Sari la conținut

SMAEB 2009 TALCIOC SAU SALON


smekeru
 Share

Postări Recomandate

Nu vreau sa fiu rau , dar sunt :huh:) , am si eu o mare intrebare , Cum este posibil???? Din fericire in viata asta am ajuns la cele mai mari saloane moto din lume si nu am vazut nimic sa semene cu ce se intampla la noi . Peste tot IMPORTATORII ( nota bene ) isi prezinta colectiile din anul respectiv , la noi unii respecta altii (care nu sunt nici macar importatori) si au adus pana si bujiile din magazin , filtrele de ulei, mai lipseau chilotii. Cum este posibil asa ceva ???? Este o mare RUSINE . Am vazut anul acesta pentru prima data multe companii de afara care au venit sa faca contracte cu importatorii autohtoni . Ce sa inteleaga ??? ca noi suntem niste mortii de foame care venim cu tot ce aveam sa facem un mare TALCIOC . La Milano , KOLN cele mai mari saloane din Europa , nu EXISTA ASA CEVA . In afara de un tricou un breloc sau ceva de genu nu poti sa cumperi nimic . Este normal si profesionist sa iti prezinti marfa si branduriile nu sa vinzi ulei la litru si bujii . Sper ca in viitor si la urmatoarele saloane sa nu mai vedem tigania de anul acesta , si ca organizatorii sa nu mai lase magazinele sa vina la salon . SALONUL ESTE PENTRU IMPORTATORII atat . Si eu am magazin , nu vb aiurea . este rusinos pentru imaginea Romaniei .

 

Va salut si sunt sigur ca multi o sa ma critice groaznic , dar va jur ca nu mint .

 

ALEX DUTU

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa fiu rau , dar sunt :huh:) , am si eu o mare intrebare , Cum este posibil???? Din fericire in viata asta am ajuns la cele mai mari saloane moto din lume si nu am vazut nimic sa semene cu ce se intampla la noi . Peste tot IMPORTATORII ( nota bene ) isi prezinta colectiile din anul respectiv , la noi unii respecta altii (care nu sunt nici macar importatori) si au adus pana si bujiile din magazin , filtrele de ulei, mai lipseau chilotii. Cum este posibil asa ceva ???? Este o mare RUSINE . Am vazut anul acesta pentru prima data multe companii de afara care au venit sa faca contracte cu importatorii autohtoni . Ce sa inteleaga ??? ca noi suntem niste mortii de foame care venim cu tot ce aveam sa facem un mare TALCIOC . La Milano , KOLN cele mai mari saloane din Europa , nu EXISTA ASA CEVA . In afara de un tricou un breloc sau ceva de genu nu poti sa cumperi nimic . Este normal si profesionist sa iti prezinti marfa si branduriile nu sa vinzi ulei la litru si bujii . Sper ca in viitor si la urmatoarele saloane sa nu mai vedem tigania de anul acesta , si ca organizatorii sa nu mai lase magazinele sa vina la salon . SALONUL ESTE PENTRU IMPORTATORII atat . Si eu am magazin , nu vb aiurea . este rusinos pentru imaginea Romaniei .

 

Va salut si sunt sigur ca multi o sa ma critice groaznic , dar va jur ca nu mint .

 

ALEX DUTU

 

Nici eu nu vreau sa fiu rau si nu sunt ,de aceea te contrazic decent:Romania nu se poate compara cu tarile si saloanele de care ai amintit si cred ca asta se vede.Am vrea noi sa nu parem "morti de foame" dar nici "rotofei" nu putem sa fim.La noi fenomenul moto a inceput discret cu second hand-uri din tarile amintite,pentru ca lipsa banilor a facut ca aceasta pasiune sa nu fie usor accesibila .Clima mai rece nu a lasat ca deplasarea pe doua roti sa imbine placutul cu utilul pt ca sa merite totusi "investitia".De aici si diferentele intre noi si altii.

Daca spui ca ai un magazin ,banuiesc ca te uiti pe statisticile de vanzari moto.Cum stam fata de Germania ,Spania sau Italia?

Te cred ca "pica "rau ,dar cred ca mai avem multe de schimbat inainte de saloane...poate drumurile ,comportamentul din trafic,spagile militienilor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SMAEB - Salonul de Motociclete, Accesorii si Echipament Bucuresti

 

Tu te gandesti la ceva de genul SMB - Salonul de Motociclete Bucuresti, ceva gen SIAB unde vin doar importatorii de motociclete. Dar acest salon SMAEB se refera la tot ce tine de motociclete, de la bujii la vitezanele editie 2009.

