Sari la conținut

Tir cu Arcul


Skring
 Share

Postări Recomandate

Multumesc frumos pentru raspuns AdrianB, cum ziceam si cum ai spus si tu, la arc trebuie antrenament o viata sau sa te fi nacut mongol sau hun, la arbaleta este ca la Klashnikov ai armat si tragi .Nu vreau sa exersez nu vreau sa vanez, vreau doar sa  fie acolo sub mana. Ce.mi place la americani innafara de hard rock , este LEGE sa-ti poti cumoar o arma la liber

Editat de Djenavar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am un coleg mongol, mutat in Toronto de zeci de ani, in fiecare dimineata de la 5 trage 100-150 de sageti in pivnita, 365 de zile pe an.

 

Vreo 2 ani si eu trageam cam 50 de cartuse pe zi in medie. Dupa aia 2 ani ajunsesem rezonabil, dar nu stralucit. Daca as fi tinut ritmul as fi ajuns mult mai bun, dar in Romania nu e usor sa faci asta din motive de piedici legale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine momenta este destul de scumpicel sa ma duc la tir si sa trag  cu arma🥺

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io am un arc de vreo 300 de lei de la Decathlon. Nu mi-am pus niciodata problema de permis, atata timp cat se vinde la liber. Bine, nu ies cu el pe strada, sta la casa de la munte. Il am de vreo 5 ani si trag de doua ori pe an vreo 50 de sageti. Cand ma apuca. E simplu, fara niciun sistem de ochire. Am o protectie de mana si o tolba. De la inceput mi s-a parut usor. De la 20 m n-ai cum sa nimeresti tinta dupa primele 3 sageti de calibrare. 

Mi se pare destul de aiurea ca e la liber. Sagetile se infig in stalpul de la gard de nu le mai scot cu mana. Daca nimeresc gaina vecinului n-are nicio sansa, frigare scrie pe ea. Tot zic sa incerc cu niste coaste de porc suprapuse cu niste cefe de porc dar uit mereu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, AdrianB1 a spus:

 

Vreo 2 ani si eu trageam cam 50 de cartuse pe zi in medie. Dupa aia 2 ani ajunsesem rezonabil, dar nu stralucit.

O mica intrebare,  când zici 50 de cartușe pe zi, înseamnă 50 de cartușe în fiecare zi, sau 50 de cartușe  pe ziua de tragere,  și ce calibru erau cartușele,  doar așa de curiozitate.

Acum 5 ore, AdrianB1 a spus:

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Speedy.K a spus:

Mi se pare destul de aiurea ca e la liber. Sagetile se infig in stalpul de la gard de nu le mai scot cu mana. Daca nimeresc gaina vecinului n-are nicio sansa, frigare scrie pe ea.

Si ce ti se pare normal, sa fie interzise sau sa necesite permis de port-arma? Ca figura cu interzicerea e aiurea, orice copil poate sa faca un arc dintr-un bat si o sfoara si orice adult poate sa faca un arc care sa treaca prin gaina vecinului, arcurile sunt atat de simple incat sunt printre primele arme aparute acum multe mii de ani.

 

Iar daca vrei permis de port-arma pentru arcuri deja o dai in aberatii. Permisul nu iti garanteaza nimic, doar costuri cu zero beneficii. Daca stai sa te gandesti ca Vermont e al doilea cel mai sigur stat din SUA si ca e statul cu cel mai liberal regim al armelor (daca ai peste 12 ani poti cumpara orice arma, daca ai sub 12 ani poti cumpara orice arma daca esti insotit de un parinte, indiferent de varsta poti purta orice arma), permisul pentru arc e mai putin necesar decat permisul de purtat penisuri, ca sunt mai multe violuri decat atacuri cu arcuri si sageti. Dar vorba aia, traim in Romania si romanii nu prea gandesc.

1 oră în urmă, exilatu' a spus:

O mica intrebare,  când zici 50 de cartușe pe zi, înseamnă 50 de cartușe în fiecare zi, sau 50 de cartușe  pe ziua de tragere,  și ce calibru erau cartușele,  doar așa de curiozitate.

