Sari la conținut

Kawasaki Zxr 400


dr.silviu
 Share

Postări Recomandate

Scoateti capul dintre randuri detinatori de ZXR 400, poate facem si noi o intalnire(cei din BUC).

 

Vad ca topicul asta este lipsit de activitate, chiar asa de rari sunt pui de ninja? :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 338
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut, am tot citit tot felul de topicuri, informatii si altele despre ZX4R si am decis sa imi iau unul (o sa mai dureze ceva timp pana imi adun toti banii (motor+echipament). Cred ca e perfect pentru mine avand in vedere faptul ca nu sunt prea inalt (1,69). As vrea sa stiu, daca poate cineva sa imi spuna cam pe la ce preturi se gaseste unul bun (sa nu il cumpar si pe urma sa ma invart prin service-uri cu el inca 2 luni si sa mai dau inca o gramada de bani ca asa n-am facut nimic). Proprietarii de ZX4R, daca pot sa imi spuna eventual daca sunt probleme cu acest model, sau orice alte chestii de care ar trebui sa tin cont. Daca mai aveti ceva de adaugat astept cu interes sa citesc orice pareri si opinii aveti despre el.

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Salut, am tot citit tot felul de topicuri, informatii si altele despre ZX4R si am decis sa imi iau unul (o sa mai dureze ceva timp pana imi adun toti banii (motor+echipament). Cred ca e perfect pentru mine avand in vedere faptul ca nu sunt prea inalt (1,69). As vrea sa stiu, daca poate cineva sa imi spuna cam pe la ce preturi se gaseste unul bun (sa nu il cumpar si pe urma sa ma invart prin service-uri cu el inca 2 luni si sa mai dau inca o gramada de bani ca asa n-am facut nimic). Proprietarii de ZX4R, daca pot sa imi spuna eventual daca sunt probleme cu acest model, sau orice alte chestii de care ar trebui sa tin cont. Daca mai aveti ceva de adaugat astept cu interes sa citesc orice pareri si opinii aveti despre el.

Merci

 

Vezi ca sunt zeci de informatii despre zxr de 400 pe forum, cauta si tu putin ... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ZXR 400L:

 

* Filtru de aer sport K&N folosit un sezon, stare brici - 200 RON

* Placute de frana SPATE noi, sigilate, Ferodo (compozitie platinum) - 60 RON

 

anca14e@yahoo.com

0721423530

 

:D

Editat de paispe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am tot citit si eu topicul acesta si toti ziceti ca motorul este incomod pt cineva care are ~1.86 m inaltimea...

Intrebarea mea este daca ZXR 400 are aceeasi lungime cu ZX-6R/636. Adica acesta ar fi bun(comod) pt cineva de ~1.86?

 

PS: Am cautat pe Google si nu am gasit :cheers:, am fost redirectionat catre multe site-uri si nimic nu a fost de folos.

Editat de sirAdrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Are cineva idee care e distanta intre suruburi la o toba de zx4r? Ca banuiesc ca asta micron de la semnatura sa fie pt zx-4r dar nu am cum sa verific. Daca face cineva o masuratoare .....

 

raman dator

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aaa

asa da

am crezut ca se strica ele numa asa cum se strica si kawasakiurile care stie toata lumea ca is cele mai prost facute motoare din sistemul nostru solar :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aaa

asa da

am crezut ca se strica ele numa asa cum se strica si kawasakiurile care stie toata lumea ca is cele mai prost facute motoare din sistemul nostru solar :blink:

n-am avut asa ca nu ma bag

 

da se mai strica si la honda stai linistit, mai un releu mai o garnitura de la robinetu de benzina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am aflat ceva nou azi

se pare ca pana si honda se strica

deci vtr-ul nu o sa ma tina o viata intreaga fara sa ii fac nimic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 3 months later...

Salutare....eu sunt fan kawa inca de cand abia o vedeam doar in poze. De anul trecut ma dau pe un zxr 400 si prima remarca: o iubesc pentru ca:

-stie sa mearga si tare si incet;

-e usurica--conteaza asta la o fata, va asigur;

-e ingaduitoare la greseli;

-va spun eu, ia 230 ;) ...a mea la 180 zici ca pluteste, nici nu simte, poate si de unde are kit de lantz racing montat pe ea...

-motorul merge brici , ma frate! niciodata nici o figura pe capul lui!

-merge sa inveti sa iei viraje cu ea, ca apoi sa te simti as al virajelor cu...un eduro, de ex...(care are o stabilitate de invidiat in viraje..)

-nu imi obosesc mainile asa de tare cum se vaieta alti detinatori de vitezane...cumva am o pozitie buna pe ea care nu imi creeaza neplaceri..pe bune!(si sunt destul de inalta eu ..1,73m, cu picioare kiar lungi--hehe, asta-i bine de tot!)

Pt un producator care o concepea pt prima data in 91, motoreta asta e o bijuterie inclusiv ca design... place okiului din prima...(carcotasii sa-si vada de drum la faza asta :laugh: )

 

Chestia e ca :

-trebe musai tinuta in ture, altfel grohaie...nu-i place deloc traficul de oras, da` deloc!

-e cam lacomioara (s-o numesc asa, oare?) 4,6-4,8% la viteza medie (cea mai medie cu putintza--80-110)

-consumabilele la ea sunt de fiecare data un pic mai scumpe ca la alte modele, ma refer nu la ulei, ci la bujii, placute, manete, cabluri, frectii de-astea...

-la iesirea din viraje in rampa trage mai greutz decat alte vitezane...scoate usurel, nu brutal, nu "a la rossi".. (ma intreb daca e cazul, mai ales pe drumurile romanesti unde din nimica toata te trezesti cu nisip, umezeala sau ambele exact in acul virajului... :huh: )

-e firava la impacte minime :laugh: ....nu va temeti, o mai am, e intreaga si ma mai dau cu ea cel putin un an....si kiar ma dau

 

Una peste alta, Carpe Diem ! si.........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa-mi prezint si eu iubita ... Kawasaki Ninja ZXR 400 din 1998 ... sunt mandru de ea,am facut intr-o zi o greseala mare si ea m-a iertat ... sa va arat si niste poze cu ea si care mai vrea sa schimbam niste pareri sa-mi de'a add la id-ul galatzi_mic@yahoo.com...Hai noroc !!

post-47415-1261158471_thumb.jpg

post-47415-1261158495_thumb.jpg

post-47415-1261158527_thumb.jpg

post-47415-1261158601_thumb.jpg

post-47415-1261158639_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

Ca proaspat posesor de zx4r (de prin 92), ma intereseaza daca gasesc si eu vreun 'user manual'. Pe net am gasit numai manualele de service, care sunt importante si ele, dar nici un user manual. Mai mult, nici pe kawasaki.com nu gasesc modelul. Am mai gasit (tot pe net) niste hinturi cum ca zx400 s-ar asemana cat de cat cu zx250, dar nu stiu cat de reala e treaba.

 

Apropo...cum e intretinerea la tipul asta de moto? Vi se pare ieftina/scumpa? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astea le stiu ca am masina de vreo 4 ani, se aplica 'cam' aceleasi reguli. Ma refeream la o costuri la o utilizare normala. Oricum vreau sa o reconditionez 100% atat vizual cat si tehnic (fostul proprietar a ingrijit-o din punctul asta de vedere si i-a schimbat cateva smecherii) Deja am incepu sa o dezmembrez incet incet, pana la primavara o scot bine zic eu. O sa pun niste poze cu chestiile care ma intereseaza, ca vad ca stau de ceva timp si tot caut un 'un user manual' si nimic :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...