 

Parca salonul ce trebuia sa se tina weekend-ul trecut era in genul la ce vrei tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salon - cam pretentios zis DAR

 

Din cate am vazut, importatorii au venit cu ce aveau in showroom si cam atat, nici vorba de pregatire speciala... Incearca sa te duci pe la vreun magazin / showroom / maghernita a oricarui expozant zilele astea si - surpriza - e inchisa pt ca nu au personal ramas si nici exponate.

 

Sunt de acord ca unele chestii prezentate cad in zona penibilului - vezi de exemplu un stand (nu m-am obosit sa retin al cui) cu motociclete second hand fara nimic special. La fel mi se pare penibil sa vezi acelasi lucru la 3-4 standuri ale unor firme care doar intermediaza comenzi iar importatori ai unor marci cu nume sa aiba doar brosuri cu colectiile 2009 sau noutati - daca vreau doar sa vad poze si specificatii gen brosura ma duc frumos pe site-ul productatorului, si fac asta de acasa cu o bere in mana - ideea de salon / expo este sa vezi nu doar sa colectezi hartie de aprins focul.

 

Pe de alta parte, ce avem este ce meritam si ce formeaza clientela si vanzatorii... Lumea vine la salon ca sa vada totul la un loc si sa nu piarda timpul in 10 colturi diferite ca sa compare. Poate ca o sa avem salon in adevaratul sens cand o sa existe distribuitori care sa aiba stoc, sa poti sa mergi la magazin si sa vezi marfa, nu sa te lovesti de celebrele vorbe "pai putem sa comandam, uite catalog si vine in X saptamani".

 

Una peste alta cred ca Salonulul ( discutabil ) de Motociclete ( colectia showroom limitat ), Accesorii ( care s-au gasit prin depozit ) si Echipamente ( colectia nevanduta, restransa + brosuri si cataloage ) Bucuresti este ceea ce defineste piata de la noi acum si pana sa avem ceva diferit o sa mai dureze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca aceasta combinatie salon/shopping center este ceea ce se cere acum de catre consumatorul moto din bucuresti/romanica. Altfel spus, se imbina utilul cu placutul: faci o plimbarica pe kiseleff (eventual de dai pe-o roata ca sa te vada fetele), vezi mobre frumoase sub blonde siliconate si bronzate, iar daca se intimpla sa-ti trebuiasca ceva de cumparat...ei bine, toate magazinele de profil sunt la nasul tau. Nu spun ca e bine, zic doar ca talmes balmesul ala de la pavilionul expozitional este poate mai util decit un adevarat salon moto, ca cel de la Koln de exemplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu vreau sa fiu rau si nu sunt ,de aceea te contrazic decent:Romania nu se poate compara cu tarile si saloanele de care ai amintit si cred ca asta se vede.Am vrea noi sa nu parem "morti de foame" dar nici "rotofei" nu putem sa fim.La noi fenomenul moto a inceput discret cu second hand-uri din tarile amintite,pentru ca lipsa banilor a facut ca aceasta pasiune sa nu fie usor accesibila .Clima mai rece nu a lasat ca deplasarea pe doua roti sa imbine placutul cu utilul pt ca sa merite totusi "investitia".De aici si diferentele intre noi si altii.

Daca spui ca ai un magazin ,banuiesc ca te uiti pe statisticile de vanzari moto.Cum stam fata de Germania ,Spania sau Italia?

Te cred ca "pica "rau ,dar cred ca mai avem multe de schimbat inainte de saloane...poate drumurile ,comportamentul din trafic,spagile militienilor...

 

 

:huh:

 

Eu zic ca e important ca cineva incearca sa pastreze traditia, uite asa s-a ajuns la editia aVII-a!

Altfel......nu aveam nici macar atat, e usor sa critici de pe margine. S-or mai schimbat si vremurile candva.

 

Toate bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt foarte putini cei care cumpara motociclete la un salon, si sunt si mai putini cei care cumpara ultimele noutati (modele 2009). De aceea nu se justifica un salon ca cel de saptamana trecuta, care s-a si anulat probabil din aceste considerente.