 

Inseamna 50 in medie, trageam cam de 3-4 ori pe saptamana, uneori cate 100, uneori cate 150, doar la 9mm ma saturam cu 50.

 

12 gauge, 9mm, 22LR, mai rar si alte calibre, in functie de scop si chef: 12 gauge trap sau skeet, 22LR precizie si 9mm doar ca sa nu ma invat prost de la 22LR. Cel mai mare a fost .337 Lapua Magnum, cele mai multe 22LR, astea sunt si preferatele mele (plus .223/5.56) din cauza preciziei. 

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  ### Iar daca vrei permis de port-arma pentru arcuri deja o dai in aberatii. Permisul nu iti garanteaza nimic, doar costuri cu zero beneficii####.😁 

Aparuse pe la rusi, englezi,nu mai stiu sigur , tentative legislative legate de cutitele de bucatarie 🤣🤣🤣🤣🤣🤣 Asa ca pt un arc mi se pare deja ca, cam trebuie😁

 

 

Un om liber este un om innarmat.🥳🥳🥳🥳

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 ore, AdrianB1 a spus:

 Dar vorba aia, traim in Romania si romanii nu prea gandesc.

Te-ai gasit tu ala nascut la Hamangia! Auzi, sunt mai multe violuri decat crime cu arcu' ! Mancaceax, de unde le scoti, trai-ti-ar?!

Ti se pare ca poti sa-i gauresti capatana vecinului de dincolo de gard daca umbli mai neglijent cu pu.la prin curte?!

Sau ai impresia ca permisul pentru pistol letal s-a inventat ca sa-i impiedice pe asasini sa-si faca treaba?! Nu cumva e fix ca sa nu umble orice prostovan cu arma prin fata portii si sa gaureasca pe careva din prostie sau din teribilism?!

Acum 9 ore, Djenavar a spus:

 

Un om liber este un om innarmat.🥳🥳🥳🥳

Inarmat, daca tot te dai mintos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 20.05.2020 la 0:10, AdrianB1 a spus:

. Dar vorba aia, traim in Romania si romanii nu prea gandesc.

 

spidikk nu se denunta .,.. permis pt arc ca penetreaza adanc gaina vecinului ... hai las-o-n mm de viata

 

eu am arc cu ventuze( a lu' fi-miu , dar eu trag cu el si el imi aduce sagetile) dar la prima comanda de la decathlon imi iau unu cu capacitate de penetrat gaini !

 

la un moment dat ma batea gandul sa iau o arbaleta, in mlastina sunt la liber, dupa ce am tras cu arcul m-am sucit , parca e mai de skilaci cu arcul, arbaleta e pt nubi

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, superbec a spus:

spidikk nu se denunta .,.. permis pt arc ca penetreaza adanc gaina vecinului ... hai las-o-n mm de viata

 

eu am arc cu ventuze( a lu' fi-miu , dar eu trag cu el si el imi aduce sagetile) dar la prima comanda de la decathlon imi iau unu cu capacitate de penetrat gaini !

 

la un moment dat ma batea gandul sa iau o arbaleta, in mlastina sunt la liber, dupa ce am tras cu arcul m-am sucit , parca e mai de skilaci cu arcul, arbaleta e pt nubi

 

 

Boss, in caz ca ai uitat: cu arcul s-au castigat jde mii de razboaie si s-au omorat jde mulioane de oameni. E o arma, nu e un ciocan de snitele pe care unu' mai paliu i l-a aruncat soacra-sii in cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, AdrianB1 a spus:

Da, arcul e arma de asalt, atunci cand nu e arma de distrugere in masa. Sper ca ti-ai facut vasectomie la timp, permanenta, pacat de specia asta.

De la un bou m-asteptam sa fie mai consecvent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 19.05.2020 la 18:36, AdrianB1 a spus:

Am un coleg mongol, mutat in Toronto de zeci de ani, in fiecare dimineata de la 5 trage 100-150 de sageti in pivnita, 365 de zile pe an.

