Sari la conținut

Probleme Piaggio X9


adi_ms
 Share

Postări Recomandate

Salutare.

Am si eu o problema cu un X9 din 2003, 200cc.

In timpul mersului de la o anumita viteza , respectiv 40, 50 km/h ,incepe si face un zgomot foarte urat, ca un fel de scartait care in julul vitezei de 50 - 60 km/h este foarte puternic. Sunetul vine de la roata din spate,aproximativ zona ambreiajului. Daca ati mai patit asa ceva sau aveti idee ce ar putea sa fie sa-mi spuneti va rog. Am desfacut tot, roata , ambreiaj, nu se vede nimic. Am desfacut si reductorul, am schimbat toti rulmentii din zona in afara de unul singur din spatele ambreiajului pe care nu l-am gasit dar cel pe care-l am nu arata rau asa incat sa faca asa zgomot. Nu mai stiu pe ce sa pun mana. Dati-mi o idee...

Si apropo, daca aveti idee unde pot gasi un rulment de la ambreiaj ( rulment cu ace dimensiunea 20/29/18) v-as fi recunoscator, ca sa-l schimb si pe acela, sa elimin si varianta aceea.

Va multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hm...esti sigur ca e de la roata din spate? Ca e foarte ciudat daca ai schimbat tot si tot zornaie. In primul rand zornaie de la motor? (Adica des cand se tureaza motoru) Sau zornaie de la ceva care freaca? (Ar putea fi rulemntul rotii descentrat si sa frece roata de toba - asta daca se poate in cazul scuterului tau.) Zornait mai poate fi asa: placutele de frana cu prea mult lichid sa frece de disc, arc ambreiaj desprins - ai zis ca ai verificat, Ambreiaj uzat neuniform, sa frece fier pe fier, rulmentii de la intrare si iesire din cutia de viteze, angrenajele din interior. Sa fi sigur ca e ulei inauntru!. Un alt zornait mai se aude pe la variator, cand nu e bine strans, sau ii lipseste o piesa din cele de fixare si se invarte liber foarte putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

100 % e de la roata din spate.

Placutele de frana - exclus

arc ambreiaj desprins - exclust

ambreiaj uzat neuniform - exclus

rulmentii de la intrare si iesire din cutia de viteze - aici am schimbat doar rulmentul de la iesire

angrenajele din interior - verificate ( fara probleme vizuale)

ulei inauntru - la nivel, acum schimbat

la variator - nu de acolo vine zgomotul dar am verificat

Mai ramane acum sa schimb si rulmentul de la intrare in CV.

Interesant e ca, am coborat o panta cu motorul orpit si la aceeasi vitezaa (aprox. 50 km/h) apare zgomotul. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 years later...

Salut, cum ai rezolvat situatia in final cu zgomotul?

Ceva similar patesc si eu Yamaha Majesty 250, pe la 50-60 la ora se aude un carait, precizez ca doar cand merg pe scuter ( in sarcina).

Am schimbat cureaua, cauciucurile , role si placutele spate.

Nu ii dau de cap la service.

Merci.

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...