Eu zic sa lasam ipocrizia la o parte si sa nu imbratisam formele fara fond. Cand piata moto nu va mai fi 70% scutere si 50% din ce ramane mobre second hand mai vechi de 5 ani, atunci putem emite pretentii la saloane "ca la Koln sau Milano".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toata lumea critica SMAEB, dar se gandeste vreunul dintre riderii care sunt mai virulenti ca se da pe o mobra luata SH, la un pret de nu gasesti in toata Europa asemenea oferta si poarta un echipament cumparat de la "eleganta in sac". Incontestabil, conditiile economice din minunata noastra tara creaza aceste situatii, dar atunci sa incercam sa le constientizam si nu sa aruncam vina doar in spatele celui care comercializeaza produse adresate pietei moto.

90% dintre cei care intra in magazin solicita ce este mai ieftin, casca de cacao si echipament cit mai ieftin gen lichidari de stoc Louis.

Orice producator serios de echipamente asteapta o cifra de afaceri, care din pacate intr-o tara de guralivi este imposibil de facut si iata asa batem pasul pe loc!.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toata lumea critica SMAEB, dar se gandeste vreunul dintre riderii care sunt mai virulenti ca se da pe o mobra luata SH, la un pret de nu gasesti in toata Europa asemenea oferta si poarta un echipament cumparat de la "eleganta in sac". Incontestabil, conditiile economice din minunata noastra tara creaza aceste situatii, dar atunci sa incercam sa le constientizam si nu sa aruncam vina doar in spatele celui care comercializeaza produse adresate pietei moto.

90% dintre cei care intra in magazin solicita ce este mai ieftin, casca de cacao si echipament cit mai ieftin gen lichidari de stoc Louis.

Orice producator serios de echipamente asteapta o cifra de afaceri, care din pacate intr-o tara de guralivi este imposibil de facut si iata asa batem pasul pe loc!.

 

:huh: :P auzi dar tu ce zici de urmatorul fapt : un produs in magazin este la 250 de ron automat are un adaos de minim 25%-30 % asta daca nu merge pe reteta tunului adica minim 70% adaos si la aceasta expozitie este 290 ron . si atentie sunt un participant la expozitii si in cadrul lor merg cu reducere de minim10% fata de magazinul virtual si minim 20% fata de magazinul fizic . si da in acelasi loc particip si tot 2000 de euro platesc ptr stand , dar nu la noi in romania toti vor sa dea tunuri si nu stiu ca volumul aduce profitul si nu adaosul comercial , asta ca sa nu ma acuzati de comunism , stiu mecanismele comertului , stiu costurile pe care le are un importator .iar la fazele cu pasarici siliconate si bronzate la solar aruncate pe motoare , sincer e treaba celui care are standul daca vrea sa foloseasca hostesele ptr a atrage cumparatori , asa au si copii & manelistii ce sa pozeze si sa puna poze pe hi 5 , daca esti interesat de motoare te uiti la ele nu la ce e pe ele , cind am iesit erau 2 hostese de astea la tigara belea tata ca vorba aia ce e frumos si lui dumnezeu ii place , sa nu mai facem pe vulpoii si sa zicem ca strugurii sunt prea sus si prea acrii .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:huh: :P auzi dar tu ce zici de urmatorul fapt : un produs in magazin este la 250 de ron automat are un adaos de minim 25%-30 % asta daca nu merge pe reteta tunului adica minim 70% adaos si la aceasta expozitie este 290 ron . si atentie sunt un participant la expozitii si in cadrul lor merg cu reducere de minim10% fata de magazinul virtual si minim 20% fata de magazinul fizic . si da in acelasi loc particip si tot 2000 de euro platesc ptr stand , dar nu la noi in romania toti vor sa dea tunuri si nu stiu ca volumul aduce profitul si nu adaosul comercial , asta ca sa nu ma acuzati de comunism , stiu mecanismele comertului , stiu costurile pe care le are un importator .iar la fazele cu pasarici siliconate si bronzate la solar aruncate pe motoare , sincer e treaba celui care are standul daca vrea sa foloseasca hostesele ptr a atrage cumparatori , asa au si copii & manelistii ce sa pozeze si sa puna poze pe hi 5 , daca esti interesat de motoare te uiti la ele nu la ce e pe ele , cind am iesit erau 2 hostese de astea la tigara belea tata ca vorba aia ce e frumos si lui dumnezeu ii place , sa nu mai facem pe vulpoii si sa zicem ca strugurii sunt prea sus si prea acrii .