 

Vreo 2 ani si eu trageam cam 50 de cartuse pe zi in medie. Dupa aia 2 ani ajunsesem rezonabil, dar nu stralucit. Daca as fi tinut ritmul as fi ajuns mult mai bun, dar in Romania nu e usor sa faci asta din motive de piedici legale.

50buc de 9 mm te duc daca nu esti posesor la 180 ron 

asa ca zilnic te cam rupe

daca esti posesor se lasa cu amenda’ de 70 ron ora in poligon 

EA79360D-E34A-4C58-B145-22B5B06297AF.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni, Adrian a raspuns precis si elegant. 

 

Arcul, ca si arbaleta sunt arme. Pentru asta sunt facute: sa proiecteze forta la distanta. Cat sunt de periculoase si cat sunt de precise e alta discutie. 

 

Carrefour-ul vindea arcuri recurve sau longbow sub 30 livre. La 20 livre, e cam prastie.  La 30 livre forta de intindere de la o distanta rezonabila poti omori un om daca are ghinion - nimeresti vre-un vas major de sange aflat la suprafata sau il nimeresti in ochi/nas/ureche. Mai ales cu sagetile de Carrefour. Altfel, ii faci o gaura, ce-i drept, nu placuta. Da, am avut curiozitatea sa trag in halci de carne inainte sa le pun pe gratar. Ca precizie, trebuie sa exersezi al dracu de mult ca sa grupezi sageti intr-un cerc de 10 cm de la 8m distanta. 

 

Daca discutam de arcuri recurve mai puternice, incepe sa se schimbe treaba. De la 40-45 livre-n sus n-am nici un dubiu ca faci pagube majore sau omori pe careva. Si daca vrei sa-ti tremure fundul, te duci si vezi un arcas care grupeaza de la 25 m c-un arc de 50-60 livre. Te cam ia cu transpiratii. Si pleaca sageata aia cu oarece viteza...

 

Partea care salveaza arcurile ca sport e ca iti trebuie exercitiu MULT. Si un arc de 30 e greu de intins pentru un incepator. Daca-ti tremura mana, adio precizie. Sa tii ancorat un arc de 45 pana fixezi tinta... cere antrenament. 

 

Arbaletele nu au salvarea asta. Ai intins dracia, ai pus sageata, energia e acolo, ii dai drumul cand vrei tu, n-ai nici un stres ca tintesti 10 secunde sau 15 secunde. Gasesti usor arbaleta de 150 livre (apropos, vin de obicei cu mecanism de incarcare, nu poti trage coarda cu mana) si se duc spre 400. Din momentul in care a fost incarcata, un copil poate s-o sprijine de ceva si sa trimita o sageata care trece printr-un om. Ultima oara cand am verificat, iti trebuia permis. Nu m-a interesat, partea de sport e spre zero.

 

Arc compound nu prea cunosc, mi s-a parut prea tehnologic :) Sunt impresionante ca precizie si putere, plus ca iti permit sa tintesti fara sa-ti tremure asa rau mainile.

 

Pentru aparare nu-s practice. Dureaza prea mult pregatirea. Sunt sigur ca nici arbaleta nu poti s-o lasi intinsa, se bulesc cel putin bratele si coarda. Plus riscul de accidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, Speedy.K a spus:

Boss, in caz ca ai uitat: cu arcul s-au castigat jde mii de razboaie si s-au omorat jde mulioane de oameni. E o arma, nu e un ciocan de snitele pe care unu' mai paliu i l-a aruncat soacra-sii in cap.

boss , e clar ca in 2020 e nevoie de permis pentru opinii si unul special de postat pe internet.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu esti cel mai cel, asa e , esti doar produsul societatii, ai nevoie de legislatie sa te simti in "siguranta" si renunti bucuros la libertati .

 

daca maine se gasesc 300 de belbozi alesi sa dea o lege prin care te obliga sa iti iei permis pentru arc sau sa-l predai la militie de buna voie ... parca vad ca sari de cwr ca e arcul tau si ai dat banii tai pe el si bla bla bla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...