leather jackets and gloves.

 

But, you didn't see me, and my brothers donate our old ones to those that had none.

 

I saw you, look in fright at my tattoos

 

But, you didn't see me cry as my children were born and have their name written over and in my heart.

 

I saw you, change lanes while rushing off to go somewhere.

 

But, you didn't see me, going home to be with my family.

 

I saw you, complain about how loud and noisy our bikes can be.

 

But, you didn't see me, when you were changing the CD and drifted into my lane.

 

I saw you, yelling at your kids in the car.

 

But, you didn't see me, pat my child's hands, knowing he was safe behind me.

 

I saw you, reading the newspaper or map as you drove down the road.

 

But, you didn't see me, squeeze my wife's leg when she told me to take the next turn.

 

I saw you, race down the road in the rain.

 

But, you didn't see me, get soaked to the skin so my son could have the car to go on his date

 

I saw you, run the yellow light just to save a few minutes of time.

 

But, you didn't see me, trying to turn right.

 

I saw you, cut me off because you needed to be in the lane I was in.

 

But, you didn't see me, leave the road.

 

I saw you, waiting impatiently for my friends to pass.

 

But, you didn't see me. I wasn't there.

 

I saw you, go home to your family.

 

But, you didn't see me. Because, I died that day you cut me off.

 

I was just a biker. A person with friends and a family.

 

But, you didn't see me.

 

...Asa e peste tot!

post-40776-1239607882_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie mi-a placut, desi traseul a fost scurt si multi care mergeau aiurea prin coloana..o sa pun diseara niste poze de la mars.

Mi-a placut in special piatra cubica sunt mare fan, mereu imi fac drum pe acolo. A fost mai greu cu pasager dar cand sunt singur e bestial.. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Am vazut f multi pasageri si nu numai care au fotografiat si filmat parada...

 

Daca sa poate sa uploadati si voi pe net fisierele ar fi super ...

 

Imi cer scuze pentru calitatea proasta a pozelor ,nu am fost inspirata sa iar aparat ,iar telu lasa d dorit,dar uite cateva :D

post-45165-1239614266_thumb.jpg

post-45165-1239614347_thumb.jpg

post-45165-1239614391_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze pentru calitatea proasta a pozelor ,nu am fost inspirata sa iar aparat ,iar telu lasa d dorit,dar uite cateva :D

 

Super... , sper ca altii sa iti urmeze exemplu , oricare ar fi calitatea materialelor :)

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...