 

 

Rados, te obosesti degeaba. Eu inteleg ce zici tu, si ca mine mai sunt. Dar asta e tara in care traim si romanii nu stiu sa faca comert civilizat. Am vazut si eu destule magarii la salon: de exemplu jucariile de airsoft (ce dreacu' cauta astea la SMAEB) aveau un adaos de vreo 200% fata de preturile pe care le stiu prea bine de la magazinele din afara. Asta suntem si cu asta defilam. Cum naiba Paula isi permite sa-mi dea 20% reducere la niste rahaturi de manusi de 150 RON sau Olivers sa imi suporte toate intrebariel cretine despre produsele lor in timp ce altii se uita cu scarba cand le pasesc pragul? Pentru cei din urma am o singura urare: Muriti in bezna. Daca un nene imbracat in piele si cu casca in mana e mai plin de praf, e pentru ca e motociclist. Adica ala de pe urma caruia ar trebui sa traiesti tu, bai, comerciantu' lu' peste prajit.

 

Apropos de comert civilizat: inca o bila alba pentru Paula, pe langa cele jdemii pe care le are din partea mea: si-a cumparat prostu o pereche de manusi prea mari si nu putea sa conduca bine cu ela. Ghici ce au facut cei de la Paulas? I-au schimbat prostului (eu) manusile fara sa se uite urat ca le-a purtat 6 km.

 

 

Despre bisdele de pe motoare n-am ce zice. Eu nu le-am vazut decat in momentele in care le dadeam la o parte de pe mobre ca imi stricau peisajul. Am vanit la salon sa vad motoare, nu bisde. Daca cei de la stand considera ca tipele atrag vizitatori, e treaba si dreptul lor sa le foloseasca, nu ma deranjeaza cu nimic. Daca vreau sa vad motoare, vad motoare.

 

 

 

Salonul de anul asta a fost la fel ca in alti ani. Nici prea prea, nici foarte foarte. Bun pentru Romania. Cand vom evolua noi, va evolua si salonul.

Editat de andreiiul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rados, te obosesti degeaba. Eu inteleg ce zici tu, si ca mine mai sunt. Dar asta e tara in care traim si romanii nu stiu sa faca comert civilizat. Am vazut si eu destule magarii la salon: de exemplu jucariile de airsoft (ce dreacu' cauta astea la SMAEB) aveau un adaos de vreo 200% fata de preturile pe care le stiu prea bine de la magazinele din afara. Asta suntem si cu asta defilam. Cum naiba Paula isi permite sa-mi dea 20% reducere la niste rahaturi de manusi de 150 RON sau Olivers sa imi suporte toate intrebariel cretine despre produsele lor in timp ce altii se uita cu scarba cand le pasesc pragul? Pentru cei din urma am o singura urare: Muriti in bezna. Daca un nene imbracat in piele si cu casca in mana e mai plin de praf, e pentru ca e motociclist. Adica ala de pe urma caruia ar trebui sa traiesti tu, bai, comerciantu' lu' peste prajit.

 

Apropos de comert civilizat: inca o bila alba pentru Paula, pe langa cele jdemii pe care le are din partea mea: si-a cumparat prostu o pereche de manusi prea mari si nu putea sa conduca bine cu ela. Ghici ce au facut cei de la Paulas? I-au schimbat prostului (eu) manusile fara sa se uite urat ca le-a purtat 6 km.

 

 

Despre bisdele de pe motoare n-am ce zice. Eu nu le-am vazut decat in momentele in care le dadeam la o parte de pe mobre ca imi stricau peisajul. Am vanit la salon sa vad motoare, nu bisde. Daca cei de la stand considera ca tipele atrag vizitatori, e treaba si dreptul lor sa le foloseasca, nu ma deranjeaza cu nimic. Daca vreau sa vad motoare, vad motoare.

 

 

 

Salonul de anul asta a fost la fel ca in alti ani. Nici prea prea, nici foarte foarte. Bun pentru Romania. Cand vom evolua noi, va evolua si salonul.

 

 

 

 

Toata polologhia de mai sus e scrisa de mine de pe contu' lu' frate-miu. Nu am observat ca era contu' lui. Asa ca va rog sa directionati orice carne catre mine, asta micu' n-are nici o vina. :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jalnic

in afara de cateva mobre noi nu am vazut nimic in afara de chestii cu aspect de second si tipe constipate care de proaste ce erau aproape ca le curgea scuipatul din gura.

unde papucii mei este profesionalismul?

arata totul ca un tancioc, un fel de vitan dar acoperit

reclame de 5 lei, standuri prost aranjate...

daca unii cred ca "criza"asta este o scuza pentru proasta calitate a prezentarii si tratarea potentialilor clienti cu spatele, este jenant

nu am intalnit decat vreo 2 standuri in care ti se ofereau informatii complete despre ce vindeau si acele standuri nu erau cu motociclete ci era un vanzator de scutere electrice care stia ce face si care intr-adevar vroia sa vanda si facea tot posibilul si altul care vindea accesorii care se mai agita .

multi expozanti sau cel putin cei care erau prezenti acolo nici macar nu stiau ce vand.

In restul standurilor erai primit cu raceala si asta dupa ce te studiau din cap pana in picioare sa vada daca ai bani, daca erai in costum de motor se uitau cam ce porti si daca aveai ceva de textil nici nu te bagau in seama

vanzatori de toata prastia

acesta este modul in care inteleg romanii sa faca comert, adica fac o chestie de rahat bazata pe aparente si ignoranta.

asfalt uscat si sa auzim de bine!

Editat de cristian72
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am intrat in salon la insistentele unui amic,si singurul lucru care ma atras a fost Vmax-ul 2009 frumoasa capra nu am ce zice,numa ca pretul cam mare

 

cat despre cei ce "dadeau" informatii la standurile de moto...slab pregatiti aproape ca nu stiau ce marca reprezinta dapai sa mai dea si informatii despre ea

 

am intrebat la standul Benelli (unde aveau numai 4 scutere),daca au si service pentru motociclete in Romania, tipul a fost cu bun simt si a raspuns ca nu stie insa ma dirijat catre service-ul lui,deci problema reala este ca EXPOZANTI nu dau importanta "salonului",vin doar sa vanda si atat

 

mare parte din cei care vor sa cumpere lucruri au descoperit ca este mai simplu sa cumperi de afara decat de la salon sau unele magazine din tara

 

 

respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salu eu am fost la salon si cum zicea cineva nu a fost nici prea prea nici foarte foarte nu a fost ca la Milano sau la eu stiu ce salon de afara dar a fost ceva

traim in romania nu in tari straine ,poate la anu o sa fie mai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TALCIOC pe fata !!! Daca macar erau reduceri la ultimile racnete de echipamente mai intelegeam, dar in majoritatea cazurilor era fix lichidare de stoc. Ce mai avem prin depozit? Hai cu ele la SMAEB ca le dam noi chiar daca cu 40% reducere. Am vazut la unii niste ciurucuri de vanzare de nici pe mine nu m-a lasat inima sa dau banii desi stau extrem de prost cu bugetu'. Da' nici sa-mi iau cizme de cauciuc pe post de cizme touring... A, si am cautat si eu un breloc, n-am gasit niciunul. Pana si fetele au fost mahnite. De fapt din ce in ce mai mahnite. Ca si "salonul". Ne vedem duminica viitoare in Vitan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)

 

 

Sunt din AR si in mare parte sunt de acord cu parerile voastre,poate la noi(in partea de vest) e mai usor...ne aruncam in masina si dam o fuga pana la Viena sau Budapesta dar sa stiti ca preturile de la SMAEB 2009 nu au fost exagerate, pe mine m-a deranjat mai mult LIPSA spatiului adecvat,inghesuiala a fost ceea ce ma deranjat.Pana la urma mi-am tras o pereche de incaltzari sidi de vara +manusile aferente.Pentru mine personal talciocul&salon a dat cu +.

 

:D

Editat de vest
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La a doua participare la acest eveniment am ramas mai placut impresionat de prestatia de anul acesta in comparatie cu cea anul trecut.

Talcioc? E putin exagerat.. Poate o "piata deschisa" ar suna mai adecvat. Cel putin asa am perceput eu evenimentul. Din punctul meu de vedere ff limitata oferta si la echipamente si la moto.. Dar avand in vedere circumstantele enuntate mai sus (piata moto formata din majoritatea scutere si motoare peste 7 ani, as putea spune) a fost decent.

Cred ca cel mai mult m-a impresionat, totusi, "expozitia moto" din parcare :D Am vazut 3 generatii de GoldWing-uri si asta consider ca inseamna mult pentru Romania!

 

Asfalt uscat sezonul aceasta si sa ne vedem cu bine la anu` la SMAEB!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)

 

 

Sunt din AR si in mare parte sunt de acord cu parerile voastre,poate la noi(in partea de vest) e mai usor...ne aruncam in masina si dam o fuga pana la Viena sau Budapesta dar sa stiti ca preturile de la SMAEB 2009 nu au fost exagerate, pe mine m-a deranjat mai mult LIPSA spatiului adecvat,inghesuiala a fost ceea ce ma deranjat.Pana la urma mi-am tras o pereche de incaltzari sidi de vara +manusile aferente.Pentru mine personal talciocul&salon a dat cu +.

 

:D

ba mie chiar mi s-au parut exagerate preturile si asta pe la majoritatea standurilor nu doar la unu singur. nu m-a deranjat ca se vindeau de la bujii la chei de 13 si cizme de cauciuc ptr ca multi dintre vizitatori au venit din orase mai mici care nu au atatea magazine moto si nu prea au de unde alege dar sa vinzi la smaeb chestii de 2 ori mai scumpe decat pe louis mi s-a parut bataie de joc.de exemplu o casca pe care anul trecut am dat 5 mil si anul asta e 90 de euro pe louis era la unul dintre standuri cu 7milioane jumate, de ceee???

mi s-a parut o mare tiganie si sincer sa fiu am petrecut mult mai mult timp prin parcare decat inauntru.

ride safe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toata lumea critica SMAEB, dar se gandeste vreunul dintre riderii care sunt mai virulenti ca se da pe o mobra luata SH, la un pret de nu gasesti in toata Europa asemenea oferta si poarta un echipament cumparat de la "eleganta in sac". Incontestabil, conditiile economice din minunata noastra tara creaza aceste situatii, dar atunci sa incercam sa le constientizam si nu sa aruncam vina doar in spatele celui care comercializeaza produse adresate pietei moto.

90% dintre cei care intra in magazin solicita ce este mai ieftin, casca de cacao si echipament cit mai ieftin gen lichidari de stoc Louis.

Orice producator serios de echipamente asteapta o cifra de afaceri, care din pacate intr-o tara de guralivi este imposibil de facut si iata asa batem pasul pe loc!.

Ce-ai facut, americane ? De unde ai scos-o p-aia cu preturile la mobrele sh? Tu te-ai uitat macar vreodata pe mobile.de? Pai toate mobrele de la noi sunt cu 1000 de euro mai scumpe decat in Germania sau Italia. Cat despre echipamente, excluzandu-ma pe mine, toti cei din cercul meu moto si-au luat numai top. Noi. Dar bineinteles ca nu de la magazinele romanesti reale ci de pe net. Pentru simplul fapt ca sunt cu 10-20% mai ieftine.

 

La anul vin dar nu mai intru, raman la parcare. Macar poti sa vezi cate ceva interesant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Bravo celui care a deschis topicul....chiar ma gandeam la asa ceva. F. Bine.

 

Parerea mea:

 

SMAEB - salon sigur nu e, targ...cu siguranta, DA, dar, asa cum a mai spus cineva pe aici, asta se cam cere la noi. Nu am nimic impotriva vanzari celor expuse, dar la noi e ceva diferit de un salon.

 

Preturi: sincer...mai mari decat in magazinele stradale, cele din urma avand niste adaosuri fenomenale la produse - parerea mea. Ideea de reducere este doar de reclama.

 

Concluzia la care am ajuns este ca nu stiu dc am platit 10ron pe intrare, cand oricum, inauntru, este un "IDM"( sa nu intelegeti gresit, nu-mi pare rau de bani) . Nu de alta, dar am luat cu mine un copil, pasionat de motorete, pt care era prima data cand venea la un astfel de "eveniment"; care dupa toata plimbare a ramas cam dezamagit pt banii dati - nu de el, ci de mine, pentru ca mi-a facut placere si merita pe deplin, dar asta a fost concluzia lui. Nu a fost nimic impresionant....totul fad...fara nici un farmec => Salon e prea mult spus.

 

P.S.: cei cu Salonul de Tuning: 20ron pt ce?

 

Cele de mai sus sunt parerile mele si atat...nimic mai mult.

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...